Jump to content
Аврам Гојић

Beli Schengen

Pada sengenski zid?  

270 members have voted

1. 1. Verujete li da ce ove godine biti doneta odluka o ulasku u Schengen?

• Verujem
      113
    • Ne verujem
      86
    • Ne znam
      43
    • Ne zanima me
      29
  2. 2. Koliko na vas zivot utice obaranje sengenskog zida?

• Utice u veoma velikoj meri
      100
    • Donekle utice
      87
    • Utice veoma malo
      31
    • Ne utice uopste
      53

Recommended Posts

hazard

Dobro, to je dobra vest.

Dobro su se setili, efikasni Svajcarci su to odradili odavno.

Muwan

Da ponovimo još jednom:

Upravni sud u nemačkom gradu Štutgartu priznao je danas izbeglički status dvojici Roma iz Srbije, čime je preinačio odluku nemačke Savezne kancelarije za migracije i izbeglice da ne postoje uslovi za dodelu azila.

U obrazloženju odluke, sudije upravnog suda su ocenile da su Romi u Srbiji ekstremno zapostavljeni i prinuđeni da žive na marginama društva - izjavila je jedna portparolka suda.

Ona je rekla da je presudno za odluku bilo ograničavanje slobode kretanja Roma u Srbiji, pošto se protiv njih pod određenim okolnostima pokreće krivični postupak ako zatraže azil u nekoj drugoj zemlji, što, kako je ocenila, vrlo nalikuje progonu.

Аврам Гојић

Svima lepo treba da daju azil, pa neka uzivaju u slobodi... i ne mojte da ih terate da se vracaju...

Preporuka:

+83

- 7

da li smo zemlja bezbedna za Rome , ili ne - nije na birokratama da odluče. međutim, kod nas se to tretira kao aflatoksin. daj da Nemačka magično proglasi Srbiju bezbednom za Rome, pa da možemo mirno da putujemo.

Edited by Грешни Василије

Tresko

Pa da, i Nemci ga tupe. Pomere zarez i gotov problem. 

Muwan

Ali, podli nemci se nećkaju. Imaju sudsku praksu koja kaže suprotno.

Cinizam na stranu, ako bi ova odluka suda ostala i opstala, da li bi to značilo da nemačke vlasti više ne bi imale osnov da Rome koji traže azil nazivaju lažnim azilantima?

Hella

Da ponovimo još jednom:

sad se vidi da je bojazan od neonacističke podrške nikoliću ipak bila 100% opravdana :fantom:

U tekstu pod naslovom "Za koga na izborima", koji je objavio na svom veb-sajtu, Davidović je objasnio svojim pristalicama da neće glasati, ali da u drugom krugu predsedničkih izbora "priželjkuje pobedu Nikolića, ne zato što ga voli, već zato što bi voleo da vidi kako bi njegova predsednička vladavina izgledala u praksi".

Аврам Гојић

Ali, podli nemci se nećkaju. Imaju sudsku praksu koja kaže suprotno.

Cinizam na stranu, ako bi ova odluka suda ostala i opstala, da li bi to značilo da nemačke vlasti više ne bi imale osnov da Rome koji traže azil nazivaju lažnim azilantima?

ja mislim da će, posle stavljanja Srbije na listu bezbednih zemalja, biti praktično nemoguće da se ovo tera na više sudske instance. obrade slučaj u roku od jedne sedmice, deportuju i ćao zdravo.

Tribun_Populi

Ona je rekla da je presudno za odluku bilo ograničavanje slobode kretanja Roma u Srbiji, pošto se protiv njih pod određenim okolnostima pokreće krivični postupak ako zatraže azil u nekoj drugoj zemlji, što, kako je ocenila, vrlo nalikuje progonu.

A to su okolnosti da se zloupotrebljava pravo na azil da bi se radilo na crno, i to po pravilu u Nemačkoj.

P.S. Nemačka je zemlja evrokonti pravnog sistema, tamo precedenata nema, a ovo je samo jedna odluka jednog Upravnog suda, podložna preispitivanju.

Edited by Tribun_Populi

Аврам Гојић

A to su okolnosti da se zloupotrebljava pravo na azil da bi se radilo na crno, i to po pravilu u Nemačkoj.

ne postoji zloupotreba prava na azil. postoje dobijen i odbijen azil. azilant tvrdi da je diskriminisan, zemlja u koju je došao to odbija ili prihvata.

sama ideja da se nekome pripiše pokušaj zloupotrebe prava na azil je duboko diskriminatorna. 

da ne govorim o tome da su Romi u Srbiji izloženi sistematskoj diskriminaciji od rođenja do, po pravilu, prerane smrti. 

slow

ne postoji zloupotreba prava na azil. postoje dobijen i odbijen azil. azilant tvrdi da je diskriminisan, zemlja u koju je došao to odbija ili prihvata.

sama ideja da se nekome pripiše pokušaj zloupotrebe prava na azil je duboko diskriminatorna. 

da ne govorim o tome da su Romi u Srbiji izloženi sistematskoj diskriminaciji od rođenja do, po pravilu, prerane smrti. 

Daj bre Vaso, uzmimo hipotetički slučaj, ako je neko pripadnik organizovane kriminalne grupe uključene u dečji trafiking ili neki drugi oblik kriminaliteta, i pritom slaže vlasti da je dikriminisan u matičnoj zemlji tražeći azil, onda on ne zloupotrebljava intituciju azila, već je samo odbijen u procesu?

