Jump to content
IGNORED

Youth Bulge teorija


Bojan

Recommended Posts

Zanima me vase misljenje o ovoj teoriji...Ukoliko ne znate o cemu se radi, a mrzi vas da mnogo tragate, evo kraceg pojasnjenja.Teorija govori o tome da se konflikti u svetu (ratovi, revolucije) desavaju ukoliko u okviru populacije jedne zajednice (drzave ili sireg geografskog podrucja) postoji veliki udeo muskaraca izmedju 20 i 30 godina. Ovo dovodi do toga da oni nisu zadovoljni pretpostavljenim polozajem koji bi mogli da zauzmu u okviru svoje zajednice i da zbog tog iniciraju konflikt. Youth Bulge efekat se desava kada u periodu od nekoliko generacija imamo takozvanog "treceg" i "cetvrtog sina".U Evropi je ovaj efekat postojao negde od okoncanja epidemije kuge (pocetak XVI veka) pa sve do XX veka. U Evropi su se krajem osamnaestog i pocetkom devetnaestog veka odigrale mnoge revolucije, kada je evropska populacija cinila oko cetvrtine svetske populacije. U ovom periodu Evropljani su krenuli i u osvajanje i naseljavanje teritorija sirom planete, cisteci mnoge narode ispred sebe. Ovo je svakako bio laksi put nego suprotstavljati se, dobro naoruzanim, lokalnim vlastodrscima. Sve u svemu oko pocetka XX veka Evropljani su zauzeli oko 90% planete.Sadasnja evropska populacija krece se oko 10% ukupne svetske populacije. Youth Bulge efekat, svakako, danas u Evropi ne postoji. Kina, takodje, nema ovaj efekat, jer populaciju regulise politikom "jedna porodica - jedno dete".Medjutim, Youth Bulge efekat postoji u islamskim zemljama srednjeg i bliskog istoka, kao i u nekoliko africkih zemalja sa arapskom populacijom. Prema Gunaru Heinsohnu, idejnom tvorcu ove teorije, to i jeste pravi uzrok sukoba "Islam-Zapad".Kao sto je i sam Heinsohn rekao u jednom intervjuu, na pitanje "Da li njegova teorija znaci da radikalni islamizam nije pravi uzrok sadasnjeg sukoba na relaciji Islam-Zapad?""...kada su spanski osvajaci dosli na americki kontinent i ponudili Majanskom kralju Bibliju, ovaj ju je stavio na uvo i uvidevsi da se nista ne cuje bacio je u prasinu. Tada je nastao poznati pokolj. Mislite li da bi bilo drugacije da su Maje prihvatile hriscanstvo?" (parafrazirano)

