Jump to content
IGNORED

Penzije: prava i ograničenja


Recommended Posts

Glavni tužilac Evropskog vrhovnog suda ocenio je da principi na kojima počiva Rister-penzija znače diskriminaciju stranaca. Ukoliko sud bude sledio stav tužioca, Nemačka bi mogla uskoro da bude prinudjena da izmeni zakonske odredbe vezane za ovu dobrovoljnu penziju.
Ukratko, svako ko je uplaćivao ovu dodatnu penziju, morao je da ostane u Nemačkoj da bi je primao, a i da vrati sve državne doprinose ako reši da napusti zemlju. Sada će se to promeniti, moći će da se, po osnovu ove penzije, uzimaju i krediti za izgradnju i kupovinu stana/kuće i van Nemačke itd.Koga zanima više, evo.Kako je u drugim zemljama i sa drugim vrstama penzija?Znam da je mnogima ovde još rano da o tome razmišljaju, ali vreme brzo ide... na moju žalost.
Link to comment

meen interesuje ima li neko iskustva sa izvlacenjem penzije iz nemacke (redovne, a ne dodatne)? ja sam u nemackoj radila 64 meseca, tako da sam presisala 5 godina. cula sam neke prica da i onda moze, posto sam radila na univerzitetu i nisam imala redovnu dozvolu boravka. takodje, prvih 9 meseci sam imala neki specijalni ugovor i vise se ne secam da li sam uplacivala penziju. druga varijanta, sa prebacivanjem para u penzioni fond je valjda i dalje moguca. da li je neko probao kao drzavljanin srbije da prebaci penziju u neku trecu zemlju gde zivi i radi?

Link to comment

Skoro sam siguran da redovnu penziju imas pravo da dobijes i mislim da je svaki poslodavac obavezan da ti uplacuje penziono. Raspitacu se detaljnije pa ti javljam. Ovo za prebacivanje iz Srbije mi je vidis zanimljivo, nikad mi nije palo na pamet...

Link to comment
Skoro sam siguran da redovnu penziju imas pravo da dobijes i mislim da je svaki poslodavac obavezan da ti uplacuje penziono. Raspitacu se detaljnije pa ti javljam. Ovo za prebacivanje iz Srbije mi je vidis zanimljivo, nikad mi nije palo na pamet...
Није ни мени, јер је увек по дифолту било немогуће ишчупати паре оданде. Да сипаш, то је увек могло и радо се примало, ал' кад треба своју лову да изнесеш, одмах двеста трипер комбинација. Ја сам чак размишљао (и још увек размишљам... шљам... шљам) да повучем лову из места где сам радио само пар година, па немам права ни на шта, у Србију, где би та лова ваљда нешто значила. Сад... ако Мађарска не ревалоризује своје старе године, онда ништа.Некако ми се не чини да би лова оданде нешто допринела овде... јесте био већи проценат, али је зато плата била нижа за отприлике фактор 5 до 10, како кад. Можда ипак боље у супротном смеру.
Link to comment
Skoro sam siguran da redovnu penziju imas pravo da dobijes i mislim da je svaki poslodavac obavezan da ti uplacuje penziono. Raspitacu se detaljnije pa ti javljam.
imam pravo da dobijem penziju kad napunim n godina, ali da li imam pravo da dobijem pare nazad pre? tu ima neko pravilo od 5 godina, ali do sad niko nije umeo da mi objasni sta to znaci.
Ovo za prebacivanje iz Srbije mi je vidis zanimljivo, nikad mi nije palo na pamet...
nisam ja mislila iz srbije, nego iz nemacke u neku zemlju koja nije srbija.
Link to comment

Ako si uplacivala pare u penzioni fond krace od 5 godina, mozes ih sve odmah podici, dovoljno je da im posaljes zahtev i bankovni racun na koji da uplate.

Link to comment

Ako imaš preko 60 meseci, onda valjda možeš da vučeš penziju napolje, ali ne možeš više da radiš u Nemačkoj danas-sutra. Da li to ima neke posledice i na EU nivou, nemam pojma. Pre sam mnogo češće posećivao forum na trust7 sajtu, gde stranci u DE (doduše uglavnom iz IT oblasti) razmenjuju iskustva, pravila, pravne postupke protiv države i slično. Sajt je i otvorila grupa pravnika (Nemaca) da bi pružili pomoć strancima. Vredi prolistati.BTW, privatni dodatak penziji može valjda uvek da se izvuče napolje, jer tu država ne meša svoje prste i ne uplaćuje svoj dodatak kao kod rister rente. Na primer, imam kod Allianza životno osiguranje i ukoliko se to osiguranje ne naplati (tj. ako me ne satre voz kod Hadžića), od 65-te godine se to tretira kao dodatna penzija i mogu da biram da li hoću kompletnu sumu na račun kao premiju, ili da mi isplaćuju mesečno cifru dok sam živ.

Link to comment

hvala za link, trust7 ima korisne informacije. tamo sam procitala da 5 godina pravilo ne vazi ako se odselis. pogledala sam i nadeutsche-rentenversicherung-bund i tu kazu isto: posle 24 meseci, predas i dobijes svoj deo uplacivan u penzioni fond.

Ako imaš preko 60 meseci, onda valjda možeš da vučeš penziju napolje, ali ne možeš više da radiš u Nemačkoj danas-sutra.
ovo nisam nigde nasla. kako mislis - ne mozes da radis?
Link to comment

Tu informaciju sam bio našao još pre par godina na tom istom trust7 sajtu, kada su prvi ljudi koji nisu bili zadovoljni nemačkim green card programom odlučivali da idu dalje u UK, Kanadu ili druge destinacije, a imali su više od 5 godina radnog staža. Kao, ako zatražiš penziju, onda si gotov sa radom, inače bi svako mogao za zatraži penziju i nastavi da prima platu.

Link to comment
  • 4 weeks later...
hvala za link, trust7 ima korisne informacije. tamo sam procitala da 5 godina pravilo ne vazi ako se odselis. pogledala sam i nadeutsche-rentenversicherung-bund i tu kazu isto: posle 24 meseci, predas i dobijes svoj deo uplacivan u penzioni fond.
Da, vracaju ako se ne vratis u Srbiju, posto iz Srbije imas pravo dobrovoljno uplacivati u njemacki penzioni fond :huh:Isto tako vracaju i ako se odselis u bilo koju zemlju koja nije tvoja maticna zemlja, pa makar bila jedna od zemalja iz koje imas pravo uplacivati navedenu dobrovoljnu penzjiu :blink:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...