Jump to content
IGNORED

Praznovanje i obicaji u vasoj zemlji boravka


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Blizi se Bozic ... i tamo gde ste se to sigurno da naslutiti po izlozima koji polako ali sigurno pocinju da sljaste sve vise. Osim sto je tesko izbeci shopping (a tek rasprodaje posle!) zanima me kakav odnos imate prema slavljenju katolickog/protestantskog Bozica? Da li slavite? Zasto? Mi ne slavimo nesto posebno. Obelezimo i svedski (on je Svedjanin) i nas (ja bih da ponovim atmosferu jos jedared). Posto nema dece u igri ne moramo da se nesto specijalno naprezemo oko poklona i ostalih atrakcija. Kod nas to protekne u miru, vecerinka i neko dobro vino u dobrom raspolozenju. Vise se radi o stimungu nego o nekoj tradiciji koje se slepo drzimo. Ionako se ne radi, narod se sladi po kucama, svetiljke na sve strane ... citava atmosfera odise mirom i praznovanjem. S druge strane slavim(o) Middsommar (sredina leta) kada je noc najkraca u godini. Sedimo na ladji ili na plazi u dva ujutru kad pocinje da svice, jedemo jagode sa sladoledom od vanile i pijemo belo vino. Obicaj je i da se jedu i haringe sa mladim krompirom. Well, to slavlje ne propustam! Na ovom topiku mozete o Bozicu, ostalim vaznim datumima, tradicijama u vasim novim domovinama, vasem odnosu prema istim ... o tome sta vam se svidja a sta ne ... mozete i o svojim obicajima koje ste poneli u svoju novu sredinu ...

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    27

  • расејан

    22

  • alberto.ascari

    13

  • Yoyogi

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Joooj evo Božića kuca na vrata, opet satiranje! angry.png Gužva shopping poklončići kolačići zvončići božićne kolede šarani poplava prigodničarskih govora o obitelji i domaćem ognjištu... Grozota. Poklone donosi Jeźiśek (izgovarati slatko) što izgleda kao nekakav polarni biskup, s mirtom i odorom sve u bijelom. Disgasting! Degutable! Bljak!

Link to comment

Božić još nije aktuelan, pripreme počinju kada prođe fešta oko Svetog Nikole.Trenutno, dok ovo pišem, on je još uvek na putu iz španije, gde živi i odakle dolazi parobrodom, kao i svake godine. Prate ga njegovi lakeji Crni Petri i verni konj Amerigo.Do pre pedesetak godina su Sinterklaas i Crni Petri svakog 5 decembra dobroj deci davali poklone, a nevaljalu decu je Crni Petar ili tukao metlom od pruća ili trpao u džak i odnosio u nepoznatom pravcu.Danas su sva deca, naravno, dobra. Ona koja veruju u Svetog Nikolu se uglavnom nikada ne zapitaju kako se on to istog dana i u isti sat iskrca u svim gradovima koji imaju rečnu ili morsku luku i kako može da istovremeno priča sa svim tim gradonačelnicima koji ga tamo dočekaju...Kada deca odrastu, i odrasli nastave da slave Sinterkalaasa, uz obaveznu čorbu od graška (ista kao naša gusta pasulj čorba, samo se taj jedan sastojak razlikuje) i poklone iznenađenja: na lutriji izvučeš ime nekog ako će biti prisutan, napraviš neki uvrnut poklon i napišeš prigodnu šaljivu pesmu, pa on ili ona to pred svima otvori i pročita, ne znajući od koga je. U tim pesmicama su tema uglavnom o nečije dobro poznate osobine, lične mane, sveže provale, muzika na koju se loži itd. Uglavnom, opšta smejurija na svačiji račun.Do 5 decembra sve ima da bude u znaku ovih likova.Inače, frka je što iz Amerike dolaze silini filmovi i priče o Santa Klausu, koji donosi poklone za božić (što ovde nikada nije bila tradicija). Niko pojma nema šta sa tim likom da se radi. Trgovine su prepune, firme kao Kelloggs i Koka Kola imaju njegovu sliku na pakovanjima, ima ga gde god da se okreneš... Ko je taj deka u crvenom, sa sankama i irvasima i šta deci reći o njemu?imageso1.jpgsinterklaas01jv5.jpg