Link to comment
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bojan

    18

  • Luka

    16

  • bradilko

    7

  • Аврам Гојић

    3

"...kada su spanski osvajaci dosli na americki kontinent i ponudili Majanskom kralju Bibliju, ovaj ju je stavio na uvo i uvidevsi da se nista ne cuje bacio je u prasinu. Tada je nastao poznati pokolj. Mislite li da bi bilo drugacije da su Maje prihvatile hriscanstvo?" (parafrazirano)
to su bile Inke, ne Maje i nije mislio da je Biblija muzička kutija
Link to comment
Zanima me vase misljenje o ovoj teoriji...Ukoliko ne znate o cemu se radi, a mrzi vas da mnogo tragate, evo kraceg pojasnjenja.Teorija govori o tome da se konflikti u svetu (ratovi, revolucije) desavaju ukoliko u okviru populacije jedne zajednice (drzave ili sireg geografskog podrucja) postoji veliki udeo muskaraca izmedju 20 i 30 godina. Ovo dovodi do toga da oni nisu zadovoljni pretpostavljenim polozajem koji bi mogli da zauzmu u okviru svoje zajednice i da zbog tog iniciraju konflikt. Youth Bulge efekat se desava kada u periodu od nekoliko generacija imamo takozvanog "treceg" i "cetvrtog sina".U Evropi je ovaj efekat postojao negde od okoncanja epidemije kuge (pocetak XVI veka) pa sve do XX veka. U Evropi su se krajem osamnaestog i pocetkom devetnaestog veka odigrale mnoge revolucije, kada je evropska populacija cinila oko cetvrtine svetske populacije. U ovom periodu Evropljani su krenuli i u osvajanje i naseljavanje teritorija sirom planete, cisteci mnoge narode ispred sebe. Ovo je svakako bio laksi put nego suprotstavljati se, dobro naoruzanim, lokalnim vlastodrscima. Sve u svemu oko pocetka XX veka Evropljani su zauzeli oko 90% planete.Sadasnja evropska populacija krece se oko 10% ukupne svetske populacije. Youth Bulge efekat, svakako, danas u Evropi ne postoji. Kina, takodje, nema ovaj efekat, jer populaciju regulise politikom "jedna porodica - jedno dete".Medjutim, Youth Bulge efekat postoji u islamskim zemljama srednjeg i bliskog istoka, kao i u nekoliko africkih zemalja sa arapskom populacijom. Prema Gunaru Heinsohnu, idejnom tvorcu ove teorije, to i jeste pravi uzrok sukoba "Islam-Zapad".Kao sto je i sam Heinsohn rekao u jednom intervjuu, na pitanje "Da li njegova teorija znaci da radikalni islamizam nije pravi uzrok sadasnjeg sukoba na relaciji Islam-Zapad?""...kada su spanski osvajaci dosli na americki kontinent i ponudili Majanskom kralju Bibliju, ovaj ju je stavio na uvo i uvidevsi da se nista ne cuje bacio je u prasinu. Tada je nastao poznati pokolj. Mislite li da bi bilo drugacije da su Maje prihvatile hriscanstvo?" (parafrazirano)
kakva teorija :blink: nabacano sve i svasta,naravno u duhu vremena.izmedju 20 i 30?kuga?a malarija?koje revolucije?sukob islam zapad?mozda kao geografski pojam.radikalniji su hriscani zato i postoji islamski radikalizam kao mala posledica.
Link to comment

...Kako samo olako odbacujete ovu ideju, sve sami intelektualni gorostasi na forumu. Sta je to za vas, neka boranija.Smijesni ste.

