Jump to content
Eraserhead

Boris Broz™ Tadić i Socijaldemokratska stranka

Recommended Posts

Lynn
Mislim da ih, za razliku od aktuelne vlasti, ne bi odrzavao u stanju kolektivne mentalne retardacije izazvane kosovskim mitom, rekao bi im istinu.
Slažem se da je mit da Srbija vlada Kosovom, te kako pratim, svako se na pol. sceni, pa i Radikali, suzdržava od takvih izjava.. te biraju reči u kvalifikaciji 'južne srpske pokrajine'.Niko ne beži od istine da Kosovo više nikad neće biti srbijansko. Međutim, u nekom obliku će ostati srpsko, jer će se definitivno definisati (od strane svetskih igrača) kao neki automaško-nezavisni entitet ili prilepak Srbiji. A to što je ZMZ lovi u mutnom što se tiče Kosova, govori o tome da se levitira izmedju dva interesna extrema u vidu U.S. i Rusije. Tema je prekompleksna, i istina ne tako laka za artikulisanje. 'Otpisati' Kosovo tek tako, bez ikakvog takta, strategije, pripreme i kultivisanja terena za takav potez, u najmanju ruku je najkratkovidije od svih rešenja.edit: IMHO Edited by Lynn

melankolic
Međutim, u nekom obliku će ostati srpsko, jer će se definitivno definisati (od strane svetskih igrača) kao neki entitet ili prilepak Srbiji.
Koliko je meni poznato, prica se samo o "prilepku" tzv. MZ, odnosno Misiji UN- a na Kosovu a ne Srbiji (s tim je zavrseno, vec je to ponovljeno nebrojeno puta od strane zapadnih diplomata). Znas li nesto sto drugi ne znaju?

Yoyogi
Na Tadicu je samo da prihvati nezavisnost Kosova i saradjuje sa nezavisnim Kosovom kao partnerom.Ne zbog Kosova, nego zbog srbijanskog drustva, jer je Tadic mandat dobio da govori istinu i da leci drustvo od mitova, a ne da mitove odrzava.
To on nece da uradi, ne treba da uradi. Ko bi voleo da bude zapisan u istoriju kao krajnji gubitnik?IMO, ima dve opcije:1. Evropa primi Srbiju i uz nju Kosovo u svoje clanstvo, ili bar da jasne znake da ce se to desiti2. Velika pickaza sa odstranjivanjem Srbije iz price i onda neki cinovnik iz Luksemburga ili bilo odakle objavi stanje.Ne mogu da verujem da bi bilo ko, osim alternativaca, rekao "nosite, idite, odvajajte".

melankolic
Ne mogu da verujem da bi bilo ko, osim alternativaca, rekao "nosite, idite, odvajajte".
Ti, izgleda, ne verujes ni da je Srbija izgubila rat '99- e.

