Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

27 minutes ago, Jumanji said:

Morala sam da guglam, jer nisam gore bila sugurna da li pricate o mesari u bloku 44 ili nekom liku sa tezge.
Da to su oni, inace moja mesara na vudikovackoj, najbolji su. Za neke redje stvari tipa govedji repovi ili biftek zovem Surcin i kad se dogovorimo tada isporuce i ceka me u mesari (za vreme lockdowna isporucivali na kucne adrese). Klasicna ponuda odlicna, pecenje uvek vrhunsko, ali preradjevine nisam koristila. Vidim da imaju i kulen i slavonski kulen

http://www.mesaraslavonac.rs/asortiman.html


 

Je li to onaj što ima i konjsko meso gore kod pijace, neki članovi familije se kunu u njega.

Link to comment
8 minutes ago, napadaj said:

Jebem li ga, moj ćale ubacuje kim u mleveno meso od kojeg pravi kobasice za prženje i to da finu notu.

to je drugo. u tanke kobasice ide i beli luk i biber, pa nije greda ni ako staviš kim ako ti se to dopada. ali tu je i manje kvalitetno meso, bude i više masnoće itd itd

 

ono, to sve stvar ukusa i ko voli kim u kulenu taj će da stavlja i kim, ali kad se neko bavi i prodajom onda kupac treba da bude svestan da višak začina verovatno znači i slabiji kvalitet mesa.

Link to comment

ako ih ne suši nego odmah prži onda je debljina nebitna. može ih napraviti i 10-15 cm debele, a da smesa bude kao za tanke kobasice.

i ne kažem da u kobasice ide loše meso, nego u kulen ide bolje :D

Link to comment
Je li to onaj što ima i konjsko meso gore kod pijace, neki članovi familije se kunu u njega.
Na Vidikovcu? Ne znam za Slavonca, mislim ne verujem, pa imas link, vidi sta nudi, nisam pazljivo bas gledala, trazila sam slav.kulen, a ima nekih sa konjskim mesom i preradjevinama. Mislim cak dve mesare.
  • +1 1
Link to comment
ako ih ne suši nego odmah prži onda je debljina nebitna. može ih napraviti i 10-15 cm debele, a da smesa bude kao za tanke kobasice.
i ne kažem da u kobasice ide loše meso, nego u kulen ide bolje [emoji3]
Vala mi u ove stavljamo najbolje, pošto ne sušimo kobasice, pržene su mnogo omiljenije. [emoji3]
Link to comment
Ah, nisam onda dobro skapirao, mislio sam da su povezane firme.
U svakom slucaju pitaj familiju, sad i mene zanima.

Bila je jedna odlicna mesara sa konjskim ali se zatvorila pre nekoliko godina, e sad da li su se premestili, da li su oni jedni od te dve pistojece nemam pojma.
Link to comment

U 44. ima i mesarica sa isključivo konjskim mesom (i prerađevinama)...isti ulaz od bl 45.,niz lokalčića koji gledaju na neprehrambene tezge...četvrti, peti u nizu.

Link to comment
U 44. ima i mesarica sa isključivo konjskim mesom (i prerađevinama)...isti ulaz od bl 45.,niz lokalčića koji gledaju na neprehrambene tezge...četvrti, peti u nizu.
Mislim da je ta sa konjskim mesom pre nego što se "uđe" na pijacu, ono gde su tezge sa hemijom, plastičnim proizvodima tj prekoputa njih. Kad se iz pravca 45og uđe kroz ogradu sa desne strane...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
51 minutes ago, banatjanin said:

sremski kulen:

samo but, plećka (bez žila) i leđna slanina. mlevenje na 10 ili 12 mm ili sečenje rukom
od začina samo so i paprika
puni se isključivo u kate (ako je u štapu, to se zove kulenova seka, a ne kulen)
ide na dim, mora da fermentiše i rpođe kroz kontrolisanu oksidaciju masti, što mu daje karakter i specifičan ukus

 

 

Meni su ovako sremci objašnjavali - ako se puni u kate (slepo crevo) onda je kulen. Ako se puni u ravno debelo crevo onda se zove kulenova seka. A ako se puni u kolagena creva, zove se kulen za prodaju onima što nemaju pojma šta je kulen. :)

 

 

 

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, banatjanin said:

 

Kulen od mangulice je kurioziotet, malo je ima, a tako nešto nije ni u elaboratu o zaštiti geo porekla sremskog kulena. Ti pravilima određena je starost i veličina svinja, udeo masti u mesu i da svinje morajud a buduiz Srema (parafraziram, ali čitao sam to svojevremeno). nekad jesu bile mangulice, kad su one diminirale u Sremu (i to crne lasaste). Niko od gore pobrojanih ne radi od mangulice. Inače, da, sremski, baranjski i slavonski kulen su jedno isto u principu.

