Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti i (ne)ocekivana promena kamate


misko maric

Recommended Posts

Pa da, sva ta i još mnoga, pusto, Ivanovo recimo, rupa (ali bukvalno ispod nivoa dunava sa 3 strane), na ćošku kuća u koju možeš da se useliš odmah sa fino zemlje oko 7k, do 15k da je središ samo tako...I sve tako.A Starčevo je još bliže, praktično predgrađe Pančeva, 10 minuta do novog puta pa još 15 do centra BG.

Link to comment
  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tresko

    8

  • Аврам Гојић

    7

  • radisa

    7

  • расејан

    7

Postoji studija (opet iz Economist-a) da su oni koji su u SAD rentirali, i razliku izmedju kirije i otplate hipoteke ulozili u hartije od vrednosti, u smislu investicije bolje prosli.
Не видим како бих се осупио од негативне разлике :). Кирија ми је била око $800 (плус што сам морао да узмем кабловску за $32, што није било водомера па су наплаћивали воду по квадратури, што је укључивало и трошак за отворени и затворени затворени базен (није грешка - био је тако затворен да није могло да се уђе) и за бесомучно заливање травњака у месту које уопште не оскудева кишу, а налази се на метар надморске висине - дакле вода $50). Рата је била око $400 долара. Да не спомињем да је оних $800++ одлазило у ветар и није му се видео крај, а кредит се на крају отплатио. И након петнаест година, онај што је био под киријом има шупаљ нос до очију, а овај има кућу и станује скоро бесплатно.Те приче да се кућевласништво не исплати су шарена лажа коју лансирају почесто. Оно, може да се намести да се неко из стана са киријом од $600 залети у кредит за кућерину од $300К, па рата буде већа. Све може да се докаже згодним узорком.
Link to comment
Postoji studija (opet iz Economist-a) da su oni koji su u SAD rentirali, i razliku izmedju kirije i otplate hipoteke ulozili u hartije od vrednosti, u smislu investicije bolje prosli.
Odgovorio ti je Zabalujev... Ja bih samo da dodam, da ovde u suštini, ljudi koji izdaju stanove se prema onima kojima ih izdaju odnose, vrlo često, kao prema nižoj rasi, što dovodi do velikih problema u komunikaciji... Drugo, održavanje infrastrukture spada uvek, apsplutno, na onog kome je izdato (crkao bojler, sjebala se cev, prozori se razjebali, što neko reče)... Treće, sam osećaj, da živiš u tuđem, a razlika u ceni, barem na papiru, nije strašna, bi naterala svakoga, barem da razmisli da ipak uzme kredit... Ovo, onako, zdravorazumski... Ne znam, je možda nisam baš neki sagovornik na ovu temu, nikada nisam bio podstanar(dobro, lažem, bio sam par meseci, dok sam bio u inozemstvu™, i to mi se jako, jako loše urezalo, ali to nije neka bitna stavka u ovom razgovoru), kredit me nešto ne opterećuje, radim za lihvare, koji uzimaju pare od poštenog naroda :) , ali se trudim da pošteno sagledam situaciju...A to, oko života u okolini, umesto u gradu... Ja gledao da tasta i taštu prebacimo iz Valjeva, negde u okolinu NS... Kać i Rumenka su bili neki OK izbor... I frapirao se i odustao.... Za stan od 60-ak kvadrata u najlepšem delu Valjeva, nemoguće je kupiti pristojnu kuću u Kaću... O Rumenci i da ne razmišljam, tu su tek cene nabijene... Edited by radisa
Link to comment
Ne znam jesi li skoro iznajmljivao stan u Srbiji. Kao prvo, gazde u vecini slucajeva izbegavaju da sklope ugovor i ne prijavljuju stanare da ne bi placali porez. Ako ih pitas da sklopis ugovor ili se prijavis na tu adresu, useru se u gace, jer misle da ces da im se zabarikadiras u gajbu i izigravas zasticenog podstanara iz Tesne koze ili tako nesto.
u vezi sa ovim. tako su mi rekli.ako podstanar sklopi ugovor sa davaocem stana, jedini način da se podstanar iseli (ako neće sam) je sudska odluka. kako ide s tim, znamo.ako nema ugovora, policija momentalno izbacuje po prijavi za uzurpaciju prostora. pa sad ti sklapaj ugovor. Edited by djordje geprat
Link to comment
ako podstanar sklopi ugovor sa davaocem stana, jedini način da se podstanar iseli (ako neće sam) je sudska odluka. kako ide s tim, znamo.
To nema nikakve veze sa ugovorom. Jedini način da se podstanar prinudno iseli iz stana je po sudskoj odluci, a stanodavac ni pod kojim okolnostima ne sme da provaljuje u stan, uzima stvari stanarima, uznemirava ih i slično.Ugovor se ne potpisuje iz jednog jedinog razloga: da se izbegne plaćanje poreza.
Link to comment
ako nema ugovora, policija momentalno izbacuje po prijavi za uzurpaciju prostora.
Stvarno? Bez sudskog resenja, samo na prijavu? Ima li pravnika u blizini?
pa sad ti sklapaj ugovor.
Siroti.
Link to comment

