Jump to content
IGNORED

Beogradski fantom vs. Sveti Georgije ubiva azdahu


zzzzz

Recommended Posts

Стварно не могу да верујем колико кратко добацује наше колективно сећање. А и памет. За "Подземље" је РТС потрошио све што су имали, и много више од тога пошто је преко њега и "Комуне" ишло испумпавање државних пара. Вишегодишња пракса, која је трајала до 21. века, да РТС чека утужење да би се исплатио хонорар потиче управо од тада. Сигурно су и Французи искијали неки франак за Кусту, али нема тих пара која могу да плате, примера ради, да полиција упада у станове и скида антене са прозора пошто се напољу снима тотал "предратног Београда", као што се дешавало на Косанчићевом венцу. Тако нешто је резервисано за државне пројекте, нарочито у тоталитарним системима. И још једна ствар - то није био "српски државни пројекат", већ југословенски државни пројекат. Провери на ИМДБ-у, уосталом.
Sto se tice ucesca RTS-a u projektu on nije isplacivao "honorare" vec je (mali broj) osoblje koje je dobilo posao dobijalo platu + dodatak na istu , a bilo je mnooogo ljudi sa RTS-a koji su sa pismom od Vucelica dobijali nekoliko meseci neplaceno a onda potpisivali regularne (jaka rec za taj dokument ali shvatas sta mislim) ugovore od komune za rad u filmskoj ekipi...Pre ce biti da je "sve sto je imao" RTS potrosio na snimanje spotova Vesne Zmijanac po ulicama BG...Sto se tice skidanja antena secam se papira tj. ugovora sa tada jedinom firmom za SAT TV iz barajeva za montazu/demontazu antena u tom kraju, a toga se secam jer jedni od klijenata su bili Z.Brunclik i Nada Topcagic cool.gif A to sa milicijom...Ako cemo pravo i tokom snimanja filmova Klopka i Beogradski Fantom dodjes u situaciju da treba "ocistiti" ulicu od kola koja su parkirana....Probas da obavestis stanare koga nadjes nadjes, ako nekoga ne nadjes kuci jbga, moze mu se desiti da se ujutru probudi i da ga strefi slog mu nema kola, a ti sih uz pomoc policije "preparkirao" par ulica dalje...Tako se radi i bojim se radice se... Edited by veljaGB
Link to comment
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    11

  • zzzzz

    8

  • Glen Livet

    7

  • kobni zelaya

    5

bila navodno markoviceva turneja pre neko vece na rts a ne tako davno dignuta dzeva jer se neka tresh kopija pojavila na netu ... a vec treba televizijska reanimacija da ne ode u vecni zaborav ... domaci film takav kakav je u zadnjih 20 godina je manje za bioskop a vise direkt za trafike ili neki teve program gde vec ionako svasta emituju.
x
Link to comment

