Jump to content
IGNORED

Gde biste voleli da budete sahranjeni?


Lale Gator

Recommended Posts

Istorijska... STA?? Budibogsnama... Ajd, nek ti bude, tvoje pravo da trazis istoriju i utehu na groblju.Men' se cini da je prava vrednost koja ostaje iza coveka nematerijalna. Prava vrednost nije na groblju, nego u srcima onih koji ostaju zivi i pamte pokojnika. Grob postoji jer neces les gurati u frizider, a i sta ces kad sve frizidere popunis. (Plus sto se u frizider stavljaju jestivi lesevi, ali ajde da ne sirimo temu).Ne znam da li bih uopste umela danas da nadjem grob svoje sestre, koja je sahranjena gde joj je bila familija, u velikom gradu u kome nikada nisam zivela. Ne svracam cesto u taj grad... Ne vidim da je to ista promenilo cinjenicu da nosim deo nje u sebi i da mi zauvek nedostaje.Sa druge strane shvatam da je nekim ljudima to bitno, ali kazem meni je potpuno nebitno.

Link to comment
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    12

  • Indy

    11

  • Buck Naked

    8

  • Lale Gator

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

lale gator - covek koji promislja buducnost... postoji samo jedno groblje koje gotivim - novo groblje u beogradu... mada sumnjam da cu tamo zavrsiti, a i nisam nacisto oko procene udaljenosti tog umiruceg casa od ovog trenutka... obicna sahrana... pozivnice? volela bih da mi na sahrani ne budu oni "reda radi" ljudi... nego samo bliski... i da bude neka lepa muzika... sopen...
Ja gotivim svako groblje, cak me moj muz proglasi i za nekrofilicarku jer me groblja stvarno vishe fascinirajuod recimo nekih arheologija na predmetnoj lokaciji.Ali me ne zanima da me i saranjuju i turaju u zemlju.Ja cu u plavu grobnicu,verovatno Atlantik :wub: ,a josh verovatnije Severno ili Balticko more.Naravno kao pepeo.
Link to comment

Tradicionalno dobra lekcija o tome sta biva sa zivotom, tibetanski sky burial.

......As the first cut is made, the vultures crowd closer; but three men with long sticks wave them away. Within a few minutes the dead man's organs are removed and set aside for later, separate disposal. The vultures try to move in and are prevented by waving sticks and shouts. Then, the cutters give a signal and the men all simultaneously fall back. The flock rushes in, covering the body completely, their heads disappearing as they bend down to tear away bits of flesh. They are enormous birds, with wings spanning more than 2 meters, top-feathers of dirty white, and huge gray-brown backs. Their heads are virtually featherless, so as not to impede the bird when reaching into a body to feed.For thirteen minutes the vultures are in a feeding frenzy. The only sound is tearing flesh and chittering as they compete for the best bits. The birds are gradually sated, and some take to the air, their huge wings sounding like steam locomotives as they flap overhead. Now the men pull out what remains of the corpse--only a bloody skeleton--and shoo away the remaining birds. They take out huge mallets, and set to work pounding the bones. The men talk while they work, even laughing sometimes, for according to Tibetan belief the mortal remains are merely an empty vessel. The dead man's spirit is gone, its fate to be decided by karma accumulated through all past lives.The bones are soon reduced to splinters, mixed with barley flour and then thrown to crows and hawks, who have been waiting their turn. Remaining vultures grab slabs of softened gristle and greedily devour them. Half an hour later, the body has completely disappeared. The men leave also, their day's work finished. Soon, the hilltop is restored to serenity. I think of the man whose flesh is now soaring over the mountains, and decide that, if I happen to die on the high plateau, I wouldn't mind following him.

