Jump to content

Boris Broz™ Tadić i Socijaldemokratska stranka

Eraserhead

Recommended Posts

Npr. od 2014-te ili 2015-te, ne sećam se, neće više biti carina na poljoprivredne proizvode iz EU (što će u uslovim ozbiljnog zastoja u pristupanju imati katastrofa posledice po jednu velikim delom poljoprivrednu zemlju), već sada su drastično smanjene carine na mnoge druge proizvode. Bez para iz inostranstva mi budžet ne možemo da pokrpimo, o drugom da ne pričam. Neko rešenje se jednostavno mora naći, ko god da je na vlasti.
ma jes baš, oni nas bace na slepi kolosek, a mi da ukidamo carine za poljoprivredu. ne vidim ja rešenje, fakat o 20 godina je suviše očigledan, tako da nema tu šta mnogo da se priča, biračima je perspektiva prilično jasna. možda se opet predomisle ako za koju godinu ponovo postanemo konfliktno žarište, dotle će da im puca đunta. eu hoću reći. Edited by Gonzo
  • Replies 8,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Hella

347

• hazard

307

• Eraserhead

253

• djordje geprat

188

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Dobro nam ti došao.    NIje problem u nekom tamo Tadiću, sve dok razume da je neki tamo Tadić. Jedina varijanta po kojoj on može da bude glavni odgovorni je u scenariju da razume da je glavn

За почетак моје мишљење.   Мислим да је сарадња са СПС 2008 била неминовна. Да су СПС, СРС и ДСС направил владу, пуно ствари које сада узимамо здраво за готово се не би десиле. При томе би с

