Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

Licani koriste ono od u smislu da oni nisu iz nekog odredjenog grada nego iz nekog sela pored tog mjesta. Npr kad kazu da su iz Korenice znaci da su zivjeli u Korenici a od Korenice znaci da su zivjeli u nekom selu pored za koga niko nije cuo.
Moji su od Vrginmosta (sadašnjeg Gvozda) :D Sela Stipan i Dugo Selo (Lasinjsko), deda sa tatine strane Stipan, baba Šljivovac, sa kevine strane se ne sećam iz kojih su sela stigli u Dugo Selo, za pradede i prababe sam zaboravio, to trebam videti sa dedom. U svakom slučaju 100% Kordunaš :) Inače interesantno je da su se ćale i keva, iako su im sela na svega par kilometara razdaljine upoznali tek u Zagrebu.
Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

s obzirom da je lazarevac sada deo beogradamoje omiljeno selo je lajkovac.
Pa gde si zemljak!!! :)Ali Lazarevac baš i nije deo Beograd-a.. jedino ako prigradskim naseljima smatraš Šopić, Vreoce, Crljene, Stepojevac, Vranić i koja već sela postoje do Bg-a.Moji su na južnu stranu od Lz-a.Otac, deda, pradeda... - JajčićBaba po ćaletu - neko selo u blizini prema MioniciMajka, Deda, pradeda... - DudovicaBaba po majki - LipljeJa - Petka (mada sam zadnjih 10 godina mnogo više Bg)I nemoj da vređaš Lajkovac! To je jedno pravo urbano mesto, čak ima i svoju prugu! :lol:
Link to comment
Majcina strana: Pavino Polje, blizu Bijelog Polja u Crnog Gori. Jes da je deda napravio kucu na poslednjoj livadu pre vrha planine, ali je boravak tamo bio nesto najlepse sto je moglo da mi se dogodi kad sam bio dete. Tipicno planinsko selo, tacnije skupina zaselaka: Bijeli Potok, Cokrlije, Babajici, Mahala, Lekovina, Cabarkape... Malena dolina ispod velike visoravni koja se zove Stozer. Secam se apsolutne slobode koju sam uzivao kao tada najmladji clan velike porodice (svi u zaseoku su mi bili rodbina), divlje tresnje (arslama, kako je zovu tamo) koja je bila visoka preko 10 metara, pa komsijksi sljivik, gde je svako od 100-tinak stabala bilo okreceno od korena do prvih grana, lesnici i sumske jagode, borovnice. Nije bilo struje tada, ni asfaltnog puta. Sad nema nikoga, a vlasnici cekaju Ruse...
Rodjace!!! :wub: I moje je majka odatle... cool.gif
Link to comment
  • 2 years later...

Očevo pleme je imalo najveću koncentraciju u Tičevu. Slušala sam priče o lepotama planine Šator ali na njoj nikada nisam bila. Sa mamine strane svi su Mačvani. Mačvani, gde ste? Nema vas nešto.

Link to comment

Ne zezaj da si (otac ti, to jest) iz Grahova :DMoja sela (sa obe strane) su ispod Satora (i Staretine i Dinare ;) ) - Nuglasica i Crni Luga ko bo rek'o da je volko komsija od Drvara i Knina na ppp

Edited by werbatim
Link to comment

Ih nisam ni znao da ovo postoji...Oceva strana-Bijelo Polje CG kazu da se njegov otac moj deda kao mali doselio tu jer mu je otac (moj pradeda) preklo nekog turcina , pa onda bezanija.Sta zanm BP je meni lepo mesto , neki ga zovu kasaba.Kupao se nekad u Limu (neka fajda od propasti industrije pa se reka procistila malo za mog tinejdzerskog doba) otac mi pricao kako je bio bistar da su se igrali skrivanja nocica ispod kamenja i ronjenja za istim.Malo proredio odlaske tamo tkad mi otac umro nema ko da me uvati za ruku i povede <_< Majcina strana--Ljubozda kod Istoka.Zapravo crnogorci doseljavani u taj kraj oko Peci.I tamo dosta boravio kao mali, dok ujcevina nije odlucila da oni vise ne bi da zrtvuju svoju decu pomahnitalim siptarima (to je bilo 80-82) od tada bio dva puta u peci na dedinom grobu i to je to...Pamtim taj predeo kao plodan lep "kamen da posadis ce da proklija" ali eto...

