Jump to content
IGNORED

Rečnik narodnih pogrdnih naziva


Aleksija

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    86

  • bus

    60

  • le petit nicolas

    48

  • mammy two shoes

    29

Rečnik narodnih pogrdnosti se lepo podgojio... ali vidim da za dosta reči nedostaje značenje i poreklo, pa bi bilo lepo koncentrisati se malo na to.Sokačara - pod "tip" stoji "ogovara". To je kontekst u kojem i ja poznajem reč, ali moram dodati da sokačara ima i drugo značenje koje joj daje na težini i izdvaja od običnih tračara. Naime, sokačara se može odnositi i na kurvu. Naravno, oba značenja potiču od korena sokak - prvo predstavlja ženu koja po sokaku raznosi informacije, a drugo je bukvalno uličarka. Tako da je sokačara pogrda koja u sebi kombinuje obe ove vrednosti, i upućuje se samo posebno zaslužnim ogovaračama.Kad smo već kod kurve, ona verovatno koren vuče od nemačkog kurve (lat. curvus), i najverovatnije se referencira na ordiniranje na ćošku.Ali ono što me najviše kopka je tačno značenje i poreklo reči elebak. Moj pokojni deda je to često koristio kad je želeo da naglasi razočarenje mojim ujakom ("onaj moj elebak!" :lol: ), i ja sam stekao utisak da se radi o nekoj kobinaciji mamlaza i lenštine, tj. probisveta, i da se obično odnosi na mlađeg muškarca koji ima sve predispozicije da postane propalica (uzgred, to nedostaje u rečniku, kao i nešto malo modernizovan i slengiran propalitet).edit: greške u kucanju

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
  • 2 weeks later...
Rečnik narodnih pogrdnosti se lepo podgojio... ali vidim da za dosta reči nedostaje značenje i poreklo, pa bi bilo lepo koncentrisati se malo na to.
Благодарим на прилогу, убацио сам све ово, и успут проверио неке речи које су и саме погрде, коришћене за дефиниције других погрда - а такође су недостајале, те додао где је фалило.934.
Link to comment
Link više ne radi.
Овај би морао да ради: а онда ко не ваља, изгрдити га на пасја кола... али стварно нешто не ради. Сад ћу да одигнем хаубу да видим шта је.Ево, ради... била нека гужва на серверу код последње ажуришке, па није прошла насловна за тај део. Edited by расејан
Link to comment
q. od ovcemuda od labuda
Те тако стигосмо до 939... али ово отвара читаво ново поглавље. Досад смо се бавили погрдним изразима који се упућују особи, или на рачун особе, просторије/места/возила те особе. Ово су погрде на рачун нечег што је особа рекла или урадила. Углавном омаловажавањем - као ово што си приложила - али мислим да ће се ту наћи још ихај и четврт.
Link to comment

Mislim da će biti ihaj i 3/4 :D , pisala sama na XEJT temi pre toga pa sam bila u modu angry.gif . Ako se uklapa ubaci, ako ne setićemo se nečeg drugog, za pogrdne izraze smo barem nadareni :s_d: .EDIT :Vidim da je ubačeno, znači nastavljamo...

Edited by Krotka
Link to comment
Шае то бре?
Vukajlija kaze :http://vukajlija.com/uhljup/88571 I pri tome citira stih grupe Zabranjeno pusenjeOne ce znati da si niko i ništa običan uhljup sa KoševaMislim da se pominje i kod Andrica "uhljup i fukara", ali ne znam tacno u kom delu / delima, mozda neko zna ?Edit :Nisam nasla, ali nasla sam novi izrazuljep, necist, neuredan covek, zbirka pripovedaka ":Žedj"Ima jos izraza kod Andrica ;) Edited by Krotka
Link to comment

Listam Andrićeve knjige i gledam rečnike koji se nalaze na kraju svake. Evo nove reči.munafik - licemer, čovek koji je prividno primio islam ( Na Drini ćuprija )

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...