Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

mene od jutros nešto malo boli vrat i gornji deo leđa, ništa strašno

a onda se setim da sam sinoć sedela ispred otvorene terase tako da mi duva™ pa mi je palo na pamet da je možda od toga.

i to je znak starosti :(

Link to comment
  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

desava se svima, nevezano za godine. neverovatno je kako taj deo spoj vrata i ramena "nazebe", ja sam previse radila po hladnim salama i prostorima pa sam se naucila da uvek nesto ogrnem. malo diklofenaka, ali moze i bez toga da prodje. u ovom slucaju je ok malo utopliti taj deo jer nije upala u pitanju.

 

@pilots

 

meni se to desava otkad iskljucivo spavam na boku u onom zastitnom polozaju, jer mi nekako previse opterecuje rameni pojas i vrat. ceo zivot spavam na stomaku sa jednom savijenom nogu, ali sad vise ne smem i nikako da se namestim k'o covek/zena. a bog zna koliko sam jastuka promenila. neudobno pa neudobno sa sve novim krevetom, austrijskim letvicama i dusekom....vidi  od medEcine mydocalm, malo onih hladnih gelova - deep relief,  plavi konjski balzam, da se to opusti, a ako mnogo boli diklofen ili naproksen. to je moj recept iako se trudim da izbegnem te pejnkilere jer ne zelim da se navikavam, a i bol mi je indikator. ali ako me bas "stegne" posezem. i iskuliram taj dan ili dva da ne provociram.

Link to comment

desava se svima, nevezano za godine. neverovatno je kako taj deo spoj vrata i ramena "nazebe", ja sam previse radila po hladnim salama i prostorima pa sam se naucila da uvek nesto ogrnem. malo diklofenaka, ali moze i bez toga da prodje. u ovom slucaju je ok malo utopliti taj deo jer nije upala u pitanju.

 

@pilots

 

meni se to desava otkad iskljucivo spavam na boku u onom zastitnom polozaju, jer mi nekako previse opterecuje rameni pojas i vrat. ceo zivot spavam na stomaku sa jednom savijenom nogu, ali sad vise ne smem i nikako da se namestim k'o covek/zena. a bog zna koliko sam jastuka promenila. neudobno pa neudobno sa sve novim krevetom, austrijskim letvicama i dusekom....vidi  od medEcine mydocalm, malo onih hladnih gelova - deep relief,  plavi konjski balzam, da se to opusti, a ako mnogo boli diklofen ili naproksen. to je moj recept iako se trudim da izbegnem te pejnkilere jer ne zelim da se navikavam, a i bol mi je indikator. ali ako me bas "stegne" posezem. i iskuliram taj dan ili dva da ne provociram.

mora se bas mnogo mnogo pejnkilera popiti kako bi se navuklo na njih. ako je uopste to moguce.

Link to comment

hmm stvarno ne znam, ali verovatno zavisi sta je u pitanju i kakva je tolerancija na bol. moja prijateljica ima hronicne bolove i zaista se navukla na vicodin, pa je posle silne muke imala da se "skine" i malo se pozabavi i drugim stvarima koje joj mogu pomoci, a ne samo na odsustvo bola.

Link to comment

Hlađenje je dobro za povrede i sl. ali nikako za npr spazam mišića ili sjeban nerv.

Opet kažem, mene tako naučili i jeste mi bolje kada koristim crvenu.

Ma to je tako individualno i pipavo da nema pravila.

Myd+bens mi je redovna terapija pre i celebrex ali dr dobila info da je zlo pa mi ukinula.

Link to comment

da, ali kad je upala u pitanju otekne i tkivo pa pritiska nerv i hladjenjem otok spada pa se i nerv oslobadja pritiska...meni prija da malo lezim u toploj, nikako vreloj kupki i onda namazem nesto...bem li ga...svako na kraju iznadje svoj nacin

Link to comment

svidza mi se sto gospoja razmislja holisticki i lepo joj je poredjenje sa tensegritima,

 

pitam se kako i koliko onako lakog i svakako zdravog disanja moze zaista da dovede do konkretnih rezultata ??