Edited by Indy
Link to comment
to su bile Inke, ne Maje i nije mislio da je Biblija muzička kutija
Da. U pravu si. Posumnjao sam i dok sam pisao, zato sam i stavio da je parafrazirano.Inace, radi se o vladaru Inka Atahualpi.
kakva teorija :blink: nabacano sve i svasta,naravno u duhu vremena.izmedju 20 i 30?kuga?a malarija?koje revolucije?sukob islam zapad?mozda kao geografski pojam.radikalniji su hriscani zato i postoji islamski radikalizam kao mala posledica.
Gunnar Heinsohn je profesor Univerziteta u Bremenu i upravnik prvog evropskog instituta za istrazivanje genocida i ksenofobije - Raphael-Lemkin Institut. Nesto slicno ovoj teoriji izlozio je Gaston Butul 1970. Heinsohn je ovaj koncept razvio i empirijski proverio na primeru preko 70 zemalja. Rezultat glasi: svuda tamo gde majke decenijama, ili cak vekovima, radjaju u proseku sestoro do osmoro dece, dakle tri do cetiri sina, tamo postaje opasno. Samo jedan, najvise dva sina, mogu se zbrinuti drustvenom pozicijom. Prekomerni treci ili cetvrti sinovi, ambiciozni i u najboljem borbenom dobu, emigriraju ili zadobijaju poziciju nasiljem. Tamo gde je isuvise puno mladica, tamo se ubija. To vodi kriminalu, gradjanskim ratovima, genocidima nad manjinama, revolucijama, medjunarodnim ratovima ili kolonizaciji. Sve dok se prekobrojni mladici medjusobno ne usmrte ili dok ne opadne prirastaj.Jos jedna mala ispravka onoga sto sam u prethodnom postu napisao. Uzimaju se u obzir mladici izmedju 15 i 29 godina. Znaci kada od citave muske populacije jednog drustva najmanje 30% cina muskarci u dobu od 15 do 29 godina tada imamo Youth Bulge efekat.Nakon sto je kuga dramaticno smanjila populaciju, u Evropi je doslo do demografskog naoruzavanja. Stopa radjanja se u srednjem veku popela sa dva do tri deteta po zeni na konstantnih sedmoro do osmoro dece. Dakle, posle 1500. godine Evropa je u narednih 400 godina imala Youth Bulge fenomen.Na pocetku XX veka Evropska populacija iznosila je 400 miliona, odnosno cetvrtina svetske populacije. Danas je evropski udeo 10%. U istom, XX veku, broj islamskog stanovnistva povecao se sa 160 miliona na 1,2 milijarde (2001), cime je njegov udeo skocio sa 10 na 20%. Radikalni islamizam kao posledica toga ne uzrokuje samo neprijateljstvo prema Zapadu ili ostalom hriscanskom svetu, vec i krvave unutrasnje sukobe.Razlozi kao sto su Sveto pismo, Kuran ili marksizam samo su opravdanja da bi se lakse ubijalo, a ubijanje je neminovno ukoliko postoje prekobrojni sinovi.
Bojane, preporuci literaturu, deluje zanimljivo.Naravno, mislim da necemo dobiti kvalitetan ponder dok ne svrati boshoku -_-
Knjiga Gunara Heinsohn-a koja govori o ovoj teoriji zove se "Sons And The World Power". Naslov originala je "Sohne und Weltmacht". Ovo navodim jer mislim da nije stampana na engleskom. Ja sam procitao nesto o Heinsohnu i njegovoj teoriji u knjizici Fragmenta Philosophica I. Tu je i njegov intervju dat Neue Zurcher Zeitung, dat 2006, objavljen i u NIN-u 29.3.2007.Nekako mi se te demografske teorije i uopste takvi razlozi ne dopadaju. Uvek sam voleo da mislim da iza ljudskih postupaka kroz istoriju stoje nekakve ideje koje se mogu analizirati. Medjutim, ova teorija mi vec duze vreme ne izbija iz glave, verovatno zbog svoje empirijske uverljivosti. Malo sam istrazio i po netu.Americki i britanski establishment uvazava ovu teoriju i pri nekim odlukama se njome i rukovodi. Heinsohn je cesto pozivan i kao savetnik ili se od njega trazi misljenje za neka vazna pitanja spoljne politike, uglavnom kada se radi o takozvanim mirovnim intervencijama.Jos je mozda interesantno da je Malthusov "prirodni zakon" jedna naizgled slicna demografska teorija. Ona takodje govori o problemu populcionog buma, ali ga vezuje za problem nedostatka hrane. Iz tog razloga se ne moze povezati sa Youth Bulge teorijom.
Link to comment

Problem sa tim demografskim i sličnim nepolitičkim i nesistemskim teorijama sukoba je to što one redukuju fokus na sporedne uzroke pojave a zanemaruju bitne i osnovne pokretačke strukture. Ovo je 1 klasična redukcionistička i induktivistička teorija koja jednim faktorom hoće da objasni 1 sistemsku pojavu kao što su međunarodni sukobi. To je nužno jednostran i jalov pristup.

Link to comment

dobro, a sada za nas sa jeftinijim ulaznicama: siguran sam da te je ranije samo mrzelo da objasnjavas zasto je teorija neozbiljna, pa kad nadjes vremena i volje a ti odgovori.

Link to comment

Važi. Samo mi reci jel se iz mog prethodnog posta baš ništa ne razume? Ne znaš šta su reduktivističke i sistemske teorije o sukobima? Da znam odakle da krenem u objašnjavanju ...

Link to comment

interesantno glediste istorije i naravno sadasnjosti.malo sam pijan te ne mogu rezonovati samo umom :mellow: najzad mi se cini da je ta teorija PRETERANA ne i nelogicna.i imam i sinoc i veceras utisak da me citava ta prica podseca na nesto sto sam citao nekad.no i sinoc sam bio malo pod gasom pa se naknadno izvinjavam ako sam razbio diskusiju koja trazi bar trezvenost.

Link to comment
Važi. Samo mi reci jel se iz mog prethodnog posta baš ništa ne razume? Ne znaš šta su reduktivističke i sistemske teorije o sukobima? Da znam odakle da krenem u objašnjavanju ™...
Razume se, kao sto se razume i da sam ja retard koji nije procitao taj post dok mi sad nisi ukazala na njega, frka oko Indija mi je malo ubila koncentraciju. Izvini na glupom pitanju.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...