Jump to content
IGNORED

Molim lepo


Da li vam odgovaraju na "Thank you" letter  

12 members have voted

  1. 1. ili ih cisto zabole...

    • Da
      2
    • Ne
      6
    • Ponekad
      4


Recommended Posts

Svaki pa i najbezvezniji besplatni job search sajt ce vam toplo preporuciti da posle razgovora (interview) posaljete kratku e-mail poruku ljudima sa kojima ste pricali i da im jos jednom kazete kako bash gorite da radite u bash toj firmi na bash tom mestu i kako ni u koga drugog ne verujete nego samo u njih nekoliko sa kojima ste razgovarali... I sta onda? Onda - jednom u 10 slucajeva dobijete odgovor - kao "Molim lepo" ili "I nama je bilo drago" ili ekvivalent na "Nema nashta" i tako to. Nezavisno od toga da li ce vas posle par dana pozvati i ponuditi vam obican ili fudbalerski ugovor ili se nece udostiji da vas obaveste da ih zabole - to ce vam preneti njihova HRka (od nekih 27 ipo godina - i to ako ima srece da je ranije krenula u skolu)... Elem, to je tako bilo kod mene - a kako je kod vas???

Link to comment
Elem, to je tako bilo kod mene - a kako je kod vas???
Немам појма. Не шаљем такве поруке, тј док сам још тражио посао (а било је тога, ихај). Тј, кад уопште дође до разговора, онда је након тога "немојте нас звати, зваћемо ми вас". Од чега у 99% случајева не буде ништа, наравно.Ако се не јаве за који дан, е онда, наравно, порука у којој се уљудно занимам за ток поступка, докле је то стигло. Па или чујем да у ствари неће примити никог, или да је шеф отишао на годишњи, или неки безвезни изговор, а понекад чак и лепо кажу да су већ примили неког. Десило се пар пута, ипак, да добијем "е, у фрци смо, имамо сајам, а онда два шефа иду на симпозијум, али сачекај пар недеља" - и онда је испадало да сам посао и добио.А то, "баш ми је било лепо што смо се издиванили", то се оставља као утисак на лицу места, или никако. Те формалности, бар у мојој струци, напросто не пале.
Link to comment

U mojoj "industriji" je interpersonalni momenat podignut na sto trideseti stepen. Prvo moraš da se doooobro informišeš o tome čime sa bave članovi komiteta za zapošljavanje nove osobe, onda te avionom prevezu do njihovog univerziteta, gde ćaskaju s tobom neformalno, pa te formalno griluju na intervjuu dok prvi mučenik, ti ili neko od njih, ne padne od iznurenosti, pa onda imaš "job talk", koji je javno predavanje gde predstavljaš nešto od svog rada svima zainteresovanima, pa te onda vode na večeru, gde podjednako možeš da izgubiš posao kao i prilikom svih ovih prethodnih aktivnosti.Često se kaže "she passed the interview and job talk, but failed dinner". Razlog za ovo velikomučenije je da će, ako sve prođe dobro i ti nakon nekoliko godina dobiješ tenure, oni s tobom verovatno morati da provedu veeeliki deo ostatka svojih života. And nobody wants a sociopath down the hall :DKratki odgovor, ne samo a thank you note, nego ratni manevri da im se dopadneš i kao osoba, a ne samo da im se dopadne tvoja nauka. I da... odgovaraju.

