Jump to content
IGNORED

Najbolji burek


Аврам Гојић

Recommended Posts

Potpuno genijalan burek sam otkrio u Lješkoj, na B. Brdu. Mala, neugledna, "školska"* pekarica, burek u rangu Trpkovićevog samo manje masan. Prste da poližeš. A i peciva su im odlična, bavarske kifle mamojebne...*-radi do 17h, a burek se može zakačiti najkasnije do 14.

Link to comment
...edit: off topic za C žeton: u beogradskim pekarama ne postoje puter-kifle. Svuda ih po sopstvenom priznaju prave sa margarinom, čak i kod pekar Ace.
Prolazio sam pored Ace, dok su istovarivali tone kutija sa natpisom "Industrijski margarin". Nadam se da to nije onaj što ga razlikuje jedan molekul od plastike... cool.gif
Link to comment
U Munzeu, na samom početku Njegoševe kad se krene od Muhara, ima neka starinska pekara. Tu su imali najbolji burek i mamojebnu opciju - burek sa višnjama. Tona višanja, jako malo šećera, kiselo, masno, lepo. Uh.
Čini mi se da su neki Makedonci u pitanju. Neznam to za višnje, sećam se samo nekih njihovih piroški. Nisam pradavno kod njih ušao.
Link to comment
kakav je ovo topik kad niko jos nije pomenuo najveci srpski doprinos burek kraljevstvu - burek sa picom!
za ovo bi u ljubljani bio izlozen fizickom nasilju. tamo se zaklinju da je pica burek otentik slovinijan. ta kolicina strasti koja izbije iz ladnih slovenaca kad upitno podignes obrvu na tu tvrdnju moze da se meri jedino s energijom koja izadje iz bosanca kad kazes da postoji burek sa sirom. :lol: ako ja lazem, gugl ne: tri magicne reci pizza burek ljubljana.evo jednog citata: The best Burek | Spotted by Locals - cityblogs by locals27 May 2009 ... As the legend goes, Ljubljana is the only place in the world where you can find “pizza burek” (filled with tomato sauce, ham and cheese). ...inace, burek koji volim najvise na svetu je, gle cuda, u ljubljani. pekara nobel u miklosicevoj. zapravo je svaki burek u ljubljani odlican, toliko da sam jedared u beograd donela tri bureka iz pekare na ljubljanskoj zeleznickoj, pa smo ih podgrevali u majkrovejvu :lol: kod nas burek ne jedem jer ga prave s mascu. zao mi.da prijavim i jedan burek sa sirom iz banjaluke. smotan u okruglu tepsiju u sprialu, pecen ispod peke, odnosno ispod saca sto bi rekli u srbiji. steta sto je putovao 5 sati i sto smo ga jele sutradan. Edited by darling
Link to comment
Čini mi se da su neki Makedonci u pitanju. Neznam to za višnje, sećam se samo nekih njihovih piroški. Nisam pradavno kod njih ušao.
Ma, nisam ni ja od '95. ušao, skoro prošao pored i video da i dalje radi, al taj ću burek pamtiti zauvek, briljantno je ubijao glad posle treninga.
Link to comment
za ovo bi u ljubljani bio izlozen fizickom nasilju. tamo se zaklinju da je pica burek otentik slovinijan. ta kolicina strasti koja izbije iz ladnih slovenaca kad upitno podignes obrvu na tu tvrdnju moze da se meri jedino s energijom koja izadje iz bosanca kad kazes da postoji burek sa sirom. :lol: ako ja lazem, gugl ne: tri magicne reci pizza burek ljubljana.evo jednog citata: The best Burek | Spotted by Locals - cityblogs by locals27 May 2009 ... As the legend goes, Ljubljana is the only place in the world where you can find “pizza burek” (filled with tomato sauce, ham and cheese). ...inace, burek koji volim najvise na svetu je, gle cuda, u ljubljani. pekara nobel u miklosicevoj. zapravo je svaki burek u ljubljani odlican, toliko da sam jedared u beograd donela tri bureka iz pekare na ljubljanskoj zeleznickoj, pa smo ih podgrevali u majkrovejvu :lol: kod nas burek ne jedem jer ga prave s mascu. zao mi.da prijavim i jedan burek sa sirom iz banjaluke. smotan u okruglu tepsiju u sprialu, pecen ispod peke, odnosno ispod saca sto bi rekli u srbiji. steta sto je putovao 5 sati i sto smo ga jele sutradan.
Nisam probala svetogrdje od pica bureka,a u Ljubljani najbolji kažu da je na Bavarcu. E sad da su bureci najbolji u Ljubljani ne znam par puta smo na poslu naručili bureke i dobili one cevaste, nisu mi se svideli skromno filovani, suvi, svetlosnim godinama od onih što klopamo po Srbiji.I to iskustvo mi onako totalno izbilo iz glave klopanje bureka u Lj mada ću po tvojoj preporuci skočiti do komšiluka do Miklošičeve.A moj favorit u Beogradu je pekara Mijatović na Vidikovcu kod stanice 53ke, sa sirom , sa mesom ....savršenstvo bez mane.
Link to comment

