Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

 

 

 

Trenutno pravim ovu slatkocu, Nugat tortu za jednu sutrasnju prigodu.

 

 

6971100fdf8930574283dc875e9fc9b6.jpg

 

 

 

 

Ovako. Ova torta je u originalu (recept moje majke i njene koleginice, vazda su nesto petljale sa receptima i kombinovale) pretrpela izvesne promene vise puta, pogotovu prvi, cokoladni fil, tako da cu da napisem onako kako je pravim.

 

Korica: Umuti se šam od 10 belanaca i 10 ravnih kasika secera, pa umesa varjacom ili spatulom 100 g samlevenih lesnika, 2 ravne kasike prosejanog brasna i blago umuceno jedno zumance.

Ispece u pravouganom plehu dim 25x35cm (oblozim ga papirom za pecenje) nekih 18-20min na 180C, ali to zavisi od jacine rerne. U svakom slucaju brzo se ispece s obzirom na to da ima jako malo brasna.

 

Coko-fil: Umuti se zicom 9 zumanaca sa 6 kasika secera i od 700 ml mleka koje se stavi da se prokuva, 100ml sipa postepeno u jaja, mesajuci i 2 pudinga od cokolade, lepo razmuti sve da ne ostanu grudvice. Skuva se vrlo brzo, posto ima manje mleka, skloni sa vatre i doda 250g usitnjene cokolade. Ja volim da dodam 100g Noisete i 150g crne, ali je u sustini nebitno, ne utice previse na krajnji ukus. Dobro se mesa sve vreme dok se cokolada ne otopi.

Ohladi se do kraja pa sjedini postepeno sa prethodno umucenim puterom 250g i 250g prah secera. Bez brige, nije uopste mnogo slatko.

 

Beli fil: 250g slag krema u prahu umutiti sa 320ml hladnog mleka i dodati 200g seckanog prepecenog lesnika i 200g dobro usitnjene cokolade po ukusu, crne, mlecne, Noisete.

 

I to je to. Dok se secka i muti slag, namazana kora coko-filom stoji i frizideru da se stegne malo, pre drugog fila (lakse se razmaze, jer je slag dosta gust).

 

Original coko-fil je neka verzija poslasticarskog krema, dakle zumanca, brasno, gustin, secer plus mleko u prahu, pa skuvano u mleku. Kako se dodaje cokolada, jednostavnije mi je zumanca sa pudingom od cokolade koju dodatno obogatim cokoladom, jer se ne razlikuje previse ukus, cak je i bolji i puniji u mojoj verziji.

 

Naravno da prenoci u frizideru, i ovo vam je jedna fina, kremasta i veoma ukusna torta.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Sada tek citam[mention=475]aram[/mention] ov recept za Damen kapric, zaboravila sam na ovaj starinski kolac, baba ga zvala Milkine snite (Milka naravno dala recept), ali ovo sto je dodat orah, pa to su iste Londonske stangle smile.png

Volim mnogo te starinske kolace.

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Podsetili ste me na baku, damen kapric je bio njen omiljeni kolac :-)

Ali je njen recept potpuno drugaciji od ovoga, a cini mi se i kolac da je bio bitno drugaciji.

Pre svega, baka nikada u taj kolac ne bi stavila dzem, vec iskljucivo sveze voce, ne kuvano sa secerom, ne kompot, nego sirovo, naseceno preko testa.

A onda, ne ide ni prasak za pecivo, testo ne sme da bude mnogo vazdusasto, dovoljno je prosejati brasno.

Prepisujem iz bakinog kuvara:

"1/8 butera dobro umutiti, dodati 9 kom. zumanaca, 1/4 secera, 1/4 brasna i od tri belanca sne. Metnuti u pleh i na tihoj vatri peci. Kada je upola peceno metnuti preko testa voce (jagode, kajsije, maline itd) i preko voca sne od 6 belanaca umucen sa 300 grama secera koje treba pre upotrebe spinovati."

Osmina, cetvrtina - kilograma. Pleh za pecenje se maze buterom, a tiha vatra nazalost nisam sigurna sta je, predpostavljam 150. Kolac se svakako stavlja u vec zagrejanu rernu.

Brasno se dodaje postepeno.

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Pita sa breskvama i borovnicama.

Odlicno je testo, tanko, ukusno, ali natrpala sam voće, a testo sipkavo, pa podseca malo na crumblse.

Za kalup od 30cm:
200g putera
350g brasna
1 zumance
120g secera
malo hladne vode 3-4 kasike recimo (ja to otprilike, vidim po testu)
prstohvat soli

Zamesiti testo, ostaviti na pola sata u frizideru, za to vreme spremiti voce.
Oljustiti 5 bresaka, iseci na kriske, kolicinu borovnica otprilike, bilo je mozda 400g, 3 kasike gustina, malo cimeta, malo limunove korice, 4 kasike braon secera, sve se pazljivo izmesa da se voce previse ne raspadne.

Odlomiti manji deo testa da se izmrvi odozgo (nije potrebno pokriti celu povrsinu), a ostalo rasodeliti rukom i kasikom u kalupu (ne treba tanjiti oklagijom, dosta je rastresito). Sipa se nadev, izmrvi ostatak odvojenog testa odozgo, pospe listicima badema (nisam planirala, ali posto sam ih imala)....
Sladoled nemam, ali i nije potreban.

98fc98db74f4d67595e10964299d843e.jpg

  • +1 4
  • Wub 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...