Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Luizijanski gambo, moja verzija.Sastojci:zaprška (roux): - Pola šolje maslinovog ulja (ne morate extra virgin, bilo bi bacanje para...razumećete kad čujete šta se s njim radi) - Pola šolje oštrog brašnatrojstvo (trinity): - Dve zelene paprike, one debele babure -Celer, onako kad se isecka da bude nešto jače od pola šolje. Ma, turite celu šolju. - Crveni luk, pola šolje. fauna: - Pola kile gambora - Pola kile sitno seckanog pilećeg filea (kockice 3 sa 3 santima, gulaš sajz) - Neka nemasna riba, najbolje rečna, ja stavio pastrmku ali to je malo bahato. Nemojte šarana, suviše je mastan, ubiće gambo.čekaj šta još ide:a da - Čili paprika u prahu...ljuta aleva. - Mediteranski začinski kombo (bosiljak, majčina dušica, origano). Origano da bude u tragovima, a ako ne umete da se kontrolišete najbolje ga zabatalite. - Biberi razni, šta imate to stavite. - Lovorov list - Izgnjeckani beli luka, jedno 5 čenova, nismo deca. - Mladi luk, sitno seckan na kolutiće - kašika ili dve soka od limetei još: - Jaka pileća supa, puno nje, barem litar, može i jače.____________________________________________KABALISTIČKI GUMBO1. AIN SOPH, prvobitno jedinstvo, primordijalna supa koja daje osnovu vaskolikom životu. Tečnost, esencija života, koja je, po ravvi Isaku Luriji, pretekla od izlivanja Božije energije u posude Apsoluta zvane sefiroti Drveta života. Roux. Osnova gumboa.Prvi, veoma težak korak je zaprška. Uzmite DEBEO tiganj. Mora biti debeo, i tačka, inače ode mast u propast. Pomešajte ulje i brašno na medijum vatri, i kuvajte, neprestano mešajući, oko pola sata. Fazon je u boji. Ako hoćete da jelo bude baš kejdžunsko, radićete na srednjoj vatri dok to čudo ne poprimi prijatan ukus pečenih košpica raznih, uz lepu svetlosmeđu boju. Može da se desi da vam ovo izgori, u kom slučajtu bacite sve i počnite Jovo nanovo. Oko roux-a nema kompromisa, ili valja, ili će uništiti celo jelo.2. TROJSTVOCeler, paprika i luk, zbirno izdinstani, kao Otac, Sin, Duh daju celinu veću od zbira svojih delova. Zajedno ih isecite, zajedno bacite u zapršku, dinstajte...Podlivajte polako supom koju ste prethodno skuvali, sve po pola kutlače, da budete sigurni da će supa lepo rastvoriti sav roux. 3. MAN GAVE NAME TO ALL THE ANIMALS...IN A BEGINNINGNisu sve životinje istovremeno nastale, ni dobile ime, Gospod je u svojoj mudrosti prvo stvorio jedne, druge, pa treće.- Sledstveno tome, ne valja ih ni istovremeno kuvati, pržiti, peći, dinstati. Kada procenite da je vreme, to jest kada povrće baš onako lepo omekša i počne da baca čudesan, prolećni miris, tada ubacite piletinu, začine, ubacite so po želji, rknite sitno seckan mladi luk, lovorov list, biber! Razmašite se po spice racku kao starozavetni Jehova, ubacujte, pustite mašti na volju, zaljutite ako ljudi koji će jesti tako vole, ako ne, onda samo gambo učinite pikantnim, prelijte pile sa još supe, sve sipajte! Vatru odmah utišajte na tihu.Kada piletina bude skoro meka, dodajte ribu, koju valja kuvati dok treba, mada i ako se malo raskuva nema veze. Povadite lovorov list.Na koncu stavite gambore, njima je 5-10 minuta dovoljno. Zalijte sa onom supenom kašikom, ili čak dve, soka od limete.Gotovo.4. SINTEZA, APOTEOZAZavršili ste jelo. Ako želite najpraviji pravi ukus, ohladite jelo, i držite ga u frižideru, poluotvoreno, 1 dan. Sutra vrlo polako zagrejte...U međuvremenu ste skuvali basmati ili neki drugi plemeniti pirinač, jasmin ili tako neki. Basmati, naravno, kuvate sa puterom. Gambo se služi tako što se sipa preko sloja pirinča u velikoj posudi za supu. Najbolji hleb za uz njega je kukuruzni. Ohladite puno, puno piva. Pustite kejdžunsko-kreolsku muziku. "Balfa Brothers". Marc Savoy. Buckwheat Zydeco...Eeeej živote.