Slojevito 😀 

Posted Images

Medjutim, neko je ocigledno odlucio da mu pomrsi konce. Ili je neko procenio da je sada trenutak da Srbija popusti praveci izbor izmedju EU i Kosova (mislim da je ta procena pogresna) ili neko (tu ciljam na CDU na celu sa Merkel) zeli da Srbiju zapravo udalji od EU kako nakon ulaska Hrvatske tema prosirenja ne bi bila tema jedno sledecih 30 godina.
Kljucno. Kome treba u EU zemlja sa ovakvom ekonomijom, korupcijom, politickim uredjenjem... mi za 10 godina, osim deklarativno, u reformama™ nismo odmakli nigde.Osim ako ne racunate sms placanje parkinga, prodaju corbe na pumpama & komjuterizaciju drzavne uprave (koja je, jel'te, izvedena jednim transparentnim i evropskim javnim nabavkama u cilju napretka Srbije, nikako u cilju bogacenja nekih tamo tajkuna <_<). Ja, Gradjanin, ne vidim napredak u mom zivotu. Ne onakav kakav imaju gradjani drugih tranzicionih zemalja (bio, video, rasplakao se). Opravdanja "ubili Djindjica", "radikali", kostunichina vlada" su passe, izvinite. Boris Tadic komanduje Srbijom zadnje 4 godine. I?Dakle, vruci samari koje je mrPresident popio od reihskancelarke su ocekivani. Samo su budale mogle da poveruju da ce nam frau Merkel stvarno doneti neki Datum™ ili StatuKandidata™.Iskreno ne verujem ni u te price da je Tadic ocajan. Brate, nek podnese ostavku ako mu je frka. Eto, ako je bas tako 1 moralan covek, nek bude prvi politicar koji je podneo ostavku zbog svog neuspeha. Kako to rade tamo gde nas on, navodno, vodi.
Iskreno ne verujem ni u te price da je Tadic ocajan. Brate, nek podnese ostavku ako mu je frka. Eto, ako je bas tako 1 moralan covek, nek bude prvi politicar koji je podneo ostavku zbog svog neuspeha. Kako to rade tamo gde nas on, navodno, vodi.
Dobro sad ispada kao da ga ja nesto branim, ali podnesi ti ostavku u njegovoj poziciji kada se trenutno u DSu ne vidi neki perspektivan naslednik (Djilas je ocigledan naslednik, ali nije jos osigurao sve pozicije u stranci niti izgleda sam smatra da je vreme da se eksponira kao nacionalni lider), kada na sebi imas ogroman pritisak stranacke masinerije da ostanes tu gde si (i da kopas rukama i nogama da tako bude) i kada znas da je u ovom trenutku najverovatnija alternativa tebi 1 Toma Nikolic.Mislim, nesto ne bi voleo da budem na Tadicevom mestu trenutno.Tadica gledam u principu kao jednog dobronamernog "dobrog tipa" koji je dobro zeleo zemlji, ali jednostavno nije bio (i i dalje nije) dorastao tom zadatku, narocito u teskom skripcu u kakvom je Srbija sada (i u prethodnih par godina). Nama treba bar (bar!) kalibar 1 Pasica, a Tadic nije ni cetvrtina toga (a ni bilo ko drugi na pol. sceni). Plus oko Tadica imas recimo 5-6 ljudi koji su isto tako "cisti" i dobronamerni ali opet nedorasli zadatku na kojem su se nasli. A ostatak DSa je dobrim delom korumpirani trulez. Mislim ima tu OK ljudi (velika je to stranka), ali ovi sto isplivaju do vrha su uglavnom katastrofa. Negativna selekcija radi kao i na svim drugim mestima u srpskom drustvu. Druge stranke i da ne spominjemo. Eto to je neki moj utisak, delimicno baziran i na cinjenicama i utiscima i pricama ljudi koji su upuceni u sve a kojima verujem.E sad Tadic je dosao do tacke gde je i sam uvideo (sa svojim najjuzim krugom) da ovako vise ne ide i da im se ceo koncept rusi, i lagano se gledalo da predje na situaciju kako da se oni svi licno iskobeljaju iz toga a da se ne raspadne bas sve i da nasledniku Tadica ostane nesto necega u nekakvom komadu. Edited by hazard
Medjutim, neko je ocigledno odlucio da mu pomrsi konce. Ili je neko procenio da je sada trenutak da Srbija popusti praveci izbor izmedju EU i Kosova (mislim da je ta procena pogresna) ili neko (tu ciljam na CDU na celu sa Merkel) zeli da Srbiju zapravo udalji od EU kako nakon ulaska Hrvatske tema prosirenja ne bi bila tema jedno sledecih 30 godina.
Mislim da je ovo prvo i mislim da je procena odlična. Sada je pravo vreme za ''udar''. Pozicije Beograda nikad nisu bile lošije i tu stvar je trebalo iskoristiti maksimalno.Što se Nemaca tiče ja njih ovde ne vidim kao nekoordinisane igrače koji vuku poteze bez dogovora sa partnerima. Stvar za razmišljanje je zašto je Angeli Merkel zapalo da bude glasnik? Možda zato što je Beograd ekonomski najviše zavisan od Nemačke? Ko će ga znati, možda to nije bitno, bitne su poruke koje su poslate. A one su poražavajuće. Edited by slow
djordje geprat
