Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

da, da, od 1. juna važe stroga pravila samo za "područja sa rizičnim mutacijama virusa", a tih područja trenutno nema. za sve ostale se ukida sve.

@eye of the beholder
za SIM karticu moraš dati neku adresu na kojoj si prijavljen, međutim većina prihvata i prijavu iz hotela.
u junu počinje, tj. već je počela ali u junu, julu i avgustu važi, tzv. 9€ ticket za gradski i regionalni prevoz. 9 evra je mesečna karta, prodaje se i na automatima, važi za sve buseve, s-bahn i u-bahn linije i regionalne vozove. to je dobra prilika da se malo obiđu mesta van Kelna i Diseldorfa, npr. brojni zamkovi.

 

ovo je npr. fina lista
https://www.johnthego.com/2021/11/07/castles-near-cologne-visit-day-trip/

Edited by aram
Link to comment

iz Kelna sam svojevremeno smislio 1dnevno putovanje 3 grada, 3 zemlje u jednom danu. 

Keln - Achen vozom, pa Achen - Monschau busom, pa Monschau - Maastricht busom(preko Achen-a). Meni je to bilo najinteresantnije u okolini Kelna.

(3. zemlja je Belgija, ali kroz nju se prolazi možda tek par stotina metara) 

Svakako je predlog da se instalira Dbahn app za svakoga ko je u Nemačkoj. 

 

postoji mogućnost i za vožnju biciklom prelepom dolinom Mozela, sa sve ovim srednjovekovnim gradićima i dvorcima koje je Aram postavio u linku. Iznajmi se npr bicikl u Koblencu, onda uzvodno pored Mozela, pa se onda spava negde usput i u jednom trenutku drugog dana uhvati voz nazad za Koblenc. 2x70 km za vikend, sve potpuno ravno, sa nekim iznajmljenim trek biciklima nije nikakav problem. Jedino što ima neverovatno mnogo turista usput. Mogu i detalje, ako nekoga interesuje. 

Ista takva tura duž Rajne postoji, ali je meni barem Mozel lepši.

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, barrcode said:

iz Kelna sam svojevremeno smislio 1dnevno putovanje 3 grada, 3 zemlje u jednom danu. 

Keln - Achen vozom, pa Achen - Monschau busom, pa Monschau - Maastricht busom(preko Achen-a). Meni je to bilo najinteresantnije u okolini Kelna.

(3. zemlja je Belgija, ali kroz nju se prolazi možda tek par stotina metara) 

Svakako je predlog da se instalira Dbahn app za svakoga ko je u Nemačkoj. 

 

postoji mogućnost i za vožnju biciklom prelepom dolinom Mozela, sa sve ovim srednjovekovnim gradićima i dvorcima koje je Aram postavio u linku. Iznajmi se npr bicikl u Koblencu, onda uzvodno pored Mozela, pa se onda spava negde usput i u jednom trenutku drugog dana uhvati voz nazad za Koblenc. 2x70 km za vikend, sve potpuno ravno, sa nekim iznajmljenim trek biciklima nije nikakav problem. Jedino što ima neverovatno mnogo turista usput. Mogu i detalje, ako nekoga interesuje. 

Ista takva tura duž Rajne postoji, ali je meni barem Mozel lepši.

 

Daj za Mozel i za nas domaće, razmišljali smo o tom kraju i bicikloturama baš pred pandemiju. Nisam znala da je većinom ravno?

 

(Verovatno je realistično tek za iduću godinu ali nije loše da prostudiram na vreme)

Link to comment

U tom delu oko Aachena moze da obidjes i Eupen pa i Liege. Simpaticni gradovi, pogotovo mi se svideo Eupen - pricaju nemacki pa ne moram da masem rukama (ne znam Francuski).

Link to comment
  • 2 weeks later...

Odlično je bilo u Kelnu, sve kako treba... kolenice, kobasice, burgeri....

Prevoz im radi fenomenalno, a nije da se ne kasne :)

Kako će da izguraju tu situaciju od 9e, to je pitanje - imam utisak da će da biti kolapsa :)

Rentiranje kola je nepotrebno, jer je prevoz radio odlično, parking u centru Kelna je nemoguće naći posle 16h :( Jednom prilikom sam izgubio više od 40 min pokušavajući da nađem mesto ... 

 

Onaj muzej/prodavnica senfa je odlična mada ne pričaju Engleski ali može da se proba (valjda) 6 ukusa i pritom su odlični.