Edited by Yossarian
Link to comment

Midsummerby Po TidholmSummer in Sweden is short. It starts showing its face in May and explodes into life in June. The summer has to hurry to get things done before the nights turn cold in September and everything stops growing. At Midsummer, the Swedish summer is a lush green and bursting with chlorophyll, and the nights are scarcely dark at all. In the north, the sun never sets. The start of summer holidaysSwedes are fairly well attuned to the rhythms of nature. At Midsummer, many begin their five-week annual holidays and they, too, are in a hurry to get things done. Midsummer Eve is celebrated in the countryside ? as always ? and on the day before, everyone leaves town, everything closes and the streets are suddenly spookily deserted. The country?s main thoroughfares, on the other hand, are packed. Queues of cars stretch away into the distance, and at the end of the road, family and friends wait among silver birches in full, shimmering bloom. Maypoles and dancingMidsummer is an occasion of large gatherings ? and to be honest, many Swedes take advantage of it to fulfil their social obligations so that they can enjoy the rest of their holiday in peace. In many cases, whole families gather to celebrate this traditional high-point of the summer. Swedes like the world to be well-ordered, so Midsummer Eve is always a Friday. People often begin the day by picking flowers and making wreaths to place on the maypole, which is a key component in the celebrations. The maypole is raised in an open spot and traditional ring-dances ensue, to the delight of the children and some of the adults. Teenagers tend to stay out of it and wait for the evening?s more riotous entertainment.Herring and boiled new potatoesA typical Midsummer menu features different kinds of pickled herring, boiled new potatoes with fresh dill, soured cream and raw red onion. This is often followed by a grilled dish of some kind, such as spare rib or salmon, and for dessert the first strawberries of summer, with cream. The traditional accompaniment is a cold beer and schnapps, preferably spiced. Every time the glasses are refilled, singing breaks out anew. Swedes like drinkingsongs, and the racier the better.Mysterious MidsummerOn their way home, girls and young women are supposed to pick seven different species of flowers and lay them under their pillows. At night, their future husbands appear to them in a dream.Legend has it that the night before Midsummer?s Day is a magical time for love. It still is, in a way. During this night many a relationship is put to the test. Under the influence of alcohol, the truth will out, which can lead both to marriage and to divorce. Like Whitsun, Midsummer is a popular time of year for weddings and christening ceremonies. Despite their poor showing as churchgoers, Swedes still like to wed in a country church with a flower-bedecked, arched entrance and beautiful hymns.

post-472-1194613718_thumb.jpg

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Ne vidim nista lose u tome da slavimo sve sto se slaviti moze.Moje bice je srpsko, ali mog deteta je australijsko. On hoce da bude kao i sva ostala deca. Ne vidim zasto bih ga izdvajala od ostale dece?Deca pricaju ko je sta dobio za Bozic, ma gde god da odes svi ga pitaju sta je dobio za Bozic. Dok je bio mali nije mu se moglo objasniti zasto on da ne dobije poklon kad i ostala deca, pogotovu sto se (kao i svako dete) tome neizmerno radovao. Tako da mu je dolazio i Deda Mraz i njegov drugar Bozic Bata. Takodje mu je zeka dolazio dva puta.Kad je dovoljno porastao za Noc Vestica, i taj mandrak smo poceli da upraznjavamo (nabavim bundevu, nesto smislimo da obuce i slatkise za "korindjase" :) ). Jednom smo potpuno zaboravili (pa kad nismo navikli) i toliko se siroma stuzio da nismo vise zaboravljali.Jer, to je ono sto ce njemu da ostane od detinjsva, zar ne? Ne vidim zasto bih cepdlacila - sto vise uspomena to bolje. On drugarima objasnjava sta je Sv Nikola... To je tek cirkus... Multikulturalizam mi je valjda upisan pod sifrom "bratstvo i jedinstvo". Kao mala sam ucila da je tako najbolje, a sada sam sigurna da jeste. Drugarima mog sina ne dam sladoled dok ne kazu "Daj mi sladoled"... :blink: Oziji su vrlo losi sa srpskim, Kinezi i ostali bilingualci znaju da budu sjajni. Sve to ide u rok sluzbe...