Samo sto je djordje problem da nema bas oko cega jasno da se opredeli, ako si birac. Izbor nije "Kosovo ili EU" nego "Kosovo ili mozda EU". Ta ista EU koja je pricala do sada da Kosovo nije uslov, i da to ne mora da se resava bas sad, vec da je Hag uslov, a kada je haski uslov ispunjen odjedanput je Kosovo uslov, i to koji se po recima Merkelove mora resiti odmah. Dakle, ko prosecnom srpskom biracu uopste garantuje, ukoliko se opredeli za EU mesto Kosova, da ce te EU uopste biti? Da nece biti novih uslova, prepreka, i tako dalje?U tome je problem. S jedne strane imas izbor zvani Kosovo, tj. nekakav prkos i ponos, i nadu da ce bar na severu i ponekoj enklavi Srbi opstati, i da ce bar po koji delic tog Kosova nastaviti da bude deo Srbije (deo stanovnistva koji deli zabludu da ce celo Kosovo ponovo biti pod kontrolom Srbije verujem da ne prelazi 20% glasaca, a i ta gornja granica mi je velika). S druge strane imas izbor zvani "mozda EU", gde slusas vec te price o EU jedno 10 godina bez nekakvih previse opipljivih rezultata (ima ih, da se razumemo, ali nisu nesto preterano wow - a i mnoge pozitivne stvari koje su dosle od dosadasnje saradnje sa EU nisu lako vidljive i direktno opipljive prosecnom biracu), tu EU koja sama svoju rec krsi (prvo ponavljaju X puta da Kosovo nije uslov, a sada jasno kazu da jeste), i EU koja je trenutno sama sa sobom u problemu (videti pod Grcka i slicni slucajevi).Zasto nuzno mislite da je u takvoj situaciji (a takva je, realno, situacija trenutno) izbor "mozda EU" nuzno primamljiviji srpskim biracima?Izbor nije "buducnost ili proslost", na sledecim izborima sto se Kosovo/EU price tice imamo izbor izmedju 2 blago izmenjene varijante sadasnjosti. Kapitulacija na Kosovu, i nastavak metiljavog puta ka EU (nesto malo brzeg nego sad) bez ikakvih garancija da cemo u tu EU zaista stici u nekom razumnom roku (manje od 10 godina), ili zastoj na vec i onako uzasno sporom evropskom putu, al uz nastavak postojece metiljave saradnje sa EU (samo bez novih velikih koraka napred), i cekanje da se na Kosovu situacija promeni zbog ovog ili onog, sto bi nam mozda islo na ruku u tom konfliktu.Trenutno se mrcvarimo Kosovom i neizvesnim sporim pristupanjem EU, a izgleda da cemo biti u prilici da izaberemo kojim od ta dva da se mrcvarimo (jedno cemo morati da odbacimo, bar na odredjeno vreme), a nijedna varijanta ne izgleda previse sjajno.
mislim da je izrečen jasan stav ključne, da ključnija ne može da bude, države da nema ulaska srbije u EU bez priznavanja kosova kao nezavisne države. to, kao sopstvenu procenu sam davno izneo na forumu i bio ocenjen kao matori skeptik. sada tvrdim da srbija nema šanse za ulazak u EU bez mirnog i neometanog defilea LBGT populacije. naravno "možda EU" i, lopta je i tu u nogama srpskih birača. uslov je da se pozitivno reši sve iz onog upitnika. kada se reši, postoje izgledi da nas prime, ako im bude interes. "možda EU" je izvesnije od "možda kosovo". šta znači "možda kosovo"? citiram: "nekakav prkos i ponos, i nadu da ce bar na severu i ponekoj enklavi Srbi opstati, i da ce bar po koji delic tog Kosova nastaviti da bude deo Srbije". šta se ima od toga? srpski birač, mislim. neka se oni koji su imali fajde od 400 mil USD prošlogodišnje razme sa kosovom, živeli od tog izvoza opredele prema stanju sopstvenog buđelara. šta je bitnije onima iz "milkopa". tržište za njihov sir ili marko jakšić i onaj ivanović i oni koji primaju duple plate? nerado pišem o kosovu, valjda zato što me ič ne vezuje za njega, poznat je moj stav da šelim momentalno eksplicitno priznanje kosova jer će to da skine omču s vrata srbiji i omogući joj da institucionalno istera na čistac sve vezano za kosovo.. no, ovo je topik o BBT i njegovoj "pazi tako da ostanem nevina" politici. budalasti đelić mora odmah da bude sklonjen ako BBT ne želi još veći pad. bacio sam neki dan pogled na intervju novog BBT kadra, borka, sa nekom albanskom novinarkom. užas. izbor jeste budućnost ili prošlost. budućnost su valjane investicije, usvajanje nekih novih normi ponašanja i rada, otvaranje sebe ka drugima, privlačenje drugih k sebi. prošlost je povratak na sankcije bez sankcija, dalja tajkunsko-kriminalna privatizacija, korupcija, emigriranje...... prvo je možda ali verovatno, drugo je izvesno. ovo drugo zarad magle i vlažnih snova izvesnih i profita takođe izvesnih.
Mislim, nesto ne bi voleo da budem na Tadicevom mestu trenutno. Tadica gledam u principu kao jednog dobronamernog "dobrog tipa" koji je dobro zeleo zemlji, ali jednostavno nije bio (i i dalje nije) dorastao tom zadatku, narocito u teskom skripcu u kakvom je Srbija sada (i u prethodnih par godina). Nama treba bar (bar!) kalibar 1 Pasica, a Tadic nije ni cetvrtina toga (a ni bilo ko drugi na pol. sceni). Plus oko Tadica imas recimo 5-6 ljudi koji su isto tako "cisti" i dobronamerni ali opet nedorasli zadatku na kojem su se nasli. A ostatak DSa je dobrim delom korumpirani trulez. Mislim ima tu OK ljudi (velika je to stranka), ali ovi sto isplivaju do vrha su uglavnom katastrofa. Negativna selekcija radi kao i na svim drugim mestima u srpskom drustvu. Druge stranke i da ne spominjemo. Eto to je neki moj utisak, delimicno baziran i na cinjenicama i utiscima i pricama ljudi koji su upuceni u sve a kojima verujem.