Edited by vasudeva418
Link to comment
banatjanin, ma' maaan! :rastaman:...planiram da sa vama dvojicom-trojicom dembelih organizujem neki kotao kad spustim camac za ovu sezonu...
lele, pa ti i vodu voliš, mislim reku. moj čoek 100%od moja tri čamca nema više ni jedan. ali kupujem sledeće nedelje novi plac pored Tise, gde premeštam sojenicu. a onda je renoviram do leta. pa, mislim da će i tamo biti kakih forumskim objedanja
A sti cinite sa ovu boldovanu? :) Ima mnogo dobar kolac sa predmetnom, ali ga ja znam samo odavde.Fantasticna je i da se mesha sa nekim dzemom, na primer sa jagodama.
moja žena pravi nešto kao američku pitu, ali ja baš i ne otkidam na to.daj recept, možda je tvoj bolji
Link to comment
dajem lazanje u subotu za ovog lososa u nedelju:obliz:
prihvatam ponudu :nostalgicanzatvojomlazanjom:...samo ne mere ovaj vikend, vec sam bukirana kuvarica <_<
lele, pa ti i vodu voliš, mislim reku. moj čoek 100%
jebo lososa, kad će onaj suljpa?
na reci ove sezone tesko, tj u potpalublju...iskomplikovali su se bilateralni odnosi sa alasima, a i sporet je uklonjen...mozda u aprilu kad spustimo plovilo, a treba da kupim i kotlic, pa da ga razdevicimo pasuljem.
Link to comment
moja žena pravi nešto kao američku pitu, ali ja baš i ne otkidam na to.daj recept, možda je tvoj bolji[/b]
Recept je slican kao i taj tvoje drage madame :rolleyes: Meni ta vrsta kolaca nikada ne uspe (testo uvek neshto syebem).Ali zato na primer Vasina torta, samo tako :lol: Od reforme i da ne pricham.Nego ti reche da na pijaci ima 30 vrsta salata. Da li znash kako se na srpskomzove salata koja se recimo na slovenackom zove matovilka,nemacki Feldsalat, a u Austriji Vogerlsalat. I da li je ima medju tih 30 sorti?Ja sam luda za tom salatom i spremam je sa recimo przenom dzigericom,ali uvek sa onim cuvenim uljem ( crno ko kolmajz) od tikvinih semenki.I ima ga samo u Austriji oko Graca. Oprilicno skupoceno ( 20 Eura litar),ali ga koristim samo za zelene salate, uvek uz ono cuveno sirce iz Modene. Edited by Teja
Link to comment
Nego ti reche da na pijaci ima 30 vrsta salata. Da li znash kako se na srpskomzove salata koja se recimo na slovenackom zove matovilka,nemacki Feldsalat, a u Austriji Vogerlsalat. I da li je ima medju tih 30 sorti?Ja sam luda za tom salatom i spremam je sa recimo przenom dzigericom,ali uvek sa onim cuvenim uljem ( crno ko kolmajz) od tikvinih semenki.I ima ga samo u Austriji oko Graca. Oprilicno skupoceno ( 20 Eura litar),ali ga koristim samo za zelene salate, uvek uz ono cuveno sirce iz Modene.
