Jump to content

Boris Broz™ Tadić i Socijaldemokratska stranka

Eraserhead

Recommended Posts

djordje geprat
Nikad i uvek.To sam pomenuo da bi se videlo kolika je nebuloza pominjati politicki "uspeh" Arkana na Kosovu.
izvini, zašto nebuloza? tamo mu je bila baza, tako je postao faktor on, pa pelević pa nezaobilazni palma danas. nije na odmet podsetiti se.
  • Replies 8,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Hella

347

• hazard

307

• Eraserhead

253

• djordje geprat

188

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Dobro nam ti došao.    NIje problem u nekom tamo Tadiću, sve dok razume da je neki tamo Tadić. Jedina varijanta po kojoj on može da bude glavni odgovorni je u scenariju da razume da je glavn

За почетак моје мишљење.   Мислим да је сарадња са СПС 2008 била неминовна. Да су СПС, СРС и ДСС направил владу, пуно ствари које сада узимамо здраво за готово се не би десиле. При томе би с

Slojevito 😀 

Posted Images

Ivo Petović
Mi smo nacija propuštenih šansi. I nikako okrenuta budućnosti. Tekst može da se primeni na bilo koje vreme. Osnovno pitanje je šta je interes Srbije. Ako je to san da se ponovo srpska država vrati na Kosovo, onda je legitmna većina predloga koja provejavaju forumom. Odjebati EU i čekati pogodan momenat da se započne oslobodičaki rat. Samo pre nego što bude usvojeno o tome treba ipak narod Srbije da se izjasni. Ubeđen sam da velikoj većini puca prslook za južnu pokrajinu.
Jako je teško diskutovati sa nekim ko razmišlja isključivo binarno. Dakle, ako si možda prespavao prethodne dane - niko u Srbiji nije odjebao EU, štaviše većina vlasnih političira bi se jebala za EU, poenta je međutim da je očigledno da je, iz nekoliko razloga, EU odjebala nas. Da ne ulazimo sada u te razloge, ali trenutno je takav trenutak - možda će se za nekoliko godina takav stav i kompletna atmosfera oko proširenja promeniti, možda i neće. Možda će CDU izgubiti naredne izbore, u Francuskoj se pojaviti neki nešalabajzer, a Holandiju poplaviti Severno more, a možda i neće. Poenta je da mi sad možemo da dubimo na glavi, da priznamo Kosovo sa sve šlagom i jagodom na vrhu i opet nemamo nikakve garancije da ćemo biti član EU u narednih 20 godina. Kapisko? Takođe, ne vidim da je Gonzo pominjao vraćanje vojske na Kosovo i oslobodilački rat, ali skroz kapiram da kako si došao do toga, pošto ako nije 1, onda mora da je 0.Što se tiče pucanja prsluka za južnu pokrajinu, tu se potpuno slažem. Ja čak verujem da dobrom broju ljudi puca prsluk i za onih 100.000 ljudi dole. Velik je i širok ovo narod.Na kraju, ono što me je vazda nerviralo u naših političara i građana je taj majndset da uvek neko drugi treba da uradi nešto za nas, tj. da nas natera da preduzmemo neke korake kako bi nama samima bilo bolje. Eto sad, EU je neka magična institucija u kojoj će nam svima biti bolje, svi ćemo imato po dva soma evra plate, a korupcije i goleme birokratije neće biti. Ne može bre - mora prvo gedža malo da promeni svoj majndset i svoje navike, pa tek onda može EU. To znači za oko 50 godina.
Ne može bre - mora prvo gedža malo da promeni svoj majndset i svoje navike, pa tek onda može EU. To znači za oko 50 godina.
Znači, ukratko, prihvatanje stava da Srbija mora da ispuni i neke uslove koji ne važe, niti su važili, ni za koga drugog.
Ivo Petović
Moje je pitanje, a učinilo mi se da je kod tebe konstatacija
Pesnička sloboda. Poenta je da je potpuno pogrešan pristup stalno očekivati da neko drugi (EU u ovom slučaju) reši sve naše probleme. Stav da u životu ništa ne zavisi od tebe kao pojedinca ili u politici od odluka tvojih političara je pogrešan na toliko mnogo nivoa. To uopšte nije naivan problem srpskog majndseta in dženeral.A što se tiče tvog pitanja, mislim da ono u ovom trenutku uopšte nije issue, a o čemu i pričamo večeras (makar ja). Dakle, neke prilike su propuštene, možemo diskutovati o njima, kao i greškama koje su do ove situacije dovele. Mislim da je u glavama dobrog broja političara, pa i građana, već bilo prelomljeno da Srbija mora da ispuni neke dodatne uslove koji nisu važili za druge, ali kao što rekoh, mislim da čak ni to više nije važno. I tu fazu smo prošli, ni to sad ne bi bilo dovoljno. Ne vodi se politika tako što ćeš ispunjavati bukvalno svaki zahtev koji se pred tebe servira, ma koliko nepovoljan i ponižavajući on bio i ma koliko nikakve pozitivne posledice po tvoju državu njegovo prihvatanje donosilo. Žao mi je, ali ne vodi se.