Edited by slow

Аврам Гојић

Daj bre Vaso, ako je neko npr. pripadnik organizovane kriminalne grupe uključen u dečji trafiking ili neki drugi oblik kriminaliteta, i pritom slaže da je dikriminisan u matičnoj zemlji tražeći azil onda on ne zloupotrebljava intituciju azila, već je samo odbijen u procesu?

on je onda na udaru krivičnog prava i na njega se odnose sasvim druge odredbe.

hajde da se držimo standardnog scenarija u kome je tražilac azila nezaposleni Rom koji, da, ide u Nemačku trbuhom za kruhom i koji je u matičnoj zemlji, zbog svog porekla, najebao na mnogo različitih načina, od bagatelisanja pri upisu u osnovnu školu ("da mi upišemo dete u specijalnu, tamo je lakše™", preko neprestanog policijskog iživljavanja (nasumična zaustavljanja, "jesi li osuđivan", "šta tražiš u Surdulici ako si prijavljen u Vranju"), do (daleko) težeg zapošljavanja. 

kažu, oni traže azil više puta, odbiju ih pa opet traže. da, i? da im odobre azil, ne bi morali da ga traže više puta.

namenski

Daj bre Vaso, ako je neko npr. pripadnik organizovane kriminalne grupe uključen u dečji trafiking ili neki drugi oblik kriminaliteta, i pritom slaže da je dikriminisan u matičnoj zemlji tražeći azil onda on ne zloupotrebljava intituciju azila, već je samo odbijen u procesu?

Upravo tako.

Vasa je u pravu, a ti nisi sto i nije neka novost  :P

Na primer: ako bi ti pred nemackim vlastima izjavio da si u Srbiji diskriminisan zbog svojih stavova o politici, religiji, istoriji itd, itd, nemacke vlesti bi tvoju tvrdnju i na njoj zasnovan zahtev za pruzanjem azila uzele za ozbiljno.

Ako bi krenuo da im objasnjavas i obrazlazes svoje stavove, odbile bi tvoj zahtev i verovatno narednih pola sata umirale od smeha.

Posle bi ti, pre nego te deportuju, objasnile da ima azila i azila  :P

A da kod njih nije taj azil  :P

Tribun_Populi

Otvaramo jednu poprilično nezgodnu polemiku, vezano za situaciju koja ni najmanje nije specijalna u Srbiji (gotovo svaka evropska zemlja se manje ili više susreće sa takvim problemom marginalizovanih društvenih grupa). Međutim, to se ne rešava tako što ćeš Srbiji ukinuti "beli Šengen" zbog velikog broja Roma tražilaca azila, ili je odlukom briselske birokratije proglasiti nebezbednom zemljom koja sistemski diskriminiše Rome.

Da, postoje predrasude prema Romima, postojale su oduvek, ali s druge strane ne postoji nekakav sistemski progon da bi to bilo opravdanje za traženje azila. U situaciji u kojoj je pojava masovna, neka se mera mora preduzeti. Sigurno je da nemačka imigraciona služba neće trpeti situaciju u kojoj ona mora da radi 7 dana u nedelji da bi blagovremeno rešila hiljade zahteva za azil srbijanskih Roma.

Ljucka prava, sjuper, ali ne u krajnost.

Аврам Гојић

Otvaramo jednu poprilično nezgodnu polemiku, vezano za situaciju koja ni najmanje nije specijalna u Srbiji (gotovo svaka evropska zemlja se manje ili više susreće sa takvim problemom marginalizovanih društvenih grupa). Međutim, to se ne rešava tako što ćeš Srbiji ukinuti "beli Šengen" zbog velikog broja Roma tražilaca azila, ili je odlukom briselske birokratije proglasiti nebezbednom zemljom koja sistemski diskriminiše Rome.

Da, postoje predrasude prema Romima, postojale su oduvek, ali s druge strane ne postoji nekakav sistemski progon da bi to bilo opravdanje za traženje azila. U situaciji u kojoj je pojava masovna, neka se mera mora preduzeti. Sigurno je da nemačka imigraciona služba neće trpeti situaciju u kojoj ona mora da radi 7 dana u nedelji da bi blagovremeno rešila hiljade zahteva za azil srbijanskih Roma.

Ljucka prava, sjuper, ali ne u krajnost.

Sve ok, samo ja sam tu diskriminaciju video, znam da postoji i da je u velikom broju slučajeva dovoljna za traženje azila. Lični stav, i on ne obavezuje nikog osim mene. 

Preduzimanje mera ostavljam onima čiji je to posao, a problemi stražara "festung Evrope" me ne zanimaju. 

Kada bi me neko pitao da li bih, da je to do mene, žrtvovao beli šengen ako je alternativa da Romi prolaze poseban skrining na granici, rekao bih - stajao sam u redu za vize, i mogu opet. Razumem i one koji misle drugačije, pogotovo one koji imaju porodice u inostranstvu. Samo se mora znati da Rom azilant nije kriv za tu situaciju. Kriv je evrobirokrata, kriv je psiholog osnovne škole koji je rekao "neka deteta u specijalnu školu, tamo je lakše", kriv je pekar, vulkanizer, automehaničar koji ne želi Roma u radnji jer oni kradu, to se zna™, kriv je policajac koji pretresa Roma samo zato što je Rom.

Tribun_Populi

Sve ok, samo ja sam tu diskriminaciju video, znam da postoji

Znam i ja, a znam i za bahate zloupotrebe prava čak i ovde. Pa jbg, neka se mera u svemu mora pronaći, inače bi sistem kolabirao.