Odgledao sam juče Beogradskog fantoma. I, bez trunke predrasuda, ako ponegde moram i da pokusam svoje reči (kao što sam i najavio u prvom postu), evo mojih nabacanih impresija:Pre svega, u pitanju je solidan film. I, takođe pre svega, u pitanju nije film koji će postati kultan, pošto, u suštini, nije ni u jednom trenutku krenuo stazom kultnosti naših najčuvenijih filmova. Naime, Beogradski fantom je, nadasve, rekonstrukcija događaja, a ne priča. Film je napravljen, kako s?m reditelj kaže, tako što je najpre prikupljen "dokumentarni" deo (intervjui sa temeljno prikupljenim savremenicima, od policajaca i vlasnika automobila, do prijatelj? Vladimira Vasiljevića - Vlade Opela), da bi se, nakon toga, na to nadogradila igrana konstrukcija. To je, naravno, sasvim legitimno, ali je, samim tim, i istina ono što je neko od kritičara napisao, da je u pitanju film ponajviše nalik onima koje imamo prilike da gledamo na "History Channel"-u, pre nego romansiranim opisima buntovnika bez razloga, što bi, verovatno, bio smer kojim je film trebalo da ide ne bi li postao kultan. Ovako je samo dobar.U Beogradskom fantomu nema razmahivanja priče - priča se gradi kroz ispovesti savremenika i ume da bude nezgodno to što je najveći deo zanimljivih replika, koje izazivaju reakciju publike (a, kao za inat, sad ne mogu da se setim niti jedne), potekao iz usta živih svedoka, dok su dijalozi u igranom delu pomalo klišeizirani i deluju nedovršeno, što opet pomaže utisku da posmatramo stvarne događaje, ali se time gubi na, ne znam pravi izraz, rekao bih - poetici. Ne sumnjam da su dijalozi u stvarnom životu takvi, ali to, naprosto, nije filmično. Jeste, skoro sigurno, prilično verno istini, ali nije filmično i to je najveći nedostatak ovog filma. Mislim da je igrana priča morala da bude slobodnija, manje zavisna od robovanja dokumentarnom delu, ali je pitanje da li je to i moglo da se učini, pošto je film, rekoh, i počeo da se pravi kao rekonstrukcija.E sad, ta rekonstrukcija je, za naše uslove, fascinantna, a za svetske, mislim, više nego solidna. Vidi se da je produkcija odrađena za sve pare, što predstavlja i najbolju odbranu autora od svojevremenih optužbi da su kidnuli s parama i da filma neće ni biti. Fotografija (a bogami i zvuk) odrađeni su na najbolji mogući način, usklađeno sa epohom, zagasitih tonova, pomalo nalik Davitelju protiv davitelja. Scenografija, odeća, tehnologija, muzika... pedantno su izabrani, a na drugi pogled se primećuje da je još veći trud uložen da se ne vidi ono što ne bi trebalo, što rezultira i nekim pomalo ogoljenim scenama, pošto je, naravno, prilično teško napraviti Beograd od pre 30 godina. Otud se događa da ulice moraju biti prilično sablasno prazne (iako bar automobila iz tog vremena i dalje ima u izobilju), da se biraju lokacije koje se nisu izmenile i, što je takođe bitno, koje nemaju upadljivo izmenjenu okolinu (zato je, npr. SIV maltene idealan, dok je Slavija predstavljala priličan problem, sa kojim se na kraju, s mukom, ali odlično, izašlo na kraj), a primetno je i da, što je scena na konkretnijem i prepoznatljivijem, a danas izmenjenom mestu (čitaj, Slavija, Bulevar Revolucije, Autobuska stanica), kamera se više fokusira na krupnije kadrove, dok se razmahuje, a sintagma "jurnjava automobilima" dobija svoje pravo značenje, na lokacijama na kojima autori nisu, radi verodostojnosti, bili prisiljeni da snimaju, nego su ih sami izabrali i na kojima nisu bile neophodne velike promene za stvaranje iluzije vremeplova. Tada automobilske potere dobijaju pun zamah i deluju napeto i prožeto adrenalinom, a takvih sekvenci u našem filmu nije bilo, verovatno, još od Noža žike Mitrovića. I, sve i da je to jedini dobitak srpske kinematografije od ovog filma, vredelo bi i mnogo više od 750.000 evra.Film, inače, traje nešto manje od 90 minuta, što je prilično malo, a kad se oduzmu pripovedanja svedoka, igrani deo teško da prelazi sat vremena. Iskreno, stekao sam utisak da je to premalo i da je ovaj film morao da traje bar dva sata, kako bi se priča mogla do kraja ispričati. Ne mislim, pri tom, da je nešto od činjenica izostavljeno, ali tu je upravo suština - izostavljen je onaj deo koji bi vezao čoveka za junake i koji bi dodao neophodnu začinjenost priči. S?m slučaj je odlično ispričan, ali nedostaje psihološka obrada glavnog junaka (koju je režiser, kako kaže, namerno izbegavao), ali i ljudi iz okoline, pre svega policajaca, koji su prikazani sa izvesnim poštovanjem, ali ne i ljubavlju autora za njihov cilj privođenja kriminalca pravdi.To nas dovodi do likova i glumaca u filmu. I tu posebne zamerke nema. Milutin Milošević bi, po čistoj pojavi, mogao da bude Dragan Nikolić nove generacije, ali u ovom filmu on ne glumi. Ne progovara nijednu reč, dugme za facijalnu ekspresiju u mozgu mu je zakočeno na oznaci "smrtno ozbiljno" (iako jedan od intervjuisanih savremenika za Vladu Opela kaže da je "uvek bio društven i veseo"), ali, iz nekog razloga, to odlično funkcioniše. A funkcioniše iz upravo suprotnih razloga od onih na kojima su autori postavili glavne smernice filma - funkcioniše jer je filmičnije imati usamljenog heroja, autentičnog buntovnika ledenog pogleda, šejna bez ikakve prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, nego jednog običnog čoveka, ljubitelja brze vožnje, koji je radio to što je radio, najverovatnije, bez bog zna kakvog uvida u razloge svojih dela, što je Vlada Opel, po svemu sudeći, zapravo bio. S druge strane, ostali likovi prate tok priče i deluju verodostojno, ali ne i naročito upečatljivo, uz dva izuzetka. Negativan je Nada Macanković, čija je pojava definitivno najbesmisleniji segment filma (hvala bogu, ne preveliki), pošto njen lik em što nema nikakvu svrhu, em što narušava principe verodostojnosti koje su sami autori postavili. Ona bi trebalo da predstavlja, valjda, personifikaciju oduševljenosti Fantomom, ali njeni motivi i postupci ostaju nejasni i ni na koji način se ne može objasniti ubacivanje takvog lika u film. Na stranu što je njena gluma nepostojeća, tako da teško da iko može da opravda njeno postojanje u ekipi ovog filma. Ipak, pretpostavljam da bi ionako mizerna finansijska konstrukcija bila još bednija da ona nije bila ubačena i da joj nije izmišljena uloga, tako da to može predstavljati izvesno pojašnjenje, ali nipošto i opravdanje za autore. Drugo odstupanje od šablona, ali u suprotnom smeru, je, iznenađujuće, Marko živić, koji je po svemu uložio najviše napora i, samim tim, i učinio najviše od svih glumaca u filmu. Pre svega, on je imao početnu prednost u tome što je jedini glumio konkretnu osobu koju je mogao da upozna i da na osnovu toga stvori lik koji tumači. Ali, pri tome se vidi da je lik i nadogradio, kako bi pomogao filmu, učinivši ga i grubljim i življim, te, samim tim, i prijemčivijim publici. Uveren sam da će većini onih koji budu pogledali film, kao najupečatljiviji ostati upravo lik Fanđa, koga tumači Marko živić, što, iskreno, za mene predstavlja ogromno iznenađenje.Ukratko, da ne smaram više, film koji je mogao da ide u drugom pravcu, da bude stilizovaniji, posvećeniji pričanju priče (makar i ne sasvim tačne), nego nabrajanju činjenica, ali koji je, kad je već krenuo u tom smeru, u najvećoj meri ostvario svoj cilj. Jovan Todorović je pokazao da je moguće da čak i čovek koji završi FDU napravi pristojan film. što je već podvig neslućenih razmera.7,5/10