harper
Prema tome konzule, molim vas da kada pričamo o Srbiji ne stavljate Srbiju u vaše zamišljene okolnosti nego da pričamo o realnoj situaciji, a ona je takva da će Kosovo da za par meseci dobije nezavisnost a da građani ove zemlje nisu uopšte pripremljeni na to i da onda postaju krivi Amerikanci, NATO, vanzemaljci, a da ne postoji svest o greškama koje smo sami počinili i posledicama koje te greške donose.
Ti polazis od pretpostavke da je tacno da smo mi ekskluzivni krivci za gubitak Kosova i da ce sirenje te "istine" biti dovoljno da spreci eventualne negativne posledice tog gubitka. Ako covek krene iz te perspektive onda se toj aktivnosti nista ne moze zameriti. Problem je u tome sto je to samo pretpostavka i to takva u koju ne veruje veliki deo stanovnistva, sta god im neko rekao i ko god im to rekao. To moze da znaci da je ta vecina izmanipulisana, ali ne mora. Moze, na primer, da znaci da postoje ljudi koji su mnogo bolje informisani oko toga sta se zaista desavalo na Kosovu tokom svih ovih godina, te da se te informacije tesko mogu uklopiti u skromni okvir o "vekovnoj zrtvi i vekovnom pociniocu".Mi smo vec imali toliko zabluda serviranih spolja da bismo morali biti prilicno oprezni u prihvatanju onoga sto nekome tamo trenutno padne na pamet. Na primer, potroseno je mnogo vremena da se objasni kako Kosovo ne moze da se posmatra kao presedan vec samo kao pojedinacni slucaj, pa se ispostavilo da od toga nema nista. Drugo, godinama se trubilo o tome kako su ljudi vazni a ne teritorije i institucije, pa se Ahtisari veoma uspesno posrao na tu tezu svojim planom. Trece, nikada nije bilo vise gromopucateljnih izjava o izvanrednoj bezbednosti na Kosovu nego u prvim mesecima 2004. godine, pa su svi ispali slogirani kad je krenuo 17. mart te godine. Jebi ga, UNMIK nije Hegel da bismo ozbiljno shvatili njihovu tezu kako realnost mora da se potcini njihovim teorijama.Jeste realnost da mi gubimo Kosovo. U toj situaciji postoje dva moguca pristupa - jedan je da se pomirimo s tom realnoscu i da 'ladimo jaja racunajuci da ce nas zbog tog 'ladjenja neko (MZ) pomaziti po njima jer smo bili kooperativni, a drugi je da iscupamo koliko je moguce od tog gubitka. Moze se diskutovati o tome koliko je uputna i smislena strategija nasih vlasti koju su zauzeli (po meni nije, ali ja sam samo obicni forumas koga niko nista ne pita), ali ja ne vidim prostor da se o tome razgovara na nivou "mi debili a oni genijalci, mi krivi a oni pravi k'o strela".

Yoyogi
Ti, izgleda, ne verujes ni da je Srbija izgubila rat '99- e.
To je bilo skidanje SM-a. Nije bio rat u smislu pobij sta mozes, porushi sve sto stoji. Da je bilo tako, prvi dan tog rata ne bi bilo mostova, nijednog, Beogradjanke...Bile su slike po novinama, naslovne strane su imale "What War?" i slike ljudi na Adi, na plazi, u kupacim kostimima.Nije to bio rat. To je bilo batinanje despota.

melankolic
To je bilo skidanje SM-a. Nije bio rat u smislu pobij sta mozes, porushi sve sto stoji. Da je bilo tako, prvi dan tog rata ne bi bilo mostova, nijednog, Beogradjanke...Bile su slike po novinama, naslovne strane su imale "What War?" i slike ljudi na Adi, na plazi, u kupacim kostimima.Nije to bio rat. To je bilo batinanje despota.
Znaci nije bilo povlacenja srpske vojske, policije i administracije sa Kosova, kapitulacije u Kumanovu...?Znaci, samo je despot skinut, i to pre 5. oktobra? :huh: Edited by melankolic

Jerry
Nije to bilo samo skidanje SM-a , nego i rušenje mostova i uništavanje infrastrukture do nestanka struje. Edited by Jerry

Lynn
Koliko je meni poznato, prica se samo o "prilepku" tzv. MZ, odnosno Misiji UN- a na Kosovu a ne Srbiji (s tim je zavrseno, vec je to ponovljeno nebrojeno puta od strane zapadnih diplomata). Znas li nesto sto drugi ne znaju?
Ne mogu ništa da znam nego samo da pretpostavim, verujući svom iskustveno-deduktivnom filteru.S tim u vezi, potpisujem Harperov post. Povlači se itekakva granica izmedju 'jednostrane nezavisnosti' i 'dogovorene nezavisnosti'. Od ovog prvog svi peru usta, a ovo drugo neće sazreti dokle god se ne nadje adekvatan 'kompromisni' ukrasni papir za pakovanje. Ovde se uzdam u mudrost MZ a ne naših političara-državnika, od kojih niko iz te iste MZ ne očekuje da Kosovo jednostavno stave na tanjir i daju svetu na izvolte.

