Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Meni se inicijativa jako sviđa tako da me ne zanima naročito ko stoji iza nje. Potpisao naravno.Predlaže pravo nepušačima da žive bez duvanskog dima, ali zato pušeče ne tretira kao gubavce koji bi trebali po kakvim katakombama da se okupljaju.Zato bi zamolio topic startera da mi objasni šta mu to u samoj inicijativi toliko smeta osim naslućivanja ko stoji iza svega?
Zakon nije toliko iskljuciv, procitala sam sazetak na doticnom sajturazumem da sad pusaci vriste kao koza u kupusu opet zabrana je minimialna, vec su je sprovele tolike i tolike zemlje NA SVETU i nije doslo do masovnih samoubistavagledam sad u Singaporu ni na ulici ne mozes da pusis gde hoces nego imas odredjene delove trotoara gde je to OMOGUCENO tako shto postoji lepa dzinovska pepeljara40% hotelskih soba - malo li je?!?!?!?! ima zemalja gde je taj procenat 0a onda ovde eksplodiram - RESTORANI!!!!! jelo i cigareta, vino i cigareta - ma daj bre!!! ne moze zajedno.i ponavljam - zakon nije NI MALO restriktivniji (CAK!!!!) od mnogih slicnih u svetu ovo mi lici na dramu oko novog zakona o saobracajuono sto me iskreno jako zabrinjava sto mladi, pametni, napredni ljudi od kojih ocekujemo da tu Srbiju mrdnu iz rupe u kojoj se i drzava i narod nalazi misle da su zakoni losisigurno ima detalja koje bi trebalo promeniti ali ne vidim KAKO mozes da budes protiv sustine?da li je moguce da je to zato sto je to predlozila ova-ona Vlada pa sad svako ima obavezu da pljuje?ili stvarno postoji otpor da se prihvati tako jednostavna promena u drustvu? Edited by msmodesty
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ha ha ha, po pozdravio vas BAT, Filip-Moris i ekipa. Znao sam da ce biti neceg ovakvog odmah nakon 2000. cim sam video da te firme dolaze u Srbiju...Duvanska industrijo, dabogda bankrotirala.
Evo sad i ti. šta konkretno zameraš zakonskim rešenjima koje kampanja predlaže? Nebitno ko finansira priču.
Link to comment

ja sam pusac i popizdeo bi kada bi zabranili pusenje u kaficima (mada, to bi me pogadjalo samo dok sam u beogradu, posto dole kod mene se to nikada ne bi primenjivalo), ali nikada ne bi ucestvovao u kampanji koju organizuju fabrike za proizvodnju cigareta, a to reklamiraju kao "narodnu inicijativu", "zastitu ljudkih sloboda"...mrsh bre!

Link to comment

" na društveno odgovarajućim i tradicionalnim mestima kao što su barovi, noćni klubovi, restorani, kazina "Sta bi to trebalo da znaci, "drustveno odgovarajuca"? Pa valjda su i nepusaci drustvo, a njima pusenje na tim mestima ne odgovara. Sto se tice tradicije, pa ako cemo bas da teramo mak na konac, u vreme cara dusana nije bilo duvana u Evropi. Ene de.