ja ga zovem motovilac, možda ima još neko ime. zovemo ga i pipis?lata, žena ima madjarske krvibundevinim uljem se slobodno opskrbi u Srbij, banat iz Srpske crnje ga pravi a i ima i slovenačkih. ja slabo trošim, ali mislim da je jeftinije nego kod tebe
Link to comment
ja ga zovem motovilac, možda ima još neko ime. zovemo ga i pipis?lata, žena ima madjarske krvibundevinim uljem se slobodno opskrbi u Srbij, banat iz Srpske crnje ga pravi a i ima i slovenačkih. ja slabo trošim, ali mislim da je jeftinije nego kod tebe
Hvala na informaciji ( cu ustedim jedno 50 ojra).Ej ,ovo pipi na nemackom znachi"pishkiti" :D Necu da zamisljam tu meni dragu salatu kao "pipi" :)
Link to comment

ima feldsalat pod imenom motovilec, skup je kao otrov i nijedan koji sam probao u srbiji nije tako dobar kao nemacki.ima srodna travuljka takozvana potocarka, koga ne mrzi da bere po selima do kojih nije stigla civilizacija, pokraj reka i potoka kao sto joj ime kaze....za rabarb nisam znao da ima u srbiji domace proizvodnje mada mi je tipovano da neko iz okoline panceva to ima u sezoni.ima dosta toga u novoj srbiji da se nadje, mada ne uvek i jeftinije nego u nemackoj. korijander je otrovno skup ako kupujes kod one 2 babetine sa kalenca koje imaju monopol na trgovinu travkama i egzotikom u srbiji. ja se korijanderom snabdevam na onoj maloj pijacici kod kineskog trznog centra u bloku 70 gde sam upravo kupio 5 vezica po 20 dinara, veze su velicine onih persunskih sa istom cenom. tamo se svasta bizarno nadje, uglavnom namenjeno kinezima. uzeo sam njihov vlasac, nesto drugacijeg oblika nego ovaj evropski, ali istog ukusa, dobio sam brat bratu pola kile za 50 din. kineski mladi beli luk, bukvalno mikro dimenzija je 20 din vezica, takodje sjajan, i kod njega zeleni list ima mnogo bolji ukus nego kod ovog domaceg kod koga se cesto ne moze ni jesti. apsolutni hit kod kineza u sezoni su oni malecni duguljasti plavi patlidzani sto ih ima po raznim azijskim radnjama, za thai, indijsku ili kinesku varijantu. savrsenog je ukusa, sladak, nema nikakvu gorcinu. samo na teflon sa malo maslinovog ulja, beli luk i ulje od susama, ili prepeceno seme od susama za finis, ubistvo.inace kad smo vec kod toga, bacam hejt na one koji gaje onu fensi italijansku rukolu ciji je ukus jos malo pa da ga nema. par odmetnutih baba na kalenicu prodaje izvrsnu domacu rukolu, nekultivisanu, ciji je ukus daleko intenzivniji ali koja ne izgleda tako fensi kao ona italijanska iz kutije od stiropora.za mene najbolji kolac od rabarbe je ujedno i najjednostavniji: krambl. googlajte rhubarb crumble. ne zaboravite samo blago umucenu slatku pavlaku BEZ secera kao preliv.apropo "jebes lososa, daj pasulj", a pasulj sa lososom? javlja mi se dobar recept na tu temu, probacu za weekend pa javljam.ulje od bundeve: nijedno iz srbije nije ni prineti dobrom nemackom ili jos bolje austrijskom. lepo kupis najjeftinije u austriji, i ono od 5 ojra iz aldija sa'ranjuje najskuplje srpsko bio. bojim se da je tajna u vrsti bundeve koja je kod nas drugacija nego tamo, i onda nema sanse. isto vazi i za ulje od susama, narocito za ono tamno. kineska su zakon u odnosu na domace varijante.zajcev, samo sloga (u tanjiru) srbina spashava:). farbajte te vase skalamerije na vodi, pa da se krcka!EDIT: 'deva, maksimalan rispekat. nadam se da je kokos, vlasnica grudi koje su skoncale u gumbu, uredno zaklana na sred kujne i njena krv iskoriscena u odgovarajuce voodoo svrhe kao pratilac odlicne kreolske vecere. mogao bi ovo da ponovis za drugare sa kulinarskog foruma.