jednom davno tamo na onom forumu sam napisao da sam, kada sam prvi put video i čuo tadića, izneo familiji svoj sud da će taj čovek daleko da dogura. i dogurao je, ne znanjem, energijom, stavovima već spletkama, kalkulisanjem na svim nivoima, slatkorečivošću, prodavanjem magle. i ja ne bih voleo da sam na njegovom mestu. teško je kada lupiš u zid u ćorsokaku. ko ga yebe. šutnuo je sve koji bi mogli da mu kažu da se sa arkanovim saborcem ne ide u evropu. između ostalog. Edited by djordje geprat
nerado pišem o kosovu, valjda zato što me ič ne vezuje za njega, poznat je moj stav da šelim momentalno eksplicitno priznanje kosova jer će to da skine omču s vrata srbiji i omogući joj da institucionalno istera na čistac sve vezano za kosovo..
Iz mog ugla gledanja momentalno eksplicitno priznanje Kosova znaci i momentalno eksplicitno proterivanje svih preostalih Srba sa njega i momentalno stvaranje stanja u kome za nijednog Srbina mladjeg od 50 godina ne postoji nikakva buducnost na Kosovu. Jer to je ono cemu momentalno i eksplicitno priznavanje Kosova pod trenutnim uslovima koji se nude vodi. Dakle po meni, onaj ko zaziva to momentalno i eksplicitno priznanje zaziva da momentalno i eksplicitno sve najgore preostalim kosovskim Srbima. A to je stav koji nikako ne mogu da razumem, pa makar tog nekog ama bas nista ne vezivalo za Kosovo. Mislim, ne vezuje ni mene preterano nesto na licnom planu.A to da ce sam cin priznanja Kosova skinuti omcu sa vrata Srbiji (daleko od toga da je Kosovo najozbiljnija i najteza omca - ima mnogo gorih) i da ce se nakon toga nekako institucionalno isterati na cistac sve vezano za Kosovo su pusti snovi koji bojim se nemaju mnogo veze sa realnoscu. Priznanje Kosova nije neki magicni cin koji ce Srbiju odjedanput uciniti manje korumpiranom, postenijom, efikasnijom i boljom - kao sto to nisu uradili porazi u ratovima 90ih niti otcepljenje CG npr. Eto fin je primer ta CG, pitanje koje nas je okupiralo dosta i trosilo dosta vremena par godina, pa ne vidim da smo nesto mnogo napredovali zbog cinjenice da se tim pitanjem vise ne bavimo.Sto se tice sta je izvesnije - "mozda Kosovo" ili "mozda EU", u ovom trenutku se ne bi slozio da "mozda EU" prosecnom srpskom glasacu izgleda izvesnije. Mislim, mozda ta EU izvesno stize za 20 godina (a mozda i ne) ali i za kosovski konflikt (ako se odrzi trenutna "realnost na terenu") je 20 godina takodje dug period. Drugo, da li prosecni srpski glasac, imaju u vidu godine, ima neke vajde od te EU za 20 godina? Sta ce njemu tacno vredeti ta EU kada u nju udje konacno sa 60, 70, ili 80 godina? Mozda ce pre izabrati da cuva ponos i prkos.edit: btw akonto Tadica i arkanovog saborca - nije Tadic sam sebi izabrao arkanovog saborca kao partnera za Evropu nego su mu ga dodelili glasaci. Malo malo neko prebacuje Tadicu koaliciju sa SPSom i PUPS-Palmom, kao da se zaboravlja na rezultate prethodnih izbora. Tadica ili mogao da pravi koaliciju sa bivsim arkanovim i milosevicevim saborcima ili da ih pusti da prave koaliciju sa SRS i DSS. I meni je uzasno ljigava cela ta prica sa Dacicem, ali nije Tadic kriv za koaliciju DS-SPS, vec glasaci Srbije. Edited by hazard
Iz mog ugla gledanja momentalno eksplicitno priznanje Kosova znaci i momentalno eksplicitno proterivanje svih preostalih Srba sa njega i momentalno stvaranje stanja u kome za nijednog Srbina mladjeg od 50 godina ne postoji nikakva buducnost na Kosovu. Jer to je ono cemu momentalno i eksplicitno priznavanje Kosova pod trenutnim uslovima koji se nude vodi. Dakle po meni, onaj ko zaziva to momentalno i eksplicitno priznanje zaziva da momentalno i eksplicitno sve najgore preostalim kosovskim Srbima. A to je stav koji nikako ne mogu da razumem, pa makar tog nekog ama bas nista ne vezivalo za Kosovo. Mislim, ne vezuje ni mene preterano nesto na licnom planu.A a cela ta prica sa Dacicem, ali nije Tadic kriv za koaliciju DS-SPS, vec glasaci Srbije.
Opet dodjosmo do toga da onaj koji govori da Kosovo treba priznati je neprijatelj. Kako se do toga dodje? BT je mogao u koaliciju i sa crnim djavolom, ali nije morao da se ljubi i zvali i usput popljuje u usta onolikom broju gradjana koji su za njega glasali. Istorijsko pomirenje dve mrtve polupolitike je iznedrilo ovo sto neki jos zovu drzavom.
djordje geprat