Edited by crveni autobus
Link to comment
Elem, to je tako bilo kod mene - a kako je kod vas???
Neko odgovori, neko ne. Ti saveti u vezi trazenja posla su inace previse generalizovani, isti su korisni u nekim strukama (ili vrstama posla), dok su u drugim besmisleni... a moguce i da to nekog moze da iritira. U nekim oblastima (npr. pocetnickija zanimanja u IT) ima regularno 200-300 prijavljenih, ponegde sprovode intervjue kao na "pokretnoj traci", danima sa x kandidata dnevno. Pa se onda ide u drugi krug, ponegde cak i u treci. Uglavnom, u takvim slucajevima ima smisla skrenuti paznju na sebe (necim pozitivnim, mislim da razbijanje vaze u foajeu nije najbolji nacin). Najbolje telefonskim pozivima, a verovatno je i e-mail OK (mada iz iskustva u trzistu saturisanom kandidatima sa dzangu-bangu akcentima, telefon ima prednost). U slucajevima sub-sub-specijalizovanih zanimanja mislim da je to skretanje paznje na sebe bespotrebno (mada sam i ja to radio), jer je i broj kandidata 10x manji, pa si vec ili ostavio dobar utisak, ili nisi. Zapamtili su te, svakako (po dobru ili zlu ...sto rece neko, kad ti u prijavama traze "track record", napravis se blesav pa pitas, "a jel' mislite na dobar ili na los track record?")
Link to comment
U mojoj "industriji" je interpersonalni momenat podignut na sto trideseti stepen. Prvo moraš da se doooobro informišeš o tome čime sa bave članovi komiteta za zapošljavanje nove osobe, onda te avionom prevezu do njihovog univerziteta, gde ćaskaju s tobom neformalno, pa te formalno griluju na intervjuu dok prvi mučenik, ti ili neko od njih, ne padne od iznurenosti, pa onda imaš "job talk", koji je javno predavanje gde predstavljaš nešto od svog rada svima zainteresovanima, pa te onda vode na večeru, gde podjednako možeš da izgubiš posao kao i prilikom svih ovih prethodnih aktivnosti.Često se kaže "she passed the interview and job talk, but failed dinner". Razlog za ovo velikomučenije je da će, ako sve prođe dobro i ti nakon nekoliko godina dobiješ tenure, oni s tobom verovatno morati da provedu veeeliki deo ostatka svojih života. And nobody wants a sociopath down the hall :DKratki odgovor, ne samo a thank you note, nego ratni manevri da im se dopadneš i kao osoba, a ne samo da im se dopadne tvoja nauka. I da... odgovaraju.
Slicno i u Britaniji, ali na nizem nivou (bar za pripravnike):- voz a ne avion- obicno rucak u pauzi a ne vecera- pola sata prezentacija i pola sata intervjuDeo oko dopadanja i poznavanja rada clanova komiteta je slican.
Link to comment
Slicno i u Britaniji, ali na nizem nivou (bar za pripravnike):- voz a ne avion
Mala zemlja, pa može voz. :DMi ovde pokrivamo pet vremenskih zona i razdaljine su ogromne...Uopšte nije neobično da doktoriraš u Torontu a dobiješ posao u Kaliforniji ili Britanskoj Kolumbiji. U svakom slučaju, gotovo po pravilu se prvi posao ne dobija na matičnom univerzitetu (moraš da se dokažeš drugde, pa onda može). Tu ulazi u igru avion.
Link to comment
nego ratni manevri da im se dopadneš i kao osoba
sta da kazem, radim u sektoru gde je sasvim legitimno biti neprihvacen ako se nekom ne svidi tvoja frizura (ili figura) :D naravno tu je portfolio, crtezi, ideje, i slicne trice, ali...
Link to comment
sta da kazem, radim u sektoru gde je sasvim legitimno biti neprihvacen ako se nekom ne svidi tvoja frizura (ili figura) :D
Da, fora je što to može da bude zvanični razlog.
Link to comment
ja im se velikodusno zahvalim pogotovo kad je, u tom rasponu od 8-9 h koliko moze da traje intervju, svaki sat s drugom osobom
I ja obožavam kada se nakon šestog sata (drugog) intervjua pojavi nova osoba da testira moje znanje o persijskoj umetnosti u ranom srednjem veku, iako konkurišem za mesto u IT-u. "Ma razumete me, sigurno ste učili latinski" mi je takođe jedna od pošalica koja mi je ostala u sećanju ne tako davno. Edited by Razzmatazz
Link to comment

haha, razz...a tek rucak na koji te vode da lagano procaskate, sta ima veze ako ti se mozak lagano sliva u zeludac, potrefi se srecku da jede desnom, dok lista i zapisuje lijevom, ti samo simultano zvaces i odgovaras :s_w:

