Jump to content
Аврам Гојић

Beli Schengen

Pada sengenski zid?  

270 members have voted

1. 1. Verujete li da ce ove godine biti doneta odluka o ulasku u Schengen?

• Verujem
      113
    • Ne verujem
      86
    • Ne znam
      43
    • Ne zanima me
      29
  2. 2. Koliko na vas zivot utice obaranje sengenskog zida?

• Utice u veoma velikoj meri
      100
    • Donekle utice
      87
    • Utice veoma malo
      31
    • Ne utice uopste
      53

Recommended Posts

Papovac
S obzirom da ne mogu da vidim dogadjaje, a citam vesti, zanima me da li Dacic zaista kroektno radi posao ili je to samo utisak zbog vrlo primerenih izjava iz kojih se vidi da prepoznaje puls javnosti?
za sada se ponasa kao poprilicno odmereni ministar. izjave su mu potpuno ok, a cinjenica je da je pokrenuo i neke stvari sa mrtve tacke. hapsenje joce amsderdama pokazuje da stvarno imamo i pristojnu saradnju sa murijom u okolini. meni je stvarno tesko to sto pisem ali srbija skoro (ja ne pamtim) nije imala boljeg ministra unutrasnjih poslova. koferce smo naravno zaboravili pa se ne racuna :lol:

MancMellow
S obzirom da ne mogu da vidim dogadjaje, a citam vesti, zanima me da li Dacic zaista kroektno radi posao ili je to samo utisak zbog vrlo primerenih izjava iz kojih se vidi da prepoznaje puls javnosti?
Ne radi on ništa genijalno, nego uspeva da ne sjebe stvari, što, s obzirom u kakvom je društvu, izgleda kao ogroman uspeh.

Razzmatazz
Ne radi on ništa genijalno, nego uspeva da ne sjebe stvari, što, s obzirom u kakvom je društvu, izgleda kao ogroman uspeh.
To je i moj utisak. Ostali su toliko loši u svom poslu da Dačić koji radi ili odrađuje svoj deo posla deluje kao najzaslužniji građanin zemlje.

Muwan

Pre izvesnog vremena, rekao sam trojici uvaženih forumaša da je Ivica sledeći predsednik vlade. Tako će i biti.Moje glasanje bih sažeo ovako: ovdašnjim zvaničnicima ne verujem čak ni kada kažu koji je danas dan, a pogotovo im ne verujem po pitanju ovako ozbiljnih stvari; no, hipotetički, recimo da se čudo dogodi 1. januara, to je to - sve dok je Beli šengen na 1 snazi, članstvo Srbije u EU me apsolutno ne interesuje; imaću prečih briga a bogami i zanimacija.

MancMellow
Pre izvesnog vremena, rekao sam trojici uvaženih forumaša da je Ivica sledeći predsednik vlade. Tako će i biti.Moje glasanje bih sažeo ovako: ovdašnjim zvaničnicima ne verujem čak ni kada kažu koji je danas dan, a pogotovo im ne verujem po pitanju ovako ozbiljnih stvari; no, hipotetički, recimo da se čudo dogodi 1. januara, to je to - sve dok je Beli šengen na 1 snazi, članstvo Srbije u EU me apsolutno ne interesuje; imaću prečih briga a bogami i zanimacija.
Dobro, mene interesuje, zaista, ali onda o tome možemo i opuštenije da pričamo, recimo tokom vikenda u Firenci ili tako negde...

Papovac
Glasao, nažalost obe stavke broj 4...
a odlazak sledece sezone na F4

pacey defender
To je i moj utisak. Ostali su toliko loši u svom poslu da Dačić koji radi ili odrađuje svoj deo posla deluje kao najzaslužniji građanin zemlje.
Razlika između Dačića i ostalih ministara je što ovaj ne proizvodi probleme. I kada se dese u njegovom resoru (ubistvo demonstranta i pijanog mladića od strane interventne), to je u liniji komande daleko ispod njega, i ne možemo ga smatrati direktno odgovornim za ova dva tragična događaja. A on svojim kasnijim izjavama i ponašanjem dosta dobro hendluje sve to. Uvek je umeren i odmeren; npr ostavlja mogućnost da je policajac prekoračio ovlašćenja.Drugi ministri, pak, se jako mnogo trude da budu inicijatori problema, da bi se onda u javnosti nametnuli kao deo rešenja tog problema, koje je najčešće potpuno nakaradno i štetno po građane. Čak i kada problem naprave službenici ministarstva (slučaj Kovačević), Jeremić se svojstveno potrudi da to prestane da bude problem nižeg profila*, pa ga svojim diletantskim postupanjem podiže na viši nivo (međunarodni incident političke prirode**). --------*, ** potpuno nestručni termini, ali kapirate šta hoću da kažem.

Muwan
Dobro, mene interesuje, zaista, ali onda o tome možemo i opuštenije da pričamo, recimo tokom vikenda u Firenci ili tako negde...
Ne interesuje me u smislu da ne vidim svrhu trošenja (makar i misaone energije) na proces u kojem ova država, očigledno, nije spremna da učestvuje. Te varijante: malo hoću - malo neću, malo znam - malo ne znam, malo po pravilima - malo mimo pravila, malo sarađujem - malo se pravim blesav, malo pošteno - malo kriminal, malo radim na nečemu - malo puštam da godine prolaze, ne interesuju me u bilo kojoj oblasti, pa tako ni u oblasti priključenja Srbije EU. Mož' da bidne, al' ne mora da znači nije nešto što me zanima. Stvari se ili rade ili se ne rade. Ako se rade, onda me interesuju, ako se ne rade onda me ne interesuju jer uvek ima drugih stvari koje mogu da se rade a vremena je suviše malo da bi se traćilo onako kako srpska plutokratija obožava da radi. U tom smislu sam rekao da me ne interesuje.