Link to comment
Odgledao sam juče Beogradskog fantoma. I, bez trunke predrasuda, ako ponegde moram i da pokusam svoje reči (kao što sam i najavio u prvom postu), evo mojih nabacanih impresija:7,5/10
ja sam pokušavala da užickam neke besplatne karte za premijeru, pošto nemam para za kartu. plašim se da neću stići da ga pogledam dok se bude davao u bioskopima a ne volim da gledam filmove ako nisu na velikom platnu. bila sam jako radoznala i prosto oduševljena izborom teme za film. moj otac je bio deo te ekipe koja se pojavljuje u filmu, pa valjda i zbog toga.ti si ovo tako lepo opisao, da će mi sad biti lakše i ako ga ne budem podgledala.vladice sine ti tako prožimaš stvari... :) iz ove tvoje analize nameće se zaključak (barem meni) da bi ti tačno znao kako da napišeš dobar scenario. sa uživanjem bih to čitala.10/10
Link to comment
muzicki insert iz fantomasta da kazem, poslusajte/pogledajte sami. eeeeehhhh....pozeleh onaj stari beograd.... share and enjoyp.s. iz nekog razloga ne izlazi mi pod youtube kodu Edited by mustang
Link to comment
ja sam pokušavala da užickam neke besplatne karte za premijeru, pošto nemam para za kartu. plašim se da neću stići da ga pogledam dok se bude davao u bioskopima a ne volim da gledam filmove ako nisu na velikom platnu. bila sam jako radoznala i prosto oduševljena izborom teme za film. moj otac je bio deo te ekipe koja se pojavljuje u filmu, pa valjda i zbog toga.ti si ovo tako lepo opisao, da će mi sad biti lakše i ako ga ne budem podgledala.vladice sine ti tako prožimaš stvari... :) iz ove tvoje analize nameće se zaključak (barem meni) da bi ti tačno znao kako da napišeš dobar scenario. sa uživanjem bih to čitala.10/10
Pohvale gode, djavo me spalio narcisticnog, hvala... Elem, nisam ni ja neki bogatun, ali utorkom cika Miskovic nama, studentariji, daje kartu za 150 dinara u Delta sitiju. Ako i ne spadas tu, a delujes mladoliko, probaj, meni nisu ni trazili indeks.A sto se tice scenarija, mozda se nekad i obistini... Tacnije, trebalo je jos pre dve godine, ali naravno nista od toga, tako da came sada neke njegove pretece u fioci mog pisaceg stola, tj. kompjutera i cekaju bolje dane...
Link to comment

Gledala oba:Fantom dobar, 5--fantom u filmu ostao fantom, i to je ok, ipak su mogli da mu dodaju neku emociju- da li uživa, ili se zajebava ili je napet ili besan, ovako ne izgleda kao fantom, nego kao robot ili samo kaskader.-sumnjam da je razgovor ispred SIV-a bilo onako neobavezno ćaskanje, pre sam sklona da zamislim neko direktnije ribanje, makar se i dešavalo napolju.-za trunku, trunčicu je više dokumentarnog dela od igranog.-Nada Macanković mi je predstavljena mnogo čedna, ako je taj V.Vasiljević stvarno bio takav baja.Georgije:-nemam šta da kažem, dosadan je i konfuzan.

