Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

isto je. 

 

Manihot esculenta, commonly called cassava (/kəˈsɑːvə/), manioc, yuca, mandioca and Brazilian arrowroot,[2] is a woody shrub native to South America of the spurge family, Euphorbiaceae. It is extensively cultivated as an annual crop in tropical and subtropical regions for its edible starchy tuberous root, a major source of carbohydrates. Though it is often called yuca in Spanish and in the United States, it differs from yucca, an unrelated fruit-bearing shrub in the family Asparagaceae. Cassava, when dried to a powdery (or pearly) extract, is called tapioca; its fried, granular form is named garri.

 

 

Tapioca (/ˌtæpiˈkə/; Portuguese: [tapiˈɔkɐ]) is a starch extracted from cassava root (Manihot esculenta). This species is native to the northeast region of Brazil,[1] but its use spread throughout South America. The plant was carried by Portuguese and Spanish explorers to most of the West Indies and Africa and Asia. It is a tropical, perennial shrub that is less commonly cultivated in temperate climate zones. Cassava thrives better in poor soils than many other food plants.

Link to comment

kako iz iste biljke dobiju dva razlicita brasna?

 

bila sam ubedjena da pravis brazilijan ciz bolz. pasulj me je iznenadio :D

Edited by darling
Link to comment
On 17.7.2018. at 10:09, darling said:

dana na bajloniju vise ne radi. zbogom carnoce po 900 dinara kilo. ako neko otkrije novu lokaciju, dojavite.

 

Video u Metrou, kotur Čarnoka od 2.2 kg. Cena 1380 dinara kilo.

Link to comment
  • 2 weeks later...

To je nekad radila firma Porečje iz Vučja, ali zadnje što sam čuo o njima je da je neko falsifikovao ogromnu količinu viljamovke i pustio u prodaju pod njihovom etiketom, pa nedugo zatim da su u stečaju. To je bilo pre desetak godina...

Link to comment
11 hours ago, *edited by mod said:

Za poklon za neke strance.

Znam lika koji ti pravi, ali mu rakija i nije neka tako da ono stavlja u fensi flasu ali je vise da stoji na nekoj polici nego da se pije. 

 

 

Link to comment
13 hours ago, *edited by mod said:

Da li zna neko ko proizvodi i gde ima da se kupi ona Viljamovka sa sa kruskom u flasi?

 

 

Pogledaj http://www.vinotekabeograd.com/rakija-od-kruske/, ima nekoliko kandidata. O kvalitetu nisam upućen, ali sam upamtio radnju zato što kod njih ume da se nađe stvari kojih nema drugde.

Link to comment

sad kad sam pogledala ovaj link vidim da prodaju gruzansku nit, ubedljivo najbolja rakija koju sam ikad pila, pa ako ti skoro 4 soma nije mnogo, onda uzmi nju, kovace te u zvezde oni koji je dobiju na poklon :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...