Link to comment
Evo sad i ti. šta konkretno zameraš zakonskim rešenjima koje kampanja predlaže? Nebitno ko finansira priču.
svako ima pravo na samoubistvo ali se ubistvo kaznjavaovo je cak jako lepo - umesto da budes kaznjen sto ubijas drugoga svojim dimom, zakon ti omogucava da i dalje sebe ubijas ali da ne postanes ubicapasivno pusenje je veliki problem. ponudjena resenja nisu tako losa i ljudi ce se navici za mnje od mesec dana.toliko zemalja je vec napravilo experiment i nije tako strasno kao sto se sada ciniDiscalimer - zanemariti jake reci i izraze ako vam nije tesko
Link to comment
a onda ovde eksplodiram - RESTORANI!!!!! jelo i cigareta, vino i cigareta - ma daj bre!!! ne moze zajedno.
Oko ovoga se toliko ne slažemo da je džaba da ulazimo u raspravu. :) Ugostiteljski objekti do 100m2 imaju pravo da odluče da li su pušački ili nepušački i da znak istaknu jasno na ulaz.Ugostiteljski objekti preko 100m2 MORAJU imati FIZIČKI odvojen deo za nepušače u minimalnoj razmeri 40/60.Meni ovo skroz ok i niko ne bi bio ugrožen.šta vama ovde konkretno smeta?
Link to comment
Oko ovoga se toliko ne slažemo da je džaba da ulazimo u raspravu. :) Ugostiteljski objekti do 100m2 imaju pravo da odluče da li su pušački ili nepušački i da znak istaknu jasno na ulaz.Ugostiteljski objekti preko 100m2 MORAJU imati FIZIČKI odvojen deo za nepušače u minimalnoj razmeri 40/60.Meni ovo skroz ok i niko ne bi bio ugrožen.šta vama ovde konkretno smeta?
oko restorana necemo vise - ja iz mog rova ne izlazim :)za ostalo - prezivecu onih par dana u Srbiji. a vi radite kako vam volja
Link to comment
Oko ovoga se toliko ne slažemo da je džaba da ulazimo u raspravu. :) Ugostiteljski objekti do 100m2 imaju pravo da odluče da li su pušački ili nepušački i da znak istaknu jasno na ulaz.Ugostiteljski objekti preko 100m2 MORAJU imati FIZIČKI odvojen deo za nepušače u minimalnoj razmeri 40/60.Meni ovo skroz ok i niko ne bi bio ugrožen.Šta vama ovde konkretno smeta?
Sve to lepo zvuci, ali je smisljeno da potpuno obesmisli zabranu pusenja na takvim mestima. Zato i kazem, bitno je ko podrzava i finansira inicijativu, jer je onda lako videti krajnju nameru.Koliko to pa ima ugostiteljskih objekata preko 100 m2? Poneki restoran, diskoteka, splav? Posle obilaska beogradskih kafica i kafana, rekao bih da retko koji kafic ima preko 100 m2, a bogami i mnoge kafane su mnogo manje. Znaci dolazimo do toga da ce vecina objekata odlucivati o tome da li su pusacki ili nepusacki.To ce, naravno, dovesti do toga da 99% objekata odluce da budu pusacki. Nijedan gazda kafica nece rizikovati da odbije musterije pusace. Jer, ako ti ne primis pusace, ovaj kafic do tebe ce ih primiti. Nisu pusaci u Srbiji 10% stanovnistva pa da se mogu zanemariti. Jos ako je i gazda sam pusac, onda zaboravimo...na kraju ce se mozda pojaviti 2-3 kafica u gradu koji su nepusacki i koje ce privlaciti nepusacku populaciju. Ali i tu sam skeptican, jer bi to onda verovatno vec i postojalo. Nepusaci ce nastaviti da idu i u pusacke kafice iz inercije, jer su navikli. Vecina verovatno nece ni znati da postoji tih par nepusackih kafica. A ista industrija koja finansira ovu "inicijativu" ce takodje naci nacina da "ubedi" vlasnike kafica da njihovi objekti budu pusacki.Tako da na kraju od zabrane pusenja nece biti nista. Ko ce biti ugrozen? Pa nepusaci, kao i dosad, ljudi koji su u Srbiji izgleda gradjani drugog reda. Edited by hazard
Link to comment

Zabrana pusenja na javnim mestima ne utice na tzv. smoking incidence, odnosno procenat pusaca u populaciji staroj 18-64 godine, u kratkom roku. Smanjuje promet u ugostiteljstvu. Totalnom zabranom se prakticno ukida jedan bitan kanal reklamiranja, ne toliko prodaje, bar u Srbiji. Takodje, ovim se umanjuje broj mesta gde se ostvaruje tzv. socijalna potreba za pusenjem: mesto gde pricate i druzite se i eto probate to sto neko vas koristi. U dugom roku, totalni ban (profesionalna deformacija, sta cu) moze da utice na smoking incidence uz jaku anti smoking kampanju, kao sto je ova sada. Najcesce se, medjutim, smanjuje prosecna dnevna potrosnja, jer ljudi ne mogu da stignu da popuse kod kuce sve one cigarete koje su propustili na poslu ili u gradu.Ovaj predlog uvodi malo humaniji tretman prema pusacima, jer ne izgledaju ko gubavcu u vreme Isusa Hrista, vec mogu na miru da puse i dok jedu ako hoce.Problem je koliko je pusenje ukorenjena navika, a koliko povremena potreba. U Sloveniji su uveli totalni ban iako je smoking incidence manja od 25%, sto je tipicno za vecinu evropskih zemalja.Najveci uticaj na smanjenje pusenja ima tzv. cigarettes afordability. Koliko minuta treba da radis da kupis paklicu najprodavanijih cigareta? Kad cigarete postanu skupe i raspon izmedju najskuplje i najjeftinije cigaret bude mali (u Britaniji je to 6/3.8 funti bilo do nedavno, mada nisam siguran) totalni ban i nije neophodan. Pusice samo oni koji to mogu da priuste.Osnovna intencija totalnog bana je da smanje broj mladih kojih ulaze u svet pusaca (tzv entry). To opravdava akciju... Ipak, prateci efekti takvog zakona pre svega se odnose na smanjenje prometa u ugostiteljstvu i gubitak radnih mesta, pa preko toga poreza i slicnih stvari. A dok se health care troskovi smanje kroz redukciju stope oboljevanja od bolesti kojima je duvan direktan ili indirektan uzrocnik, prodje mnogo vode Dunavom.

