Jump to content
IGNORED

Piraterija i slično


Filipenko

Recommended Posts

popboks Vesti | 10:56 | 18.07.2010. Skupa borba protiv piraterijeU periodu između 2006. i 2008. godine, Recording Industry Association of America (RIAA) je potrošila 63 miliona dolara na borbu protiv internet piraterije.Organizacija je ukidala sajtove za šerovanje fajlova i podizala tužbe protiv nelegalnog downloada i širenja sadržaja putem interneta od strane pojedinačnih korisnika, ali joj se to uopšte nije isplatilo, prenosi Exclaim.U 2006. godini, RIAA je potrošila 19 miliona doalra na sudske procese i 3,6 miliona u potrazi za 'piratima', a povratila je 455.000 dolara od naplaćenih presuda.U 2007. godini, sudski troškovi su je stajali 21 milion, a istraživanja 3,5 miliona, da bi joj se vratilo samo nešto više od 500.000.Naredne godine je dobila 391.000 na sudu, od uloženih 17 miliona.
Link to comment
  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • katamaran

    62

  • Indy

    41

  • Sludge Factory

    27

  • Jolly Roger

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
popboks Vesti | 09:30 | 18.09.2010. Godard: Ne postoji intelektualno vlasništvoJean-Luc Godard je donirao 1.000 evra Jamesu Climentu iz Avinjona, osuđenom na kaznu od 20.000 evra zbog internet piraterije.Climent (37) je u parnici protiv francuskog SOKOJ-a - Sacema (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique), proglašen krivim za kršenje autorskih prava zbog downloadovanja ukupno 13.788 fajlova sa muzičkim i filmskim sadržajem, koliko se nalazilo na njegovom hard driveu, kada je policija 2005. godine upala u njegovu kuću, prenosi časopis Libération.Godard je pre nekoliko meseci pročitao tekst o Jamesu u Libérationu sa apelom za novčanu pomoć i odlučio da pomogne, a o čitavom događaju James je podrobno pisao na svom blogu.“Ja sam protiv Hadopi zakona (francuski zakon o autorskim pravima na internetu), naravno. Ne postoji intelektualno vlasništvo. Ja sam na primer protiv nasleđivanja nečijeg rada. Deca umetnika bi trebalo da imaju koristi od prava na dela njihovih roditelja samo do punoletstva. Međutim, nije jasno zašto bi nakon toga recimo Ravelova deca zarađivala od Bolera”, izjavio je još u maju reditelj filma Do poslednjeg daha u intervjuu za Inrocks.
Pravo zbori Zan-Lik! :)
Link to comment
  • 1 month later...

Senat se sprema za obračun sa zlim Europljanima, Azijatima, Kanađanima (blame Canada!) i inima koji contenta gladnim Yankeejima isti serviraju. ISPiji da blokiraju, DNSovi da ne rezolviraju!

Link to comment
  • 1 year later...
Zašto brate Hella? Pa to nam je jedini benefit od globalizacije.
Ako malo razmislis, jedan od (vise) razloga sto zivot generalno postaje sve vece sranje za mnoge od nas je sto se intelektualni ili kreativni rad smatra necim sto treba da je besplatno.
Link to comment
Ako malo razmislis, jedan od (vise) razloga sto zivot generalno postaje sve vece sranje za mnoge od nas je sto se intelektualni ili kreativni rad smatra necim sto treba da je besplatno.
Ima hiljadu razlicitih uglova iz kojih to moze da se gleda. Samo cu ti reci da ja spadam u najugrozeniju grupu jer bukvalno zivim i hranim porodicu od dizajna koji se proda ili ne proda(i to ne kao usluga, vec bas kao proizvod na trzistu), a koji kasnije moze biti bezdusno piratizovan.Postoji, medjutim, i druga optika: da kroz razmene nisam imao pristup trendovima, softverima i podrsci, ja ne bih bio konkurentan, pregazili bi me kao ranjenog puza. Zato cutim i trpim i kad mene kopiraju.
Link to comment
baš volim. nadam se da će i nama to postaviti kao jedan od uslova.
Već je prekasno, bojim se. Da je to urađeno pre koju deceniju sad bi smo imali solidnu softversku industriju, ovako ćemo ostati bez piraterije, a domaći softver neće imati ko da napiše. Ljudi su ovde totalno obeshrabreni da ulažu svoje znanje u pisanje komercijalnog softvera.
Link to comment

