Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Charles Stross - moj susret sa modernom SF. Accelerando mi se jako dopao, mada mi je zavrsetak malo razocaravajuci. kad progres krene nezamislivom brzinom sve postaje moguce.da, Stivenson je dobar, bar sudeci po Diamond Age, jedino sto sam ja do sada procitrala od njega. sada se razmisljam da pocnem Anatem :)
Строс је следећи, наравно. У ствари сам се на њега више наложио него на Стивенсона - јер, парадоксално, има мање технике, тј техника писања се мање примети. Стивенсон понекад ужива у томе што уме да пише, па пусти тастатуру да пасе колико јој је воља, што и није нека замерка; стилско размахивање најчешће и има сврху и оправдање - да ствара нужни застој у радњи, да намерно скреће пажњу читаоца... све то може и то је лепо, али Строс некако успева да постигне исту сликовитост и без тога.Стивенсон ми се некад чини као да је успео да упрегне софтвер да му склапа реченице, отприлике као што је осећај кад се чита Хари Потер или наставци/представци Дине. Као да није имао времена да пише краће. Добар је, али...
Najzad našao vremena da počnem Accelerando. Čarli Štros je zmaj, ne umišlja da je Tomas Man, ne gnjavi lošim pisanjem kao 99% SF spisatelja, samo hard core, potpuno plauzabilna i aktuelna naučna fantastika. Odličan 5.Hvala na preporukama.
Link to comment

Još jedan thumb up za fantasy-free SF topić. :piggy: Ove nedelje sam u fazonu da sam pronašao i doneo gajbi još jedno dvadesetak nepročitanih Siriusa, zagrebačkih izdanja bibiloteke znanstvene fantastike koja su osamdesetih izlazila svakog petog u mesecu. Još kao klinac sam se dokopao slične količine brojeva tog lista i mogu reći da mi se koncept strašno svideo, da mi je pomogao da izgradim širok temelj na kom bih kasnije nastavio da se krećem kroz SF vode, te da je velika šteta što tako nešto sada ne postoji u Srbalja.Časopis je objavljivao kratke priče poznatih vrhunskih stranih (Ray Bradbury, Richard Matheson, A. E. van Vogt, Orson Scott Card, Alain Dorémieux...) i domaćih (Pihač, Mateljan, Belan, Meserko...) autora. Takođe, s vremena na vreme imao je sekcije poput Požutjela SF (objavljivao turn of the century SF) i mini-Yu Sirius (konkurs za priče autora-amatera). Svaki broj sadrži desetak priča, pa mogu reći da sam se kroz taj časopis kao klinac upoznao sa jedno 80% uticajnih SF pisaca čije sam romane i serijale kasnije čitao.Na sajmu knjiga imate one freakove koji na spratu drže Siriuse, pa potražite. Kontam da ih i dalje ima i po većim bibliotekama, mada nisam tražio.

Link to comment
Je l' čitao neko The Stainless Steel Rat seriju od Harry Harrisona?
Добар део, нешто чак и са папира. Има оно "sеrgeant Neuredan" и слично бисерје. Нисам успео да нађем нешто што сам давно читао у Политици, излазило у наставцима, кад шеф сале нареди роботу келнеру да се наложи... и овај уредно оде и сипа угља у себе... шта ћете, забачен крај, немамо ту савремену технику. Врхунски зајебант... кад се узме у обзир да се истовремено ради о типу који је измислио зелено сојчиво (соја+сочиво... soy & lentils).
Link to comment
To baldly go where no one has gone before!
Тек сад приметих ово... госн кепн Џин Лак Пикерд, шоно реко Кју. Освежило ми дан :lol: .
Link to comment

