Jump to content
IGNORED

etika, moral


transcending

Recommended Posts

"ali onoga dana kad od sveg srca kažemo: "napred! i naš stari moral spada u komediju!", mi smo za dionizijsku dramu o "sudbini duše" otkrili nov zaplet i novu mogućnost: a on će već umeti da je iskoristi, na to se možemo kladiti, on, veliki, stari, večiti komediograf našeg života!..."neko raspoložen?

Edited by transcending
Link to comment
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Agni

    10

  • Zoe

    8

  • kgmr

    7

  • расејан

    7

Top Posters In This Topic

Nikada chovek nece naci meru u svojim zheljama.Hocu, hocu odmah i hocu sve, a etiku i moral ostavljam vama koji cete ostati ispod mene jeste iskonski lajtmotiv choveka.Posle toga se verovatno dodje do neke tachke gde se uvidi da tu nije sreca i chovek se urushi kao kula od karata.Neki ce da pobegnu od zhivota i kazhu necu nishta. I ne vide nishta od zhivota. Ni izazov, ni zhenu, ni radost, ni tugu,.., ni zhivot.Srecni su oni koji uspeju da nadju meru u svojim htenjima. Etichni ljudi bez lazhnog morala.

Link to comment
Raspolozena. Samo za pocetak bi bilo lepo znati koga citiras.
niče, genealogija morala. kad smo već tu, in a nutshell: on, kritikujući evropski nihilizam, smatra da je moral "pokornost običajima", a da su običaju tradicijom prenesen način delanja i procenjivanja. po njegovom mišljenju, slobodan čovek je nemoralan, jer želi da u svemu zavisi od sebe, a ne od bilo kakve tradicije. dosadašnja nauka o moralu nije problematizovala sam moral, ispitivala je samo epifenomene i nevažne detalje, nije promišljala da li moral uopšte postoji, polazila je od temeljne deobe svega postojećeg na trebanje i bitak, koja je, u stvari, "veštačka konstrukcija bespomoćnog čoveka". dalje, poriče postojanje moralnih fenomena [istine ili stvarnosti] – postoje samo moralna tumačenja fenomena [istine ili stvarnosti]. čovek bi trebalo da bude "nemoralan, kao priroda". moral je produkt imoralnosti, borba protiv morala se mora voditi upravo u ime morala – ovde se da zaključiti da ostaje na područiju etike. još jedna od karakteristika, kada je u pitanju niče i pitanje etike, je zagovaranje kritike morala jedne istorijske epohe, a ne morala uopšte. sve ovo, naravno, ne znači da u tom pravcu mora/treba da teče diskusija. ne bih voleo da sve počinje i završava se autoritetima; zato, ako već odnekle krećemo, da krenemo od početka: šta je moral?
Link to comment

Da, mi ćemo sigurno odgonetnuti nešto što Manojlo Pjevač nije uspeo, idući svojim putem i praveći se da on nije već dao odgovore na sva smislena pitanja.Sa druge strane, besmislenih ima dosta.

Link to comment
Da, mi ćemo sigurno odgonetnuti nešto što Manojlo Pjevač nije uspeo, idući svojim putem i praveći se da on nije već dao odgovore na sva smislena pitanja.Sa druge strane, besmislenih ima dosta.
...edit: nevermind. Edited by transcending
Link to comment
  • 4 weeks later...
niče, genealogija morala. po njegovom mišljenju, slobodan čovek je nemoralan, jer želi da u svemu zavisi od sebe, a ne od bilo kakve tradicije.
Mala korekcija. Po Niceu slobodan covek nije nemoralan vec je amoralan. To je mala ali bitna razlika.
Link to comment

primetio sam dosta tema na forumu, gde se ovo pitanje u bitnoj meri provlači. topik je pokrenut, jer smatram da ima kvalitetnih ljudi, sa kojima se može diskutovati - a ne da bi se nešto "odgonetnulo" [mislio sam da je to _toliko_ očigledno]. naravno, previše je stvari i pojmova koji deluju kao "aporije" [možda i jesu], ali to ne znači da ih treba gurati pod tepih.pokušaj spasa topika:postoji li moral, uopšte, šire gledano?kako stojimo, recimo, sa kategoričkim imperativom?

Link to comment
postoji li moral, uopšte, šire gledano?kako stojimo, recimo, sa kategoričkim imperativom?
sta ti je kategoricki imperativ? sto bi rekao jedan filozof iz srbije tose 'sve sto je moralno prihvatljivo, nije bioloski prihvatljivo'a ja bih da citiram moju drugaricu a. kadic iz njenog zurnala u kome kaze da je savest : "Savest Svakom od ljudi je dato da ZNA kad ON napravi pogresan korak i isto tako kad napravi ispravan"Savrseno!
Link to comment
sta ti je kategoricki imperativ? sto bi rekao jedan filozof iz srbije tose 'sve sto je moralno prihvatljivo, nije bioloski prihvatljivo'a ja bih da citiram moju drugaricu a. kadic iz njenog zurnala u kome kaze da je savest : "Savest Svakom od ljudi je dato da ZNA kad ON napravi pogresan korak i isto tako kad napravi ispravan"Savrseno!
mustang, ovde neke tete i cike nesto ozbiljno pricaju
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...