Link to comment
Mačvani, gde ste? Nema vas nešto.
Moja porodica je iz Macve. Lik po kome moja porodica nosi prezime se u vreme drugog srpskog ustanka iz Srema doselio u selo Glogovac u Macvi. Prelazak iz sela u grad Sabac se desio negde pred WWI. Tome je pomogao rat u kom je moja porodica skoro potpuno unistena i moj deda je posle rata rastao skoro sam po domovima.Inace, ako me neko pita za selo tu bih mogao misliti na selo Orid izmedju Misara i Mrdjenovca (rodno selo Dusana Kovacevica). Niko mi nije tu rodjen, ali moj cale se pod stare dane tu preselio :). Babin otac je bio poreklom iz Leskovca. Posle zavrsene bogoslovije u Bg-u i sluzbovanja po Aleksincu i tako tim mestima, resio je da pobegne iz civilizacije i 1910. je kupio njivu na putu Sabac-Obrenovac. Iza placa je jedna recica pravila okuku a preko puta se nalazilo brdu na cijem vrhu je bila crkva. Sredio je da dobije tu parohiju. Na njivi je napravio kucu, a posto je mesto bilo odlicno, oko njega su ubrzo pocele da nicu kuce tako da je sada moj plac prakticno centar tog seoceta :). Odlicno je tamo. Skoro svaki vikend odbiciklam.
Link to comment
Ne zezaj da si (otac ti, to jest) iz Grahova :DMoja sela (sa obe strane) su ispod Satora (i Staretine i Dinare ;) ) - Nuglasica i Crni Luga ko bo rek'o da je volko komsija od Drvara i Knina na ppp
Konkretno Veliko Tičevo. :) Jednog dana bih volela tamo da odem, uža i šira familija je organizovala putovanja busom, ali ja ipak nisam išla, želela sam ali nikad nisam ozbiljnije razmišljala o tome. U poslednje vreme imam veliku potrebu da idem, tako da ću morati da okrenem par brojeva i da se dogovorimo...
Moja porodica je iz Macve. Lik po kome moja porodica nosi prezime se u vreme drugog srpskog ustanka iz Srema doselio u selo Glogovac u Macvi. Prelazak iz sela u grad Sabac se desio negde pred WWI. Tome je pomogao rat u kom je moja porodica skoro potpuno unistena i moj deda je posle rata rastao skoro sam po domovima.Inace, ako me neko pita za selo tu bih mogao misliti na selo Orid izmedju Misara i Mrdjenovca (rodno selo Dusana Kovacevica). Niko mi nije tu rodjen, ali moj cale se pod stare dane tu preselio :). Babin otac je bio poreklom iz Leskovca. Posle zavrsene bogoslovije u Bg-u i sluzbovanja po Aleksincu i tako tim mestima, resio je da pobegne iz civilizacije i 1910. je kupio njivu na putu Sabac-Obrenovac. Iza placa je jedna recica pravila okuku a preko puta se nalazilo brdu na cijem vrhu je bila crkva. Sredio je da dobije tu parohiju. Na njivi je napravio kucu, a posto je mesto bilo odlicno, oko njega su ubrzo pocele da nicu kuce tako da je sada moj plac prakticno centar tog seoceta :). Odlicno je tamo. Skoro svaki vikend odbiciklam.
Mama je iz Mačvanske Mitrovice. Deda i baba su imali stan u naselju Kolonija, ja sam tamo odlazila tokom letnjih raspusta. Dugo nisam tamo bila... Dopadaju mi se ljudi odande, prosečni i vredni, ali ima i luda... Ne bi mi verovao kakvih sam se sve ludosti nagledala tamo. :lol:
Link to comment

Ja sam iz Goražda, a porodični koreni su mi po celoj ex-Jugi. Sve same radničke familije, nemamo selebritije u porodičnom stablu, u kategoriji odsečenih turskih glava takođe nula (jebiga, slabe krvne veze s Crnom Gorom - srećom, ima ih moja draga pa se nećemo više brukati), ali zato etničke raznolikosti koliko hoćeš. Matori je rođen u Tuzli ali su se njegovi doselili u Goražde kad je bio klinac. Njegov tata je iz Zenice i tamo još uvek imam dosta rođaka, bučnog i dragog sveta sklonog zajebanciji i roštiljanju. Tatina mama je iz Vodnjana, iz porodice italijanskih komunista (pradeda organizovao četicu partizana, uhvaćen i zajedno s najstarijim sinom streljan '43). Tu isto imam dragih likova. Moja mama je rođena u Goraždu, njen tata je iz Slunja ali je kao dete u zbegu došao u Čonoplju kod Sombora. I tamo imam dosta rodbine, ali s njima nisam naročito blizak. Baka rođena u Pančevu, njen tata došao tu iz Slovenije a mama iz Makedonije. I jedan i drugi deda su s porodicama došli u Goražde zbog posla, pošto je gradić imao dosta industrije i bio ugodno mesto za život. Poslednjih godina svraćam tamo kad uhvatim vremena i prija mi. Grad je uspeo da ostane lep uprkos svemu što je preturio preko glave u ratu. Kroz centar protiče Drina, klima je prijatna, a ljudi srdačni. A tek što ćevape znaju napraviti... :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...