Jump to content
IGNORED

Alternativna medicina


Teja

Recommended Posts

PS: Svoj problem sam reshila na univerzitetskoj klinici u Frankfurtu zahvaljujucijednom mladom, radoznalom lekaru koji se bash zaintachio da mi pomogne :wub:
Jel u pitanju bila respiratora alergija ili koža etc. Pitam pošto ja imam nekih problema sa respiratornom alergijom koja to nije, šta god...
Link to comment
Jel u pitanju bila respiratora alergija ili koža etc. Pitam pošto ja imam nekih problema sa respiratornom alergijom koja to nije, šta god...
I kod mene i kod moje zivotinje bila koza u pitanju.Ali su kao uzroci bili totalno razliciti,pa tako i terapija.@Buck Naked, daj bre batali te studije na engleskom, prepricaj u 5-6 rechenica na srpski.
Link to comment
moze u jednoj? homeopatija je nevidjena glupost i prevara.
Jeste i za mene, ali vidish ,ima stvarno ljudi ( a sa foruma iz zivotinsjkog carstva znam i za zivotinje)kojima je to pomoglo. Uostalom, evidentno je da ima travki i cvetica koji imaju lekovita dejstva.I Mioba je lepo opisala svoj "slucaj".
Link to comment

Da, ali pojedinačni slučajevi ne čine slučaj. Gde je tu naučna metodologija, gde su postupci dvostruko slepog testiranja? Sve to izleće kroz prozor pred "i komšinica sa trećeg sprata je.."? Mislio sam da smo odmakli odatle.. A ovo sa Miobom i sličnima je verovatno izraz pogrešnog Post hoc ergo propter hoc zaključivanja..

Link to comment
Da, ali pojedinačni slučajevi ne čine slučaj. Gde je tu naučna metodologija, gde su postupci dvostruko slepog testiranja? Sve to izleće kroz prozor pred "i komšinica sa trećeg sprata je.."? Mislio sam da smo odmakli odatle.. A ovo sa Miobom i sličnima je verovatno izraz pogrešnog Post hoc ergo propter hoc zaključivanja..
Pre pola godine svi su mediji objavljivali da zeleni caj sprecava pojavu karcinoma,pa su kao poceli da proizvode i tablete od zelenog caja ( naime potrebno bi bilodnevno popiti 20 solja caja da bi imao dejstvo).Valjda je to ispitivano nekomnaucnom metodologijom pa su otkrivene neke supstance , mada se za navodnu lekovitost tog caja zna valjda vec hiljadama godina.Ja necu nikada piti taj caj ( a ni tablete uzimati) kao sto necu nikada da jedemsirovu crvenu cveklu jer mi se od nje povraca. A stvarno mnogo zdrava.Psihologija igra tu veliku ulogu da ne kazem i odlucujucu.Dokurchi ti ova humana medicina pa odlucish da ozdravish od alternativne.Eto tako ja to sve vidim.
Link to comment

Psihologija igra ulogu u tom smislu da pravimo logicke greske. To jest, mislimo da pravimo racionalni izbor: daj da probam sve - i redovno, i alternativno, i kontroverzno, i cveklu, i cajeve, i sve zivo, pogotovo ako je nesto zajebano poput kancera u pitanju. Jer nam se cini da na ovaj nacin sebi uvecavamo sanse da ozdravimo. Medjutim, takva vrsta navodno racionalnog razmisljanja je pogubna jer trosimo energiju, vreme i novac na nesto sto nema veze sa mozgom, plus sto u interakciji sa drugim stvarima koje uzimamo moze napraviti zajeb. Pogotovo kod oboljenja kao sto je kancer, kada je od izuzetne vaznosti poceti sa normalnim, redovnim tretmanom na vreme, je posebno opasno trositi to isto vreme na gluposti.

Link to comment

Medjutim, homeopatija je specifična jer je zasnovana na posebno glupim principima (zato je Barrett i nazvao "the ultimate fake"). Ostale (pod)vrste "alternativne medicine" zasnivaju se na nečem što jeste intuitivno za naše mozgove - verovanje u neku svemoćnu i sveprisutnu silu, koju moderni "alternativci" nazivaju "vitalnim energijama", "bioenergijama" i sličnim, a što antropolozi odavno prepoznaju kao "manu", "vakan", "orendu", i slično kod svih naroda planete. Homeopatija se tu jedina razlikuje jer se zasniva na idiotluku o razblaživanju navodno (videti posle) aktivne supstance do infinitezimalnih vrednosti. Moderna hemija je pokazala da razblazivanje posle izvesnog broja pokusaja gubi svaki smisao, i da u vodi (u kojoj se razblazuje) vise jednostavno nema "aktivne" supstance. Tu postaje posebno blesavo, jer homeopate veruju da voda poseduje sposobnost "sećanja" na tu aktivnu supstancu! Ostaje nejasno kako se ne seća nekih drugih stvari, recimo pišoline koju je neko nekada u tu vodu prosuo. Medjutim, i stvar sa aktivnom supstancom je idiotska, jer u pitanju i nije nikakav lek, već nešto što samo izaziva isti simptom! Naime, želiš da lečiš alergijski osip, i homeopata kaže da je stvar koja to rešava pčelinji otrov, zato što i on izaziva osip! Znači u startu je idiotski, jer se kao lek smatra ono što izaziva isti simptom. E onda na scenu dolazi ta druga glupost, gde se pčelinji otrov razblažuje do besmislenosti, kada u vodi ne ostane niti jedan jedini molekul pčelinjeg otrova, sve verujući da voda ima "sećanje" na isti. Sve bi to morao da bude predmet opšte sprdačine, ali homeopate vode izuzetno agresivne kampanje protiv, na primer, vakcinacije (koju smatraju konkurentnom) što je neviđeno opasno. I naravno, piti golu vodu kao lek takođe nije baš najzdravija praksa po sebi.

