Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti i (ne)ocekivana promena kamate


misko maric

Recommended Posts

Одлично, дакле имају правни основ. Да се вратимо на моја питања о поверењу у правни систем, и зашто банке мисле да могу да раде то што раде.
Verovatno nemaju poverenje kao sto malo ko ima, ali pretpostavljam da ce svakako tuziti banku upravo iz razloga koje je radisa naveo.
Link to comment
  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tresko

    8

  • Аврам Гојић

    7

  • radisa

    7

  • расејан

    7

upravo. ja sam taj slucaj. medjutim cenim da se kod nas, uslovno, isplati uzimati stambene kredite samo ako se hipoteka vodi na kupljeni stan a ne na nesto drugo. ovako uvek mozes da kazes jebo vas stan i sve, i da odes, a stravicni gubici koje imas makar su u proslosti. ako imas hipoteku na nesto drugo, povecanje rate mu dodje cista ucena.
ne razumem se previse u tematiku, pa mozda postavljam glupo pitanje...ako si kupio nekretninu novcem od kredita i uknjizio se kao vlasnik, zar ne bi mogao da prebacis hipoteku na tu novu nekretninu? banka valjda ima interes da bude pokrivena u slucaju da ne placas, zasto bi ih interesovalo sta ce ici na dobos, vazno da je tvoje vlasnistvo?
Link to comment
Ono što ja hoću da kažem. Ako si pročitao ugovor, i potpisao ga, ili nisi pročitao i potpisao si ga: Potpisao si ga, i prihvatio izričito uslove iz ugovora. I ne vidim onda svrhu kuknjave. Potpisao si.
Možda sad ja skrećem sa teme ali ovo "potpisao si i kraj" sam i ja mislio.A onda sam zbog potpisanog ugovora na poslu pitao jednog advokata da li ja imam ikakva prava oko sumnjivih odredbi u ugovoru.On mi je odgovorio:To što si ti potpisao neke odredbe u ugovoru a one nisu u skaldu sa npr. Zakonom o radu ne znači da ne mogu biti predmet spora.Možemo ti i ja da potpišemo neki ugovor da ti radiš maloprodaju morfijuma koji sam ja dobio legalno, to ne čini tvoju prodaju legalnom.Verovatno je iskarikirano, ali kad sam sa tom pričom otišao kod pravnice u firmi ona se "udidila" samo tako.Nisam ni izašao iz firme taj dan a odma su šefovi krenuli da me zovu:A što si ti nezadovoljan ugovorom, pa nemoj odma taaako itd...
Link to comment
Hoce li opisati on to ili tebe da pritiskamo?
pošto pejsi ne piše, radi se o ovome: našla se žena nekim poslom u banci koja se reklamira i da zdravstveno pregleda klijente. ima neka slova valjda efg ili tako što.- jao kada ste već tu da vas pitam, da li imate negde otvoren tekući raćun?- nemam, nije mi potrebansledi prilično dugo ubeđivanje na temu otvaranja računa sa naglašavanjem da to ništa ne košta.- pa dobro kad ništa ne košta, da vam učinim, vidim da vam je stalosledi kucanje, potpisivanje, davanje kartice, smešak od uva do uva. jasno, žena ne čita treskove postove ovde, ne čita ugovor, dolazi kući, priča kako ju je tip u banci smorio.- ček' jesi li čitala ugovor- ko da čita, smorio mesledi pažljivo čitanje i sitno napisan član o 180 dinara mesečnog troška za održavanje računa. sledećeg dana odlazi u banku, traži šefa, objašnjava mu kako joj je ovaj prećutao bitno, poništava račun. (posle sam je pitao da li su joj naplatili gašenje računa. nisu) uz pozdrav, preporuči šefu da pohvali činovnika što je uspeo da nekog ubedi u nešto.to je to. pejsi bi bolje od mene.
Link to comment
Možda sad ja skrećem sa teme ali ovo "potpisao si i kraj" sam i ja mislio.A onda sam zbog potpisanog ugovora na poslu pitao jednog advokata da li ja imam ikakva prava oko sumnjivih odredbi u ugovoru.On mi je odgovorio:To što si ti potpisao neke odredbe u ugovoru a one nisu u skaldu sa npr. Zakonom o radu ne znači da ne mogu biti predmet spora.Možemo ti i ja da potpišemo neki ugovor da ti radiš maloprodaju morfijuma koji sam ja dobio legalno, to ne čini tvoju prodaju legalnom.Verovatno je iskarikirano, ali kad sam sa tom pričom otišao kod pravnice u firmi ona se "udidila" samo tako.Nisam ni izašao iz firme taj dan a odma su šefovi krenuli da me zovu:A što si ti nezadovoljan ugovorom, pa nemoj odma taaako itd...
To isto, što ti je rekao taj advokat, rekao sam i ja u jednom drugom postu.
Link to comment
Na zalost, moram da upotrebim najjadniju recenicu, ali lako je tebi i Rasejanom pricati iz uredjenih zemalja i iz situacije kada vam kredit nije neophodan.
Je l' moze meni neupucenom da se kaze zasto je kredit neophodan?Koliko razumem, a mozda gresim, iznajmljivanje je u Srbiji usled poplave ponude i spekulacija sa nekretninama koje je zavrsilo sa praznim stanovima, znatno jeftinije. Ako je ugovor ok, tj. da gazda vodi racuna o kapitalnim izdacima za stan i da ne moze da prekine ugovor kad mu se cefne, u cemu je problem?Bila neka statistika u The Economist o vlasnistvu stanova - amnje od pola Nemaca ima stanove.
Link to comment
Ne uzeti kredit i biti podstanar ceo život? Pa bacati pare u vetar?
Postoji studija (opet iz Economist-a) da su oni koji su u SAD rentirali, i razliku izmedju kirije i otplate hipoteke ulozili u hartije od vrednosti, u smislu investicije bolje prosli.
Link to comment
Koliko razumem, a mozda gresim, iznajmljivanje je u Srbiji usled poplave ponude i spekulacija sa nekretninama koje je zavrsilo sa praznim stanovima, znatno jeftinije. Ako je ugovor ok, tj. da gazda vodi racuna o kapitalnim izdacima za stan i da ne moze da prekine ugovor kad mu se cefne, u cemu je problem?
Ne znam jesi li skoro iznajmljivao stan u Srbiji. Kao prvo, gazde u vecini slucajeva izbegavaju da sklope ugovor i ne prijavljuju stanare da ne bi placali porez. Ako ih pitas da sklopis ugovor ili se prijavis na tu adresu, useru se u gace, jer misle da ces da im se zabarikadiras u gajbu i izigravas zasticenog podstanara iz Tesne koze ili tako nesto. Ti se posle misli da li ce da te policija odrapi sa kaznom zbog fiktivne adrese, a plus se dovijaj kada bi zeleo, npr. da dobijes neku komunalnu beneficiju ili bilo sta za sta je bitno mesto stanovanja, putuj na drugi kraj grada svaki put kad ti stigne neka drzavna posta na adresu na koju si prijavljen (neka rodbina, najcesce) itd. Onda uobicajene podstanarske zajebancije ako hoces, sto vec rece neko, da zakucas ekser itd. Mislim, voleo bih da se stan moze iznajmiti kod ozbiljnog rentijera, kao sto to funkcionise u normalnom svetu, al je precesto ovde to varijanta "umrla baba, daj da uzmemo koju stotinu evra".U svakom slucaju, ne bih se bunio da iznajmljujem stan ceo zivot pod uslovima po kojim to rade kolege ovdije gde sam jos par dana. Mislim da se ta racunica koju si pomenuo isplati, a mislim da su i ranije neko emigrantski forumasi pisali kako im je to isplativije nego da se akaju sa nekim dugogodisnjim kreditom. Edited by Zabalujev
Link to comment

