Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

 

Quote

In the final days of World War II in Europe, Georgians serving in the Wehrmacht on Texel island off the Dutch coast revolted. In just a few hours, they massacred some 400 German officers using knives and bayonets to avoid raising the alarm. An enraged Hitler learned about the mutiny and ordered the Germans to fight back, showing no mercy to either the Georgians or the Dutch civilians who hid them. It was not until 20 May, 12 days after the war had ended, that Canadian forces landed on the island and finally put an end to the slaughter. What was the larger context for the Texel Uprising? How did these Georgians end up in the Netherlands in the first place? How is this event remembered? Here’s Eric Lee with this little-known story from the last days of WWII.

 

Edited by eumeswil
Link to comment
  • 1 month later...

Speybank.jpg

 

Treba biti bas lose srece, баксуз skroz, pa proci kao ovaj gore, bas tu negde ovih dana proleca 1943...

Doggerbank, rodjen 1926. u Skotskoj kao Speybank pade kao zrtva Atlantis-a, nemackog pravog pravcatog gusara koji ga je presreo i zaplenio januara 1941, dodelio mu zapovednika po imenu Paul Schneidewind - znacajnog za ovu pricu i uputio u Bordo na razmatranje sta i kako s njim da se radi.

Ispalo je da je narocito pogodan za ulogu takozvanog probijaca blokade: brod koji ce da se prikrada, sam, morima koja u svakom pogledu kontrolise druga strana.

Presudila je 1 tehnicka pojedinost: brod je, jos uvek poprilicno retko za ta vremena, bio pokretan ne parnom masinom i ugljem, nego - dizel motorima sto mu je, maltene, omogucavalo da sa jednim tankovanjemtm plovi daleko, daleko, mnogo daleko u odnosu na parobrode...

Opremljen i propisno snabdeven posadom koju su cinili pripadnici ratne mornarice - nimalo nevazno - zaputio se u - Japan.

Savezniku.

Poneo je po nesto potrebito Japanu, a poneo i nesto mina da ih usput poseje oko Rta dobre nade...

I - srecno prispeo u Japan, srdacno docekan, sve u duhu uzajamnog prijateljstva i razumevanja, sa obilazenjem znamenitosti, itd, itd...

Natovaren sa teretom za ratnu Nemacku zlata vrednim, poput skoro 6,000 tona sirove gume na primer, ostale takozvane strateske materijale da ne pominjemo, povezao je kuci i preko 200 nemackih mornara zatecenih u Japanu, koje sa brodova ili podmornica koje su se u Japanu sklonile, koje nekim drugim povodom...

I - krenu kuci.

Srecno, izbegavsi sve saveznicke zamke i patrole, skoro do pred vrata.

Kada se nasao na nisanu nemacke podornice U-43 i njenog komandanta po imenu Hans-Joachim Schwantke...

Koji je, uredno identifikujuci britanski trgovacki brod po svim procedurama i nemacki akuratno, ispalio 3 torpeda.

Od kojih ni jedan nije promasio.

Brod je potonuo za 2 minuta.

U noci, sa strkom i frkom, sa podmornice nisu razabrali da su povici ljudi koji su uspeli da na vreme zaplivaju na - nemackom.

Uspeo je da se izvuce samo 1 camac za spasavanje i na njemu zapovednik, onaj Schneidewind.

Kruzila je prica koja je inspirisalatm mnoge da je kapetan posle skoro 3 nedelje u camcu, na sred Atlantika, ubio 3 mornara na njihov zahtev, a potom se sam ubio.

Sva je prilika netacna: prema svedocenju jedinog od skoro 300 prezivelih sa Doggerbank-a: Schneidewind se ubio sam kao jedini preziveli u camcu u kome je spanski tanker Campoamor nasao jednog jedinog prezivelog...

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...

 

Degrelle.jpg

 

Degrelle2.jpg

 

Leon Degrelle, zivopisan lik, vredan - ko se zainteresuje - malo kopanja po netu...

Mlad, rodjen 1906, sto ce reci da je 1941. godine imao 35 godina.

Lik kome je Adolf javno, pred svedocima rekao da imam sina, zeleo bih da lici na vas...

 

Ali:

Covek koji se – pre svega – izvukao.

Belgija ga je kaznila oduzimanjem drzavljanstva, u Spaniji u koju je maja 1945. spektakularno utek'o bio je visoko cenjena figura i uspesan poslovni covek, gradjevinac koji je pare zaradio gradeci americke baze, aerodrome po Spaniji, onoj Frankovoj...

