Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 1 month later...

Jeo sam Žurek na varšavskom aerodromu, realno najbolja aerodromska klopa ikada. Možda zato što se veče pre toga pilo i malo spavalo, a ovo je bio jutarnji obrok u pauzi za drugi let.

 

Jeo neko? Spremao neko?

Poljska supa sa kobasicom, rknu i jaje i još svašta, nakisela. Osnova je raž, ali ako dobro dobro razumem odradi se nekakva fermentacija.

 

Edited by pacey defender
  • +1 3
Link to comment

jep, treba ti ražani starter, slično kao starteri za hleb. treba ti integralno ražano brašno i 4-5 dana da ga napraviš sam, ako nemaš tu sreću kao ja da imaš dobro snabdevene poljske prodavnice u komšiluku. nije komplikovano, ali treba da se bude pažljiv.
prvo, brašno mora da bude zaista integralno i dobro, možda u nekoj zdravoj hrani da vidiš. drugo, tegla mora da bude sterilisana i potpuno suva, a voda prokuvana pa ohlađena. treba ti i nekoliko skroz zdravih neoljuštenih čenova belog luka i to je to. ima i varijanti da se doda lovorov list, najkvirc i biber u zrnu, svašta nešto, ali to sve povećava rizik da starter propadne. sad ovako, sipaš u teglu 100gr brašna, dodaš 3-4 kašike tople prokuvane vode i dobro promešaš. ubaciš beli luk i naliješ vodom, pola litra. ne ide poklopac, pokriješ nekom gazom ili tako nečim što pričvrstiš gumicom ili koncem. e sad to ostaviš negde na mračno i relativno toplo mesto, treba mu temperatura od oko 25 stepeni, i za 4-5 dana imaš gotov starter. eventualno može luk da ispliva na površinu, samo malo lupni dnom tegle po podlozi i potonuće opet.
ako nemaš nameru da ga koristiš i za neki hleb, možeš i da smanjiš količine, trećina ovoga ti je dosta za dva litra žureka.

sad evo i za žurek, kad sam već krenuo :)
dakle prvo iseckaš 300gr slaninince na kockice i baciš u šerpu da se topi. kad otpusti masnoću i krene da dobija lepu boju, dodaj iseckanu glavicu luka, malo pojačaj vatru i prži dok luk ne dobije lepu zlatastu boju. onda podliješ sve sa dva litra mesnog bujona, dodaš unutra 3-4 lista lovora, po 5-6 zrna bibera i najkvirca, par šargarepa, koren peršuna i komad korena celera sve onako krupnije isečeno. dodaje se i poljska bela kobasica, mada nije neophodno uopšte, ali ako imaš što da ne... možeš mirno i nemačku belu kobaju, mada se i jedni i drugi kunu da je to nešto sasvim različito ja neku veliku razliku ne vidim :D

to sve ostaviš da se kuva jedno pola sata, tj. dok kobaja ne bude kuvana i povrće mekano. u međuvremenu skuvaš nekoliko jaja, barem jedno po osobi, i oljuštiš ih. lovor sad izvadiš a sipaš onaj starter. količina zavisi od toga koliko kisela želiš da ti bude supa (tj. koliko si mamuran od sinoć :D ). kad umešaš starter, probaš, dodaš ako treba soli i bibera, dodaš i kašičicu suve mirođije i pospeš po površini čen-dva sitno iseckanog belog luka.
kod služenja se često dodaje kisela pavlaka ili mileram, ja dodam pola kašičice rena, a obavezno se ubace polovine ili četvrtine kuvanih jaja i
malo sveže mirođije ili peršuna. ja još na žumanca od jaja bacim koje zrno kima, obožavam.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Da, ovo odgovara receptima koje sam pronasao onlajn, drago mi je da vidim da uspeva odnosno da neko ima iskustva sa time.

 

Super. Mozda se odvazim. Kad ovako poslozis, priprema nije obimna niti zahteva neko veliko vreme, samo je pipava.

Link to comment

ide na sveeeeee

 

ja meso mariniram u njemu. ako ti je već gotovo pečenje, onda bih predložio dve varijante. prva je da mu dodaš listove korijandera i beli luk. ako je redak dokuvaš malo da se zgusne i ostaviš sat-dva u frižideru. druga je da grčki jogurt ostaviš da se ocedi pa u njega umešaš sos, maslinovo ulje, krupnu so, peršun, beli luk i flekice ljute suve paprike.

 

a naravno, uvek možeš i prosto da ga iskoristiš kap preliv za salatu...

 

Edited by aram
  • Hvala 1
Link to comment
On 23.4.2022. at 13:44, askeladden said:

Kupujem starter kod Poljaka .Pravio Zurek i samo sa povrcem,i sa iseckanom dimljenom kolenicom i OG.Generalno odlicna supa.

Evo već treći dan se čvari ovaj kućno spravljeni starter po @aram receptu. 

 

I sad razmišljam - kako da znam da je sve u redu odnosno da nešto nisam zgovnao?  Da ne sipam nešto ukvareno u supu. :D

 

Blago smrducka na kiselo kroz gazu, raž se taloži a tečnost je zamućena.

Link to comment
8 minutes ago, pacey defender said:

e, to. cenim da sam na pravom putu. hvala.

Pravio sam starter za hleb od kiselog testa.Na pocetku mirise malo cudno dok na kraju ne dodje do mirisa gnjilog voca,zrele banane…Rye whisky 

  • +1 1
Link to comment

Treća činija Žureka upravo biva sabijena. :fantom:

 

Ne bih ja ovde ništa menjao. Hvala, momci.

 

ps - bela kobasica iz lidla radi posao. Ren i beli luk na kraju su jako bitni.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...