Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

Možda Vasudeva ima bolji recept, ja koristim ovaj, prepisan sa sajta CoolinarikaMere su za količinu od pola šoljice:

2 zlice sjemenki kumina2 zlice sjemenki korijandera2 zlice sjemenki kardamoma2 zlice crnoga papra u zrnu1 stapic cimeta1 cajna zlicica klincica1 cajna zlicica naribanoga muskatnog orascicaDodaje se na vrelo ulje na pocetku kuhanja, premda ga neke domacice dodaju na kraju, kako bi “podigle” aromu jela.Priprema 1. Sve sastojke (osim muskatnog orascica) staviti u suhu teflon tavu na malo jacu srednju temperaturu. Tavu s vremena na vrijeme protresti i cekati da zacini lagano potamne i pocmu oslobadati slatkastu aromu (oko 10 minuta). Temperaturu ne treba povisiti kako bi se ubrzao proces jer zacini moraju i iznutra biti termicki obradeni. 2. Ohladiti i samljeti u mlincu za zacine (ili za kavu). Na kraju dodati vec naribani muskatni orascic. (Moram napomenuti da recepti cesto variraju pa se recimo na jugu Indije u garam masalu obavezno dodaje zvjezdasti (star) anis.) 3. Ovako pripremljena moze stajati na suhom, u dobro zatvorenoj posudi, nekoliko mjeseci.
Edited by aram
Link to comment
Možda Vasudeva ima bolji recept, ja koristim ovaj, prepisan sa sajta CoolinarikaMere su za količinu od pola šoljice:
Hvala najlepše. Imam već sve sastojke, osim kardamona, valjda ima toga da se negde nađe.@paceyTo je zacin, stavljas ga u jela.
Link to comment

Recept je dobar, nema mu se sta dodati. Medjutim, objasnjenje: "garam masala" nije neka jedinstvena i tradicijom patentirana kombinacija, to naprosto znaci "zacinn koji greje", u smislu da, po ajurvedi, zagreva organizam. Verovatno svaka oblast u Indiji pravi garam masalu malo drugacije, a mozda i svaka domacica ima svoj fazon u koji se kune, to ce Gazza bolje znati.Sto se tice primene, garam masala je jedan od najvazniijih sastojaka onoga sto van indije poznajemo kao kari, tj. varivo od mesa/povrca, koje se jede na pirincu ili pomocu lepinjica. Ja pravim jednostavne , improvizovane i neortodoksne karije, tako sto, na primer, isprzim luk do braon boje na puteru, dodam meso i malo ga onako, sto bi rekli, dinstam u tom luku da na velikoj toploti zapocne svoj dug put ka mom zelucu, pa onda dodam razna povrca i kuvam lagano u mesavini bela vina i pilece supe, ili pak lagano krckam u paradajz sosu, sa, ako mi je do ljutine, celim cili papricicama i/illi djumbirom. Garam masalu stavljam pred kraj. Po filozofiji pravljenja gulas je donekle srodan takvom brutalno prostackom kariju, dakle jedno jelo iz lonca koje se kuva postepenim sjedinjavanjem heterogenih sastojaka. Pravi kari je daleko sofisticiranije jelo, i internet ima puno izvora i recepata. Kako god, garam masala ucinice da ovakvo jelo ima, ako ne ljutinu, onda barem jednu vrelinu koju ne poseduju evropski zacini.Garam masala moze se staviti i samo u bareno mesano povrce, dace mu plemenit ukus, u kuvane pecurke, a bogami sam ga jednom stavio u riblju corbu i nisam zazalio.@kobni zelayaKardamom gotovo redovno imaju u radnji Hema Kheye Neye u Hilandarskoj ulici, nadje se i na Kalenicu u prodavnici Biospajz. AKo pijes kafu, probaj da sipas malo malo na vrh prsta kardamoma u kafu pa sa time zakuvaj. Tako Egipcani u Kairu piju.