ma kakvo momentalno izbacivanje, to su gluposti, mozes da podneses krivicnu prijavu za uzurpaciju prostora pa to ide na sud. to da policija odmah izbacuje ako nemas ugovor - to je klasicna zvaka stanodavaca da izbegnu porez i nista vise

Link to comment
ma kakvo momentalno izbacivanje, to su gluposti, mozes da podneses krivicnu prijavu za uzurpaciju prostora pa to ide na sud. to da policija odmah izbacuje ako nemas ugovor - to je klasicna zvaka stanodavaca da izbegnu porez i nista vise
Tačno, policija može samo da dođe i da gleda, nema šanse da izbacuju podstanara... Za izbacivanje podstanara, koji neće da se isele, postoje ekipe™, sa uhodanim tehnikama i taktikama... I često ih sami policajci preporučuju...
Link to comment
Tačno, policija može samo da dođe i da gleda, nema šanse da izbacuju podstanara... Za izbacivanje podstanara, koji neće da se isele, postoje ekipe™, sa uhodanim tehnikama i taktikama... I često ih sami policajci preporučuju...
ma da. klasicni fazon je obijanje brave kad stanari nisu tu, i zaplena vrednih stvari. plati racune ili ako si ih platio - da platis izmisljenu stetu, i dobijas stvari. kakav sam ja rat imao prosle godine, majko mila. selidba u ponoc i tako dalje, trka da se sklone stvari pre nego sto ih gazdarica ukrade...to sam prosao samo jednom u zivotu i ne zelim vise nikada.
Link to comment
Не видим како бих се осупио од негативне разлике :). Кирија ми је била око $800 (плус што сам морао да узмем кабловску за $32, што није било водомера па су наплаћивали воду по квадратури, што је укључивало и трошак за отворени и затворени затворени базен (није грешка - био је тако затворен да није могло да се уђе) и за бесомучно заливање травњака у месту које уопште не оскудева кишу, а налази се на метар надморске висине - дакле вода $50). Рата је била око $400 долара. Да не спомињем да је оних $800++ одлазило у ветар и није му се видео крај, а кредит се на крају отплатио. И након петнаест година, онај што је био под киријом има шупаљ нос до очију, а овај има кућу и станује скоро бесплатно.Те приче да се кућевласништво не исплати су шарена лажа коју лансирају почесто. Оно, може да се намести да се неко из стана са киријом од $600 залети у кредит за кућерину од $300К, па рата буде већа. Све може да се докаже згодним узорком.
Ovaj, zavisi od perioda. Nekada je bolja hipoteka, nekada renta.
Link to comment

Razlike su ocigledne.U jednom stanu je agencija platila nas smestaj za 4-5 dana, dok su radnici zamenjivali stari bojelr i cevi, sto je gazdu kostalo par hiljada funti.U drugom je gazda uredno placao racune za servis ves masine i sl.Ali, postoji i fleksibilnost za gazdu: nakon isteka minimuma iz ugovor (6 ili 12 meseci) uz rok od dva meseca, gazda moze da te iseli ako prodaje stan.

Link to comment
Ovaj, zavisi od perioda. Nekada je bolja hipoteka, nekada renta.
То јесте. Ми смо имали среће/памети да је то било пре пуцања бешикерж, кредити су се добијали лако (тј не баш, али је после било много горе), камата је била јако ниска, а цене некретнина су се тек залетале у небеса.С тим што пропаганда увек упоређује месечни издатак, а не шта добијаш за те паре. Разлика је ситна али суштинска: киријом плаћаш боравак, ратом враћаш дуг а остаје ти кућа.
Link to comment
To nema nikakve veze sa ugovorom. Jedini način da se podstanar prinudno iseli iz stana je po sudskoj odluci, a stanodavac ni pod kojim okolnostima ne sme da provaljuje u stan, uzima stvari stanarima, uznemirava ih i slično.Ugovor se ne potpisuje iz jednog jedinog razloga: da se izbegne plaćanje poreza.
napisah > "tako su mi rekli"PS: ono o legalizaciji je prebačeno :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...