Link to comment

Da, ručak je poseban biser, jer je to kao deo koji bi trebalo da je neobavezan i neformalan, da se malo opustimo i odmorimo. Maltene da budemo jedni drugima na "pizda ti materina". A pola sata kasnije da se vratimo na "gospodine Dugokurić, da li biste bili tako ljubazni da nam objasnite korelaciju između...".Ručak mi je problem samo zato što mi tad nije do jela (najradije bih da popijem nešto i prilegnem dok se oni ne vrate sa ručka), a sama nervoza je retko problem - nervozan sam do 10-15 minuta pred intervju, a posle sam ko Pai Mei. Nerviraju me jedino dve situacije; prva je kada je sigurno da hoće da me uzmu, ali i dalje se foliramo kao da se testiramo, a druga je (tako tipična za švabe) kada intervju(i) super prođe i oni sve onako zadovoljni mi kažu da će mi se asistentkinja javiti sa terminom za razgovor oko detalja ugovora i onda za par dana stvarno stigne mail u kojem me nahvale do neba, superlativi ispadaju iz dupeta, ali me odjebu u poslednje tri reči poslednje rečenice, nakon što su napisali novi zavet sa mnom u glavnoj ulozi. Zahvališ im se, poželiš im punktiranje mošnica i ideš dalje.

Link to comment
Često se kaže "she passed the interview and job talk, but failed dinner".
jos surovija ali vrlo realna situacija je:- so i guess we should definitely interview him?- sure, this is pretty awesome stuff, and i don't think mark and klaus write such letters lightly.- i agree.- well you know i'm in favour. i mean i've been saying that we need someone working on that stuff for a while now.- yeah, sure... i didn't read the papers, but i met him a few times and saw him talk; he's definitely a sharp guy.- alright, let's invite him as soon as possible then... 15th works for everyone? that's the earliest slot we have... and otherwise it would have to be in may i guess.- yeah. - sure.- i'm here.- i'm away, but anyway it's not essential that i meet him. you guys just go ahead, otherwise we'll never find a date that suits everyone.- ok, and who's taking him out to dinner? unfortunately i'm babysitting all that week...- haha, jane in town? - don't ask. anyway... ?- well i guess the main thing is that eric and vikram meet him... i mean i definitely want to meet him during the day, but i'm not the one who'll have to work with him in the end.- ... i'd personally love to, but sick & twisted is on at the arts that night.- well i don't want to go alone with him...( ... )- o... k. i guess we already have enough people for the short list anyway...- yeah... i mean he deserves an interview, but in the end the question is whether he would really beat lorenz...- yeah, probably not...
Link to comment
- o... k. i guess we already have enough people for the short list anyway...- yeah... i mean he deserves an interview, but in the end the question is whether he would really beat lorenz...- yeah, probably not...
Da, da... :lol: Najbolje je kad pozovu ljude na interview da bi ih "videli" a vec imaju svog 'lorenz'-a koji radi na tom mestu zadnjih 18 meseci na ugovor ili 'aktuje' nekog prerano preminulog akademika koji se spremao da odlezi jos 10 godina na katedri (doslovno)... Ja se, zbog toga, trudim da saznam - iz nezavisnih izvora ako je moguce - da li ima insajdera - pa ako ima onda odem isto tako kao sto su i oni 'dosli' - sa olovkom iza (desnog) uveta... Sto se tice vecere/rucka - ona fora sa 'da li soli bez probanja' je besmrtna i pripisuje se manje-vise svim ozbiljnim firmama/institucijama.
Link to comment

E da - i testiranje kandidata za quant-pozicije koji tvrde da iz hobija (dobro) igraju shah. Fore tipa - e, sad ce jos Dimitri (inace doktor matematike i kibernetike - dupli ruski degree uz to i prvokategornik - ono najmajne) da vam pomogne da demonstrirate koliko "dobro" igrate shah...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...