Jump to content
IGNORED

Dekriminalizacija i legalizacija


Indy

Recommended Posts

Droga se mozhe dekriminalizovati (ne legalizovati) tek nakon niza akcija:-obimne kampanje edukacije, kroz shkolski sistem-drastichnog pooshtravanja kaznene politike za nelegalnu distribuciju, posedovanje iz neovlashcenih izvora-dovodjenja u red policije, pravosudja i svih ostalih institucija koje se na neposredan nachin bave drogom-odvajanja dovoljno novca za upucivanje na lechenje zavisnika u startu (kroz legalizaciju bi verujem i veci novac bio uveden u zdravstveni sistem)

Link to comment
jes, samo sto je teza bila da je heroin uzasan zbog drugih stvari, a ne 'po sebi'takvi pristupi postoje u vise zemalja (eto, razmisljas isto ko i neke vlade :) ), registrovani zavisnici dobijaju ciste spriceve i drogu u specijalizovanim centrima koji su smesteni u gradskim zonamasto se bolda tice: za koga tacno? nije mi jasan redosled desavanja(mislis da neko stvarno pocinje da se drogira zato sto je to kul?)
I kakav je rezultat postignut u tim zemljama (dal' da se odmah kandidujem za nekog ministra ili da sačekam još malo) ? Bold se odnosio na pojačano hapšenje i kažnjavanje dilera. Mada, sve je to nekako previše naivno kada je vrlo jasno da postoji jaka sprega država-veliki dileri. ne znam zašto neko počinje da se drogira. Sasvim sigurno su lični problemi na prvom mestu, ali možda ima i nekog ko misli da je kul. Čudni su ljudi.
Link to comment
Chim pishe Ekonomist, mora da je tachno.Znachi, imali bi dilere/apotekare koji bi prodavali drogu samo onima koji su duboko zavisni. Da li bi prodavali i nekome tko zheli da proba, samo ovaj jedan put? Da li bi to smanjilo broj novih zavisnika?Kako bi to sprechilo stvaranje novih zavisnika? Kako bi to iskorenilo dilere? Ili nisi bash mislio ovo boldovano shto si napisao?
Ne, ali ga ne bi ni povecalo.To je sustina.Prohibicija nije doprinela smanjenju potrosnje alkohola, niti su svi u drustvu alkoholicari zato sto je alkohol dostupan. Sto puta je vec receno da, s obzirom na svesnost o stetnosti, licnost mora da ima podsticaj da krene sa narkomanijom. Bez obzira da li su droge legalne ili ne.I u tom delu su Indi i Anduril u pravu. No cini mi se da Indi malcice preteruje izjednacavajuci dejstvo alkohola i heroina.
Link to comment
Pitanje je,i zapravo niko to sa sigurnošću ne može to da tvrdi,a tek ne bih pravila analogiju droge sa alkoholom.......................
Po cemu je to alkohol toliko razlicit od ostalih droga? Etanol jeste i sam psihoaktivna supstanca koja moze da izazove zavisnost i koji predstavlja ogroman problem u drustvu. Razlika je samo u tome sto ga ne diluju dileri, vec ga ima u slobodnoj prodaji (a trebalo bi u specijalizovanim radnjama sa ostalim drogama slicne jacine). Kakvo li je to tek drustveno licemerje kad ukazuje na opasnosti narkomanije a istovremeno je alkohol, kao jedan od najvecih uzrocnika nasilja u porodici i van nje, u potpunosti drustveno prihvacen. Uvek se tad setim nekih oceva-alkosa kako bauljaju i zale se na sinove koji duvaju a majke samo prevrcu ocima. Dno dna. Edited by Anduril
Link to comment
Samo legalizacija bez 1001 propratne mere nece nishta da popravi.edit: Nitko ne spominje edukaciju. Nitko ne spominje strozhije kazne za dilovanje droge (sad vidim da si spomenuo, sorry, ali mislim da treba imati i strozhije kazne za korishcenje).....ne mozhe droga da se legalizacijom predstavi kao neshto prihvatljivo.