hazarde, ni za jednog srbina na kosovu ne postoji budućnost ni ovako. priznanje bi išlo kroz pregovore i dogovore, njima bi se više dobilo nego ovim sadašnjim statusom. ovo je brak u kome deca trpe. razvod će morati da se sprovede, kad tad. srpsko odlaganje neminovnog je samo zbog straha od rezultata izbora.što se palme tiče, on je ekstrem što se tiče koalicionog partnerstva. tadićevo prihvatanje svakojakih ucena zarad opstanka magičnih 127 postaje ogavno (mislim i na dinkića i dačića, i krkobabića i mađare)laku noć, vreme je za krevet.

Ne bih se slozio da ni za jednog Srbina na Kosovu ne postoji buducnost - ako pricamo o Kosovu juzno od Ibra onda OK, ali imamo taj sever koji je kompaktan, etnicki homogen i koji se naslanja na Srbiju i u mnogo cemu vise funkcionise kao deo Srbije nego kao deo Kosova. Prakticno jedino sto taj sever drzi "zalepljeno" za ostatak Kosova je KFOR (to naravno nije mala stvar, ne kazem). Da su Srbi negde na jugu Kosova osudjeni na "odumiranje" i mogu da prihvatim, ali ne znam zasto na isto to moramo da osudimo Mitrovicu i Zvecan kada im situacija vec nije takva kakva je juzno od Ibra.Sto se tice ucena zarad prihvatanja magicnih 126, samo da podsetim kako se ovde skakalo od srece kada je sklopljena ta koalicija i kada je zaustavljena vlada SRS-DSS-SPS. Da, i meni je to lizanje sa tim koalicionim partnerima iz nuzde ogavno i odvratno, sa sve deklaracijama o pomirenju, i sve je to moglo da se izvrsi sa mnogo vise takta. Da se vidi da je to nuzda a ne nekakvo buduce bajno stratesko partnerstvo. Od tog lizanja mi se povraca, priznajem, ali opet, da su glasaci doveli do vecine LDP+DS (ili samo DS) ne bi bilo tog lizanja i svega ostalog.

namagnetisani
Kljucno. Kome treba u EU zemlja sa ovakvom ekonomijom, korupcijom, politickim uredjenjem... mi za 10 godina, osim deklarativno, u reformama™ nismo odmakli nigde.
Za razliku od Rumunije i Bugarske...