Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

On 19.3.2019. at 21:06, Host said:

Dagnje u prazan lonac bez ikakvih dodataka. 5 minuta ili dok se ne otvore.

 

Ako hoces sos, mozes da koristis i alternative vinu. Vino se koristi zbog deglaziranja i kiseline, a te efekte mozes da postignes i sa kiselim sajderom, pivom ili sircetom umesanim sa malo bujona od povrca. Mozes i bez toga, samo dodas gremolatu pred kraj. Pocnes sa malo cluka (najbolje salote) i bluka na puteru, dodas malo stabljike celera i sacekas da smeksa. Onda prelijes sa tecnoscu po izboru, sastruzes dna serpe i sacekas minut-dva da ispari alkohol. Od zacina mozes da dodas sta ti padne na pamet od mediteranskih. Recimo, majcina dusica, lovorov list, (njih izvadis na kraju) ili samo persun. Ubacis dagnje i promesas posle minut-dva i jednom na kraju. Izvadis dagnje a sos ostavis jos koji minut da se malo zgusne i na kraju prelijes dagnje sosom. Tako spremaju Francuzi i to mi je najbolji recept. 

 

Dagnje su OK i sa djumbirom u kokosovom mleku. Omeksas cluk na ulju, dodas malo sitno seckanog djumbira i sveze ljute papricice, ubacis kokosovo mleko i zacine po izboru (recimo korijander, kurkuma isl). Kad provri ubacis dagnje i ostavis 5-6 minuta ili dok se ne otvore uz povremeno mesanje. Na kraju nacedis malo limuna i dodas seckani cilantro (moze i persun).

 

 

A sta je to deglaziranje?

Link to comment

ovaj host kao oni sto prodaju kvantnu medicinu, vazno je zvucati strucno, cujes mariniere, deglaziranje i emulzija, pa smetnes s uma da si ikad jeo dagnje na buzaru, aha, ne moze da se umace ako nema putera :D

 

 

Link to comment
6 hours ago, cmrlj said:

ovaj host kao oni sto prodaju kvantnu medicinu, vazno je zvucati strucno, cujes mariniere, deglaziranje i emulzija, pa smetnes s uma da si ikad jeo dagnje na buzaru, aha, ne moze da se umace ako nema putera :D

 

 

 

 

 

Pa vidi, kad sozercam ontički aspekt pojavnosti hrane, skoro pa fenomenološki, nije mi lako da zanemarim i njen ontološki status.

 

 

Zato sam i spemio besne pljeskavice, stoje u vrižiredu da ih sutra pečem. 

 

Link to comment
On 19.3.2019. at 16:41, renne said:

Pa napravi buzar bez vina, sa mnogo bluka i peršina

 

Ovo je tačno, doduše znam da važi za 'divlje' mušlje, sa gajenim nisam probao.

Edited by Anonymous
Link to comment
On 17.5.2017. at 14:50, adam said:

ja otkako sam otkrio pacece grudi iz salamure, drugacije skoro da i ne pravim. malo traje al nije tako komplikovano i definitivno vredi probati, jako je ukusno. pacetina se uvalja u suve zacine, ostavi na 24 sata u frizideru i zatim ubaci u sud s vodom pa u rernu na pola sata na onizu temperaturu. (...)

 

 

 

Help!

 

Stavih sinoc pacetinu da odstoji za danas po Adamovom receptu, ali smo neocekivano zavrsili na kasnom rucku kod prijatelja i sad bi nam ovo bilo visak. Sta da radim sa pacetinom do sutra? Plasim se da ce postati jako slana, ako je ostavim u tako u soli i zacinima? Sutra bih je pravila za rucak, tipa oko 14h.

 

Uzgred, dobih neku kao ispasiranu jabuku sa mangom, ne znam kako bih to drukcije nazvala. Da li ce ici to kao preliv za patkicu, tako "samo", ili da pomesam sa necim..cim? Obicno napravim taj preliv sa medom, pomorandzom i balzamikom koji je Adam preporucio i to onda prelijem preko pirea.

 

 

Link to comment
13 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Help!

 

Stavih sinoc pacetinu da odstoji za danas po Adamovom receptu, ali smo neocekivano zavrsili na kasnom rucku kod prijatelja i sad bi nam ovo bilo visak. Sta da radim sa pacetinom do sutra? Plasim se da ce postati jako slana, ako je ostavim u tako u soli i zacinima? Sutra bih je pravila za rucak, tipa oko 14h.

 

Uzgred, dobih neku kao ispasiranu jabuku sa mangom, ne znam kako bih to drukcije nazvala. Da li ce ici to kao preliv za patkicu, tako "samo", ili da pomesam sa necim..cim? Obicno napravim taj preliv sa medom, pomorandzom i balzamikom koji je Adam preporucio i to onda prelijem preko pirea.

