Jump to content
IGNORED

Sirevi


Musharaf

Recommended Posts

On 5.6.2018. at 21:48, darling said:

koja je ono cura kukala za babinom lickom basom? :) zaboravila sam, ne mogu da se setim gde smo o tome pricali.

evo ovaj baja ima licku basu i od kravljeg i od kozjeg mleka. donosi po narudzbi. 

 

http://www.sirzasvakidan.rs/

 

probala sam kozju rikotu i kozju basu. rikota je jako ukusna, slanija od kravljih koje jedem, ne oseca se na stalu, nego na ukusan sir. ne znam da l nezvanova jede tu kozju?! basa je isto veri najs, al ja neam licke gene, pa me ne radi. mislim da je 400 dinara kilo i jednog i drugog.  

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 5.6.2018. at 21:48, darling said:

koja je ono cura kukala za babinom lickom basom? :) zaboravila sam, ne mogu da se setim gde smo o tome pricali.

evo ovaj baja ima licku basu i od kravljeg i od kozjeg mleka. donosi po narudzbi. 

 

http://www.sirzasvakidan.rs/

 

tek sad vidim, hvala darling

ne znam da li se nekome isplati da donosi 300g koliko realno mogu da pojedem pre nego što se ukiseli

lakše je da probam da napravim, al što kaže nenad, s kojim mlekom

Link to comment

nije nenad, nenad je opravdano izrazio skepsu glede base iz kucne radinost :D

 

koliko sam razumela, taj tip donosi ako si mu usput, a ono, dosta delova grada mu je usput i donece. nas nekoliko se utalilo za grupno donosenje sledece nedelje. ali, videla sam njegove proizvode u mlecnoj radnji na kalenicu, onaj red kad udjes iz maksima gorkog na glavni ulaz, druga ili treca po redu mlecna radnja, pre jovanjice. bilo je base, rikote nije, oni narucuju i prodaju, sta ima, ima, neznantno je skuplje nego kad kupis direktno od njega. mozda ima i po drugim malim mlecnim radnjama, ja videla uzivo, pa sad prepoznajem njegovu eitketu, tako sam i skontala ovo na kalenicu, inace ne bih obratila paznju. 

 

rikotu i basu prodaje u pakovanjima od kilo i 400 grama. kilo 400 dinara, 400 g 200.


 

  

Edited by darling
Link to comment
  • 2 months later...

mi bili u Pirotu i u centru ima radnjica Mlekarske skole u kojoj smo kupili Pirotski kackavalj ovciji i mesanac..i jako je dobar!

da je radnik bio ljubazniji probala bih jos nesto iz asortimana ali je bio bas neljubazan pa sam gledala samo da zivu glavu izvucem..kontam neki jadni ucenik koji je ljut sto mora da radi subotom ujutru ali sta ja da mu radim..

 

 

mada sam ja i dalje stava da je meni Carnok pokvario sve ostale sireve i znam da to nije isti sir ali ja i dalje u svim tim tako sirevima trazim taj ukus :(

Link to comment
  • 3 weeks later...

Otkako mi je urmla seljanka iz Sombira, nema sira više za mene, Ono što sam probao - stiropor, kada iznesem "pizzu" iz rerne.

Ponekad ako se nađe neki čoban koji smrdi kao koza može da se nađe "sjenički", on se topi još, ali je preslan u majčinu. 

U radnjama pored pijaca ima "mladog užičkog2, koji je ko zna čiji, i on kada se pomeša sa timsjeničkim, onda nekako može da posluži za pizzu.

 

Kod Zlatuborca je sve propalo, "zlatiborski""pljevaljski" - nema razlike. Stariji ili mlađi - isto, Mlađi dođu još masniji i slaniji.

 

Masdam, onaj holandski gorkasto-slatksti, mgao je das e nabavi kod nekih radnjica, ali one brzo propadaju: naš narod to ne kupuje.

 

U Srbiji postoje samo sledeće vrste sireva:

- sitni za gibanicu 

- slani sjenički za gradnju kuća

- gumeni kačkavalj za tosgt od automobilskih guma

- feta generički veštački polimer.

 

Link to comment
  • 1 month later...

Apsolutno mi ne odgovaraju niskomasni mlečni proizvodi kojih je pun Lidl (krenula sam da pišem "Jysk"), a naročito mi je ogavan Skyr. Ti proizvodi možda mogu da posluže kao sirovina za izradu poslastica od sira, koje umeju da budu vrlo ukusne, ali ovako iz čaše to je skroz bezukusno i jadno, baš potiče iz predela koji nemaju hranu 365 dana u godini nadohvat ruke, to je sve neko snalaženje.

Link to comment

Nešto između, za naše kriterijume kao ekstra gust jogurt, vikipedija kaže da je tehnološki proces kao za sir. Znanstvenici kažu koncentrovani jogurt, ali ona skyr vezuje za (mislim da se izgubila u prevodu)... Irsku?!?

http://www.agr.unizg.hr/multimedia/ebooks/fermentirana_mlijeka_dubravka_samarzija.pdf

 

Mislim da meni ne prijaju te niskomasne stvari iz sasvim individualnih razloga.

Edited by halloween
Link to comment

Sad sam se setila, to bi kod mene izazvalo efekat kao da jedem pomešane strugotinu i tutkalo. Valjda to Nemci preporučuju onim što su odrasli na paprikama da daju deci da pobede genetiku i izvuku ih pokoji cm u visinu.

Edited by halloween
Link to comment

Stjecajem sretnog okolisa™ dopalo me je par komada izvrsnoga sira iz manastira Sukovo kod Pirota.Zreli,slani,izvrnoga okusa.Oplemenjeni su raznim biljcicama i semenima.Probao sam kackavalj sa cesnjakom-izvrstan!Probao sam i kackavalj sa kimom,paprikom,cubricom(cubar) Svaki je za preporuku.Moj favorit je ovaj sa cubricom, jak aromatican ukus koji podseca na kombinaciju gandze i origana.N aslice levo je cubrica , desno kim.

icev69U.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...