 

 

Link to comment

Drugovi, posto je drug Solca meni dao mogucnost da po Nemackoj u svim pravcima putujem za 9 eur ja sam vama odlucio podariti eksluzivu iz minehnskog omiljenog odmaralista.

 

20220617-163318-1.jpg

 

Jeste, to je cuveni Garmis i bavarski Alpi.

Znam da ste nesrtpljivi ali moram da odgledam nemacko kosarkasko razigravanje, popularni plejof, izmedju Bavarske iz Minhena i berlinskih djubretara popularne Albe.

Edited by pasha
  • Haha 1
Link to comment

Dobro, posto je Bavarska pobedila nekih 30ak razlike u Berlinu da nastavimo uz pomoc Sv. Djordja, slave moje porodice, ali iz Garmisa:

 

20220617-170344-1.jpg

 

Kako se kaze u Bavarskoj-Grüß Gott, kao pozdrav, to mu dodje kao nase Pomoz Bog.

Tako se krece u pricu, morate se sloziti.

 

Tako idem ja pevam lepetije, lepetije...salim se, pevao sam na sav glas po sumama i gorama Bavarske: planino mojaaaaa, planinoooo. A imam osecaj kanda sam Hanibal ili Suvorov dok umirem na suncu na 2 tisuce metara od povrsine Jadrana.

 

20220617-151952-1.jpg

 

Ovo je razlog zasto Bajern najbolji u fudbalu, zdrav luft, essen gut lebensmittel.

 

20220617-143634-1.jpg

 

Sto bi se reklo: Zivila slobodna Slobodna drzava Bavarska!

Ja stalno vicem po ulici Freiheit für Bayern ali me komesari iz policaj stalno pretresu nakon toga, nije mi jasno zasto.

 

Garmis vam dodje nekih 75 minuta vozne RegioBayern vozom od glavne zeleznicke u Minhenu. Linija je diretna medjutim ovih dana se preseda na autobus u Oberau. Ali to je sada nebitno. Izmedju Garmisa i Minhena postoji niz jezera gde Minhen ide na kupanje, jahte, jedrilice, pecanje, przenje i tako te letnje djakonije.

 

20220617-192248-1.jpg

 

Mislim da se moze lako i artom gore jer mislim da tuda ide autoput Minhen-Insbruk.

 

20220617-192300-1.jpg

 

 

Posle se pitaj zasto Minhen najskuplji po nekretninama. E bajo moj....pa gde u Njemackoj imas ovakve ljepote?!

Zto se nadamo da jos nece dugo biti Nemacka, dosta se Minhen radio a Berlin se gradio.

 

 

Edited by pasha
  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Zlurad said:

Blago vama sa zapada. Gde ja da idem sa 9 evra kartom? U Potsdam? emoji1787.png

 

Da ich bin Berliner, ne bih izlazio iz mocvara nasih predaka Luzickih Srba sve od Zerbsta pa do Bautzena.

Mozda vas posetim makar putovao 3 dana regio vozovima. Ipak greota da se baci 9 eur a ne poseti stara otadzbina odakle smo dosli an predivni Balkan. A i da ne kazu ljudi da sam uskih bavarskih shvatanja. Poznato je da su Bavarci strasno otvoreni ljudi velikog srca. Nikako konzervativni.

Link to comment

Kao sto rekoh, dosta se bavarska radila a sever gradio....

 

20220617-170309-1.jpg

 

Ovo su ulice Garmisa, blizu stadiona gde se odrzava cuvena Turneja 4 dzampilice na Novu godinu, sto mi gledamo na nasim malim ekranima svake godine., dok RTS nije poceo da daje novce za projekte...

 

20220617-165401-1.jpg

 

 

 

Zlurad, je l blizu Berlina onaj manastir gde je Martin Luter zapoceo refomraciju? Koliko znam to mu dodje Saksonija-Anhalt, to je Istok.  Rado bih to posetio. Samo ne znam kako da mu pridjem. Onda bih do drevnog pagasnkog svetilista Pomeranijskih Slovena i Venda, Luzickih Srba, na ostrvo Rügen, posvecen Vidu,  bogu rata. Ali to mi dodje vec daleko.

Sta cu, covek sam proslosti, nije ovo vreme za mene.

 

PS

 

Ako se pitte zasto moji predivni prsti na svakoj slici, to je zato sto bezim od organa reda. Nema panike, uspeo sam da uteknem i vama prinesem eksluzivu.

 

Edited by pasha
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...