 

 

au jebemti, nisam ovo ranije video - izvinjenje. al za drugi put... ako imas vremena, izvadi iz salamure i zavrsi recept, nije dugo u rerni, pola sata. pa u neku kutiju, dobro zatvori i ostavi sa strane da se prohladi pa u frizider.  nema veze kad cete jesti, cak ne mora da se jede toplo. moze da stoji do nedelju dana sigurno. kad zelis da konzumiras, izvadis, tanko iseces i to je to. bitno je da se ne sece pre jela, bude fino rozikasto i sveze iznutra. mozes malo da ugrejes u rerni (bas malo, da bude mlako, da se slucajno ne presusi unutra) a i ne moras - vrlo je ukusno i kad se jede hladno, kao suvo meso je. 

 

mozda ako duze odlezi u salamuri moze da se ubaci u hladnu vodu na jedno pola sata (da izvuce visak soli) pa da se onda dalje obradjuje ali ne znam da li bi radilo - niti da li bi izvuklo i ostale zacine. al ako je frka, ja bih tako. pa ako su zacini oslabili (kad je gotovo probas pa znas u kojoj si situaciji) malo mozda pojacati sosove. sve ovo pisem napamet, nisam probao nego razmisljam kako bih ja resio problem. 

 

jabuka s mangom - ja bih dodao u to ljute tucane paprike, zlicicu balzamika, po trunku soli i bibera, pola kasicice rendanog djumbira i mozda (ovo bih prvo probao s malom kolicinom sa strane) zlicicu nekog likera.... kontro/gran marinije bi mogao al cenim da bi i visnjevaca radila, taman je dovoljno slatko i kiselo da malo smiri balzamiko. ali i ovo pisem napamet tako da bih krenuo lagano pa namestao ukuse u hodu dok se ne snadjem. doduse, ovo nije za preliti preko pirea nego vise kao pratnja uz pacetinu. 

Link to comment

Ostavila sam sve kako je, stavljam u rernu za ručak, i javljam kako je ispalo.
Razmišljali smo da napravimo to sinoć, ali nam se nije svidela ideja podgrevanja; hladno bi moj muž teško jeo ;D

Link to comment
47 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ostavila sam sve kako je, stavljam u rernu za ručak, i javljam kako je ispalo.
Razmišljali smo da napravimo to sinoć, ali nam se nije svidela ideja podgrevanja; hladno bi moj muž teško jeo ;D

nadam se da ce sve biti kul. al svakako javi da znamo za ubuduce. :D

Link to comment

inače izbegavam šampinjone, ali portobello kad naletim, volem :)

 

onako džinovske imaju sasvim drugi ukus. marinirao ih pola sata u soja sosu, balzamiku, medu, belom luku, djumbiru, mulju i crvenom vinu, pa pod gril u rernu jedno 20-tak minuta. prosto, brzo i njami.

Link to comment
9 hours ago, nisam ja said:

O pa ti već imaš dvoje dece. 

 

Srećan sam rabiti ovu bednu opasku koja uglavnom referiše na mene kao treće dete. 

 

Verovatno je najbolje reci da moji roditelji sad imaju troje unucadi. Moja mama, kada pravi rinflajs a zet je tu, forsira samo sos od mirodjije, jer on ne voli paradajz. Ili: "pravicu ti dzigericu kada ostanemo sami" i onda ja tako jedva cekam da se muz vrati nazad da bih mogla da uzivam u maminoj kuhinji. Onda posalje zetu kobaje, za Peru Zderu tanke junece kotlete a meni zaboravi sunku - nije bilo mesta. U poslednje vreme sam pocela da se bunim kao jos vece dete, "a meni, a meni?" :lolol:

 

 

8 hours ago, adam said:

nadam se da ce sve biti kul. al svakako javi da znamo za ubuduce. :D

 

Ispalo je samo dosta slanije. Muz je uzivao, a ja sam pojela triput vise pirea nego sto bih inace i posle stukla dve case vode na eks. :D  Stajalo je dakle 24h +17h na kraju.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
2 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Ispalo je samo dosta slanije. Muz je uzivao, a ja sam pojela triput vise pirea nego sto bih inace i posle stukla dve case vode na eks. :D  Stajalo je dakle 24h +17h na kraju.

sad znamo, hvala sto si podelila iskustvo. al pojelo se, to je bitno. a i muz uzivao. ja nesto bas nisam od slanog pa bih prosao kao ti, osim sto bih najverovatnije stukao bocu belog umesto vode. :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...