Link to comment

Ovde su tek prošli Ogni santi. Ali, ulice i radnje već počinju da se kite za božić. Još malo, pa će početi da se zahuktava ludilo oko božića. I onda će 25. decembra cela Italija da se skoro sasvim zaustavi negde do 7. januara.Praktično, dva su velika brejka ovde: Božić, i za Ferragosto. Leti, u Avgustu, naime, veliki broj firmi sasvim zatvara, i teško možeš bilo koga bilo gde da nadješ.

Link to comment
Ovde su tek prošli Ogni santi. Ali, ulice i radnje već počinju da se kite za božić. Još malo, pa će početi da se zahuktava ludilo oko božića. I onda će 25. decembra cela Italija da se skoro sasvim zaustavi negde do 7. januara.
Jel? slavis?
Link to comment
Joooj evo Božića kuca na vrata, opet satiranje! angry.png Gužva shopping poklončići kolačići zvončići božićne kolede šarani poplava prigodničarskih govora o obitelji i domaćem ognjištu... Grozota. Poklone donosi Jeźiśek (izgovarati slatko) što izgleda kao nekakav polarni biskup, s mirtom i odorom sve u bijelom. Disgasting! Degutable! Bljak!
Yebote, kako možeš da pljuješ po nečem tako lepom. Pa se posle čudiš što gadim Bosance u Pragu, samo se potvrdilo šta stalno govorim.
Link to comment

Bozic je u zapadnoj varijanti komercijalizovan do besvesti i u tesnoj vezi sa stresom koji mnogi dozivljavaju. Mnoga deca i ne znaju o cemu se tu zapravo radi osim sto se dobijaju pokloni. Mnogi odrasli pak treba sve da organizuju, isplaniraju, pripreme i ispune raznorazna ocekivanja tako da i oni zaborave o cemu se zapravo radi. Ovde u Ikea-zemlji gde su skoro svi razvedeni pa nasli novu srecu sa novim partnerom situacija moze da bude veoma komplikovana jer bude moja deca, tvoja deca, nasa deca ... pa svi jedni drugi treba da spreme poklone ... pa kad sva ta deca treba da stignu da provedu Bozic i sa mamom i sa tatom ... a mama i tata zive na dva razlicita kraja grada ... pa se razvozi i dovozi ... Tim ljudima je Bozic samo izvor stresa.

Link to comment
Yebote, kako možeš da pljuješ po nečem tako lepom. Pa se posle čudiš što gadim Bosance u Pragu, samo se potvrdilo šta stalno govorim.
Ne čudim se, bar ne više. Po nečem tako lepom "pljujem" jer:
  • gadi mi se ta konzumeristička pomama;
  • smeta mi poplava isprazne, lažne duhovnosti s jednodnevnim rokom trajanja;
  • smeta mi gužva i haos u gradu;
  • ne volim kičastu ikonografiju niti teror božićnih napjeva na svakom božjem ćošku;
  • ne dopada mi se Jeźiśek;
  • ne prija mi šaran i odvratan mi je masovni pokolj životinja (jednako kao i pokolj jagnjadi za Bajram);
  • strano mi je upražnjavanje strukturiranih folklornih aktivnosti;
  • smeta mi netolerantnost i izopćavanje onih, što u toj masovnoj aktivnosti ne učestvuju.

Na kraju, svoj doživljaj Božića nikom ne namećem, pa ni tebi. Uživaj u njegovim radostima. A i ja ću bogami isto, jer ću ga provesti s češkom porodicom sve s poklončićima, šaranom i koledama. :(

