Jump to content
IGNORED

Sta ste pazarili ovih dana


Merlak

Recommended Posts

Bretonka konacno, ali malo zakasnelo s obzirom na situaciju :sad::

 

bretonka.jpg 

 

Nekada su se ruske/sovjetske visoko kotirale i jesu bile kvalitetne, poteze, cujem da su i sada dobre, mozda malo vise komercijalizovane.

Ipak, nista bez Francuza :sleep:

Link to comment
13 hours ago, namenski said:

Bretonka konacno, ali malo zakasnelo s obzirom na situaciju :sad::

 

bretonka.jpg 

 

Nekada su se ruske/sovjetske visoko kotirale i jesu bile kvalitetne, poteze, cujem da su i sada dobre, mozda malo vise komercijalizovane.

Ipak, nista bez Francuza :sleep:

nisam sigurna. ali ako je to neka vojna bluza za mornaricu, prodaju to rusi po onim bazarima u knezu. ja sam pre par godina kupila u nami je bio vašar. jedino što je 100 posto pamuk, a takvo je tkanje da se skupi jedno 3 broja. tako da sad nemam... a obožavam.

Link to comment
1 minute ago, slepa živana said:

nisam sigurna. ali ako je to neka vojna bluza za mornaricu, prodaju to rusi po onim bazarima u knezu. ja sam pre par godina kupila u nami je bio vašar. jedino što je 100 posto pamuk, a takvo je tkanje da se skupi jedno 3 broja. tako da sad nemam... a obožavam.

Ruske jesu vojnog pedigrea, a sta rusko pa nije, posedujemo jos uvek jednu, najodlicnije su, mada si u pravu sto se skupljanja tice.

Ove francuske, izvorne takoreci, su takodje odlicne, mada zavisno od marke znaju usi da zabole: vazno je, najvaznije, da pamuk, materijal, bude tezi i - da tako kazem - sto grublji.

I mislim, nisam siguran, da su Francuzi malo poradili na neskupljanjutm...

 

Inace se prodaju pod originalnim nazivom mariniere ili jos originalnijemtm - bretoniere, obaska sto su - moderna vremena :sad: - poceli da ih prugaju ne samo originalno plavo-belo, nego i crveno-belo, itd, itd...

Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

Ruske jesu vojnog pedigrea, a sta rusko pa nije, posedujemo jos uvek jednu, najodlicnije su, mada si u pravu sto se skupljanja tice.

Ove francuske, izvorne takoreci, su takodje odlicne, mada zavisno od marke znaju usi da zabole: vazno je, najvaznije, da pamuk, materijal, bude tezi i - da tako kazem - sto grublji.

I mislim, nisam siguran, da su Francuzi malo poradili na neskupljanjutm...

 

Inace se prodaju pod originalnim nazivom mariniere ili jos originalnijemtm - bretoniere, obaska sto su - moderna vremena :sad: - poceli da ih prugaju ne samo originalno plavo-belo, nego i crveno-belo, itd, itd...

jeste. taj pamuk kod ovih ruskih je strulji i još kad se skupi, ispadne i težak.

imaju karakterističan izrez oko vrata. jesu i naši pravili slične dok smo imali mora? čini mi se da je drugar furao takve koje je doneo iz vojske, u tivtu je služio... 

Link to comment
1 minute ago, slepa živana said:

jeste. taj pamuk kod ovih ruskih je strulji i još kad se skupi, ispadne i težak.

imaju karakterističan izrez oko vrata. jesu i naši pravili slične dok smo imali mora? čini mi se da je drugar furao takve koje je doneo iz vojske, u tivtu je služio... 

Za nas ne znam, to ce morati neko od ovih jadnika :D  koji su sluzili mornaricu u bivsoj JNA: koliko znam kod nas nije bilo varijanti sa dugim rukavima, a obicna prugasta, takozvana mornarska, inace obicna T majica, bila je poprilicno krpasta i sa sirim prugama.

 

 

Link to comment

ja se secam da je nasa mornarica imala fenomenalne vunene, cisto teget majice/dzempere, istog modela kao ta bretonka. izrez mozda malo vise ''čamac'' fazon, ali tako nesto otprilike (bez ramfli, samo porubljen). ne znam kako sam dospela do nje, ali sam imala jednu i obozavala je... 

a sada imam takvu slicnu, pamucnu, tesku i grubu, odlicna je i traje mi vec ijajaja..... obozavam i nju...