Edited by vasudeva418
Link to comment

jel ima kod vas ovo?ovde je $5.79 za teglu od 340 grama. nadam se da je kod vas jeftinije obzirom da je ovde cena svega 1arm&a leg. super jer se od nje mogu najesti 2 osobe 2x.vidim vasudeva je 1 kulinar, pa se osecam postidjeno da postavim 1 amaterski recept. revolucionarni, rekao bih, superoriginalno, ako nije molim da me demantuju :wicked: naime, genijalnost se sastoji u kombinaciji indijskih sosova i ajtelijanske paste :D jebomater, to je do sada nevidjeno, zar ne?cookin w/tbonesteakradni naslov recepta: ljuta pasta sa svinjetinom u indijskom ajvaru to nigde nema :D sastojci:glavica luka od nekih 200 grpola kasicice iseckanog belog lukapola tegle gorepomenutog sosa, npr. madras, dika mashala ili djalfrezi200 gr pork tenderloina, moze i chicken thighs ili kvalitetna nezilava govedina, ali mi je svinjetina prirasla :heart: 200 gr paste, lingvini/fetucini/pene itd.u serpu dubine barem 10cm isprziti pola kasicice belog luka u malo uljaonion iseckati, isto s svinjetinom velicine1 ili 2 kockice rubikove kockeubaciti u serpu, dinstati nekih nekoliko minuta na jakoj vatri dok onion ne pozuti a svinja ne posivismanjiti vatru na low, dodati pola tegle tog indijskog ajvarapoklopiti, krckati 10 12 min, dodati malo vode po potrebi. ne zaboravite, pravimo gusti pasta sos a ne supicuu isto vreme skuvati pastu, proceditipastu servirati na tanjir i preliti svinjskim sosom, garnirati sa rendanim pecorino romanom ili nekim tvrdim, slanim shiptarskim siromuzivajte! ili sto kazu ovde, brah, da kine so ono! broke da mouth, brah!

Link to comment

Odlicno! Jedino sto bih izmenio je nacin pripreme luka: ostavio bih ga da pobraoni, tada dobija onu zajebanu aromu koja se slaze sa ovakvim indijskim ajvarima, svinjama itd.

Link to comment
ma dobro, to kapiram... sigurno ga neću turnuti u kajganu ili supu. :D uz šta ide? uz koja jela?
za početak, možeš da staviš jednu kašičicu garam masale i dva tri čena seckanog belog lukau običan restovani krompir. to jelo indijci zovu krompir sambal
Link to comment
  • 4 weeks later...

ima li i gde da se kupi u beogradu :1.steel-cut oats cereal /on je onako grubo mleven/2. flaxseed meal- znaci samleven3. oni aluminijski 'plehovi' u kojima se , ovde, pece curka pa se posle upotrebe bace, veliki, za rernu, duboki?4. rice milk5. ima li hleba bez kvasca, bez vestacke boje, bez prezervativa, secera i td...oni vec upakovani ne iz obliznjih pekara?

Link to comment
ima li i gde da se kupi u beogradu :1.steel-cut oats cereal /on je onako grubo mleven/2. flaxseed meal- znaci samleven3. oni aluminijski 'plehovi' u kojima se , ovde, pece curka pa se posle upotrebe bace, veliki, za rernu, duboki?4. rice milk5. ima li hleba bez kvasca, bez vestacke boje, bez prezervativa, secera i td...oni vec upakovani ne iz obliznjih pekara?
1. nema da ja znam. od zobenih vidjala sam samo florida bel pahuljice i hahne pahuljice, dakle samo pahuljice, i takodje sitno mlevenu zob, da ne kazem ovas, jednog domaceg proizvdojaca i u deemu neke nemacke. 2. nema da ja znam, osim ako nisu obogatili ponudu u prodavnicama zdrave hrane. mozda ima u nekim supersnabdevenim. a da, mozda i u deemu, oni imaju nemacki program zrnevlja i pahuljica. 3. ima u merkisu, rodicu, mozda u i ostalim hiperima.4. prodavnice zdrave hrane.5. ima. prodavnice zdrave hrane.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...