Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Gordon Ramsay humus sa bundevom

 

 

y4mGPzNIy2b7LUPUpOPAVPNJSt-BlEkLzcFAmT5J

 

Ispekao sam komade bundeve (oko 1 kg), sa đumbirom i češnjevima belog luka, zalio uljem, začinio suvim začinima: so, biber, korijander, cimet.

Izblendirao sa dve konzerve leblebija i jednom čili p, pri čemu se blender ozbiljno oznojio (Not Me!). Na kraju popravio ukus (so, biber), naseckao sveži korijander i zalio limunom.

 

Edited by Ras
  • +1 3
Link to comment

potopiš preko noći, ujutru oljuštiš i dobro očistiš, pa staviš da se kuva 2-3-4 sata, koliko treba. u vodu u kojoj se kuva dodaš so i 2-3 kašike ulja. pri kraju dodaš bluk izgnječen, jedan čen na svakih 100 grama boba. procediš, ostaviš malo vode sa strane da regulišeš gustinu. bob propasiraš ili izblendaš, treba da bude kao gušći pire. ako treba dodaš pomalo vode. razliješ u tanjire da se ohladi, kad služiš isečeš na kocke pa preliješ zagrejanim uljem u koje si dodala alevu papriku. pazi da paprika ne izgori, da ne bude gorka! ja da bih to izbegao zagrejem ulje da zacvrči, prelijem bobove pihtije, pa onda pospem alevu po njima. sačekaš par minuta da se to prožme i eto mezetluka uz rakiju :)

Link to comment
potopiš preko noći, ujutru oljuštiš i dobro očistiš, pa staviš da se kuva 2-3-4 sata, koliko treba. u vodu u kojoj se kuva dodaš so i 2-3 kašike ulja. pri kraju dodaš bluk izgnječen, jedan čen na svakih 100 grama boba. procediš, ostaviš malo vode sa strane da regulišeš gustinu. bob propasiraš ili izblendaš, treba da bude kao gušći pire. ako treba dodaš pomalo vode. razliješ u tanjire da se ohladi, kad služiš isečeš na kocke pa preliješ zagrejanim uljem u koje si dodala alevu papriku. pazi da paprika ne izgori, da ne bude gorka! ja da bih to izbegao zagrejem ulje da zacvrči, prelijem bobove pihtije, pa onda pospem alevu po njima. sačekaš par minuta da se to prožme i eto mezetluka uz rakiju [emoji4]
dobro ispale. taj suv bob se kuva mnogo brze nego shto sam mislila. isto sam mislila da taj format retkog pirea nece da se stegne nikad, ali ni to nije tachno [emoji38]ol:

mada bih vishe volela da strukturno lichi na pravu pihtiju. prosto nije zele :(



sent from novi mnogo jak bubamoto.


  • +1 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

Moja(e) baba(e) dok je(su) pravila(e), a kako se ja sjecam:

Razlije se mleko u sto vece posude (ona je koristila bas velike tepsije, okrugle, koje zauzimaju pola ili vise sporeta). To se kratko prokuva i onda se skloni na drugu stranu sporeta ("hladniju", gde se ne lozi) i tu stoji i povremeno se okrene (vatra je bas slaba, lozi se samo da je ima) dok se ne uhvati kajmak (par sati, a cesto i preko noci i onda se ujutro pokupi)

Link to comment

Realno to u kućnim uslovima jeste zametan posao i zahteva vreme a i prostor, tehnologija je prosta nema tu filozofije.
Bitno je da je površina mleka koje je, ajde tako da kažem, u kontaktu sa vazduhom što veća jer se sa te površine skuplja kajmak.
Gledao sam da ljudi "razlivaju" mleko u onim kockastim plehovima iz rerne jer oni imaju dobar odnos površina...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Pa to sama tehnologija je prosta ko pasulj, sve ostalo je problematično


Mislim ja ranije kad sam kuvao mleku u onom "loncu što pišti" tu se navatavao fim sloj kajmaka. Al za jednu krišku hleba...




... Shiit has hit the fan



Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...