Edited by gazza1
Link to comment
ima feldsalat pod imenom motovilec, skup je kao otrov i nijedan koji sam probao u srbiji nije tako dobar kao nemacki.za rabarb nisam znao da ima u srbiji domace proizvodnje mada mi je tipovano da neko iz okoline panceva to ima u sezoni.ima dosta toga u novoj srbiji da se nadje, mada ne uvek i jeftinije nego u nemackoj. korijander je otrovno skup ako kupujes kod one 2 babetine sa kalenca koje imaju monopol na trgovinu travkama i egzotikom u srbiji. ja se korijanderom snabdevam na onoj maloj pijacici kod kineskog trznog centra u bloku 70 gde sam upravo kupio 5 vezica po 20 dinara, veze su velicine onih persunskih sa istom cenom. tamo se svasta bizarno nadje, uglavnom namenjeno kinezima. uzeo sam njihov vlasac, za mene najbolji kolac od rabarbe je ujedno i najjednostavniji: krambl. googlajte rhubarb crumble. ne zaboravite samo blago umucenu slatku pavlaku BEZ secera kao preliv.apropo "jebes lososa, daj pasulj", a pasulj sa lososom? javlja mi se dobar recept na tu temu, probacu za weekend pa javljam.ulje od bundeve: nijedno iz srbije nije ni prineti dobrom nemackom ili jos bolje austrijskom. lepo kupis najjeftinije u austriji, i ono od 5 ojra iz aldija sa'ranjuje najskuplje srpsko bio. bojim se da je tajna u vrsti bundeve koja je kod nas drugacija nego tamo, i onda nema sanse. isto vazi i za ulje od susama, narocito za ono tamno. kineska su zakon u odnosu na domace varijante.!
Ima te Feldsalate u Austriji (valjda je to i zemlja porekla), a i ovde u Nemackoj tu salatu pazarimo bash kod tog Aldija,ali je doticnaiz Francuske. Ja dva puta godisnje idem u Francusku, i vidi chuda zadnjih godina ta salata i tamo postaje zakon.Inache je za dzabaka (jedno pakovanje recimo 1 Euro= 150 grama a to je ogromna cinija salate)Shta je bre to "vlashac"? To srpski jezik ili vlashki? :D Ova rabarba je zaista najbolja u "krambl" izvedbi. Ja zapravo i ne znam za drugu.Ja uvek taj kolach kupujem,ne umem da ga pravim, a i mrzi me,jedem ga sa ili bez shlaga.Cesto sam bila u tom bundevarskom kraju Austrije. Iste bre tikve kao i nashe. Zute ;) An danas pazarih u Aldiju to ulje. 250 ml=4 Eura. Ali lepo zapakovano u male slatke flashice.Na licinom mestu kod seljaka u Austriji kosta 20 Ojra litar.Nego bre, sta radish s tim korijanderom? Zarazen si sa indijskom kuhinjom? :D Edited by Teja
Link to comment

vlashac nije nishta vlashko:)vlasac ti je bre schnittlauch, kad moramo na mrskom jeziku da se sporazumevamo:)te austrijske bundeve su malo crvenije kore od nasih. nase su vise sa zutom korom, a i sumnjam da su to one sto se trose za ishranu dragih nam svinja. jestive su valjda one sa hrapavom korom, vise krem zelenkasto, mada opet ne znam kakve pa to ima veze kad se za ulje koristi semenka. inace znam o cemu pricas, prosle godine smo u stajerskoj bili u jednom mlinu ili kako se vec to zove gde se cedi ulje od bundeve, jeste bilo papreno, a nikakav problem nemam sa onim sto se kupi u samiski u austriji sto retko predje 4-5E za pola litra. e sad, ne pise na njemu RSVP ili neka slicna plemicka titula, ali se lako utesim kad pogledam sta bih ovde mogao da kupim da to nemam na zalihama.ne volim korijander u prahu ili zrnu nesto narocito i obicno ga sakrivam od zene koja se direktno ponasa kao gremlin posle ponoci kada dodje u posed istog. ali svez korijander je mama, prost sendvic, onaj svapski crni vodeni hleb sto stize iz komune iz meljaka, malo putera sa belim lukom, ili sada u sezoni recimo svapskog sira malo olaksanog jogurtom sa naseckanim ili schnittlauchom* ili jos bolje ovim divljim belim lukom sto je naglo postao popularan jbte stao mi mozak kako se zove, berlauch je na nemackom, 2-3 snita tanko secene mesnate crvene paprike najnezdravije gajene u stakleniku mmmm, i dosta korijandera u listu, svezeg, za zobanje. a moze i malo zguzvane acimove dalmatinske prsute sa zlatibora da se umetne tu negde izmedju, s oprostenjem:)

Link to comment

inace, krambl je senzacionalan kolac, cak i maksimalni debili za slatko kao ja to mogu da nabodu. vreme pripreme 10 min, vreme pecenja 20 min, vreme konzumiranja, 2 min.odlicna kombinacija je sljive i orasi ili jabuke i grozdjice i cimet, dobro poznato iz drugih kolaca. onda sumsko voce u svim oblicima, maline, sta god. kapiram kada bi stavio krastavce u krambl ispalo bi opet super.