I - koji je, pozivevski do 1994. na pitanje zali li zbog bilo cega sto je svetu doneo Drugi svetski rat k'o iz topa odgovorio: zalim samo sto smo ga izgubili...

E, sada knjiga, jedna od mnogih.

Izdavac jedne od knjiga koje otvaraju oci i saopstavaju pravu istinu, a koja se zove Campaign in Russia – The Waffen SS on the Eastern Front - predstavlja ga kao jednu od najznacajnijih licnosti 20. veka, publicistu, politickog lidera, vojnika, katolika, coveka Zapada….

Godina engleskog izdanja je 1985.

ISBN 0-939484-18-8.

U knjizi u kojoj opisuje veliki evropski krstaski pohod protiv komunizma u Rusiji i ostalim pripadajucim zemljama koje su bile, ili su jos, pod cizmom Sovjetske imperije.

Odlican stilista na maternjem francuskom, autor vise od 20 knjiga, neprocenjivog iskustva i licne kulture, ucesnik je i hronicar anti-Sovjet epa, posle cijeg citanja vam nece biti potrebna dodatna objasnjenja akademskih istoricara.

Onih iz fotelje…

Rodjen 1906. u porodici pivara koja je napustila Francusku pod pritiskom antiklerikalne vlade, porodice koja je opisana kao jezuitska sa oca na sina, 1921. pohadja jezuitski Notre Dame de la Paix, Namur.

Mladjani pisac clanka Les cahiers de la jeunesse catholique oko koga se otimaju i socijalisticke novine sa sve Emile-om Vadervelde-om…

Covek koji je brzo nasao svoj put.

I saradnju sa covekom po imenu Charles Maurras, osnivacem organizacije koja se zvala Action Francaise….

Sve to na stranu, knjiga: lirski opisi crvenih robova koji se, kad pukne konopac na kome ih vesaju, nepomicnog lica ponovo popnu na samlicu i cekaju da se postavi novi.

Ali, da ne bude zabune, rec je o ljudima na Istoku koje izistinski vesaju u njegovom prisustvu.

Mladost Evrope u borbi sa boljsevizmom, svi su tu, Italijani su najneozbiljniji, o sole mio.

Zlocina, naravno nigde: njih vrse komunisti i kozaci – ovi poslednji uvek i obavezno na konjima.

A, da: Rumuni su ti koji su iz neutvrdjenih razloga narocito okrutni prema zarobljenicima. Autor to objasnjava time sto rumunski vojnici za razliku od ljudi Zapada nisu dobrovoljci vec mobilisani i medju kojima je poprilicno radnika indoktrinisanih komunistickom propagandom.

Da ne bude zabune, radi se o Rumunima koji ucestvuju u krstaskom pohodu i kojima su junacki za Rumuniju zaradili Odesu, na primer.

I naravno, za sve neuspehe su krivi oni stepeni prokletog Celzijusa koji su u neverovatnim minusima kad god stvari krenu nizbrdo.

I na koje su zivotinje iz stepa navikle za razliku od ljudi Zapada.

Koji imaju samo volju.

SS divizija Viking.

Jurisna brigada Wallonia.

Postoji rupa u gradji za period koji pokriva onih nekoliko meseci u kojima su stvari krenule naopako.

Ali – mora se biti bas covek Zapada, pa da se tako lako i neosetno predje sa opisa veselog krstaskog rata protiv komunizma, penjanja na Kavkaz, na pateticne opise herojstva i tuge povlacenja pred nadirucim crvenim azijatskim hordama.

Zrtve onih koji u dalekim stepama stoje na braniku civilizacije.

Cerkasi, Korsunj...

Quote

 

...nemacka tenkovska jedinica poslata u protivnapad bila je zrtvovana, bilo ih je jedan na deset, bas kao i konjica marsala Neja na Berezini pre jednog veka. Posmatrao sam ih pre nego sto su posli na neprijatelja. Lica tih mladih tenkista bila su velicanstvena. Posmatrao sam ih kako obuceni u crne, srebrom obrubljene uniforme, stoje u kupolama svojih tenkova svesni da idu u smrt…. Nijedan od tih velicanstvenih ratnika nije pokazivao ni najmanji znak nervoze.

Ni jedan se nije vratio. Ni covek ni tenk. Naredjenja su bila naredjenja. Zrtva je bila potpuna.

Jedan sat njihove borbe spasao je hiljade vojnika Rajha i Evrope.