Edited by king louie
Link to comment
Ovde u Ikea-zemlji gde su skoro svi razvedeni pa nasli novu srecu sa novim partnerom situacija moze da bude veoma komplikovana jer bude moja deca, tvoja deca, nasa deca ... pa svi jedni drugi treba da spreme poklone ... pa kad sva ta deca treba da stignu da provedu Bozic i sa mamom i sa tatom ... a mama i tata zive na dva razlicita kraja grada ... pa se razvozi i dovozi ... Tim ljudima je Bozic samo izvor stresa.
Nisi uračunala i posete babama i dedama, i to se udvostruči.Svejedno, izvrsno za ekonomiju! Proda se duplo više poklona, naftna industrija profitira, automobili se više habaju pa ih brže treba zameniti, lova treba da se vrti oukolo a ne da leži i skuplja prašinu. Razvodi uopšte nisu loši. :rolleyes: šalu na stranu, volim tu božićnu atmosferu. Evo, dani su sve kraći i tmurniji, u decembru sunce jedva da izađe, a i tada se ne vidi od ledene kiše i onog sitnog grada koji često šamara po obrazima umesto snega... Kada se ulice iskite nizovima lampi, velikim pahuljicama i ukrasima napravljenim od sijalica, kada u izlozima počnu da svetlucaju velike iskićene jelke, svaki fotončić mi je drag. Nije mi žao ni jednog jedinog milivata struje.U tim pripremama za božić mi nekako prolete ti tmurni dani, a kada dođe zimski siolsticijum, mogu da se tešim idejom da je svaki naredni dan malo duži od prethodnog, pa mi manje smeta to što su još uvek tako kratki. Dok prođe i nova godina, pa pravoslavni božić (jelku uvek ostavim bar do 7 januara), prošli su ti najtmurniji dani, pa polako odbrojavam do proleća.Božić inače ne slavim kao Holanđani, nego kao Englezi. Naručim ćurku kod mesara, napravim punjenje, ispečem je u rerni, nakuvam pupćasti kelj i nabavim craneberry sauce, bude tu još đakonija, bude i gostiju, milina. Nemamo običaj da delimo poklone, ili ništa ili neke sitnice.U Holandiji se za božić tradicionalno jede divljač (najčešće zečetina) ili losos. Edited by Yossarian
Link to comment
Nisi uračunala i posete babama i dedama, i to se udvostruči.
Kud zaboravih babe i dede! U pravu si. Inace volim mir koji sebi napravimo u tim bozicnim danima. Konzumacija sveci se poveca, one daju toplinu svakom enterijeru. Ionako je mracno doba godine pa mi je nekako sve lepse kad svi u prozore nakace svetiljke. Kuvano vino sa cimetom i karanfilicima ... mmm, milina ...
Link to comment

Luxembourg je prilicno sklon svim crkvenim i ostalim praznicima, pa se slavi cesto i naveliko. Kao i u ostalim potrosachko/razvijenim zemljama trosi se do besvesti, kupuje toliko hrane da svaki put pomislim da ovde niko nista ne jede dok ne dodje praznik.Poklanja se sve i svasta, prodavnice rade po praznicnim fazama kao svuda...Pocnemo od februara kada klinci sa sijalicama, fenjerima i lampama prave ogromnu buku dok hodaju ulicama, traze cokolade i bombone da oteraju zimu svetlom i bukom.Karnevali koji dodju da najave pocetak Uskrsnjeg postaUskrs sa ogromnim kolicinama cokoladeVojvodin Rodjendan :wub: zurka (dan pre mog :D - slavio samo pre dve godine svoj 50-i rodjendan kako valja, u celom gradu..., sad prestao)Nacionalni Praznik u junu sa sve lepsim i lepsim vatrometom, obaveznim rezervacijama za veceru u Gradu gde svi dodju doterani i namesteni Vashar, pravi pravcati sa rihgishpilima i secernom vunom za kraj leta1.11 - Svi Sveti, odlazak na groblje, neko ce reci nije za *praznovanje* ali u sustini - jeste. Ove godine, eto, prvi put smo i taj praznik obelezili. Puno, puno ljudi na grobljima, rekoh vec, ne place se, niko nema tuge, ali ima dostojanstva, ima secanja, ima ljubaviSveti Nikola - kao sto rece Yoss, i ovde je Sveti Nikola donosi vise poklona nego sto ce doneti Deda Mraz, opet cokolade i maskirani klinci po graduBozic - ne mogu da se ne slozim sa King Lous-em, previse komercijale, ali lepa prilika za porodicno druzenje. Ko nema decu, verovatno ne oseti vaznost i lepotu tog praznika. Meni kao ateisti bez dece, Bozic nije nesto specijalno. Opet drago mi je kad nas komsije ili prijatelji kojima Bozic znaci, pozovu na bozicni rucak. Vise zbog tog cina ljubavi nego zbog samog praznika6-i januar - Tri Kralja, praznik sa chesnica like pogachom u kojoj ima neka figurica/novchic i svo znachenje koje pronalazenje istog donosi :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...