Iz mog iskustva, burek u LJubljani ne može da se poredi sa onim u BG-u. Ne u smislu da je mnoglo lošiji/bolji, nego je potpuno drugačiji i meni se ne svidja. Dva puta sam jeo burek u onoj ulici od štajge ka tromošću gde je uvek gužva i - radije sam kasnije ostajao gladan uveče, nego da ponovo jedem. U stvari i nije imalo šanse, pored turskog kebaba u trubarjevoj (isti je kasnije otvoren i pored tog bureka)...edit: još jedna stvar oko Lj. bureka. Svuda piše "dnevno sveži burek" i uvek sam se čudio zar se to ne podrazumeva, a da eventualno treba napisati "uvek vruć burek"...

Edited by Lezilebovich
Link to comment
kakav je ovo topik kad niko jos nije pomenuo najveci srpski doprinos burek kraljevstvu - burek sa picom!
pizza-bureci su redovna pojava i po ohridskim pekarama. tako da nisam siguran da je dotična implementacija bureka autentično srbijanska.
Link to comment
Iz mog iskustva, burek u LJubljani ne može da se poredi sa onim u BG-u. Ne u smislu da je mnoglo lošiji/bolji, nego je potpuno drugačiji i meni se ne svidja. Dva puta sam jeo burek u onoj ulici od štajge ka tromošću gde je uvek gužva i - radije sam kasnije ostajao gladan uveče, nego da ponovo jedem. U stvari i nije imalo šanse, pored turskog kebaba u trubarjevoj (isti je kasnije otvoren i pored tog bureka)...edit: još jedna stvar oko Lj. bureka. Svuda piše "dnevno sveži burek" i uvek sam se čudio zar se to ne podrazumeva, a da eventualno treba napisati "uvek vruć burek"...
E upravo to, ne mogu da se porede, totalno različiti ukusi. A meni dodatnu stvar otežava da udjem i testiram razne pekare i fast foodove je čudan zagušujući šmek - da li je u pitanju neko ulje koje ogoreva ili šta već u kome spremaju klopu a koji okružuje te kioske, ubije mi apetit u taku.
Link to comment
E upravo to, ne mogu da se porede, totalno različiti ukusi.
valjda su to ti ukusi o kojima se ne diskutuje. :lol: ja prvi put jela burek u miklosicevoj 94. otad idem redovno i redovno jedem i uvek se sama sebi smejem sto ne propustim priliku da u lj jedem burek i sto tracim zeludacne kapacitete, ali sta da radim kad je meni to jako ukusno. zadnji put sam bila pre par meseci i jela sam opet u noblu i bilo je izvrsno, onako slano, masnjikavo, vruce i nekako slinavo, da prostis, ne znam kako drugacije da opisem taj kvalitet. :lol: i taj na bavarskom dvoru sam jela, odnosno olimpija kako se zove, tu se secam da sam se iznenadila, jer je bio tepsija secena na cetvrtine, a ostali su potkovice. jela sam ga posle 5,6 piva, secam se da je bio strava, ali posle piva je sve strava. inace ne jedem meso vec dosta dugo, zbog toga ni burek u beogradu ne jedem, bez masti ga nema. o beogradskim ne mogu da sudim, mogu samo da vam verujem na rec. kad su pite u pitanju, pekara simke u dusanovoj, kod bajlonove pijace: odlicno!
Link to comment
Burektore "Bosna" :Hail:
Najprecenjeniji burek u univerzumu. Bio je ekstra dok nije postao pristinski landmark brze hrane a onda se sunovracivao u kvalitetu kako je rasla legenda o njemu, kao i sve drugo u ovim krajevima. Za stvarno dobar burek moraju da se traze coskovi po vukojebinama. Ima jedan lik u Bujanovcu koji pravi burek za koji vredi potegnuti iz Beograda da bi se probao. Samo napomena onima koji bi se odvazili na 1 takav korak - ako ga ne kupite do 11 sati moracete da cekate sledeci dan. Covek je pravi pekar, mesi ga i pece u cik zore, to sto napravi proda dok dlanom o dlan i ne cima se preko dana da pravi jos.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...