Jump to content
IGNORED

Arhitektura i Urbanizam kod vas


msmodesty

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ivan

    13

  • msmodesty

    7

  • onamonamo

    7

  • Аврам Гојић

    6

Blokovi na Novom Beogradu, koji se lepo mogu videti na planu pred vama, nisu bili ni u mašti 1938-me.Ovo može biti 1958-ma, što se podudara sa mojim saznanjima o jezeru kod Ratnog ostrva.Naime, postoje planovi hidroinžinjera Nikole Batinića, za oba jezera, negde u tom periodu (ako mogu, nabaviću ih). To je inače autor današnje Ade Ciganlije, kao i mnogih drugih hidroprojekata širom bivše YU. Drugo jezero je isto tako bilo u planu da se izvede po njegovom projektu (tako kakvog ga vidite na slici) i trebalo je da oba jezera budu povezana u aksijali, t.j. da ih spaja ogroman bulevar. Ali i tada je urbano-politička mafija pravila zvrčke. Te je ovaj autor zaglavio ćuzu usled partijske nameštajke. U danima zatvora projektovao je "Bajnu baštu". Nakon svih peripetija, kao freelenser otišao je za Libiju i napravio je najduži vodovod na svetu, od oko 6000 km, preko cele Libije, od oaza na jugu, do gradova na severnim obalama. Iako 1928-mo godište, ovaj stari čikica neumoljivo još radi. Još uvek projekte za Gadafija.

Link to comment
  • 1 month later...

Ових дана сам прегледао неких 500 фотки што је ћерка снимила у Лас Вегасу. То је невероватна комбинација - једно од ретких места овде где архитектуре има на све стране, где се не жали лова да се направи нешто упечатљиво. Има чак и играња бојама, што је другде скоро незамисливо, не у тим размерама и тог засићења - овде је најшареније што може да се види кад се на равну фасаду накачи стакленац који одсијава плавкасто, цијан или тако нешто. У Вегасу има чак и зграда које одсијавају љубичасто, или неки прозори златнобронзано а неки плавкасто, па то онда има неку шару. Све у свему врло занимљиво, у поређењу са овим војнотуристичким местом овде, где чак ни хотели немају шмека, све саме коцке.С друге стране, Вегас је кич, саздан на кичу и у славу кича, при чему је став, изгледа, "знамо да је ово кич, па шта, ми хоћемо баш тако и то ћемо да урадимо на највишем нивоу". Све је овако или онако тематски урађено, римски део је урађен са истим оним словима каква у цртаћима стављају да означе грчко-римску антику, венецијански део има аутентичну реплику моста... изнад улице, канал је мало даље, златних лавова и разноразних склуптурарж небројено. Део архитектуре су, ваљда, и имитатори Елвиса, који су жанр за себе, и тешко да можете да не сретнете ниједног.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...