Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

11 hours ago, apostata said:

Šta ba 'ruske vlade'?

Ko to 'u posljednje vrijeme u Rusiji smatra da ih je bilo više'?

Overmans se ne slaže sa tobom.

 

Podaci koji si prezentovani na sajtu Ministarstva odbrane Ruske Federaccije(ruska vlada):

 

Quote

Сегодня можно с определенной долей вероятности констатировать, что потери Советского Союза составили 26,6 млн человек,

в том числе потери Вооруженных Сил составили 8 668 400 военнослужащих.

 

http://encyclopedia.mil.ru/encyclopedia/history/more.htm?id=11359251@cmsArticle

 

Sto se tice nemackih gubitaka na Istocnom frontu(nemojmo zaboraviti da su Nemci imali vise frontova od Sovjeta tokom rata tako da nisu svi ubijeni samo na Istoku iako najveci deo jeste), ja sam povecao broj u odnosu na podatke zakljucen sa pocetkom 1945 Vrhovne komande Nemacke , koji se krecu oko 2 miliona. U te brojke se negde uklapaju i kasniji statisticki radovi o zrtvama Drugog svetskog rata koji su radjeni od strane SR Nemacke(Zapadne Nemacke).

Neka novija istrazivanja tu cifru povecavaju i ja sam to prihvatio kao podatak 2.5-3 miliona mrtvih na Istoku.

 

Dakle odnos se ugrobo krece 1:3 mrtvih na Istoku u korist Nemaca, odnosno na svakog ubijeno nemackog vojnika dolaze tri mrtva sovjetska vojnika.

Ovo su samo vojne zrtve, civilna su mnogo gore ali to nije samo do sposobnosti oficirskog kadra.

 

Edited by pasha
Link to comment

Postajes polako ali sigurno ljigavo i sve nepodnosljivije bezobrazan:

11 hours ago, pasha said:

Ali ono sto je najvaznije da je namenski potvrdio skoro sve sto sam pisao ranije tipa: da je bilo eliminisanja sovjetskih oficira tokom Barbarose iako su cudom cudio tim tvrdnjama kada sam pisao.

I to je dobro jer znaci da je moja edukacija korisna.

 

On 7.10.2019. at 23:21, pasha said:

Ako nastavis da me proganjas po forumu neces stici da botujes po forumu za Vucica.

 

Sa sve optuzbom za botovanje za Vucica po forumu.

Opomenuo sam te, prema tome...

Link to comment

U cemu je problem?

Hoces da me banuju za vec nesto sto sam kaznjen jer si na kraju potvrdio sve sto sam pisao iako si se pravio nevest par strana ranije.

 

U Franucskoj je odnos slican kao na Istoku.

Link to comment
3 minutes ago, pasha said:

U cemu je problem?

Hoces da me banuju za vec nesto sto sam kaznjen jer si na kraju potvrdio sve sto sam pisao iako si se pravio nevest par strana ranije.

 

Problem je u tome sto si me optuzio da botujem za vucica.

Link?

 

To sto ovde lupetas gluposti nije nikakav problem, na forumu smo.

 

Dakle, daj link za mojim botovanjem, naznakom botovanja i mani se skretanja teme iz posta u post.

 

I, na stranu sve, obilazi me u sirokom luku.

Link to comment
39 minutes ago, Glass Joe said:

U najboljem slucaju po Sovjete taj odnos moze da se umanji do 1:2

 

Otprilike. Gledajući razne podatke i izvore i ako isključimo ekstreme moguće je da bi bio oko 1:2,5

Link to comment
33 minutes ago, Luther said:

Otprilike. Gledajući razne podatke i izvore i ako isključimo ekstreme moguće je da bi bio oko 1:2,5

Bojim se da nema svrhe terati ovu vrstu matematike: cinjenica jeste da su u uslovno receno prvoj fazi rata Sovjeti imali nesravnjivo vece gubitke od Nemaca, kao sto je i cinjenica da su morali svesno da rupe zatvaraju ljudskim materijalom :isuse:: to je logika rata i tu zbora nema i morao bi da je se drzi svako kome je do toga da izdrzi nalet i nastavi da se bije.

Prigovarati im danas zbog toga ili pripisivati nehumanost takvim postupcima nema smisla: alternativa je bila podleci, u slucaju CCCP i izloziti se bukvalno fizickom unistenju, a tesko da iko, sve ideologije na stranu, danas moze da ospori spremnost Sovjeta da se bore do kraja i po svaku cenu i to ne za Staljina, nego za goli opstanak.

Ali je isto tako cinjenica da je kasnije, u uslovno receno drugoj fazi rata, odnos bitno promenjen: uzroci su razni.