Link to comment
To ce, naravno, dovesti do toga da 99% objekata odluce da budu pusacki. Nijedan gazda kafica nece rizikovati da odbije musterije pusace. Jer, ako ti ne primis pusace, ovaj kafic do tebe ce ih primiti. Nisu pusaci u Srbiji 10% stanovnistva pa da se mogu zanemariti. Jos ako je i gazda sam pusac, onda zaboravimo...na kraju ce se mozda pojaviti 2-3 kafica u gradu koji su nepusacki i koje ce privlaciti nepusacku populaciju. Ali i tu sam skeptican, jer bi to onda verovatno vec i postojalo. Nepusaci ce nastaviti da idu i u pusacke kafice iz inercije, jer su navikli. Vecina verovatno nece ni znati da postoji tih par nepusackih kafica. A ista industrija koja finansira ovu "inicijativu" ce takodje naci nacina da "ubedi" vlasnike kafica da njihovi objekti budu pusacki.
A opšta zabrana pušenja je više fer? :blink:
Link to comment
Tako da na kraju od zabrane pusenja nece biti nista. Ko ce biti ugrozen? Pa nepusaci, kao i dosad, ljudi koji su u Srbiji izgleda gradjani drugog reda.
manjine su po srbo-defoltu uvek od drugorazrednog znacaja.
Link to comment
Nepusaci ce nastaviti da idu i u pusacke kafice iz inercije, jer su navikli.
Ne zato što su navikli, jer niko nije navikao da se samoinicijativno guši, već zato što neće imati gde da izađu, kao što je to slučaj sada.I da, apsolutno je tačno da treba znati ko stoji iza toga da bi se video pravi smisao akcije.
Link to comment
A opšta zabrana pušenja je više fer? :blink:
Naravno da je vise fer. Pusaci u kaficu ugrozavaju moje zdravlje, i ako ja nisam pusac. Ugrozavaju i zdravlje kelnera koji tu rade, i ako oni mozda isto nisu pusaci (bilo je slucajeva gde su kelnerice nepusacice dobijale rak pluca). S druge strane, zabrana pusenja ne ugrozava zdravlje pusaca. Ne ugrozava ni njegovo pravo da pusi - on to moze da radi kod kuce ili napolju kad god hoce.Btw, sa ovim predlogom nije pitanje da li je vise fer opsta zabrana ili delimicna, jer ovaj predlog dovodi do toga da de fakto nikakve zabrane nece ni biti (to sam vec objasnio). Dakle pitanje je da li je vise fer dozvoliti pusenje na takvim mestima ili ga zabraniti, a valjda je jasno da je vise fer ovo drugo.
Link to comment

Pored svih za i protiv, uvek mi upada u oci jedna stvar: ako se vec pusenje tretira kao (maltene) pokusaj ubistva nepusaca, zasto se onda uopste dozvoljava proizvodnja i prodaja cigareta? Sto lepo ne pozatvaraju i taj BAT i Ph.M. i sve ostale?

Link to comment

nema taj zakon sanse da prodje.pre ce se izglasati obaveza pusenja na bilo kom mestu.duvanska, a posredno i farmaceutska, mafija imaju interesa da ovo izburgijaju i to ce i uciniti.secam se kako je svojedobno, magarcina po imenu ivan dr kovacevic, iz cestitog sepeoa, demonstrativno palila cigar za skupstinskom govornicom, i to od svoje benastoce.mogu misliti sta ce biti kad se to jos valjano podmaze.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...