Link to comment
vlashac nije nishta vlashko:)vlasac ti je bre schnittlauch, kad moramo na mrskom jeziku da se sporazumevamo:)te austrijske bundeve su malo crvenije kore od nasih. nase su vise sa zutom korom, a i sumnjam da su to one sto se trose za ishranu dragih nam svinja. jestive su valjda one sa hrapavom korom, vise krem zelenkasto, mada opet ne znam kakve pa to ima veze kad se za ulje koristi semenka. inace znam o cemu pricas, prosle godine smo u stajerskoj bili u jednom mlinu ili kako se vec to zove gde se cedi ulje od bundeve, jeste bilo papreno, a nikakav problem nemam sa onim sto se kupi u samiski u austriji sto retko predje 4-5E za pola litra. e sad, ne pise na njemu RSVP ili neka slicna plemicka titula, ali se lako utesim kad pogledam sta bih ovde mogao da kupim da to nemam na zalihama.
Leleee, da sam juce umrla ne bih znala da je vlashac taj (Schnittlauch) :D Mislila sam da ga ima samo u nemackoj.Super je za meshavine sa nekim blagim krem sirom i sa tim crnim hlebom.A one tikve (u Austriji) mi nesto licile na one moje iz Srbije. Klopaju svinje i te zute.Barem u mom kraju ;) Ali s druge strane ,verovatno imash pravo, jer se taj zejtin cedi na najprimitivniji nacin (ono stisnesh semenke i dobijeshzejtin). Mene je fasciniralo da seljaci ( kakvi bre grofovi) cede to ulje po potrebi,cediljke ko iz 18.veka i pakuju ga u nekejeftine flashe na kojima jedino stoji da se mora upotrebiti u roku od godinu dana.Za kolach od rabarbe savrsheno si u pravu. To je i jedina varijanta tog kolacha.Ja ne umem da ga pravim, ali je i u pekarama fanstastican.Ne znam da li cu ikada da zavolem korijander, a narocito taj svez. Mozda ,kad omatorim , ali mi vreme nesto izmiche :D
Link to comment
DSC02507.jpgkazu da se ovo zove "riba na milanski nachin"fileti se mariniraju sat-dva u frizideru, marinada: limunov sok, jedna mala glavica crnog (kazu braon - eshalote luk) i maslinovo uljetiganj: zagreje se 60gr putera i jedna kasika ulja a fileti se paniraju: prvo se ubace u brasno sa solju i biberom, u drugom tanjiru je jedno jaje sa kasikom mleka, i na kraju prezlefileti se brzo prze - po 3-4 minuta po stranitopli preliju toplim puterom u kom je brzo i blago proprzen jedan chen belog luka i kasika seckanog persuna.krompir kuvan u mikrotalasnoj (odlicno uspeo - 12-13 minuta za kilogram krompira)zelena salata=ruchak :)
Link to comment
inace kad smo vec kod toga, bacam hejt na one koji gaje onu fensi italijansku rukolu ciji je ukus jos malo pa da ga nema. par odmetnutih baba na kalenicu prodaje izvrsnu domacu rukolu, nekultivisanu, ciji je ukus daleko intenzivniji ali koja ne izgleda tako fensi kao ona italijanska iz kutije od stiropora.
poslednjih x kupovina, na različitim mestima - ni da prismrdi rukoli. di su te babe?
Link to comment
....ali uvek sa onim cuvenim uljem ( crno ko kolmajz) od tikvinih semenki.I ima ga samo u Austriji oko Graca. Oprilicno skupoceno ( 20 Eura litar),ali ga koristim samo za zelene salate, uvek uz ono cuveno sirce iz Modene.
to cak i u Srbiji ima da se kupi u svakom bolje snabdevenom Miskovicu. I ne znam otkud tolika fama oko toga, pre par godina u Sloveniji za ruchkom 2 tete mi objasnjavaju da je salata zapravo sveza ali da su koristili buchno ulje pa je malo tamna a potom sledi nasiroko objasnjavanje sta je i od cega se dobija to ulje.O Danima Ludaje u Kekendi nije bilo svrhe da im pricam kao ni o svim ukrasnim dulecima, jestivim dulecima, dulecima za tocenje rakije u podrumu mog pradede......
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...