Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

Објасни ми само како то може добар извор кад намерно од наслова па на даље користи термин "совјетска окупација", кад се радило о анексацији?

Link to comment
5 hours ago, x500 said:

 

 

 U vreme Majanskog prevrata u Ukrajini, mlade junose zadojene demokratijom i ostalim pro-zapadnim vrednostima su rado napadale Ruske ali I jevrejske objekte I ljude. Ljudima je preporuceno da uklone sve jevrejske simbole. Vise grupa mladih jevreja je organizovalo cuvanje objekata od manitih.

 

 

Par pitanja:

-kako to zadojenost demokratijom dovodi do napada na objekte i ljude? Kojim su to liberalnim misliocima bili zadojene mlade junoše u Ukrajini? Lok, Smit, Hajek Poper? Molim te navedi neke.

-Koje to moderne pro-zapdne vrednosti, ma šta to značilo, opravdavaju napade na objekte i ljude na nacionalnoj, verskoj ili rasnoj osnovi?

-Ako su, po tebi, pro-zapadne vrednosti loše koje su bolje? Pro-istočne, južne ili severne i ko ih reprezentuje?

 

Unapred fala.

Link to comment

Ne razumes, glavni argument je nacizam proglasiti za demokratsku vrednost - klasicna staljinisticka propaganda iz 30-tih i kasnije. Kao i ovo konstantno potenciranje Litvanaca i drugih manjih istocno-evropskih naroda kao nacista. Tu izgleda spadaju svi osim Srba i Rusa. 

Link to comment
9 minutes ago, Anduril said:

Ne razumes, glavni argument je nacizam proglasiti za demokratsku vrednost - klasicna staljinisticka propaganda iz 30-tih i kasnije. Kao i ovo konstantno potenciranje Litvanaca i drugih manjih istocno-evropskih naroda kao nacista. Tu izgleda spadaju svi osim Srba i Rusa. 

 

Ti stvarno mislis da ti ovo moze proci? Mislim, da svakog s kim se ne slazes proglasavas za staljinistu?

Link to comment
5 hours ago, vathra said:

Објасни ми само како то може добар извор кад намерно од наслова па на даље користи термин "совјетска окупација", кад се радило о анексацији?

 

A ovo sam naknadno video pa da pitam: jel 1941. Jugoslavija anektirana ili okupirana?

Link to comment
9 minutes ago, Anduril said:

 

Pa zavisi iz koje perspektive - iz tvoje ili neostaljinisticke perspektive to je bila aneksija. Iz litvanske radi se o okupaciji posto nije bila ni legitimna a ni legalna. A izvor je povezan sa Jad Vasemom, tako da je sigurno bolji od recimo sovjetski ili ruskih koji su pod kljucem. 

Dobro, očekivani odgovor, iznese se svinjarija pa se etiketira sagovornik kao neostaljinista.

 

Zna se šta je okupacija i kako se sprovodi. Sa druge strane, baltičke republike su potpuno inkorporirane u SSSR što je klasična aneksija. Ako hoćeš da obrazlažeš da li je bilo legalno ili ne slobodno, ne menja činjenicu da su te države anektirane.

 

Link to comment
1 minute ago, Luther said:

 

A ovo sam naknadno video pa da pitam: jel 1941. Jugoslavija anektirana ili okupirana?

I jedno i drugo i treće i četvrto.

Postavljaš ili-ili pitanje a rasparčana je na više delova.

Link to comment
1 minute ago, vathra said:

Dobro, očekivani odgovor, iznese se svinjarija pa se etiketira sagovornik kao neostaljinista.

 

Zna se šta je okupacija i kako se sprovodi. Sa druge strane, baltičke republike su potpuno inkorporirane u SSSR što je klasična aneksija. Ako hoćeš da obrazlažeš da li je bilo legalno ili ne slobodno, ne menja činjenicu da su te države anektirane.

 

 

Odlično, pa i delovi Jugoslavije su potpuno inkorporirani u druge države, znči klasična aneksija. Samo što nije bio jedan aneksator nego više njih. A mene u školi učili okupacija.