Procitao Rainbows End (Vernor Vinge) wiki2025. sjajno opisana. Pravi naslednik sajberpanka. Nije cudo sto je dobio Hugo nagradu.Mreza do mreze svuda. Mikroprocesori i bezicni internet su u svakoj mogucoj stvarcici, cak i u odeci, kontakt sociva i mesanje realnog i virtuelnog sveta. Nuklearno naoruzanje i ludilo dve supersile su mala maca u odnosu na nove opasnosti.Interesantna teza: ako su nekada samo dve supersile mogle da rasture zemlju, pa onda par razvijenijih nacija, sada skoro svaka susa moze da zapreti krajem sveta. Najvece cudo 21. veka ce biti puko prezivljavanje ljudske rase. Glavni junak, kljizevnik i pulicerov dobitnik, patio od Alchajmera, izlecen 2025. i nasao se u vrlom novom svetu prakticno tehnicki nepismen. Resenje: idi ti deda-profesore ponovo u srednju skolu da naucis nove zajebancije.Samo sto je kraj bezveze. Ne saznasmo ko je beli zeka, ljudsko bice ili AI, niti sta bi sa strasnim oruzjem koje je pretilo.Ako vam ne smeta nedostatak smislenog kraja toplo preporucujem.Ponovo procitao Ostrvo delfina od Klarka (wiki).Moj prvi SF tamo negde 80tih, rodjendanski poklon od rodjaka. Knjiga mi je i dalje genijalna, kao i kada sam imao jedno 11-12 godina. Delfini su inteligentni i moguca je prava komunikacija sa njima. Samo ih jedna stvar gricka, njihovi bliski rodjaci orke.Kako je ovo dobro za navlacenje klinaca na SF :) Doduse jesam bio razocaran kada sam shvatio da delfini nisu bas toliko inteligentni kako ih je Klark predstavio, ali to nije toliko bitno.Sledece je jedna od Vernerovih dubina. Iako me i dalje odbija onaj anobtanijum od galaktickih zona...

Link to comment

ako te bas toliko odbija, onda prvo uzmi Deepness in the sky. posle ces jedva cekati da vidis sta je Vinge novo smislio u svemiru :). bar je meni tako bilo.ja se sada bas vucem sa Fire upon the deep, jer sam u Srbiji (to bi valjda bio ekvivalent Slow Zone :P ), ali cu je zavrsiti cim sednem na avion za nazad.

Mreza do mreze svuda. Mikroprocesori i bezicni internet su u svakoj mogucoj stvarcici, cak i u odeci, kontakt sociva i mesanje realnog i virtuelnog sveta.
joj, to cekam! :) evo nekih lepih nagovestaja:klik
Link to comment

Пошто сам свечано одустао од куповине књига у књижари или преко клуба... а имам пар хиљада наслова на диску, које ме мрзи да читам... сад чекам да ћерки стигне нови ПСП, па онда ја добијам стари (а што неће бити први комад хардвера који наслеђујем од деце :)), уредно исхакован да на њему може да се чита.Зато још нисам написао оно што сам одавно обећао, нешто приказа других књига Френка Херберта. Ал' само што није.

