Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

prepekla sam mak na teflonu, zamiriso, zapucketo, pa samlela. jako zanimljivo. otiso je na braon, ima ukus kafe. osecam da bi dobro isao s mesom, ali ne razumem se u meso da bih znala kako. sutra mu ne ginu zobene :D

 

Link to comment

drustvo - treba mi pomoc. 

 

imam neku specijalnu priliku gde treba pristojno ugostiti prijatelje. jelovnik ce biti jesenji - znaci divljac. narucio file od jelena, par komada po kilo svaki. s tim nemam problema, osmudim na vrelom tuchu, kratko u rernu i na odmor. uz to povrce s pare, najverovatnije sparoge i mlade sargarepe, one male, otprilike velicine prsta, sos od pecuraka i krompir pire sa uljem od tartufa. sos od pecuraka pravim zato sto sam nedavno jeo file od musa sa sosom od pecuraka i kombinacija je bila odlicna. a pri tom imam vrhunske susene pecurke (crna truba/black trumpet), dobio iz svedske od prijatelja gljivara, on sam brao i susio.

 

e, sad, trebao bi mi neki slatkasti umak (brusnice, borovnice, kupine, jagode) ali da ne bude standardna marmelada ili bozicni sos od brusnice. voleo bih da ipak bude nesto zanimljivije. gledah po internetu, ima raznog, al ko velim da ipak priupitam ovde, sigurnije mi je da pravim po preporuci. 

Link to comment

ja bih rekao da ipak napraviš klasični umak od borovnica ili da ga malo oneobičajiš dodavanjem i malo kleke, a ja uz srnetinu, ako je pečena, volim i sos od konjaka i narandže (mada me stalno uče da je to samo za uz ptičurine neke :lol:). napravi oba, pa nek se služi ko čime voli...

40gr smeđeg šećera rastopiš lagano u dva deci konjaka. dodaš u to sok od dve narandže i narendanu koricu od jedne, posoliš blago, pobiberiš jako i krčkaš lagano dok se ne prepolovi.

 

a možeš i umak od grožđa

 

dve šake belog grožđa bez semena naliješ vodom da ogrezne, pustiš da provri i kuvaš jedno 5 minuta. odliješ vodu, rkneš unutra jedno 50gr putera, jedan deci neke madere i na vrh kašičice karanfilića u prahu (ili veži par komada celih na končić, pa posle izvadi i  baci). to dinstaš još 5-6 minuta, onda možeš da dodaš mrvljeni ili na listiće sečeni pečeni lešnik, jedno dve pune kašike (preporučujem) i sitno seckane pečurke (to vidi sam, pošto već praviš nešto od pečuraka...)

 



 

Link to comment

fala drustvo. 

 

vidis, ta ideja sa klekom ti nije losa. imam gomilu sushene, moze da se izdrobi par zrna da mu da dodatni smek. fino ide kleka s jelenom. 

 

dobro mi zvuci ovaj sos od narandze, i ja volim narandze sa raznim mesima ali da, morao bih uz njega i brusnice. 

 

ovaj od grozdja mi deluje kao varijacija na klasicne vinske sosove uz divljac al to mi nije to jer cu vec praviti sos za preko mesa. treba mi nesto gusce i sladje. 

 

vidim ja da ce biti bas kako si predlozio - ova prva dva pa ko sta voli.

Link to comment

nema :cry:

 

ima smrznutih tresanja koliko zelis. ima smrznutih marela ali im dodaju secer. visanja (sour cherries) nema. ima koktelskih visanja u teglicama (karbofix). ima kod poljaka kompota od visanja. i ima dzema od visanja koji je dodatno zasladjen koncentrovanim sokom. to bi mozda moglo da se prokrcka i nesto od toga pokusa, zato mi je pao na pamet. 

Link to comment

sta ga znam, tvrde i zvakaste, sok iscuri kad se istope, nesto kao visnje. stavljaju ih ljudi u nutribulite, prave vocne jogurte i slicno, za to su odlicne, onako pravo iz zamrzivaca. kad se otope, eventualno bi se mogle iskoristiti sa sve sokom za vocnu salatu s dodatkom nekog alkohola, seckanog suvog voca, badema, oraha i slicno. nisu za jesti nasuvo

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...