Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

10 hours ago, gospa buba said:

tako i izgleda. i kod nas bi mogla malo ta kujna da se profini na razne strane, narodne, da imamo da biramo svashta :dry:

sent from bubamoto
 

bice i kod nas cim prihvatimo te razne s raznih strana, oni dolaze u kompletu s kujnom. 

 

7 hours ago, darling said:

sace ove kiflice da mi sevaju kroz glavu i da mi se ukazuju :D

 

fala, adame, dobro si me podsetio da sam zaboravila da istrazim mak u jevrejskoj kuhinji. 

vole jevreji mak, guraju ga u sve i svasta, vredi pregledati. 

Link to comment

da, znam. malo sam usla u tu materiju, al sam odlutala prateci trag maka. ovim si me vratio na tu stazu.

 

gledala sam juce malo recepte za rugelah, kao da ima dve skole: po jednoj je to testo sa sirom i maslacem, a po drugom s maslacem, kroasanasto, al znatno jednostavnije, ofkors. 

Link to comment

I ja sam malo istrazivala juce rugelach, i da, naisla na par mesta gde se koristi u testu puter i krem sir ili puter i mleko. U svakom slucaju jednostavno izgleda bas sa bezbroj kombinacija u filovima, osim sto me cokolada (verovatno se premaze kora) i mak (posip preko coks) najvise zanimaju.

Link to comment
  • 2 weeks later...

E, makoljupci, imam potencijalno zabrinjavajuće vesti. 

Cena maka je skočila, na pijaci gde ja kupujem, sa 800 na 1200 za litar (ima i za 1000, zavisi kog koga i kakav) 

Raspitao sam se, svuda je tako, a razlog je ekstremno loša godina, rod je podbacio. 

I ovi što prodaju mi kažu da će cena još ići gore oko praznika. 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

I nista od recepta za socni kuglof? :(

 

Za ovaj lepi vikend koji je pred nama, izvolte ne jedan, nego dva recepta.

Oba se relativno lako spremaju i nisu potrebne neke vestine.

 

 

ČOKO-DŽEM KOCKE

 

a6dae3d14cf8be0aad71ce2f5fc7bae7.jpg

 

 

Sve se smucka i pece u plehu, najbolje u onoj tzv.djuvecari, koja se prethodno obavezno podmaze uljem i pospe brasnom.

 

Dacu vam kolicine  za dve dimenzije pleha, a u zagradi su kolicine za vecu djuvecaru, i mera za nju je solja/casa od 240ml (pise sve),

 

Manja djuvecara je oko 20/22cm x 31/32cm )mera za njubje casa od 200ml) i veca ...pa sve vece od ove smile.png ne mnogo vece dakle 23/24x 35/6/7cm

 

 

Potrebno je:

 

-200g (220g) masti (najbolje) ili putera (sa margarinom mi se ne svidja i potreban je ceo od 250g ako ne i vise)

 

- 1 casa od 200ml (240ml) secera

 

-2 (3) jaja

 

-1.5 casa  casa brasna

 

- 1 casa mleka

 

- prasak za pecivo 

 

- 2-3 kasike kakaoa

 

- 3 kasike dzema

 

Umutite mast (puter) sa secerom, dodate jedno po jedno jaje i onda postepeno umesate suve sastojke (uvek ih prosejem). Na kraju dodate dzem, najbolji je od kajsija, a mozete apsolutno bilo koji, svi se dobro slazu sa cokoladom. Sjedinite smesu, i pecete na 200C oko 30-35 min.

 

 

Ovde je kljuc socnosti. Jacinu svoje rerne najbolje znate sami. Provalila sam da mojih 200 C otprilike su onih 180C kad kazu ovi kuvari u svojim emisijama... dakle veoma pazljivo, jer ako ga prepecete, kolac ce biti sranje -.- Najbolje oko 25og min proverite onom metodom zabodenog raznjica, drvenog stapica, ako nista ne ostane na njemu, gotov je. Ako nije, a verovatno mu je potrebno jos koki minut, tu budite najpazljiviji.

 

Malo samo kada se prohladi premazite istim dzemom u tankom sloju, a mozete i da kombinujete, a kada se ohladi do kraja, premazete ga rastopljenom cokoladom (200g min) ili jos bolje naoravite ganas.

 

*

 

KUGLICE SA URMAMA I RUMOM (bez secera i masnoca)

 

Kao da sam vam ovaj recept negde pisala, ali na ovoj temi ga nema, tako da ... inace su fenomenalne smile.png

 

2ad1e88d056277be945e43afa1839822.jpg

 

-500g urmi (nikako ne ma meru ili iz stiropor pakovanja, vec strogo one u kartonskim kutijama)

 

-250g mlevenih oraha ili badema (lepse su sa bademima)

 

-100g crne čokolade

 

-ekstrakt ruma, po ukusu

 

-samlevni bademi, orasi, keks za valjanje kuglica

 

Prvo sledi jedan vrlo lepljiv posao, ali kratko traje.

Potrebno je da se urme ociste od svojih kostica, pa se zatim preliju toplom vodom (nikako ne vrelom), 10ak minuta, da bi se ona njihova opna odvojila i uklonila. Ne mogu 100% da se odvoje, ali nije ni bitno, samlece se to sve.

 

Zatim se samelje sve zajedno u secku sa orasima ili bademima, ili iz vise tura, doda se rastpoljena i malo prohladjena coklada, kao i rum po ukusu, malo ohladi sve i stegne u frizideru, ako je potrebno, pa prave kuglice, koje sa još samo uvaljaju u samlevene orahe, bademe ili keks.

 

I to je to.

Lep vikend.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
On 31.10.2019. at 19:17, Jumanji said:

Ajde dajte mi recept za neki fini, socni (obavezno!) kuglof smile.png

Jedini islov je da ste ga pravili i jeli ofc smile.png

Nadam se da nisam previse zahtevna blush.png

 

 

ako još želiš recept za dobar kuglof, ja imam najbolji na svetu :D

Link to comment
Just now, Jumanji said:

Davaj emoji4.png

eve ga

 

Kuglof  sa orasima , čokoladom i suvim voćem

 

sastojci:

-         125 g maslaca                                                     

-         5 kašika smeđeg šećera                                        

-         100 g suvog grožđa

(može i bilo koje drugo suvo voće ili kombinacija, po želji)               

-         100 g crne čokolade (iseckati)                              

-         100 g oraha (iseckati)                                          

-         5 jaja                                                         

-         1 vanilin šećer                                                     

-         1 prašak za pecivo                                                         

·        po želji alkohol za natapanje suvog grožđa (viski, rum) i sok od pola pomorandže

-         3 kašike belog mekog brašna i                    

-         8 kašika crnog (ili integralnog) brašna (pšenično ili speltino)           

 

Umutiti belanjke sa 3 kašike šećera.

Zatim žutanjke umutiti sa ostatkom šećera, pa dodati rastopljen  maslac (ali da ne bude vruć već mlak). Posle ovog koraka preći na lagano, ručno mešanje. U umućene žutanjke sa maslacom  dodati seckanu čokoladu, seckane orahe i suvo voće (zajedno sa sokom u kome je prethodno natapano).

Tako umućenu masu pomešati sa brašnom (u koje je dodat prašak za pecivo) i na kraju dodati belanjke. Obavezno koristiti foliju za kalup (ili silikonski kalup za kuglof).

Pripremljenu masu sipati u kalup i peći na 170-180 °C  (zavisi od jačine rerne) 40-50 minuta.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...