Cene stanova za iznajmljivanje nisu preterano pojeftinile. Sustinski trebalo bi da je ista cena dal placas kiriju ili kredit na 30/40 godina. A mnogo je bolje ne zavisiti od toga dal ce gazdi pasti na pamet da te izbaci jer zeli da proda stan/useli se ponovo u njega ili nesto trece. A ja ne znam da ljudi prave ugovore. Valjda trebas onda da i placas drzavi jos neki porez + advokate :unsure:edit: glavni problem (gledajuci sudbine mojih prijatelja) je kad nesto bitno pocne da crkava u stanu a nije skroz crklo. Npr. najcesci je slucaj sa prozorima iz 60. i neke koji su redovno suplji, ispadaju im stakla i sl. Da bi se to sredilo gazda bi trebalo da izdvoji nekoliko hiljada evra od cega leba nema. Pa se ti sam snalazi il trpi. Jos gore je kad naidjes na kretena koga nije briga ni ako crkne bojler, masina i sl. A kupiti se stalno i menjati stan nije jednostavna stvar, posebno ako je familija u pitanju.

Edited by Shan Jan
Link to comment
Postoji studija (opet iz Economist-a) da su oni koji su u SAD rentirali, i razliku izmedju kirije i otplate hipoteke ulozili u hartije od vrednosti, u smislu investicije bolje prosli.
to nešto kao...
More Britons might be more comfortable, both financially and domestically, if they could be persuaded to ditch their home-owning aspirations, and perhaps their nimbyism too. In 18th-century England even the rich were happy to live in rented accommodation. Now, for no very good reason, that has come to be seen as second-best.
hm...to kao oni tekstovi o zdravom životu u sojenicama ili idealnoj termodinamici jurta....Mada, istina, niko neće da živi 45 minuta od centra BG u selu gde su kuće od 5k do 15k... Šta ja znam, ništa nema više logike.A ovi ekonomist tektovi ne pomažu na terenu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...