Inace, sto se revizionizma tice - monopol nema niko, problem je samo u spirali koju on izaziva i koja nikome dobra donela nije. 

Link to comment
48 minutes ago, namenski said:

Bojim se da nema svrhe terati ovu vrstu matematike: cinjenica jeste da su u uslovno receno prvoj fazi rata Sovjeti imali nesravnjivo vece gubitke od Nemaca, kao sto je i cinjenica da su morali svesno da rupe zatvaraju ljudskim materijalom :isuse:: to je logika rata i tu zbora nema i morao bi da je se drzi svako kome je do toga da izdrzi nalet i nastavi da se bije.

Prigovarati im danas zbog toga ili pripisivati nehumanost takvim postupcima nema smisla: alternativa je bila podleci, u slucaju CCCP i izloziti se bukvalno fizickom unistenju, a tesko da iko, sve ideologije na stranu, danas moze da ospori spremnost Sovjeta da se bore do kraja i po svaku cenu i to ne za Staljina, nego za goli opstanak.

Ali je isto tako cinjenica da je kasnije, u uslovno receno drugoj fazi rata, odnos bitno promenjen: uzroci su razni.

Inace, sto se revizionizma tice - monopol nema niko, problem je samo u spirali koju on izaziva i koja nikome dobra donela nije. 

 

Potpuno se sa ovim slažem, poslednji sam koji bi tu nešto prigovarao a i sa kojim pravom. Borili su se na način na koji su jedino i mogli da se bore u jednom apokaliptičnom ratu protiv neprijatelja koji je imao nameru da ih fizički istrebi.

 

Ali brojke ostaju brojke s tim da one ne odražavaju samo sposobnost ili nesposobnost generala jedne ili druge strane nego ukupnu sposobnost društva da vodi moderan industrijski rat. Od elementarne pismenosti preko tehničke obučenosti do izgradnje odgovarajućih proizvodnih kapaciteta i institucija namenjenih ratnim potrebama i investicija u moderno naoružanje. Lepo objašnjeno u: "Tvorci moderne strategije" Edvard Mid Erl, glava 14. Lenjin, Trocki, Staljin: Sovjetska shvatanja rata. (Vojno delo 1952.)

Edited by Luther
Link to comment
1 minute ago, Luther said:

"Tvorci moderne strategije" Edvard Mid Erl, glava 14. Lenjin, Trocki, Staljin: Sovjetska shvatanja rata. 

Jebote, ne mogu da verujem da se neko uopste seca ove knjige.

Klasik, trebalo bi je ponovo stampati.

Svaka cast :)

Link to comment
Just now, namenski said:

Jebote, ne mogu da verujem da se neko uopste seca ove knjige.

Klasik, trebalo bi je ponovo stampati.

Svaka cast :)

 

Izuzetna, na sreću imam je a ne sećam se kako sam "došao" do nje. Ima i novo izdanje iz 1986 "Makers of Modern Strategy from Machiavelli to the Nuclear Age" sa ponešto izmenjenim i dodatim poglavljima pre svega post ww2 period. Može se "nabaviti" u pdf obliku.

Link to comment

Isteko edit, izvini, nisam hteo da budem snishodljiv ili sta vec, jednostavno mi pun kufer internetisanja, prebrojavanja divizija, uporedjivanja gvozdjurije a la ciji je tenk ili avion bolji :isuse:

Uz svu nezaobilaznost i upotrebljivost Interneta, on na neki nacin suzava vidno polje, zatrpava nebitnim informacijama i smanjuje sposobnost za kriticko razmisljanje: linkovima ili zatrpavanjem podacima ili takozvanim podacima se moze sve dokazati, a da pri tom ostanemo uskraceni za sposobnost sinteze i pre svega i iznad svega razmisljanja svojom glavom.

Jebiga.

Link to comment

При бројању губитака треба узети у обзир да је преко 3 милиона совјетских војника умрло у заробљеништву, а да у број страдалих на немачкој страни треба узети у обзир и њихове сателите. 

 

Са тиме је однос настрадалих у борби између сила осовине и Совјета испод 1,5.

Link to comment
2 hours ago, vathra said:

При бројању губитака треба узети у обзир да је преко 3 милиона совјетских војника умрло у заробљеништву, а да у број страдалих на немачкој страни треба узети у обзир и њихове сателите. 

 

Са тиме је однос настрадалих у борби између сила осовине и Совјета испод 1,5.

 

A koliko je nemackih vojnika stradalo u sovjetskom zarobljenistvu?

Kako Rumune da racunamo posto su od 1944 u savezu sa Crvenom armijom i tuku se sa Vermahtom i imaju ozbiljne gubitke?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...