Edited by Buck Naked
Link to comment
  • 8 months later...

ja verujem u alternativne metode lechenja.npr akupresura i reiki -My linki lechenje biljem..chajevi,tinkture,kreme,masti..i svi bakini recepti..nosi zepe,dugu majicu,nemoj da sedish na hladnom..:)jer sam se lichno uverila da rade i meni su pomogle ove metodeReiki je dozvoljena metoda u modernim bolnicama kao dopuna lechenju meni je posebno drag i posebno ga volim jer kada sam prvi put osetila nisam imala pojma shta je to i da ga taj moj prijatelj radi samo me je bolela glava i on se ponudio da mi pomogne,pretpostavila sam da je u pitanju neka masaza vrata ili slichno kada je prislonio ruke na moja ledja samo sam osetila,toplinu i bujicu enegrije kako kulja kroz mene i znam da sam se nashalaila ;uuu dule imash bioenergiju..on je rekao:to je reiki!...molim?shta?kako?...i tako je pochelorazmishljam chak i o inicijaciji ali josh nije vremeali to su sve stvari koje rade,kako je neko rekao kod lakshih bolesti ili kod bolesti u pochetnim stadijumima ili kao prevencijai verujem da je svaka bolest uzrok zakrchenja ili zachepljenja zivotne energije i njenih tokova u telushto bi rekli moderni doktori vecini je uzrok psihosomatski ili direktom nepaznjom i nebrigom o svom telu...godinama..npr moju bolest kriva kichma,sve moguce skolioze i kifoze,smo lechile moja maseka i ja akupresurom i reikijema poznato je i modernoj medicini da sve bolesti kichme,chak i mehanichke povrede koje nisu izazvane trecim uticajem,udarcem ili padom,u uzroku imaju razne emotivne i psihichke smetnje koje se godinama gomilaju i zatrpavaju upravo na ledjima,u mishicima i kichmenom stubu...prost primer je stres koji svi osecate u vratu,stezanju i grchenju ramenih mishicae po tom principu se deshavaju i ostale bolesti kichme samo su potrebne godine ili mnoogo emotivnog potiskivanja i sranjatako smo mi tim takoreci holistichkim pristupom,deo po deo izlechile moju kichmu a samim tim i moju lichnost jer sam svaashta nauchila,razreshila sranja i odnose u porodici,shvatila i postala bolja...bolja za sebe!!!naravno ne bih zanemarila i placebo efekat koji je izuzetno koristan i dokazuje da chovek i njegovo telo imaju mogucnost samoizlechenja...

Edited by ivy
Link to comment
  • 1 month later...

E, ne mogu da nađem gde sam to pis'o, ali znam da sam negde pomenuo da sam počeo da imam razumevanja za alt. med. (čiji principi se, na papiru, protive manje-više svemu do čega držim) prosto zbog nepažnje kojoj sam kao txe pacijenat izložen od današnjeg zdravstvenog sustava. Pa sam, kao primer, naveo da me je moj nemili bivši General Practitioner nanervirao maksimalno tako što je non-stop buljio u kompjuter, a pritom bio potpuno non-šalant na moje jeremijade. I sad čitam u New York Timesu, pa nisam ja to bez veze primetio.(U međuvremenu sam imao još nekoliko bezveznih iskustava sa General Practitioners, u stvari neviđeno nemam sreće, sve su gori i gori, ovom zadnjem kod koga sam bio ne bih dao da slaže kutije u supermarketu. U međuvremenu sam, između ostalog i zbog toga, odlučio da bacim sve lekove u nužnik i lečim se na najteži način - dijetom i zdravim životom. Ako to ne pomogne, idem kod alternativaca, 'leba mi. Toliko su me naljutili medicinari. Jeb'li ih, da izvinete, kompjuktori. I žurba, "petnaestominutne konsultacije". Pa meni treba više vremena da vidim šta mi nije u redu sa fikusom. <_< Treba mi pola sata samo da nabrojim šta me sve muči. :lol: )1-2197172-7990685.jpg

Link to comment
  • 5 weeks later...

moja komsinica ima dvoje dece, oba sa cestim bronhitisima.i tako, stupi ona u kontakt sa nekim isceliteljem i dobije od njega neke meleme koji jel'te garantovano lece bronhitis.pojila ona tako decu melemom tacno dva i po meseca, tri puta dnevno, tacno u sat i minut. i sve je bilo lepo, krasno i idilicno do prvog sledeceg bronhitisa.a znala sam i ljude koji su bili na brojsovoj dijeti i kleli se u nju, zdravstveni radnici included. mnogi od njih nisu vise medju zivima. licno, nisam protiv alternativne medicine samo dok ne skodi.

Link to comment

I kad ne škodi direktno, škodi indirektno. Trošiš vreme, energiju, novac na nešto što ne funkcioniše. Pasuljski prosto. A kod nekih (većine?) bolesti je olako troškarenje spomenutih stvari takođe opasno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...