odakle uopste ideja da je moguce suzbiti pirateriju? obicno bacanje para i drzavnih resursa na wild goose chase. platim filesonicu 10 dolara i skinem za mesec dana 500 gigabajta muzickih izdanja u vrednosti od vise desetina hiljada dolara, u jednakom kvalitetu kao na originalu, a cisto sumnjam da ce Lenjingradskoj operi mnogo smetati sto skidam vinil Cajkovskog iz 1962. godine. borba protiv piraterije danas ima formu luditskog pokreta: bore se protiv medijuma koji je mnogo jaci od kopirajt agencija. jednostavno je doslo novo vreme i to je to. da ne ispadne da sam cinican, i ja sam od onih koji ce vrlo brzo morati da nalaze novi izvor finansiranja usled delovanja tehnoloske revolucije, pa nisam kao Teofil Pancic da placem kao picka zbog uspona novih medija.

Link to comment

Pirateriju samo treba držati pod kontrolom, što se ovde ne radi. Baš me zanima koliko u ovoj zemlji postoji kompjutera u komercijalnom sektoru koji nemaju u sebi nijedan piratski program, ljudi ovde ne kapiraju da je softver obrtno sredstvo, kao i hardver.A juriti ljude po IP adresama zato što su skinuli s neta neki hitić je totalna budalaština.

Link to comment
Pirateriju samo treba držati pod kontrolom, što se ovde ne radi. Baš me zanima koliko u ovoj zemlji postoji kompjutera u komercijalnom sektoru koji nemaju u sebi nijedan piratski program, ljudi ovde ne kapiraju da je softver obrtno sredstvo, kao i hardver.
ne znam za komercijalni sektor, ali pre nekoliko meseci u javnosti je kao mokra petarda odjeknula vest da se legalizacija softvera u javnom sektoru odlaze dok se ne steknu uslovi. meni je besmisleno i da neko ko prodaje sajt za 300 evra treba da placa softver 2.500 evra. ko kaze da to nije eticno, neka tom muceniku pronadje drugi posao.
Link to comment
ne znam za komercijalni sektor, ali pre nekoliko meseci u javnosti je kao mokra petarda odjeknula vest da se legalizacija softvera u javnom sektoru odlaze dok se ne steknu uslovi. meni je besmisleno i da neko ko prodaje sajt za 300 evra treba da placa softver 2.500 evra. ko kaze da to nije eticno, neka tom muceniku pronadje drugi posao.
Kad bi taj (i svi ostali) koristio legalan softver, sumnjam da bi prodavao sajt za 300 evra. Usput bi se i tržište malo pročistilo, pa bi otpali klinci, geniji za kompjutere, koji za par pića u kafani urade prelom knjige (nebitno kako, to ovde ionako više nikog ne zanima). Letos sam za prelom (doduše jednostavan) knjige dobio čitavih 70 evra, zakleo sam se da to više neću raditi u životu.Da se razumemo i ja kući imam narodske verzije softvera, ali ne mogu da shvatim da ozbiljne štamparije ulupaju po par stotina hiljada evra na mašine, a pripremu im rade klinci na piratisanom CS-u i još se bune što ne postoji srpski rečnik za njega, a hrvatski postoji. Zašto bi Adobe pravio srpski rečnik, kad njihove programe ovde skoro niko ni ne kupuje?
Link to comment
Letos sam za prelom (doduše jednostavan) knjige dobio čitavih 70 evra, zakleo sam se da to više neću raditi u životu.
pa dobro, jedan na forumu je pokusao da vrbuje ljude da mu pisu novele za 70 evra.no to je offtopic, a ontopic je da imas poentu. ozbiljan softverski proizvod firme treba da plate ako zele podrsku, apdejtove, i, na kraju, lokalizaciju. nisam od onih fanatika koji tvrde da intelektualna svojina ne postoji, samo nemam nikakav problem sa kucnom upotrebom bilo cega. uostalom malo sta sto se radi u kuci moze ugroziti big guys.a muzikanti? dosta lezanja, momci, svirajte uzivo ako hocete pare. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Za onaj gornji komentar, mislio sam globalno. (Srbija je sama toliko mala da uvek moze da se kaze da je piratizovanje u njoj relativno bezazleno; na planetarnoj razini, medjutim, stvari sigurno ne stoje tako).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...