Link to comment
Тек сад приметих ово... госн кепн Џин Лак Пикерд, шоно реко Кју. Освежило ми дан :lol: .
Pa nisi zabadava rasejan :lol: . Šalim se! Prvi si na celom forumu koji je primetio malu igru rečima , a tu sam već sigurno godinu i po ako ne i više...
Link to comment
Pa nisi zabadava rasejan :lol: . Šalim se! Prvi si na celom forumu koji je primetio malu igru rečima , a tu sam već sigurno godinu i po ako ne i više...
Што би рекла једна из комшилука, "и ћорава кока изгуби око" :huh:
Link to comment
  • 2 weeks later...
Plašim se da će ti potrajati jedno pola dana :)Jedna od najpotresnijih knjiga koje sam ikada pročitao.
ali ladno, blitzovao sam kroz knjigu ocas, a onda je i bolja polovina bila jednako brza. fenomenalna knjiga, fenomenalan kraj i sjajan crni humor. izvanredna knjiga, od pocetne ideje, preko konstrukcije do samog jezika. leibowitz rula.na nesrecu, poneo sam i 'life during wartime' shepperda i smorio se kao zmaj ostatak letovanja. Edited by Musharaf
Link to comment
Pa nisi zabadava rasejan :lol: . Šalim se! Prvi si na celom forumu koji je primetio malu igru rečima , a tu sam već sigurno godinu i po ako ne i više...
Vid'o ja odavno, ali sam mislio da je svima očigledno... :blush:
Link to comment
Идемо даље - Вернор Винџ (синоћ сам довршио "Паљбу по дубини" - ако има бољи превод, јавите).За разлику од неких других писаца опера (тј свемирских), Винџ, бар у ове две књиге (друга је "Крај дуге" или "Дуге се завршавају" - наслов је намерно двосмислен) делује као озбиљан писац дебелог заплета, који без проблема управља радњом на бар три места, уз бар пет нових технологија које драстично мењају место радње, а да радња не штуца нигде. У том погледу је савршен диригент. Гледе западњачког обичаја да нисте ништа урадили ако нова технологија или сам заплет не доведу главне ликове у ситуацију да морају да донесу тешку одлуку, и то што је морално исправнија то ће теже бити, као што то вечито ради онај мормон Кард, Винџ не оскудева ни у томе, али за разлику од Карда, делује да је то све прост стицај околности, а не пишчева намештаљка. Винџ и то ради боље. Од оне четири ствари за које сам се кладио како ће бити решене, једну сам погодио, а остало не знам да ли сам или нисам, јер је радња отишла у неку десету страну и моја нагађања су напросто ишла у погрешном правцу (ово за "Дубину").И опет, за разлику од неких других књига које сам читао само зато да видим шта је било после (например наставци Дине), што брже то боље, ово се чита брзо, али тече глатко, има чак и некаквих пауза, и усред битке (јер то је суштина сваке војске - вазда се нешто чека), и успео сам да натерам себе да прекинем педесет страна пре краја и оставим нешто за натенане читање наредно вече :). И за разлику од других лепеза (тј књига где само окрећеш стране), нисам заборавио чак ни епилог, цела радња ми је још увек врло јасна у глави - јер јесте сликовито. Био сам тамо.Е, сад, шта има унутра:"Паљба по дубини"
  • [*]галаксија има слојеве, што ближе центру то глупље по машине; у Спороћи (тј у густишу око језгра) не може се брже од светлости, разноразне хеуристике не раде и нема ни ваљаног машинског превода. Скроз напољу, ладно скакућу по десетак светлосних година у секунди и тако сатима, не прекидајући реченицу. Вештачки умови, тзв. Силе, опстају и по десетак година док се не засите и не трансцендирају; живим цивилизацијама затреба и туце миленијума док се реше. Те Спороћа испада живо блато свемира.[*]постојећи земљани у Извану су пореклом Норвежан...ке, матријархат.[*]живе заједно са још стотинак других врста[*]интернет је жив и здрав и овакви форуми су заувек :)[*]расплет и добар део радње је у Спороћи, међу дуговратим вуцима који су интелигентни тек ако саставе групу - од тројке (приглупи минимум) до шесторке (гунгула, галама и збрка). Винџ је ту развио читаву цивилизацију, од одеће, како натежу самострел, како се крећу (бар 10м растојања, јер размишљају звуком), каква им је архитектура, каква култура, све до психопатологије (нестало пара за пара-, а могао је и то)[*]врсте које живе заједно већ тисућљећима а на местима која су насељена већ милионе година имају нешто другачији свјетоназор од младих врста... сви знају да се све већ десило пре, али их то не спречава да мисле својом главом (дакле ништа од Бриновог гамбита из "Ратова уздизања"), него само даје осећај за размеру
Ček malo... Ja tek sad skapirao da to imam u vitrini... Kučeći SF -"A Fire Upon the Deep"Jel to ovo:575.jpgHrvatski Alogaritam je isto izdao kao "Vatra nad Dubinom" a "A deepness in the sky" koga nema na srpskom tržištu, je izgleda izdao kao "Jazbina na nebu". I to je sve što se izgleda može naći od Vindža na BHS-u i ovijem prostorimaE sad...Tu je neki prevodilac malo mrsio, davio i komplikovao sa imenima junaka, te sam pomalo bio konfuzan tokom čitanja... Ali mi se generalno svidela pseća priča o čoporu i njihovoj kolektivnoj svesti...Zanimljivo mi je, kako mi je percepcija knjige drugačija od tvoje... Konkretno ti znanstveni detalji o galaksiji meni su npr. bili nebitni, tj. prihvatio sam ih takve, kako su servirani... I jedino me je fascinirala, ta postavka kučeće kolektivne svesti čopora i razrada ideje kako taj čopor živi i psihološki funkcioniše...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...