Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

moja omiljena pica!

moja mama je pravi sa tunjevinom, isto overim svaki put

bilo mi je smešno što je zove sViNJćone, mislila sam da je neka njena izmišljotina, svaki put čudeći se zašto joj je dala ime od svinje kada je pravi s tunjevinom

sad vidim da nije mnogo promašila

 

hvala za ideju i za video, baš sam svratila po inspiraciju za ručak

Link to comment

hladi se svinjćone, a ja se jedim što sam zaboravila da bacim koju maslinu

recept mi se dopada, jedino što sam morala da dodam još šolju vode na tu količinu brašna

generalno, mislim da za takva mekana i žilava testa, udeo vode mora biti makar 60%

Link to comment

Hvala za tip.Mi smo koristili heljidino i speltino brasno.Ispalo vrlo ok.Trebalo je malo trazenja po rerni temperature i gde staviti pleh,ali ispalo je kao na snimku.

Link to comment

nema na čemu. samo da dodam da ovaj fil za picu koji on pravi (isto može sa tunjevinom), koristim i za makarone

inače ne volim mnogo kratku pastu, ali u toj mogu da se udavim

iz razloga do sada nepoznatih čovečanstvu, meni se ne dopada sa drugim "paradajzima" tako kao sa paradajz pireom

Link to comment

Meni omiljeni preliv za pastu je sitno seckani luk,celer i rendana sargarepa plus bluk..Dobro se proprzi i nalije paradajzom plus voda ili buljon.Kad voda ispari i dobijes ok gustinu ,to je to.Samo rendani parmezan ili nesto tog tipa i taj sos.I ovaj sa incunima ili tunjevinom.Bolognjese sos ne secam se kada sam zadnji put pravio kuci.A ni lazanje.Ne volim meso preko testenina.

Mozda ti se dopada jerbo se ovde paradajz pire proprzi prvo pa se dodaje voda.Ja tako obicno radim.Dobije se malo drugaciji ukus.

Edited by askeladden
Link to comment

pa da, paradajz pire u izvornom obliku je bezveze

mislim da termička obrada karamelizuje šećer u pireu i da mu to daje taj drugačiji šmek

 

pravila sam i ja neki preliv od šargarepe ranije, dobro si me podsetio, nisam odavno

bez paradajza :)

Link to comment

Za vikend sam bio inspirisan N1 dodatkom o kulinarstvu.

 

Najpre piletina (u medu) sa suvim šljivama i prazilukom

 

Uradio sam sve po receptu, ostavio piletinu u medu, a narednog dana je pržio nakon što sam je uvaljao u brašno. Jedino što sam poslužio sa kockama feta sira (premia redovno kupujem, a ovoga puta sam se poslužio onom iz vera, koja je takođe odlična) i prstenovima sveže ljute papričice. Sir sam dodao kao protivtežu svim slatkim ukusima, a prisetio sam se i pite sa (tvrdim, zrelim) sirom i suvim šljivama, koja je na dezert meniju hotela Mona na Zlatiboru.

Ostavljanje piletine u medu na kraju mi se čini ne toliko bitnim sa aspekta kompletnog utiska o jelu, a tu su i suve šljive koje su takođe slatke. Ubuduće ću pripremati sa piletinom regularno začinjenom. Med se ionako može dodati naknadno preko jela, ili se kockice feta (ili nekog drugog) sira mogu natopiti medom, pa tako servirati.


Drugo: svinjske šnicle sa pestom i sa tikvicama u paradajz sosu

 

Pripremio sam regularan pesto (umesto pinjola koristio sam semenke suncokreta). Šnicle sam začinio pestom i ostavio par sati pre pripreme, zatim ih kratko propržio sa obe strane i poređao u posudu da se peku u rerni, u sokovima iz tiganja i uz dodatak malo vode. Pekao sam ih same sigurno duže od 30 minuta koliko stoji u rp, a kada su dovoljno omekle prelio sam pelatom sa rendanim tikvicama i malo pavlake i ostavio da se sjedini još tih petnaestak minuta. Ukrasio sam preostalim bosiljkom, a preskočio sam mocarelu, obzirom da sam već koristio parmezan prilikom pripreme pesta, a bio je spreman i za dodatno rendanje preko gotovog jela.

I ovo je bilo super ukusno, a pošto smo pojeli šnicle, preostali sos sam danas iskoristio za brutalno dobru pastu. Pasta je naravno tradicionalne boje, sve dok ne posetim ivynu sestru.

 

Briljirao sam prilikom pripreme palačinki.

Jednu već pržim i masa je nešto gušća no što želim. Levom rukom dosipam mleko u masu, a desnom mutim mikserom. Posudu pridržavam.... ne, ne pridržavam!

Odlažem mleko, mutim još kratko vreme, onda mozak komanduje palcu: stop! Palcem pomeram prekidač na mikseru na isključeno, ali mikser nekako nastavlja da se vrti! I umesto da se tu zaustavim u neverici gledam kako odbija poslušnost i tu se stvarnost nekako iskrivljuje i vreme više ne teče uobičajenom brzinom. Podižem nekako mikser, zapnem o zidove posude i sada se jedan od ona dva nastavka vrti spolja u prazno, odnosno grebe o zid, a drugi i dalje muti masu.

Palačinka koja je na tiganju sada već dimi sa tiganja i prinuđen sam da žongliram: levom rukom podižem tiganj sa vatre, a desnom izvrćem posudu! Smesa se sliva na pod, i to dobar deo, moram da kažem.

Ipak ostalo je dovoljno da se zasladimo, nakon što sam počistio lom. Imam svedoka!

Edited by Ras
Link to comment
  • 1 month later...

Pominjali ste dagnje na topiku. Zanima me, kakav je kvalitet u Idea prodavnicama? U podrumu Beogradjanke ih ima, kazu da stizu sredom i subotom. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Volim da smuckam pilece belo sa soja sosom, medom i susamom. Sta bih mogao tu da dodam (mozda ananas) ili mozda neku salatu (zelenu zbog balansa).

Dajte neki predlog.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...