Link to comment

@pilots

 

meni se to desava otkad iskljucivo spavam na boku u onom zastitnom polozaju, jer mi nekako previse opterecuje rameni pojas i vrat. ceo zivot spavam na stomaku sa jednom savijenom nogu, ali sad vise ne smem i nikako da se namestim k'o covek/zena. a bog zna koliko sam jastuka promenila. neudobno pa neudobno sa sve novim krevetom, austrijskim letvicama i dusekom....vidi  od medEcine mydocalm, malo onih hladnih gelova - deep relief,  plavi konjski balzam, da se to opusti, a ako mnogo boli diklofen ili naproksen. to je moj recept iako se trudim da izbegnem te pejnkilere jer ne zelim da se navikavam, a i bol mi je indikator. ali ako me bas "stegne" posezem. i iskuliram taj dan ili dva da ne provociram.

 

Ja imam generalno problem sa stegnutoscu u tom delu tela i izgleda da spazam dobijem npr i od dobre sekiracije, sto je veci deo uzrocnika u sadasnjem slucaju, odreagovala sam na nesto sinoc "u sebi" i ujutru se probudila nikakva. Popila sam movalis, to sam dobila od doktorke (ovo mi je prvi put u zivotu da sam uzela a imam kutiju u kuci), a kombinacija koja pomaze u opustanju za prvi korak i koja kod mene barem radi je: fastum gel, kese preko bolnog dela i npr peskirce i tako dobro sve zamotano i - mirovanje. Bolje mi je sad ali i dalje sam kruta, no sutra je novi dan.

 

Konjska mast je kod mene kao dobar dan :) ona zelena, koja hladi, mada je koristim samo kad me nesto boli. Imam i neko magnezijum-ulje (nije zapravo ulje) koje utrljavam u rucne zglobove i ostala skripava mesta, trebalo bi da pomaze na duze staze.

 

Trudim se da spavam na ledjima, ne samo zbog samih ledja, vrata itd nego i zbog zeluca. (Ali mi je inace omiljeno spavanje na boku i sad mi dodje kao guilty-pleasure)

 

Inace dobar tekst o tome sa FB strane "Fizioterapija", za one koje zanimaju prednosti i mane odredjenih polozaja za spavanje:

 

 

Kako ste noćas spavali?

 

Ako loše spavate, imate bolove u leđima ili ste pospani tokom celog dana, sve to može biti posledica lošeg položaja u kom spavamo.

 

S obzirom da oko trećinu svog vremena provedemo spavajući,

logično je da pozicija u kojoj spavamo utiče na to kako se osećamo dok smo budni.. Ponekad je potrebno odabrati drugu poziciju od one na koju smo navikli ili samo izvršiti korekcije.

 

Spavanje na leđima

 

Prednosti:

Održava rasterećenim donji deo leđa i vrat pa je vrlo dobro za one koji imaju problema sa istim. Takođe je dobro jer sprečava vraćanje kiseline iz želuca zbog toga što je stomak niže postavljen od jednjaka, kao i u prevenciji bora (koža lica nije podvrgnuta pritisku). Neki predlažu da se jastuk stavi ispod kolena (ne suviše debeo), radi potpore vrata i dovođenja kolena u položaj relaksacije, a neki ne. To ostavljam vama da odlučite u zavisnosti od vaše konstitucije, zdravstvenog stanja i osećaja udubnosti. Na primer, osobama sa skraćenim fleksorima kuka, stavljanje jastuka se preporučuje.

 

Mane:

Mnoge studije su ukazale da spavanje u ovoj poziciji kod nekih ljudi dovodi do pojave hrkanja (jer u ovoj poziciji dolazi do kolapsa mekog tkiva oko grla koji blokira vazdušne puteve) i spavačke apneje (povremeni prekid disanja u toku spavanja koji može biti predispozicija za mnoge bolesti i patološka stanja kao što su srčane bolesti, hipertenzija, šlog, itd.). S toga, ako imate ovih problema, ovo nije pogodna pozicija za vas.

 

Spavanje na boku

 

Prednosti: Smatra se dobrim jer omogućava neutralnu poziciju kičme pa ne opterećuje glavu i vrat ali pod uslovom da se stavi jastuk ispod glave koji će omogućiti da rastojanje između ramena i glave na obe strane tela bude jednaka. Treba se truditi da se strane menjaju, dok se trudnicama preporučuje da spavaju na levom boku jer to poboljšava cirkulaciju što je dobro i za majku i za plod. Ova pozicija olakšava problem sa hrkanjem jer ne dovodi do blokade vazdušnih puteva.

Oba kolena treba da budu savijena, s tim što je koleno donje noge manje savijenog nego koleno gornje noge a između njih je poželjno staviti jastuk.