Edukacija o cemu?Ono, kao, stop drogi ili brzoj voznji. Mislim da se preteruje kada se ljudi smatraju idiotima. Nije rec o svesnosti vec o podsticajima, a tu drustvo i drzava mogu da pomognu samo do odredjenog nivoa. Uvek ce postojati odredjeni procenat zavisnika od ovoga ili onoga, to je nemoguce izbeci. Hajde onda da smanjimo nus-produkte te zavisnosti, kao sto je kriminal.
Link to comment
Zaboravite to,samo podsećanje da je u svetu zloupotreba raznih lekova više nego alarmantna te smo i tako tako anestezirani preko svake mere,još nam samo heroin fali.
S tim sto znamo da je heroin stetan, a za lekove nisam siguran. Tako da bolje da se vrsi edukacija o stetnosti lekova nego heroina. Jos jedan plus za legalizaciju.
Link to comment
Edukacija o cemu?Ono, kao, stop drogi ili brzoj voznji. Mislim da se preteruje kada se ljudi smatraju idiotima. Nije rec o svesnosti vec o podsticajima, a tu drustvo i drzava mogu da pomognu samo do odredjenog nivoa. Uvek ce postojati odredjeni procenat zavisnika od ovoga ili onoga, to je nemoguce izbeci. Hajde onda da smanjimo nus-produkte te zavisnosti, kao sto je kriminal.
Ne pricham o edukaciji starih konja. Pricham o edukaciji dece, a deca su ona koja lako padaju. Sve mladja i mladja.
Link to comment
Ne mozhe se pocheti od toga da se legalizuje droga.
A od cega bi ti pocheo? Imash neku bolju viziju?Napisah vec da je juche u Nemackoj donesen zakon da se heroin dobija uapoteci besplatno. Mozda je to put i nachin da nestanu dileri.
Link to comment
S tim sto znamo da je heroin stetan, a za lekove nisam siguran. Tako da bolje da se vrsi edukacija o stetnosti lekova nego heroina. Jos jedan plus za legalizaciju.
Ne treba droge legalizovati (uchiniti je drushtveno prihvatljivom), treba ih dekriminalizovati (izvesti iz kriminalnih tokova).Verujem da mislish isto, ali nije naodmet biti precizan.
Link to comment
A od cega bi ti pocheo? Imash neku bolju viziju?Napisah vec da je juche u Nemackoj donesen zakon da se heroin dobija uapoteci besplatno. Mozda je to put i nachin da nestanu dileri.
Napisao.
Link to comment
Ne pricham o edukaciji starih konja. Pricham o edukaciji dece, a deca su ona koja lako padaju. Sve mladja i mladja.
Ima li neka statistika da to potkrepi?Sto se edukacije tice - takva vec postoji. Doduse, ne nuzno kroz skolski sistem (mada mozda i tu postoji, ne znam). Kao sto deca znaju da treba biti pazljiv kada se prelazi ulica, isto tako znaju da je droga nesto stetno. Ponavljam nije rec o znanju/neznanju vec o motivima.
Link to comment
Otkud su se sad pojavili sizofrenicari? I otkud ja znam da li je doktor narkic, gej, sizofrenicar ili ima mladez na dupetu. Ne pise mu na celu.
otuda sto niko normalan ne bi zeleo da ga lece sizofrenicari i narkomani. nekako im hobiji stoje na putu profesionalnog upraznjavanja delatnosti. zamisli da ti je hirurg na bad tripu ili krizira. a eto, to se desava svim narkomanima.
Mislim da ti nisi dobro razmislio o mom odgovoru.
jesam, u granicama mogucnosti, i opet ne mogu da ga razumem. posebno stoga sto sam uveren da se ne zalazes za socijalni sistem koji bi ovisnicima obezbedjivao dozivotno izdrzavanje i kvalitetne opojne supstance. poenta mog pitanja je bila ukazivanj na fakat da ovde, i pored razvijene socijalne zastite, mnogi dzankiji zavrse na ulici. a mogu i da odgovorim umesto tebe zasto: vecina postanu asocijalni, nepredvidljivi, sebicni, neodgovorni, boli ih kurac za sve osim za sledeci fiks, to je sve o cemu razmisljaju. posebno ako krenu da se rade na vreme, od takvih nikad nece postati doktor koji (relativno) normalno funkcionise.