Ne vodi se politika tako što ćeš ispunjavati bukvalno svaki zahtev koji se pred tebe servira, ma koliko nepovoljan i ponižavajući on bio i ma koliko nikakve pozitivne posledice po tvoju državu njegovo prihvatanje donosilo. Žao mi je, ali ne vodi se.
Ne vodi se. Vodi se tako što lociraš realne ciljeve i gledaš kako do njih da dođeš bez obzira na želje ovog ili onog.
Roger Sanchez
iskopčaj se malo iz tog mazo Nas/Vas tripa, biće ti lakši i život, a i nama tvoje postovanje ovde.
Čini mi se da to ide kontra tome da se stvari gleda iz šire perspektive. Recimo, u usporednim situacijama Srba na Kosovu i Albanaca na jugu Srbije tu dosta ljudi nastupa sa principom quod licet bovi, non licet Iovi. Ona druga strana ne gleda tako na situaciju, i pokušava svoje zahtjeve i statusne prohtjeve zrcaliti što je moguće više gledajući suprotstavljenu stranu.Minimoog je ujedinio pitanje statusa Srbije na Kosovu sa statusom Srba na Kosovu, dakle ako nema simulakruma Srbije na Sjeveru i zauvijeka držanja pretenzije nad Kosovom, nema ni njemu budućnosti. Zašto bi bilo čudno onda da Albanci gledaju na situaciju na isti način (riješiš se Srba - riješiš se Srbije)?Što bi bilo kad bi Riza Halimi krenuo simulirati Republiku Kosovo dolje? Vidim ja ponekad kako se tu zareži čim oni dolje malo jače albanuju.Problem 3 - svaka država koja drži do svog dostojanstva ne bi održavala diplomatske odnose sa državom koja na njenom teritoriju priznaje još jednu državu. Gdje bi Srbiju dovelo držanje do tog principa, i glede u svezi suradnje i ekonomije i svega finoga? Ako se pak tog principa ne drži, zašto bi njezine prinzzipijelne proteste itko shvaćao jako ozbiljno?Daklem, ne kužim te - lijepo si to upakirao ali ono što predlažeš svodi se opet na dobru staru patku na panju. Srbija ne uzima ciglu, oni je ne daju i onda se gledate. Njima je to već OK, niste ih jako kaznili. Uštedit će nešto €.
Na kraju, ono što me je vazda nerviralo u naših političara i građana je taj majndset da uvek neko drugi treba da uradi nešto za nas, tj. da nas natera da preduzmemo neke korake kako bi nama samima bilo bolje. Eto sad, EU je neka magična institucija u kojoj će nam svima biti bolje, svi ćemo imato po dva soma evra plate, a korupcije i goleme birokratije neće biti. Ne može bre - mora prvo gedža malo da promeni svoj majndset i svoje navike, pa tek onda može EU. To znači za oko 50 godina.
Uz svo dužno poštovanje, ovo nije važilo za Bugarsku i Rumuniju, recimo. Što znači da su određeni geostrateški razlozi i zahvalnice za učinjene usluge ipak ispred sređenosti, majndseta, navika i slično. Dakle, za nekoga važe neki, a za drugoga sasvim drugi primarni kriterijumi. Što ne znači da ja ne bih želeo da se Srbija pravilno i lepo razvija samostalno i da joj seva paja za EU, Nato i slične organizacije, niti da je tako nešto nemoguće. Ali, za to nam treba žestoka promena majndseta, koja ne postoji u glavama mladih, a mladih je ionako sve manje.
a mladih je ionako sve manje.
A ove stare ce sve vise da seva paja za EU. K'o sto rekoh ranije, kakve vajde ima neko od EU kada u nju udje sa napunjenih 70 godina?Eh, sto nekad pozelim da je Srbija neko ostrvo daleko od Evrope, pa da ne moramo da se smaramo sa svim ovim. Ili da ima neko prazno parce zemlje negde ko pre 500 godina da osnujemo koloniju "Novu Srbiju" i da se svi lepo preselimo tamo. Dobro, zapravo, ne bas svi...
Uz svo dužno poštovanje, ovo nije važilo za Bugarsku i Rumuniju, recimo. Što znači da su određeni geostrateški razlozi i zahvalnice za učinjene usluge ipak ispred sređenosti, majndseta, navika i slično. Dakle, za nekoga važe neki, a za drugoga sasvim drugi primarni kriterijumi. Što ne znači da ja ne bih želeo da se Srbija pravilno i lepo razvija samostalno i da joj seva paja za EU, Nato i slične organizacije, niti da je tako nešto nemoguće. Ali, za to nam treba žestoka promena majndseta, koja ne postoji u glavama mladih, a mladih je ionako sve manje.
Problem je u tome što se stav "izgleda da nam je ispunjavanje uslova za članstvo u EU jedina nada da ćemo kako tako urediti zemlju" percepira kao stav "hoću da nam neko drugi nešto reši". Jedno iz drugog prosto ne proizilazi. I u prvom slučaju mi sami moramo da rešavamo probleme, a ovo je samo podsticaj. Niko neće rešavati probleme za nas, niti u jednom niti u drugom scenariju.