Razzmatazz
Ne interesuje me u smislu da ne vidim svrhu trošenja (makar i misaone energije) na proces u kojem ova država, očigledno, nije spremna da učestvuje. Te varijante: malo hoću - malo neću, malo znam - malo ne znam, malo po pravilima - malo mimo pravila, malo sarađujem - malo se pravim blesav, malo pošteno - malo kriminal, malo radim na nečemu - malo puštam da godine prolaze, ne interesuju me u bilo kojoj oblasti, pa tako ni u oblasti priključenja Srbije EU. Mož' da bidne, al' ne mora da znači nije nešto što me zanima. Stvari se ili rade ili se ne rade. Ako se rade, onda me interesuju, ako se ne rade onda me ne interesuju jer uvek ima drugih stvari koje mogu da se rade a vremena je suviše malo da bi se traćilo onako kako srpska plutokratija obožava da radi. U tom smislu sam rekao da me ne interesuje.
To približavanje EU je bio bukvalno jedini motor nekakvih (makar i samo na papiru) promena u zakonodavnom i nekim drugim oblastima. Da nije bilo toga i da se moralo čekati na inicijativu ministarstava ili drugih državnih službenika, ne bi bilo urađeno ni to (ma koliko to malo bilo).

Mp40
Realno Srbija i ne zeli u EU vec samo da moze da se putuje. Tako da je ovo kraj price sto se toga tice. Svi zadovoljni.
To i ja mislim. U slovo. Mi nismo za EU. Mi necemo EU, EU nece nas. Ovo je sasvim dovoljno da svako ko zeli, moze da ode a ko nece da bude ovde zauvek i svima lepo.Isti stav imam i po pitanju "pomirenja" SFRJ naroda. Samo se treba postarati da nacionalisti ne napadaju ne-nacionaliste i to je za normalce dovoljno a ludake drzi apart...

Razzmatazz

To je posledica činjenice da gomila "običnih građana" (ilit ta "prava Srbija") nije ni doživela neko prosvetljenje od strane vlasti u smislu šta nam pristupanje EU znači, šta su dobre strane, a šta loše. Ne mislim samo na tribine na koje takvi ljudi uglavnom i ne idu, već televizija, marketing, bla bla bla. Moj lični utisak je da su se od početka pominjale samo dve stvari - jedna je taj šengen i sloboda kretanja, a druga - fondovi - upotrebljavana malo stidljivije, jer je lako mogla da sugeriše da će time da se popunjava budžet i ostali tekući troškovi kada se završi privatizacija i prodaju sve nekretnine. I kad gledaš vesti ili diskusije ljudi, jedini benefit EU ispade jedino kretanje, na šta je deo ljudi slegao ramenima komentarišući da za putovanja i odmore napolju ionako nema para.Edit:Da, ne ulazim u dublje razloge i priču oko toga kome odgovara ili ne odgovara da Srbija uđe u EU i zašto to nije bolje odrađeno, pričam o stavu i utisku prosečnog end consumera.

Edited by Razzmatazz

dig_chohano
To je posledica činjenice da gomila "običnih građana" (ilit ta "prava Srbija") nije ni doživela neko prosvetljenje od strane vlasti u smislu šta nam pristupanje EU znači, šta su dobre strane, a šta loše.
Jbg, najveći problem je što kad nekome od "običnih građana" pomeneš ulazak u EU, sa jedne strane ima potpuno nejasnu sliku šta bi ona dobro donela, dok sa druge sluša o zabranama pečenja rakije i klanja i posledičnog obrtanja jagnjitji i prasitji na ražnju. Beli šengen neće tu mnogo doprineti, jer, na žalost, dobar deo njih najdalje dobaci subotom do Bele Palanke na pijac ili, u slučaju nužde, do Niša na pregled kod kardiologa.

MancMellow
To je posledica činjenice da gomila "običnih građana" (ilit ta "prava Srbija") nije ni doživela neko prosvetljenje od strane vlasti u smislu šta nam pristupanje EU znači, šta su dobre strane, a šta loše.
Da ti pošteno kažem, za mene je skidanje viza na neki način prvi pravi siguran znak da će oni pre ili kasnije primiti te zemlje u EU. S tom ogradom da će proći još dosta vremena od "primanja" do toga da srpski/makedonski/albanski građani mogu samo da odu i zaposle se u "starim" članicama Unije(to još uvek ne mogu ni mnogi od ovih što su ušli 2004.g.).

boshoku
(to još uvek ne mogu ni mnogi od ovih što su ušli 2004.g.).
niti jedna dva'esprvovekovna clanica, niti ima, niti ce doglednoj buducnosti imati, ista prava kao ancien drzave, osnivaci. to je logicki sledstvena potreba za protekcionizmom spram izgradjenih polito-ekonomskih odnosa unutar najrazvijenijeg jezgra unije, mada je i kultur-rasna potka zasigurno prisutna.

MancMellow
niti jedna dva'esprvovekovna clanica, niti ima, niti ce doglednoj buducnosti imati, ista prava kao ancien drzave, osnivaci. to je logicki sledstvena potreba za protekcionizmom spram izgradjenih polito-ekonomskih odnosa unutar najrazvijenijeg jezgra unije, mada je i kultur-rasna potka zasigurno prisutna.
Da ne nagađamo o motivima, u svakom slučaju, ta zabrana će, pritiskom demografije ako ništa drugo, u dogledno vreme pasti.