 

 

Radio sam ja redovno takav kulen, kod jednog domacina selu Ilinci, kod Šida. Ima tamo tih svinja, nisu tolika retkost. Čupave i crne. Ukus neponovljiv. Nažalost nepovoljne vremenske prilike (za sušenje i zrenje mesa na prirodan način) poslednjih godina, pa sam prestao s time. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, banatjanin said:

 

ovim redom:

1. Vojnović iz Kuzimina - samo to rade, imaju svoje svinje, svoju hranu. Izuzetan sremski kulen, idealno zreo, naravno, u katama. Krupno mleven, samo but, leđna slanina, samo paprika i so. Imaju i kobaje (nisu nešto, malo premasne) i slaninu (odlična). Možeš da izguglaš, ako ne ide, poslaću ti PM sa kontaktom, donose na adresu.

2. Lemajić, već pominjani - jednako dobar kao Vojnović, za mrvu ljući, ista konzistencija i zrelost. Jedino, da se ogradim, ja sam jednom imao loše iskustvo s njim, kulen je bio presušen. Ali samo jednom.

3. But&Co  iz Laćarka - jedini koji imaju geografsko poreklo za svoj kulen (to je jedini sremski kulen sa zaštićenim geo poreklom za sada). Njihove su svinje i hrana za iste je sa njihovih njiva, kontrolisana proiozvodnja, dugo zrenje u komorama, bio i video. Začini i sve kako treba, svaki kulen im je isti. Jedino, meso je mleveno na 8mm, što je - po meni - previše sitno. Ima ih na puno mesta, po delikatesnim radnjama, a moguće je i naručiti direktno, imaju dobar sajt. Uz kulen rade i šunke, pečenice, kobaje (isto mi se kobaje ne dopadaju. zapravo, Sremci kidaju kulen, ali kobaje onako. tu banatske preferiram), imaju slajsove, vakum, razna pakovanja.

 

 

 

Kulen od mangulice je kurioziotet, malo je ima, a tako nešto nije ni u elaboratu o zaštiti geo porekla sremskog kulena. Ti pravilima određena je starost i veličina svinja, udeo masti u mesu i da svinje morajud a buduiz Srema (parafraziram, ali čitao sam to svojevremeno). nekad jesu bile mangulice, kad su one diminirale u Sremu (i to crne lasaste). Niko od gore pobrojanih ne radi od mangulice. Inače, da, sremski, baranjski i slavonski kulen su jedno isto u principu.

 

 

Slovački kulen nije kulen i ne bi smeo ni da se zove kulen. Takođe je zaštićen kao proizvod (nema geo poreklo koliko znam) i to kao Petrovska klobasa (petrovačaka kobasica). Etiketu kulen dobili su zahvaljujući industriji koja je svaku ljutu kobasicu sa paprikom zvala kulen. Znam da svi sad i to zovu kulen i to ne od skoro, a sami Petrovčani ignorišu celu priču jer im pomaže u prodaji. jbg.

 

sremski kulen:

samo but, plećka (bez žila) i leđna slanina. mlevenje na 10 ili 12 mm ili sečenje rukom
od začina samo so i paprika
puni se isključivo u kate (ako je u štapu, to se zove kulenova seka, a ne kulen)
ide na dim, mora da fermentiše i rpođe kroz kontrolisanu oksidaciju masti, što mu daje karakter i specifičan ukus

 

petrovska klobasa:

melje se cela svinja, svo meso i masnoća
od začina so, biber, paprika, kim i beli luk
puni se u štap, ide na dim, više je sušen nego fermentisan proizvod

 

volim oba, ali to su različite stvari. kulen, po meni, ipak superioran u kvalitetu i karakteru u odnosu na petrovačku kobasicu
 

+1 za pohvalu But&Co.

Naručujemo redovno, doduše ovih dana se žena nešto šteka pa kulena nema u kući, popizd jedan. 

Navukao sam se zbog ukusa i kako je osušen. Svaki put isti, ostali proizvodi nisu ni blizu kulena, pomenuo si kobaje, ja sam uzimao šunku i buđolu, nisu mnjah kao kobaje al nije ni neko ludilo. Slandža im je super.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...