Nikada necemo moci da dovoljno zahvalimo nemackim tenkistima palim tog jutra, 7. februara 1944. kod Sanderovke…

Prevod je moj, malo sirov: nadam se da docarava... 

Pojavljuju se i divlji Mongoli. Tenkovi su sovjetski, a svuda okolo su krvozedni kozaci.

I slavni general Gille, komandant SS divizije Viking.

Odlazak sa Istoka:

Quote

 

Ukrajina je polako odmicala ispod naseg aviona. Nikad vise necu videti stepe bele ili boje zlata, nikada sela koja se jedva vide u snegu, nikada cuti pesmu komaraca, nikada vise u belo obojene kolibe, prozorima zasticenim zelenim ili braon salonima i ukrasenim izrezanim golubicama, nikada vise stepske zalaske sunca, nikada vise krupne devojke visokih jagodica, cvece Azije.

Nebo je postajalo svetlije. Ponekad su se kroz oblake vec mogle videti pitome sume, sela sa crvenim krovovima. Ispod nas je bila Evropa…

Covek je putovao na vidjenje sa Hitlerom.

Himler me je primio u divnoj zelenoj uniformi.

Quote

 

Pruzio sam ruku Hitleru, ali nisam video nista osim njegovih ociju.

Tada sam cuo njegov glas: ‘Toliko sam brinuo za vas.’

Firer mi je oko vrata stavio Viteski krst.

Sada sam se osecao kao pravi vojnik i on je to osetio.

Bio sam ponosan; rekao mi je da ce svi moji oficiri biti unapredjeni za po jedan cin i da ce moja borbena grupa Kessel dobiti 150 Gvozdenih krstova.

Antiboljsevicki krstaski rat se nastavljao, pun slave i casti:

Quote

...vojnici Evrope, nase drevne zemlje moraju ustrajati u naporu da se rodi nova Evropa – to ne moze biti bezbolno.

 

Doduse, ruski sovjetski opisi SS junastva kod pomenute Шендеровке se, od opisa Konjeva koji je vodio radnju koju Sovjeti vode kao 

Корсунь-Шевченковская операция, do opisa nekoliko takodje literarno nadarenih Sovjeta koji su se zatekli na licu mesta se donekle razlikuju: u pojedinostima poput pobijene vecine sopstvenih ranjenika pre polaska u proboj, pijanstva rulje koja je, misleci da se probila pocela da urla i puca u vazduh kada su se - gle cuda - odnekud pojavili crveni tenkovi i crveni kozaci, dakako na konjima i vitlajuci sabljama...

Da se ne lazemo: nesto ih se - Manstajn je konacno uspeo da nesto izistinski i pripomogne - i uspelo da probije.

Medju njima i mladjani Degrelle, ranjen i istakavsi se komandom nad jednom grupom uteklih.

 

Korsun02.jpg

 

Korsun01.jpg

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ne znam da li je prava tema...
"
... производње играно – документарног филма „Драва се не предаје“ по сценарију поручникa фрегате Драгана Спасојевића.
Наиме, овај филм је о заборављеним херојима отаџбине, јуначкој посади Краљевског ратног брода "Драва", на челу са командантом поручником бојног брода прве класе Александром Берићем - родом из Новог Бечеја, који су се херојски борили за одбрану, слободу и част отаџбине и дали своје животе у Априлском рату 1941. године. У филму ће на посебан начин, кроз суживот мултинационалне посаде, бити приказано како се разлике доживљавају као предност у заједничкој борби за правду и слободу.
"

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Bilo je, kako nije, cak i ovde, nego kada ja pomenuh visenacionalnu posadu, jebase mi prase zbog tlapnji o 'bratstvu i jedinstvu' sa sve pripadajucim podsmevanjem, da ne trazim sada...

A inace, Drava nije bila nikada zaboravljena, pisalo se o njoj onoliko, sa sve polaganjem venaca, itd, itd...: to sto sada izmisljaju zaborav i prave od nje Varjagatm, ne bi li pokazali i dokazali komunisticku nebrigu i smisljeno prikrivanje, druga je prica...

I sa Dravom i njenim izistinskim majstorskim delovanjem tokom onih nekoliko aprilskih dana nema mnogo veze...

Edited by namenski
Link to comment
9 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ne znam detalje, no eto...

Detalji su bukvalno fascinantni: da neka evropska zemlja, izuzev CCCP, ima ma i priblizno slicnu pricu, od filmova i ostalih prezentacija ne bismo mogli da zivimo.

Ovako - nasa posla, jebes nasu istoriju.

