Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

keva - v. hancale. - v.hanbaba 1 - kuceviste (skopje, mkd)deda 1 - v.hanpradeda 1 - selo prekodolce (v.han)prababa 1 - v.hancukundeda 1 - prekodolce (poginuo u odbrani beograda u prvom svetskom ratu)baba 2 - leskovacdeda 2 - v.hanpradeda 2 - selo kunovo (v.han)prababa 2 - selo kunovocela moja familija se odavno preselila u v.han i nikada nisam imao blize rodjake na selu, zbog cega sam bio veoma tuzan kada sam bio klinac. baba 1 je srpkinja iz makedonje, tako da sam ja cistokrvni srbin. :s_d:

Edited by kojot
Link to comment

mama - Čačaktata - Uuužice :Ddeda po mami - Mostardeda po tati - Užicebaba po mami - Čačakbaba po tati - Mirosaljci ( Arilje )Ostale prababe i pradede iz istih krajeva sem pradede po mami koji se sa severa Italije zaustavio u 'Ercegovini oženio sa ercegovkom i dobio dedu.

Link to comment
kako vi sve to znate, to za prababe i pradede :blink: ja ne znam ni baba odakle mi je bilai ich me ne interesuje.
moja prababa po ocu je rodjena 1899-e, a dozivela je 91-u godinu. taman da mi oprica dosta toga o svojima babi i dedi, a uz to postoji i parce papira kojim se neki moj pra-pra-pra...deda dmitar poziva 1734-e u vojsku austrougarske. ovi mamini sremci su prisutni u crkvenim knjiga jos od davnijeh dana.
Link to comment

mama - bgtata - vrsac baba 1 - bgdeda 2 - bgprababa 1-1 - bgpradeda 1-2 - bihac (valjda)prebaba 2-1 - bg (jajinci)pradeda 2-2 - bgbaba 3 - pgdeda 4 - pg (medun)prababa 3-1 - tu negde u cg, ne bih znala gdepradeda 3-2 - pg (valjda...)prababa 4-1 - pg (medun)pradeda 4-2 - pg (medun)sa mamine strane mu dodjem neki vasudeva, sa tatine nepotica. genuine terazijska cg-orka. sela su mi medun (12 km od centra pg, bila mnogo puta) i valjda ti jajinci (prosla nekoliko puta kad sam isla na avalu).medun2.jpgMedun1_travel2montenegro.com_400.jpgMedun8_travel2montenegro.com_400.jpg

Edited by paculla
Link to comment

Tata šumadija, mama Pomoravlje. Seljaštvo koje se proteže stotinama godina unazad. Davno, davno, još u tursko vreme, ćaćini su došli iz Bugarske, mamini negde sa juga... Od dokumenata nema previše vajde, šta ćete. Ratovi su palili arhive, do prvog svetskog rata nije bilo ni pristojnog katastra, pa se austrijska okupaciona vlast varala na oporezivanju, ponegde se nađe potpis ili krstić nekog pretka od pre 150 godina kada je mlada srpska država uvodila poreze ili kada su seljaci osnivali škole. Sa mamine strane popriličan broj uglednih seoskih domaćina (surovih eksploatatora), predsednika opštine, solunaca i antifašista bez premca sa leve strane Morave. Ćaćini behu malo neugledniji, prekasno upali u prvobitnu akumulaciju, dok je antifašizam bio umeren, pokupilo dedu na sremski front, par ludih avantura, neka odlikovanja itd. Slabo se ovajdiše i jedni i drugi od antifašističke borbe, tatini zbog slabe inicijative/gluposti, sa mamine zbog prekog karaktera i dugačkog jezika. Inače smo, kao što sam pričao više puta, nizvodno od Radoša Bajića, a pre Miškovića i Bakija.

Link to comment

deda Ruth, Nevada, odrekao se usa drzavljansta 30tih godina - porodica je u stvari iz okoline Gospicabaka zemun - kombinacija Slovaka doseljenih u Zemun i crnogoraca ili Bokelja doseljenih u Kraljevicu u 18-19 vekudeda Babusnica - ne zna mu se tacno datum rodjenja jer su sve maticne knjige izgorele 1915baka Kula - kombinacija hercegovaca i staaare porodice iz Sivca, sve sa prezimenom na ckimama Beogradtata Kulaja BeogradPotpuno suluda kombinacija austrougara i juznosrbijanaca+ mi je zena i njena porodica iz Drnisa, pa je mojoj cerki jedan pradeda bio u sestoj lickoj a drugi kod vojvode DJuica