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Za nas ne znam, to ce morati neko od ovih jadnika :D  koji su sluzili mornaricu u bivsoj JNA: koliko znam kod nas nije bilo varijanti sa dugim rukavima, a obicna prugasta, takozvana mornarska, inace obicna T majica, bila je poprilicno krpasta i sa sirim prugama.

 

 

Srećom ne spadam u te jadnike:cool:, ali imao sam jednu takvu majicu negde početkom osamdesetih. Brat mog druga je služio JNA u Splitu i poklonio mi je. Bile su šire pruge, jedno 2-3cm i bila je debela i gruba. Kad prevučeš prstom osete se režnjevi (ne znam kako bolje da opišem). Uopšte nije bila za leto, više za oktobar:rolleyes:. I, da, nije imala nikakav oblik, svaki rukav je vodio svoju politiku, donji deo sve u šreh. Ova sa slike ne može da se poredi, baš je lepa:wub:.

Link to comment
31 minutes ago, Deda Drda said:

Srećom ne spadam u te jadnike:cool:, ali imao sam jednu takvu majicu negde početkom osamdesetih. Brat mog druga je služio JNA u Splitu i poklonio mi je. Bile su šire pruge, jedno 2-3cm i bila je debela i gruba. Kad prevučeš prstom osete se režnjevi (ne znam kako bolje da opišem). Uopšte nije bila za leto, više za oktobar:rolleyes:. I, da, nije imala nikakav oblik, svaki rukav je vodio svoju politiku, donji deo sve u šreh. Ova sa slike ne može da se poredi, baš je lepa:wub:.

Onda sam ja nesto pomesao: one koji se ja, iz vidjenja secam, delovale su mi kao sto rekoh krpasto, nisam imao pojma o toj sorti koju pominjes, mozda se radi o zimskoj izvedbi.

Ja sam inace fanatik pamuka, sto tezeg to bolje.

 

Inace kad pomenusmo ex-JNA i njen pomorski deo, secam se da su jedno vreme bile trazene takozvane - ako nisam pogresio - dolamice: izvedenica onog tradicionalnog kratkog mornarskog kaputa, mornarska varijanta sinjela. One koje sam ja imao prilike da vidim bile su kvalitetno uradjene, od debelog vunenog materijala, sukna bese.

Tesko da ih se sada vise moze da nadje, Alpha Industries, oni sto prave takozvane vijetnamke, prave korektne modele, Amerikanci ih zovu Peacoat

 

Alfa_Peacoat.jpg

 

ja sam ih nekako uvek vezivao za severnonemacko primorje na koje sam slab :) iz drugih razloga, dok su daleko najbolji dolazili iz njujorskog Schott-a sve dok se nisu pogejilitm i poceli da menjaju i mdoernizuju tradicionalne krojeve (ako se tako kaze), pocev od Peacoat-a, preko fenomenalnih takozvanih pilotskih koznih jakni do motociklisticke odezde i opreme.

Link to comment

I meni je ova delovala krpasto u smislu oblika. Ali da je bila debela, jeste. Možda neko iz mornarice pojasni da li je bilo letnjih i zimskih modela (ako je to uopšte važno:D). Bila je teška, a od čega je bila nemam pojma.

Link to comment
On 30.5.2018. at 15:26, Deda Drda said:

Srećom ne spadam u te jadnike:cool:, ali imao sam jednu takvu majicu negde početkom osamdesetih. Brat mog druga je služio JNA u Splitu i poklonio mi je. Bile su šire pruge, jedno 2-3cm i bila je debela i gruba. Kad prevučeš prstom osete se režnjevi (ne znam kako bolje da opišem). Uopšte nije bila za leto, više za oktobar:rolleyes:. I, da, nije imala nikakav oblik, svaki rukav je vodio svoju politiku, donji deo sve u šreh. Ova sa slike ne može da se poredi, baš je lepa:wub:.

Split, leto 84.

2BEg76a.jpg

100% pamuk, debelo tkanje, zrnasto,lako se pralo i sušilo, izuzetno prijatno za nošenje , izoluje i hladi. 

Vrhunski kvalitet.

Nosila se samo u letnjoj sezoni u kompletu sa SDB ( boja peska) radnom uniformom ili belom svečanom.

april-oktobar.

Doneo dve kući, trajale su još desetak godina, nisam nikada više naišao na nešto tog tipa i kvaliteta.

Dolamica, na dva reda, neprežaljena, u Puli, zima 83. smo ih nosili , grejale su za sve pare. U decembru nas prebace u Split, zadužimo one nove, smešne "tankerice" u tamno plavoj boji. Iako kvalitetne izrade, ni za prineti tim retro dolamicama.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...