Jump to content
IGNORED

Excel pitanja


Recommended Posts

Da, to je najelegantniije, ako se znaju Pivot Tables. Ali, ako su svi podatci poput prilozenog fajla, onda moze i 'pjeske": ubaciti zbirne redove (Inset Row, pa onda =COUNTxxx kako je vec opisano) i po kolumnama sabrati,

Link to comment

Pa ovakva je izvorna tabela. Ima previše "peške" posla za obradu pre pivot ili bilo čega. Nadao sam se nekoj trik f-ji koja mi nije previše poznata.

 

Verovatno je najjednostavnije napraviti macro, ali...

Link to comment
  • 1 month later...
=(COUNT(F7:DA7;"<0>"))/2/$CZ$2 

Ćelija $CZ$2 je paran broj (44)

 

Sve ćelije su formatirane kao Fraction (Up to 2 digits) da bi rezultat bio vidljiv kao "X/44"

 

Kada je broj izbrojanih ćelija neparan broj dobijam očekivane rezultate tipa 17/44, 23/44, 5/44.

 

Problem imam kada je broj izbrojanih ćelija paran, pa umesto da rezultat bude 4/44 dobijam 1/11 ili umesto 6/44 rezultat bude 3/22.

 

Dakle, dolazi do automatskog skraćenja razlomka.

 

Kako ovo da sprečim?

Link to comment
=(COUNT(F7:DA7;"<0>"))/2/$CZ$2 

Ćelija $CZ$2 je paran broj (44)

 

Sve ćelije su formatirane kao Fraction (Up to 2 digits) da bi rezultat bio vidljiv kao "X/44"

 

Kada je broj izbrojanih ćelija neparan broj dobijam očekivane rezultate tipa 17/44, 23/44, 5/44.

 

Problem imam kada je broj izbrojanih ćelija paran, pa umesto da rezultat bude 4/44 dobijam 1/11 ili umesto 6/44 rezultat bude 3/22.

 

Dakle, dolazi do automatskog skraćenja razlomka.

 

Kako ovo da sprečim?

 

Formatiraš kao custom:

# ?/44

Kod mene radi.

Link to comment

Nikako da pronađem način da se kolone pretvore u redove na način na koji ja hoću, tj. ne znam kako da objasnim gugletu šta želim  :ss1:.

 

Elem, u koloni A su poređana imena i prezimena, u koloni B adrese, a u C telefoni. E ja bih da to sada bude poređano jedno ispod drugog, a ne jedno pored drugog, tako da redom jedno ispod drugog ide A1, B1, C1, a onda ispod njih (možda da se ubaci jedan prazan red, ako može, da se razdvoje podaci o različitim ljudima), A2, B2, C2 itd.

Link to comment

Nikako da pronađem način da se kolone pretvore u redove na način na koji ja hoću, tj. ne znam kako da objasnim gugletu šta želim :ss1:.

 

Elem, u koloni A su poređana imena i prezimena, u koloni B adrese, a u C telefoni. E ja bih da to sada bude poređano jedno ispod drugog, a ne jedno pored drugog, tako da redom jedno ispod drugog ide A1, B1, C1, a onda ispod njih (možda da se ubaci jedan prazan red, ako može, da se razdvoje podaci o različitim ljudima), A2, B2, C2 itd.

Copy - paste special - transpose?
Link to comment

Zaboravila sam da napomenem jednu sitnicu - imam preko 1000 takvih redova i zato mi ne radi  :ss1:.

 

Smislila sam zaobilazni put i, naravno, kako obično biva, vrlo je jednostavno. Ako nekome slučajno zatreba, evo kako:

 

Dakle, od ovoga (zamislite 1000+ ovakvih redova):

 

2wqvrpc.png

 

treba da dobijem ovo:

 

i6a1y0.png

 

Prvo sam napravila prazne redove između svakog popunjenog reda i to, konkretno, tri. Dva služe za ubacivanje podataka iz kolona adresa i telefon, a jedan ostaje prazan kako bi se razdvojili podaci za različite ljude. Kako se to radi saznala sam ovde. Kada napravite dva ovakva niza brojeva, kao u konkretnom primeru, napraviće vam se po jedan red razmaka. Za dva reda potrebna su tri niza, a ja sam za tri reda pravila četiri niza brojeva. Ovde je bitno reći da brojevi kreću zaista od prvog reda i da moraju da budu u koloni koja je odmah uz poslednju sa podacima (ja sam tu malo lutala jer sam mislila da nije bitno  :ss1:). 

 

jpfmkh.png

 

Tada sam kopirala poslednju kolonu (ovu sa telefonima), ali ne tako što bih obeležila celu kolonu, već mora da se krene od prve popunjene ćelije pa do poslednje (ima onaj fazon da se klikne na prvu ćeliju, pa da se držeći shift klikne na poslednju). Nakon kopiranja, kliknula sam na prvu ćeliju gde je trebalo da kopiram (u konkretnom slučaju na B6 kako bi telefon išao ispod adrese) i onda na "paste special" gde se samo obeleži "skip blank" i ništa se drugo ne dira. Ja sam prvo mislila da će telefoni samo da se poređaju jedan ispod drugog, ali je ipak tačno ispreskako koliko je trebalo i svaki telefon se našao ispod prave adrese. Ovaj isti postupak sam ponovila i sa tom tako dopunjenom kolonom koju sam kopirala u kolonu sa imenom i prezimenom.

Edited by kiki
Link to comment
  • 1 year later...

uf, ajde opet, jel mogu nekako da ukljucim transpose funkciju unutar INDEX ? Odnosno, necu da mi izlista INDEX po koloni nego po redu

 

ili ako ne to, je mogu preko INDEX funkcije da pomeram za po jedan red, tipa =INDEX(mySheet, BF:BF, 0, 1), =INDEX(mySheet, BF:BF, 1, 1), =INDEX(mySheet, BF:BF, 2, 1) , itd

 

znam da je ovo ukucavanje eksera srafcigerom, ali nemam vremena za bolje

Edited by Kelt
Link to comment
  • 5 years later...

Imam u jednoj koloni g sheets-a korisnička imena, a u drugim kolonama mail adrese.

Deo korisničkih imena je napravljen automatski, tj deo pre @ u mailu je poslužio za username. Kako najlakše da ih izdvojim, povežem?

Edited by mraki
Link to comment
2 hours ago, mraki said:

Imam u jednoj koloni g sheets-a korisnička imena, a u drugim kolonama mail adrese.

Deo korisničkih imena je napravljen automatski, tj deo pre @ u mailu je poslužio za username. Kako najlakše da ih izdvojim, povežem?

Da koristis Excel kao sav normalan svijet :tongue:, mogao bi ovo:

 

=MID(A1,1,FIND("@",A1)-1)

 

gdje su email adrese u stupcu A. Ta formula bi ti dala sve ono sto je lijevo od @.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...