Edited by dusan1975
Link to comment

Tata i njegova familija su iz Brankovine kod Valjeva, poreklom iz Nevesinja. (Podsetnik: pitati tatu kad smo se doselili u Srbiju). Mama i njena porodica - iz Beograda, nemam pojma odakle su poreklom, posto mi je tata ucukao u glavu patrijarhat. Mislim da su mamini dosli davnijeh dana (ali bas davnijeh, secam se da smo se zezali da ce nasu staru porodicnu kucu opstina Vozdovac da stavi pod zastitu, posto je jedna od retkih na Lekinom brdu koja je prezivela saveznicko bombardovanje '44.) dosli iz Smedereva, ali (malo me sramota da priznam) nisam sigurna. Sve babe, prababe i ostali o kojima sam slusala su s Lekinog brda. A ja... Volim svoje selo, ali retko idem. Tamo vise nema nikoga i porodica se skupi jedino za slavu, a tad me svi proganjaju kad cu da se udajem, pa sam prestala da odlazim da ne bi doslo do razmene ostrih reci s nosiocima istog DNK. Ja se inace osecam kao Italijanka, ali to je vec moj problem :P

Link to comment

Ja BG Tata BGDeda Donji Stajevac (Trgoviste)Baba Donji Stajevac (Trgoviste)Mama Pula [deda tamo bio na sluzbi]Deda Novo Milosevo (Novi Becej) [prababa otisla u selo da se porodi, odrastao na Dorcolu]Baba BG

Link to comment
Djed ,otac i ja rođeni smo u tri različite države , živim u četvrtoj...ali grad je uvijek isti.
Potseti me na zivot/delo Majke Tereze - bio neki kviz u novinama sa pitanjem gde je rodjena - ja kao - pa Skoplje (Turska u to vreme) a oni daju "tacan" odgovor Skoplje/Albania... Ja seo pa se pitam - da nisu mozda nekakvi vizionari ili, mozda, vidioci, ne daj boze...
Link to comment
Mama Pula [deda tamo bio na sluzbi]
slicno kao kod mene, samo sto je mama rodjana u skoplju dok je deda bio na sluzbi. inace, deda sa te strane je bokelj (cik probaj reci da je crnogorac, naljuti se covek :lol: ), baba vranjanka.sa oceve strane svi zvornik, gde smo sestra i ja rodjeni.
Link to comment

Svi dedovi i babe mi odrasli i živeli po gradovima /Mostar, Stolac, Sarajevo, Tuzla/. Ja, izrod, jedina iz familije emigrirala na selo. Dobrovoljno. K'o kad odeš u džunglu, da iz radoznalosti proučavaš domoroce.Pa se navikla. Niko me više ne bi mogao odvući na asfalt.Da ne čuju dušmani, ama ič mi ne fali. Sve mi potaman, da kucnem.. Mrzi me da iz ove komocije odem čak i na more kad je sezona.Jedino me ponekad nerviraju one ptice za kojima vasudeva tako čezne.Ispod kuhinjskog prozora mi jedan ćuk gudi svake noći, a ispod spavaće sobe hor od tri pernata skota, različite animalne sorte. Povremeno mi sa bora ispod prozora neka veverica preskoči na terasu, pa se zavuče na tavan i gore pravi žurke. Inače, živim totalnim varoškim životom /selo je dovoljno urbano za moje potrebe i prohteve/, samo mnogo jeftinije i zdravije.Recimo, znam od koga kupujem sir /koliko je domaćica uredna/ ili piliće /odakle je nabavljeno jato, da li je vakcinisano, čime je hranjeno/ itd.Skoro za svaku vrstu voća nađe se neki komšija ili poznanik koji ga gaji, pa mi ga poklanja na gajbe. Trafikant mi donosi novine na kućni prag, ako me mrzi da izlazim iz kuće.Kod svakog trgovca mogu da pazarim "na recku", ako slučajno nisam ponela novčanik.Svi važni objekti su mi u krugu od 1oo-200 metara od stana (obdaniste, skola, bus stanica, posta, bankomat, trgovine, kafane, pijac, park..). Do pre par godina sam se intenzivno bavila i poljoprivredom, baš onako udarnički, ali sada više nemam ni vremana, ni volje.A ni finansijske nužde. Doduše, imanje poveliko, ali.. obrađuju ga neki muževi rođaci za svoj groš, koliko da ne zakorovi.Ja se radije se rekreiram u dvorištu, s komšijama uz kavicu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...