Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

Čovek može u Speyeru da potroši ceo dan, ali ne gledajući sam gradić (koji je prilično dosadan i bezličan), nego nekoliko tačaka u samom gradu:- Mariendom; najveća romanička katedrala (koja još uvek stoji; veća je jedino opatija u Clunyju u Francuskoj, ali ta nije više u komadu)- veliki tehnički muzej; imaju razne automobile, avione i druge stvari iz raznih epoha. U dvorištu može da se uđe u izloženu podmornicu i avione tipa Antonova AN22 ili Boeing 747- akvarijum; nije nešto posebno, ali ako se doda na prethodne dve stavke, za jedno manje mesto tipa Speyera je i više nego dovoljno

Link to comment
  • 3 months later...

Treba mi preporuka za dobar restoran u Berlinu. Zanima me nemacka hrana: becke snicle, specle, maultasen, pecenje s kupusom. Treba da ima pristojne cene (glavno jelo da ne bude vise od 15-25 evra), brze i ljubazne kelnere i da je na relativno centralnoj lokaciji posto cu u gradu biti samo nekoliko sati.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

ovog puta nesto se nisam mnogo svrckala po berlinu, ali preporuke su sledece:ako biste da obidjete i vidite nesto od onoga sto se prodaje po ulici na jednom mestu, najbolji dan za to je nedelja. jedan buvljak, mahom antikviteti, malo skuplji nalazi se blizu tiergarten-a, ako idete S9 linijom, nema sanse da se promasi.od igle do lokomotive, skoro. ja ne kupih nista jer sam se pogubila sta se sve moze naci. od hirurskih instrumenata [uglavnom stomatoloski pribor, ali i brdo nekih stvarcica koje nemam pojma cemu bi sluzile], kamera iz '40ih pa nadalje [koje su, rece mi drugarica na ovom buvljaku malo skuplje (moja teorija je da su skupe jer prodaju objektive zajedno sa njima), do bundi, tiara, srebrnine, porculana, dugmadi, raznih sesira, trofeja i svasta jos. drugi buvljak je malo iza alexander platza, i zaboravila sam kako se stize do tamo :blush: ali orijentir su ogromni reflektori koji se daju videti iz prenzlauer alle. taj je veci, jeftiniji i uglavnom je odeca i tako te zavrzlame.jos jedan mini je kod ostrva muzeja, uglavnom knjige/slike i te stvari, novijeg porekla, meni se nesto i nije svideo. mada, necu prezaliti kapu za tenkiste.ko zadje u prenlauer berg, nek poseti marienburger strasse, a u istoj marien burger, najbolji burger u berlinu [nisam rekla ja, no svako ko dodje sa nekim i ceka svoj burger to kaze].i my fav store u berlinu: made in berlin. second hand shop, donji sprat za decake, gornji za devojcice. donji je interesantniji, od dzempera, jahackih pantalona, lovackih sesira [uzeh sebi jedan sa peruskom :happy:] do sportske opreme iz prosle dekade [trash potpuni]. adresa: neue schoenhauser strasse 19. od ostalog, sto ne videh ove godine, no prosle, preporucujem obilazak berlinske katedrale, ali i cyber crkve u blizini stanice zoo, holocaust memorial u blizini branderburske kapije koji je fantastican i obavezno lezanje na travi ispred bundestaga.

Link to comment
  • 2 months later...
post-1652-1222718256.jpg
800pxberlincentralstatixu2.th.jpgHauptbahnof u Berlinu je nešto najbolje od suvremene arhitekture što sam vidio. Provozao sam se busom od Tegela do Alexanderplatza okolo zgrade 2x uveče. Mase ljudi na više nivoa, vidiš ih kroz staklo, sve izgleda lako i čisto. Jedino vidim da je vjetar oštetio zgradu na par mjesta. Valjda ljepota i funkcionalnost ne idu na uštrb izdržljivosti materijala? Ipak fantastisch. Alexanderplatz primio nekakav azijski šmek. Ulični prodavci, multi-kulti gomila se vuče po prljavom snijegu između gradilišta, drek na sve strane, nemoguća DDR arhitektura okolo i dva ponosna Honekerova falusa. Iz Park Inna se vide velika slova na socijalističkom kvadru preko puta: Wiedersehen auf dem Alex, Hundek?lte. N?chstes Jahr, 1929, wirds noch k?lter. Alfred D?blin. Izlazim van na cigaru. Hundek?lte. Putem nazad prođem nekoliko dućana s baklavama i rahatlokumom. Ne svratih da ponesem. Edited by king louie
Link to comment
  • 3 months later...

samo da jos jednom potvrdim da je berlin najbolji grad na svetu - dosao malopre, skoro da mi se nije vracalo u inace veoma voljeni mannheim.

Link to comment
samo da jos jednom potvrdim da je berlin najbolji grad na svetu - dosao malopre, skoro da mi se nije vracalo u inace veoma voljeni mannheim.
iako bih voleo da ovo ne zazvuci tradicionalno negativno, kapiram da bi ti i mnogo gore mesto od berlina posle majnhajma izgledalo kao najbolji grad na svetu ;)
Link to comment
iako bih voleo da ovo ne zazvuci tradicionalno negativno, kapiram da bi ti i mnogo gore mesto od berlina posle majnhajma izgledalo kao najbolji grad na svetu ;)
auuuuuuuuuuuuuuu :D :D :D :D :D billy druze...nece valjda ovo ostaviti nekaznjeno?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...