Ljudi su, Berić, uletelitm cak i u Madjarsku i bombardovali aerodrom u Mohaču sa koga su uzletali Nemci u bombardovanje po Jugoslaviji.

Uprkos izdaji komandanta recne flotile koji je uredno jos prvog dana nestao u pravcu Zagreba, da bi se tamo pojavio kao часник...

Александар Берић, Бруно Шегвић, Сулејман Шеховић, oficiri...

Link to comment
37 minutes ago, namenski said:

 

Uprkos izdaji komandanta recne flotile koji je uredno jos prvog dana nestao u pravcu Zagreba, da bi se tamo pojavio kao часник...

 

 

Znam da je medju vodecim domobranima bilo bivsih oficira KJ (npr. Vladimir Metikos), ali da li ih je bilo i u ustaskoj hijerarhiji?

Link to comment

Vladimir Kren komandant vazduhoplovstva NDH je pre rata bio kapetan u VVKJ a jedno vreme je bio prekomandovan u Ustase u tzv. Poglavnikov tjelesni sdrug / "elitnu" jedinicu koja je cuvala Pavelica.

Link to comment

Preduhitri me... :D 

Onaj Kren koji je bese samo 2 dana pre nemackog napada, a nalazeci se na visokoj stabnoj duznosti u komandi RV, seo u avion i zbrisao u Austriju odnevsi Nemcima kompletan ratni raspored i planove...

I zbog kojeg su planovi i raspored morali da se menjaju navratnanos, posao koji inaca zahteva mesece...

I koga su 1947. mrski komunisti osudili na smrt i obesili u Zagrebu, naravno posle nepravednog i nepravnog procesa, nimalo u skladu sa standardima.

Bese se negde posle 2000-te pojavio zahtev za rehabilitaciju.

I cini mi se, da ne proverevam, da je odbijen iz formalnih razloga.

Za sada.

Link to comment
56 minutes ago, namenski said:

Preduhitri me... :D 

Onaj Kren koji je bese samo 2 dana pre nemackog napada, a nalazeci se na visokoj stabnoj duznosti u komandi RV, seo u avion i zbrisao u Austriju odnevsi Nemcima kompletan ratni raspored i planove...

I zbog kojeg su planovi i raspored morali da se menjaju navratnanos, posao koji inaca zahteva mesece...

I koga su 1947. mrski komunisti osudili na smrt i obesili u Zagrebu, naravno posle nepravednog i nepravnog procesa, nimalo u skladu sa standardima.

Bese se negde posle 2000-te pojavio zahtev za rehabilitaciju.

I cini mi se, da ne proverevam, da je odbijen iz formalnih razloga.

Za sada.

 

Taj. Za taj prebeg avanzov'o od kapetana do pukovnika do generalmajora u cirka par dana. Pobegao 1945. u Italiju gde ga hapse Englezi 1947. i deportuju u Jugoslaviju, osudjen na smrt i streljan 1948, familija podnela zahtev za rehabilitaciju 2011. jerbo u onomtm sistemu nije mogao da ima fer i demokratski proces, da su tom presudom prekrsena medjunarodno priznata nacela pravne drzave i demokratskog drustva te da je ona u suprotnosti sa ustavnim poretkom danasnje RH jer u njenom zakonodavstvu ne postoje smrtna kazna i kazna zaplene imovine.

Zahtev odbijen s obrazlozenjem da nije primereno ovako jednostrano sagledavanje sudskih procesa sa istorijske distance ne uzimajuci u obzir evoluciju pravne nauke i doktrine koja se odigrala u medjuvremenu jer bi to znacilo da bi na isti nacin mogla da se ponisti svaka presuda ukljucujuci i one najznacajnije za ratne zlocine na procesima u Nirnbergu i Tokiju, jer su i tamo mnogi osudjeni na smrt iako takva kazna danas vise ne postoji u zakonodavstvima maticnih drzava.

Link to comment
2 minutes ago, Radoye said:

Zahtev odbijen s obrazlozenjem da nije primereno ovako jednostrano sagledavanje sudskih procesa sa istorijske distance ne uzimajuci u obzir evoluciju pravne nauke i doktrine koja se odigrala u medjuvremenu jer bi to znacilo da bi na isti nacin mogla da se ponisti svaka presuda ukljucujuci i one najznacajnije za ratne zlocine na procesima u Nirnbergu i Tokiju, jer su i tamo mnogi osudjeni na smrt iako takva kazna danas vise ne postoji u zakonodavstvima maticnih drzava.

Aj, barem nesto...

Mada, ne bih se ja bas kladio... :) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...