 

Mane:

Na strani na kojoj se spava, opterećuju se rame, ruka i prsti, vrši se pritisak na nerve i krvne sudove što često rezultira utrnulošću ili prolaznom "oduzetosti" ekstremiteta. Ukoliko se položaj glave i vrata ne koriguje jastukom, dolazi do opterećenja mišića ramena i vrata što može rezultirati jutarnjim bolom i nelagodom.

 

Fetalna pozicija - varijanta spavanja na boku koju karakteriše savijenost svih segmenata tela: kukovi i kolena su savijeni skoro do krajnje amplitude, što bliža abdomenu, trup, vrat i glava su takođe savijeni, kao i gornji esktremiteti. Ova pozicija je dobra za rasterećenje lumbalne kičme ali je isto tako loša za zglobove kolena i kuka, a takođe otežava dijafragmalno disanje.

Ako ne možete da se odreknete ove pozicije, trudite se da savijenost u zglobovima bude što manja.

 

Spavanje na stomaku

 

Prednost: Jedina prednost ovog položaja je to što su vazdušni putevi oslobođeni tako da nema rizika od hrkanja, te s toga olakšava rešenje ovog problema.

 

Mane: Činjenica je da u ovom položaju većina ljudi najlakše zaspi

ali se on ne preporučuje zbog toga što naglašava krivine vrata i donjeg dela leđa pa s toga vrši stres na njih, pogotovo kod ljudi koji imaju probleme sa istim. Isto tako se ne preporučuje zbog nametnute rotacije glave i vrata i zbog otežanog disanja u ovom položaju. Takođe se vrši pritisak na zglobove i mišiće što može uzrokovati trnjenje, nelagodu i bol.

Ako baš ne možete da se odreknete ovog položaja, preporučuje se spavanje na jastuku koji će, ukoliko rotirate glavu na jednu stranu, dovesti glavu i vrat u istu liniju sa središnjom linijom trupa i stavljanje jastuka ispod donjeg dela leđa i karlice kako bi se on rasteretio donji deo kičme.

 

Poenta je da se uvek trudite da vam segmenti tela budu u neutralnoj poziciji (onoj poziciji koju imaju kada stojite), bilo da to postižete promenom ili korekcijom (jastucima, itd.) pozicije u kojoj spavate, s tim što se mora imati u vidu da niko ne zadržava jednu poziciju tokom cele noći a to je opravdano time što se u suprotnom ne bi podsticala cirkulacija.

 

Izbor dušeka zavisi od individue i njenog osećaja udubnosti, ali uopšteno govoreći, on treba da bude dovoljno čvrst da podupre delove tela ali ne i suviše čvrst da vrši preveliki pritisak na određene delove (na primer, kod ležanja na leđima, na sakrum, ramena i gornji deo glave), itd. Isto tako, treba voditi računa o starosti dušeka jer vremenom, materijal od koga je napravljen popušta i gubi sposobnost potpore tela.

 

Iz svega ovoga zaključujem da su spavanje na leđima i spavanje na boku uz adekvatnu potporu, uopšteno, najbolji izbor zbog mogućnosti dovođenja segmenta u neutralan položaj a da spavanje na trbuhu treba izbegavati. No, s druge strane, ovo važi za širu populaciju, ali uvek treba individualno razmotriti klinićko stanje, indikacije i kontraindikacije koje ono nosi, ukoliko postoji kod određene osobe.

 

M.Pavlović

https://www.facebook.com/fizioterapeuti/photos/a.1385560141663700.1073741828.1378917278994653/1588085981411114/?type=1

Link to comment

Ja imam generalno problem sa stegnutoscu u tom delu tela i izgleda da spazam dobijem npr i od dobre sekiracije, sto je veci deo uzrocnika u sadasnjem slucaju, odreagovala sam na nesto sinoc "u sebi" i ujutru se probudila nikakva. Popila sam movalis, to sam dobila od doktorke (ovo mi je prvi put u zivotu da sam uzela a imam kutiju u kuci), a kombinacija koja pomaze u opustanju za prvi korak i koja kod mene barem radi je: fastum gel, kese preko bolnog dela i npr peskirce i tako dobro sve zamotano i - mirovanje. Bolje mi je sad ali i dalje sam kruta, no sutra je novi dan.

 

 

uf, ovo sam jos kako iskusio. nekoliko puta sam dobijao spazme u kicmi na nervnoj bazi.

a najekstremnija situacija se dogodila kad sam bio zaljubljen kao jedan konj u jednu bedeviju, isao peske preko brankovog mosta, nesto se sa njom popicio preko telefona, kad me je pocepalo u ledjima. samo sam seo na trotoar.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...