Jebiga, nama treba "nova republika" ili "druga republika" (zapravo treca ako brojimo kako treba, a mozda i cetvrta zapravo) kao sto si pisao ranije, onda nam i mozda ne bi bio problem to sto nas jedino gura ispunjavanje uslova za EU.Mislim da je nakon ovog hladnog tusa Merkelove vreme da Srbija kaze (sto si ranije ti sugerisao ako se dobro secam) "mi hocemo to, to, i to na Kosovu kao minimum minumuma i apsolutno nas ne zanimaju kandidature, pregovori, pa ni samo clanstvo kao zamena za to. Ako to necete, ili bar ako toga niste ni spremni da pregovarate, onda aj da se razilazimo - i sve dok se bude odrzavao status kvo - i sto se tice odnosa sa EU (beli sengen, SSP, pristup trzistu) i realnosti na terenu na Kosovu, bice mira, mi cemo biti kooperativni i necemo vuci provokativne poteze. A ako neko pokusa da taj status kvo silom promeni, onda nema nikakvih garancija sta ce biti niti sta cemo raditi."I to je onda to. Aj vise u kurac.

Edited by hazard
Ivo Petović
Pa prvo, priča oko ulaska Rumunije i Bugarske u EU je poznata i tu nikakvih kriterijuma nije bilo - Srbija takve mogućnosti nema. Mora da definiše realne ciljeve. Samo mora da pogodi dobar tajming za njih.A drugo, Rumunija i Bugarska upravo i jesu dobri primeri za moju poentu. Da li su svi njihovi problemi rešeni ulaskom u EU? Efikasne političke strukture, efikasna privreda, visoke plate, odsustvo korupcije? Provedoh u Bugarskoj proletos neko vreme - meni se čini da nisu.Ali, ne bih više o tome, pošto će još ispasti da nisam za učlanjenje Srbije u EU, a to je mnogo daleko od istine.
Problem je u tome što se stav "izgleda da nam je ispunjavanje uslova za članstvo u EU jedina nada da ćemo kako tako urediti zemlju" percepira kao stav "hoću da nam neko drugi nešto reši". Jedno iz drugog prosto ne proizilazi. I u prvom slučaju mi sami moramo da rešavamo probleme, a ovo je samo podsticaj. Niko neće rešavati probleme za nas, niti u jednom niti u drugom scenariju.
Nismo se razumeli - naravno da je EU podsticaj, ali je i linija manjeg otpora. Da li nas nečlanstvo u EU sprečava da se krene u smanjivanje korupcije ili da se razbiju neki oligopoli na tržištu? Hoću reći, da je volje i majndseta, neke stvari se mogu poboljšati samonicijativno.
Mislim da je nakon ovog hladnog tusa Merkelove vreme da Srbija kaze "mi hocemo to, to, i to na Kosovu kao minimum minumuma i apsolutno nas ne zanimaju kandidature, pregovori, pa ni samo clanstvo kao zamena za to. Ako to necete, ili bar ako toga niste ni spremni da pregovarate, onda aj da se razilazimo - i sve dok se bude odrzavao status kvo - i sto se tice odnosa sa EU (beli sengen, SSP, pristup trzistu) i realnosti na terenu na Kosovu, bice mira, mi cemo biti kooperativni i necemo vuci provokativne poteze. A ako neko pokusa da taj status kvo silom promeni, onda nema nikakvih garancija sta ce biti niti sta cemo raditi."I to je onda to. Aj vise u kurac.
Upravo, samo što se onda posle toga ne sedi skrštenih ruku, nego se aktivno radi, u skladu sa okolnostima i u skladu sa mogućnostima da se taj minimum minimuma i dobije. I tu onda nema gađenja na ovo ili ono... Ali, zapravo
Jebiga, nama treba "nova republika" ili "druga republika" (zapravo treca ako brojimo kako treba, a mozda i cetvrta zapravo), onda nam i mozda ne bi bio problem to sto nas jedino gura ispunjavanje uslova za EU.
To je ono što sam napisao. Ova postpetooktobarska država više nema svoj raison d'être. Ona je i u unutrašnjoj i u spoljnoj politici došla do zida i nama treba jedan novi politički sistem, nove vrednosti, novi ljudi, nov način razmišljanja. Oko toga bi se čak mogao postići širok konsenzus. Ali kakav sistem, koje vrednosti, koji ljudi i kakav način razmišljanja, oko toga će se konsenzus teško postići i konsenzus će biti zamenjen akcijom. Tu akciju mogu da predvode i neki normalniji, ali ih ne vidim, ali mogu da je predvode i ultradesničari. Ljudima se mora ponuditi nešto potpuno novo, ali u okvirima demokratije. U ovo što im je pred očima više niko ne veruje. Edited by MancMellow