Link to comment
4 minutes ago, Meazza said:

 

Ti stvarno mislis da ti ovo moze proci? Mislim, da svakog s kim se ne slazes proglasavas za staljinistu?

 

Mnogo ljudi se ne slazu sa mnom ali ovo jeste klasicna propaganda tog tipa. Mogu da ti citiram neke slicne stvari iz tih godina.

Inace, cela prica o masakru u Kovnu ide malo drugacije jer su nemacki nacisti bili itekako povezani sa dogadjajem i to se nije dogodilo tek tako spontano na inicijativu Litvanaca:

https://rarehistoricalphotos.com/kovno-garage-massacre-lithuania-1941/

Link to comment

Anektirani su prekomurje, slovenija, bačka, delovi cg, makedonije kosova i južne srbije, ostatak srbije je okupiran, ndh je bila nezavisna, cg pod italijanskim protektoratom. To su mene osamdestih učili u školi...

Link to comment
7 minutes ago, vathra said:

Dobro, očekivani odgovor, iznese se svinjarija pa se etiketira sagovornik kao neostaljinista.

 

Zna se šta je okupacija i kako se sprovodi. Sa druge strane, baltičke republike su potpuno inkorporirane u SSSR što je klasična aneksija. Ako hoćeš da obrazlažeš da li je bilo legalno ili ne slobodno, ne menja činjenicu da su te države anektirane.

 

 

Rekoh, zavisi iz koje perspektive gledas - sam biras da gledas na te dogadjaje iskljucivo iz jedne. U osnovi je sasvim nebitno da li se radi o jednom ili drugom.

Edited by Anduril
Link to comment
1 minute ago, Anduril said:

 

Rekoh, zavisi iz koje perspektive gledas - sam biras da gledas na te dogadjaje iskljucivo iz jedne.

Nema tu dve perspektive. Nazivanje nečega drugim imenom je propaganda da se proturi određeni stav.

 

Da je u pitanju bila okupacija, morali bi da se i dalje poštuju zakoni okupirane teritorije - a toga ovde nema, uveden je brutalni sovjetski sistem kao i u ostatku SSSRa. Građani u baltičkim republikama su imali ista prava i obaveze kao i ostali Sovjeti. Valuta ista, platni sistem itd.

 

Tvrđenje da je bila okupacija povlači da su oni imali do raspada SSSR iste zakone kao i pre aneksije, što je besmislica.

Link to comment
9 minutes ago, Anduril said:

 

Mnogo ljudi se ne slazu sa mnom ali ovo jeste klasicna propaganda tog tipa. Mogu da ti citiram neke slicne stvari iz tih godina.

Inace, cela prica o masakru u Kovnu ide malo drugacije jer su nemacki nacisti bili itekako povezani sa dogadjajem i to se nije dogodilo tek tako spontano na inicijativu Litvanaca:

https://rarehistoricalphotos.com/kovno-garage-massacre-lithuania-1941/

 

Na ciju god inicijativu da je bilo, narod se izgleda dobro proveo na "dogadjaju":

 

I arrived in Kovno on the afternoon of June 27 1941. Whilst patrolling the city I came across a crowd of people that had gathered alongside a gas station to watch was happening in the adjacent yard. There were women in the crowd and many of them clambered onto chairs and crates so that they and their children could get a better view of the “spectacle” taking place in the yard below. At first I thought this must be a victory celebration or some type of sporting event because of the cheering, clapping and laughter that kept breaking out.

 

 

Link to comment
6 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Anektirani su prekomurje, slovenija, bačka, delovi cg, makedonije kosova i južne srbije, ostatak srbije je okupiran, ndh je bila nezavisna, cg pod italijanskim protektoratom. To su mene osamdestih učili u školi...

 

Pa rekao sam delovi, tj najveći deo. Šta je ostalo neanektirano tj. samo okupirano: UŽAS (bez bugarske aneksije)+Banat i C.Gora(uzela Sandžak).

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...