Link to comment
-fantom u filmu ostao fantom, i to je ok, ipak su mogli da mu dodaju neku emociju- da li uživa, ili se zajebava ili je napet ili besan, ovako ne izgleda kao fantom, nego kao robot ili samo kaskader.
Pa kad taj momak zna samo to da glumi. Zavrsio je robotsko-autisticki smer na akademiji. Kao sto je Mirjana Jokovic zavrsila smer Silovana Zena...Inace apelovao bih na mlade koji se dive ovakvim saobracajnim ludorijama da ne polaze putem nesavesne voznje jer mogu na raskrsnici udariti nekog ko je skoro i jedva kupio auto. Toliko...
Link to comment

Odgledao Fantoma i prilično sam zadovoljan. Slažem se da filmu nedostaje nekih pola sata u raznim fazama, najviše možda kod dela kada se slupa, to se u filmu desilo prilično prebrzo. Reditelj je izgleda zaboravio da je ovaj ukrao pandursku motorolu, nigde se posle ne vidi da ju je koristio. I tako, nekih sitnih zamerki ima, ali za početnika film skroz dobro urađen, na pravim mestima ubačeni dokumentarni inserti, izjave aktera...Kad smo kod aktera, da li neko zna kako se može doći do Fanđa i reći mu u lice da je 1 obična isfrustrirana, iskompleksirana pandurska qrčina? "Fantom je bio Fantom deset dana... Fanđo je bio i ostao Fanđo". :yucky:

Link to comment

Gledah Fantoma pre neki dan, dobar je film, mada kao sto je receno gore, lici na one rekonstrukcije sa History kanala. Bolje je da su snimili kompletani igrani film, a onda odvojeno dokumentarac, koji bi pustali na TVu kao reklamu za igrani film. Mozda za par godina cela stvar bude zrela za jedan remake, tj. potpuno igrani film, jer se oko ovog dogadjaja moze napraviti sasvim solidna prica. Moze da se uradi ono sto je uradjeno sa novim Italian job-om, tj. da se film preseli u danasnje vreme i isprica neka nova prica bazirana na staroj, ali tada bi se onda izgubila ta komponenta bunta protiv nekadasnjeg rezima. Svakako mislim da je napravljen propust sto "pravi" igrani film nije napravljen, i da to ostaje prilika za buducnost.Kakogod, ovaj film, takav kakav je, je sasvim dobar sam za sebe.

Link to comment

meni se najvise dopalo to sto se vidi da reditelj ima dobar filmski ukus. obicno se iz domacih filmova zakljuci potpuno obrnuto. da je fantom i gori nego sto jeste, cenio bih to sto se iz aviona vidi da se covek pali na melvila.

Link to comment
On je zavrsio taj smer na akademiji... Kao sto je Mirjana Jokovic isla za silovanu nesrecnicu a Pavle Vuisic za matorog alkosa. Sergej Trifunovic je zavrsio za Sergeja Trifunovica urbanog.
Pa kad taj momak zna samo to da glumi. Zavrsio je robotsko-autisticki smer na akademiji. Kao sto je Mirjana Jokovic zavrsila smer Silovana Zena...
Ponavljas se, ne valja ti to.
Kad smo kod aktera, da li neko zna kako se može doći do Fanđa i reći mu u lice da je 1 obična isfrustrirana, iskompleksirana pandurska qrčina? "Fantom je bio Fantom deset dana... Fanđo je bio i ostao Fanđo". :yucky:
Meni je upravo taj citat odlican. I dalje ga mrzi - znaci da mu je i dalje stalo. I znaci da je to stvarno bilo bitno.
Link to comment
Meni je upravo taj citat odlican. I dalje ga mrzi - znaci da mu je i dalje stalo. I znaci da je to stvarno bilo bitno.
Citat je skroz super. Jasno se vidi da ga čovek i dan danas mrzi i da ne može da se pomiri da ga je neko tako svemoćnog i brzog zajebavao kao malo dete. Nevezano za to imam neopisivu želju da mu one stvari kažem u facu. Lik i danas veruje da je neka faca. Slina pandurska...E da, živić uopšte nije loš u njegovoj ulozi! :o
Link to comment
Zajebavaš! Koga/šta glumi?
Nisam još gledo film, al u živićev nastup u Fajront republici odisao je dečačkom srećom što je eto, vozio gradski autobus pun statista. Naravno, kad su statisti videli ko ih vozi umalo nisu digli pobunu - nismo bre mi plaćeni za ove egzibicije, rekao je, parafraziram!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...