Yoyogi
Nije to bilo samo skidanje SM-a , nego i rušenje mostova i uništavanje infrastrukture do nestanka struje.
Mogu da ti kazem, iz zemlje koja se razume u bombe bolje nego ijedna druga na planeti, to je bilo "soft".Nije bilo namere da se Srbija "lay to flat".

Jerry
Mogu da ti kazem, iz zemlje koja se razume u bombe bolje nego ijedna druga na planeti, to je bilo "soft".Nije bilo namere da se Srbija "lay to flat".
Mogu da ti kažem iz ličnog iskustva da su nam sva tri mosta u Novom Sadu bila porušena i da smo reku prelazili sa skelama i kasnije preko pontonskog mosta.A na kraju je Marti Ahtisari u društvu sa Černomirdinom rekao Miloševiću da malo zakoči inače će sve biti flat. Edited by Jerry

Yoyogi
Mogu da ti kažem iz ličnog iskustva da su nam sva tri mosta u Novom Sadu bila porušena i da smo reku prelazili sa skelama i kasnije preko pontonskog mosta.A na kraju je Marti Ahtisari u društvu sa Černomirdinom rekao Miloševiću da malo zakoči inače će sve biti flat.
Mozda i razumem sta kazes. Moje je - nisu nas napali da nas pobiju i uniste. Hteli su kapitulacju tog rezima. To se i desilo.Sada , sta radimo? Nema izgovora.

melankolic
Ne mogu ništa da znam nego samo da pretpostavim, verujući svom iskustveno-deduktivnom filteru.S tim u vezi, potpisujem Harperov post. Povlači se itekakva granica izmedju 'jednostrane nezavisnosti' i 'dogovorene nezavisnosti'. Od ovog prvog svi peru usta, a ovo drugo neće sazreti dokle god se ne nadje adekvatan 'kompromisni' ukrasni papir za pakovanje. Ovde se uzdam u mudrost MZ a ne naših političara-državnika, od kojih niko iz te iste MZ ne očekuje da Kosovo jednostavno stave na tanjir i daju svetu na izvolte.
A, znaci bolje je da mi jos 500 godina zivimo (radjamo, sto bi lepo primetio nas premijer) sa kosovskim mitom u svesti, i kako smo pobedili '99- e kao sto smo pobedili i 1389.?Jadna uteha s obzirom na to da svaka normalna drzava zna gde su joj granice i gde je njeni gradjani priznaju kao svoju domovinu.Sto se tanjira i servisa tice, sto je vec odavno ispraznjen a tanjiri i servis oprani. Ostaje jos samo da se razidju gosti.

melankolic
Mozda i razumem sta kazes. Moje je - nisu nas napali da nas pobiju i uniste. Hteli su kapitulacju tog rezima. To se i desilo.Sada , sta radimo? Nema izgovora.
Ocigledno da ne razumes sta je bilo trazeno od despota. Trazeno je da se srpska vojska i policija povuku sa Kosova. Despot je srusen tek godinu nakon kapitulacije i to od gradjana Srbije bez Kosova i tzv. MZ. Edited by melankolic

Vasilij Zajcev
Ti tada ocigledno nisi bio u zemlji?Ta intervencija je bila uspesna reanimacija rezima u svakom pogledu, i to na godinu dana. Kada dodje "spoljna opasnost" ljudi se ujedine protiv nje, ma koliko se pre toga ne slagali izmedju sebe. Osnove socijalne psihologije. Druga stvar - na ovom kontinentu se ratovi "pobij sta mozes" :rolleyes: nisu desili poslednjih 50 i kusur godina, a mostovi i Beogradjanke se ne ruse ni u intervencijama u Iraku, a kamoli ovde. Takodje, to je bila vojna intervencija sa najnizim procentom greske i "kolateralnih zrtava"...Ajde, procitaj malo i van tih naslovnih stranica.