Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

  • 3 months later...
2 hours ago, Ian Mancunian said:

 

U svakom slučaju, najbolje delo Artura C Klarka.

Apsolutno.

 

TV serija napravljena po ovoj knjizi je jedna od najlošijih ikada.

Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Apsolutno.

 

TV serija napravljena po ovoj knjizi je jedna od najlošijih ikada.

Na moju veliku sramotu, ni ne znam za seriju?

Link to comment

Jeste li čitali skoro Klarka ponovo? Ja sam prije par godina obnovio seriju sa Ramom i ostao zatečen slabošću pisanja na zanatskom nivou. U redu su teme, ideje, ali razrada likova, dijalozi, opisi.. izgledalo je jeftino i neuvjerljivo. Kao u filmskoj B produkciji.  :sad:

 

Odlučio sam da ne čačkam mečku i ostavim Klarka u dimenziji čitalačkog oduševljenja iz tinejdž doba.

 

Trenutno privodim kraju Cisinovu hit-trilogiju i to je sasvim druga priča. Fascinantno je s kakvom lakoćom autor razvija priču i podiže je na viši nivo svako malo, od par stotina do samo par stranica. Zahvatio je većinu klasičnih SF motiva i vješto ih razradio i upleo sa običajenim kritikama onoga što znamo o pojedincu i ljudskom društvu, prema onom što bi moglo biti ako ostanemo isti ili postanemo ovakvi ili onakvi.

 

Ostalo mi je još nekoliko desetina stranica i tu je onaj osjećaj da će mi biti žao kad se knjiga završi.

 

Već je pominjan i kvalitet prevoda - odličan je posao urađen.

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

probala sam relativno skoro, uglavnom za vreme lokdauna, da procitam neke od klasika iz mladosti - razocarenje za razocarenjem. cak mi ni bredberi uopste nije prijao, a kizovo cvece za aldzernona na momente delovalo amaterski... izgleda da smo usvojili novi ukus, ili je svet postao cinicniji, a zanr ozbiljniji.

vec neko vreme se pripremam da krenem sa cisinom, a sada definitivno izlazi na vrh liste, hvala!

 

 

  • +1 2
Link to comment

Klarka nisam čitala od 90-ih. Verovatno je nešto bolje nikada ne ponoviti.

 

Cisina sam pročitala prve dve knjige. Ostala je treća. Veličanstveno delo.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

U formativnim godinama Artuk je Klark toliki uticaj imao na moju ličnost, da i sada kada mu se vratim, opraštam mu sve te zanatske nedostatke i prilično jednostavan stil naracije, i sve druge manjkavosti. Pa Den Simons je npr sa Hiperionom dostigao visine koje čika Artur ne bi sve da je i dalje živ i zdrav, i da piše negde iz orbitalne stanice iz "Rajskih vodoskoka", Rame ili iz 3001. godine sa sve jovianskog meseca Evrope.

 

Što kaže gore Aleksija, izgleda da smo postali kao civilizacija ciničniji i mračniji.

Zato je meni najveća vrednost lika i dela Artura Klarka upravo ta neka, sada se ispostavlja kao utopistička, beskrajna vera u ljudsku vrstu i blesavi optimizam spram budućnosti iste.

  • +1 5
Link to comment

A Cisina smo spominjali više puta mislim već - čovek je pokazao da za dobrog pisca, najvažnije da prvo mora biti vrlo kvalitetan čitalac, ne samo žanra, pa da inkorporira sve one idiome, koji su se mahom već pojavljivali. 

 

Trilogija je ludilo i najbolji SF koji sam čitao a da je iz 21. veka.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...