Vi ocigledno ne shvatate sta vam covek govori. Dekriminalizacija droga ne bi vodila nestanku narkomanije kao problema ali bi sa sigurnoscu smanjila mnoge druge negativne pratece pojave u drutvu (kao u slucaju prohibicije sa alkoholom) koje su vec spomenute. Uostalom, pisao je i Ekonomist nedavno o tome. Bolje da heroin prodaje apotekar nego neki diler.
da li ti uopste znas sta je HEROIN, il si samo dosao da prosipas neke lib gluposti? heroin je PEC-PEC, mnogo opasniji od sveg ostalog, ne racunamo li ajs. ozbiljan covek zabranu dilovanja/ posedovanja ne moze da poredi sa prohibicijom. pojednostavljeno: popijes deset piva, nikom nista. ubodes se 10 puta, najverovatnije si se sjebo za ceo zivot. dekriminalizacija bi zasigurno dovela do sire rasprostranjenosti istog, a time i povecanog broja navucenih. a jebo onda te pozitivne nusefekte. jesil gledo trainspotting?
Link to comment
I kakav je rezultat postignut u tim zemljama (dal' da se odmah kandidujem za nekog ministra ili da sačekam još malo) ? Bold se odnosio na pojačano hapšenje i kažnjavanje dilera. Mada, sve je to nekako previše naivno kada je vrlo jasno da postoji jaka sprega država-veliki dileri. ne znam zašto neko počinje da se drogira. Sasvim sigurno su lični problemi na prvom mestu, ali možda ima i nekog ko misli da je kul. Čudni su ljudi.
U Nemackoj su postignuti relativno dobri rezultati jer iz godine u godinu ima sve manje zavisnihod heroina ( pa tako i manje mrtvih koji su se predozirali).Mislim da je i u Srbiji takva tendencija,a da je sada kokain droga koja se masovno uzima.Ne znam kakvih problema imaju sdeca od 14 i 15 godina. Ja sam pocela da pushim sa 15, drugipocinju da piju sa 15 , a ako si u pogreshno vreme na pogreshnom mestu i drustvu pocnesh laHkoi sa heroinom.Kakvi bre licni problem, kakvi bakrachi.
Link to comment
Po cemu je to alkohol toliko razlicit od ostalih droga? Etanol jeste i sam psihoaktivna supstanca koja moze da izazove zavisnost i koji predstavlja ogroman problem u drustvu. Razlika je samo u tome sto ga ne diluju dileri, vec ga ima u slobodnoj prodaji (a trebalo bi u specijalizovanim radnjama sa ostalim drogama slicne jacine). Kakvo li je to tek drustveno licemerje kad ukazuje na opasnosti narkomanije a istovremeno je alkohol, kao jedan od najvecih uzrocnika nasilja u porodici i van nje, u potpunosti drustveno prihvacen. Uvek se tad setim nekih oceva-alkosa kako bauljaju i zale se na sinove koji duvaju a majke samo prevrcu ocima. Dno dna.
Po čemu? Različite supstance,različit mehanizam nastanka zavisnosti,pri tom ne branim nimalo alkohol i alkoholizam samo hoću da kažem da su obe zavisnosti dva entiteta sa svojim specifičnostima zbog kojih znak jednakosti izmedju njih nije primeren.
Link to comment
Ne treba droge legalizovati (uchiniti je drushtveno prihvatljivom), treba ih dekriminalizovati (izvesti iz kriminalnih tokova).Verujem da mislish isto, ali nije naodmet biti precizan.
Nisam siguran u cemu je razlika izmedju dekriminalizacije i legalizacije.Nisam siguran da je legalizacija = drustvena prihvatljivost. Stavise, nekada prvo prethodi drugom. Da li je homoseksualizam opste drustveno prihvacen? Nije, ali jeste legalan.Da teoretisem jos dalje, drustvena prihvatljivost nije isto sto i drustvena pozeljnost odredjenog nacina ponasanja.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...