Link to comment
Tradicionalno dobra lekcija o tome sta biva sa zivotom, tibetanski sky burial.
Dobra je lekcija o zivotu posle smrti i ona o kojoj filozofiraju pripadnici Zaratustrine "filozofije",konkretno u Indiji, a josh konkretnije u Bombaju, Parsi.Oni su sahranjivali svoje umrle u tzv.kulama cutanja ( tower od silance) jer nisu dozvoljene ni zemlja,vatra,ni voda..Tako je nesto bilo i kod Indijanaca ( vidim u tvom postu i kod Tibetanaca).U Bombaju je to sada zabranjeno ( valjda vec 20 godina unazad) jer su ove pticurinre ispustaleiz kljuna razne delove ljudskog tela, a dogadjalo se da su otmeni ljudi bash imali neki parti,tako da to sve nije bilo bash prijatno.Inache, najbogatiji Indus ( TATA koncern) potiche bash iz ove zajednice. Edited by Teja
Link to comment
U Bombaju je to sada zabranjeno ( valjda vec 20 godina unazad) jer su ove pticurinre ispustaleiz kljuna razne delove ljudskog tela, a dogadjalo se da su otmeni ljudi bash imali neki parti,tako da to sve nije bilo bash prijatno.
Da, kao kada su i mnoge druge milenijumima stare tradicije u pitanju, treba imati u vidu da su nastale u doba kada je taj deo Azije imao bar 20x manje stanovnika (a i manje). To je sada ogroman problem i sa tradicionalnom medicinom tamo, gde se koriste delovi tela životinja čije su vrste pred izumiranjem, a nekad ih je bilo na buljuke... ali, to je druga tema.
Link to comment
Recimo da imate par hiljada evra u šteku i smatrate da je bolja investicija zakupiti parcelu na lokaciji koju ste već ošacovali kao dobru, a za koju ste sigurni da će biti prebukirana kad dođe vreme za umiranje, nego da spucate pare na auto koji uvek možete da polupate, da vam ga ukradu, ili da ga dajete zelenaškim lihvarima na poverenje...Gde biste voleli da budete sahranjeni, i kako po kojim obredima? Da li biste dozvolili da vas kremiraju? Koliko ljudi biste pozvali na sahranu?
Za parcelu ne brinem... A zadnjih par somica bih potroshio na dobru cirku i gudru (pod uslovom da mi doktor ne da pogreshnu procenu, a ako mi Doc skenja koncepciju onda sam ga "ugasio"...)Druga s' desna...Almaskogroblje-NoviSad.jpg Edited by Hobbit slayer
Link to comment
Nekako mi je to morbidno, kao i kremiranje. Ja sam tradicionalan covek i nas samo ilovaca lijeci ;)
Ma i meni bilo to sve morbidno i cudno , ali onomad sam morala da podignem neku saksiju sa 50 kila(ili litra) zemlje i onda sam definitivno odlucila da se spaljujem i da batalim ove tone zemlje ( jalilovacha jal crnica) da me prekrivaju. A kad pomislim na oni crvi e onda mi dodje da idem u tri PM :lol: Necu ni da umirem od gadjenja :lol:
Link to comment

Sad su me inspirisali ovi Tibetanci - pa gadjenje je stvar br. 1 koju treba prevazici. Sve materijalno sto postoji, ukljucujuci i nas, tuto kompleto, to je samo reciklirana zvezdana prasina. Nalazim da je sve to jako uzbudljivo, nema niceg za gadjenje i strah!We're all excitedBut we don't know whyMaybe it's cuzWe're all gonna dieAnd when we do (When we do)What's it all 4 (What's it all 4)U better live nowBefore the grim reaper come knocking on your doorLet's go crazy (Prince)

Link to comment
Sad su me inspirisali ovi Tibetanci - pa gadjenje je stvar br. 1 koju treba prevazici. Sve materijalno sto postoji, ukljucujuci i nas, tuto kompleto, to je samo reciklirana zvezdana prasina. Nalazim da je sve to jako uzbudljivo, nema niceg za gadjenje i strah!We're all excitedBut we don't know whyMaybe it's cuzWe're all gonna dieAnd when we do (When we do)What's it all 4 (What's it all 4)U better live nowBefore the grim reaper come knocking on your doorLet's go crazy (Prince)
I ne radi se tu o pravom gadjenju ( a i ja ne znam engleski. al aj i ti to znash).Ja jednostavno ne zelim da bilo kome ostavljam u amanet da mora da brine o mom grobu(ukljucujuci i silnu lovu koja se placa za negu tih grobova), a ako nako zelo razmislim, bash i ne znam nikogako bi se yebavao sa odrzavanjem mog groba. Zato i rekoh da je najjednostavnije da nekako anonimno nestanesh.Ovde u Nemackoj je zadnjih godina jako aktuelnno bash to "anonimno" sahranjivanje. Naime, roditelji ne zeleda opterecuju decu da im pale svece, sade ljubicice, nego sada postojianonimna sahrana , a princip je tajda ziv covek ne zna gde je moj grob.Meni je to savrsheno OK.
Link to comment

Ja bih licno voleo da je taj dan bar 80 godina daleko. A onda, ako moze, Aleja velikana.Inace, moja prabaka je bila sahranjena bas na ovom groblju kod manastira Savina. Ali pre par godina je, na insistiranje dela porodice, grob prebacen u rodnu joj Hercegovinu.

Edited by Kampokei
Link to comment
Inace, moja prabaka je bila sahranjena bas na ovom groblju kod manastira Savina. Ali pre par godina je, na insistiranje dela porodice, grob prebacen u rodnu joj Hercegovinu.
Jos jedan aspekt koji mi ne ide u glavu. Sav respekt tvojoj baki i tvojoj familiji, ne govorim uopste o konkretnom slucaju.Zasto se nista prenosi sa jednog mesta na drugo? Jer to je sta jos ima u zemlji recimo 10 godina posle smrti. OK, metalne sarke od sanduka i ekseri. Ne mog' da skapiram pa to ti je... A sigurna sam da ima razlog jer ljudi to ne bi radili.
Link to comment

Pa sad, i ti se malo pravis naivna, znas da postoji mnogo ljudi (mozda je to i vecina) koja veruje ne samo u zivot posle smrti, nego cak i u uskrs, da ne kazem vaskrs. A postoji i 1 psiholoska potreba da se nastavi "razgovor" sa nekim ko je bio tu pored nas, da ne ulazim sad u preveliku filozofiju oko toga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...