Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

da, stvarno. sta dalje?

PRAVILNIKO USLOVIMA I NAČINU UPOTREBE SREDSTAVA PRINUDE I. OSNOVNE ODREDBE Član 1.Ovim Pravilnikom propisuju se uslovi i način na koji ovlašćeno službeno lice Ministarstva unutrašnjih poslova ima pravo da upotrebi zakonom utvrđena sredstva prinude prema licu koje je zatečeno u vršenju krivičnog dela, savladavanja otpora lica koje narušava javni red i mir ili koje treba privesti, zadržati ili lišiti slobode u zakonom utvrđenim slučajevima, radi odbijanja napada od sebe, drugog lica ili objekta koji obezbeđuje, radi sprečavanja bekstva lica lišenog slobode, lica koje primenjuje silu ili preti da će neposredno primeniti silu. Pod sredstvima prinude u smislu stava 1. ovog člana smatra se fizička snaga, službena palica, sredstva za vezivanje, specijalna vozila, posebno dresirani psi, konjica, sredstva za zaprečavanje, hemijska sredstva, vatreno oružje i posebne vrste oružja, minsko ? eksplozivnih sredstava i opreme koja su u skladu sa međunarodnim standardima. Otporom se smatra svako suprotstavljanje (pasivno i aktivno) službenim merama i radnjama koje ovlašćeno službeno lice nalaže i preduzima u skladu sa zakonom. Pasivnim otporom smatra se suprotstavljanje oglušivanjem ili zauzimanjem klečećeg, sedećeg, ležećeg ili sličnogpoložaja.Aktivnim otporom smatra se suprotstavljanje zaklanjanjem ili držanjem za lice ili predmet, otimanjem, stavljanjemu izgled da će napasti na ovlašćeno službeno lice ili drugo lice ili preduzimanjem slične radnje. Napadom na ovlašćeno službeno lice ili drugo lice smatra se svaka radnja preduzeta da se ovlašćeno službeno lice omete ili spreči u izvršenju službene radnje ili da se ovlašćeno službeno lice ili drugo lice povredi ili liši života. Napadom na objekat koji se obezbeđuje smatra se svaka radnja preduzeta radi nasilnog ulaska u objekat ili prostor oko objekta u koji je ulaz zabranjen.Privođenjem se smatra svako dovođenje nekog lica od strane ovlašćenog službenog lica do prostorije organa nadležnog za unutrašnje poslove, drugog organa ili do određenog mesta.Sprovođenjem se smatra svako odvođenje i predaja nekog lica organu nadležnom za unutrašnje poslove ili drugom organu van mesta odakle sprovođenje započinje, po pravilu u prostorijama tog organa.Bekstvom se smatra svako udaljenje ili pokušaj udaljenja sa mesta na koje je ovlašćeno službeno lice naredilo licu da se nalazi. II. PRINCIPI UPOTREBE SREDSTAVA PRINUDE Član 2.Prilikom upotrebe sredstava prinude ovlašćeno službeno lice će nastojati da, kada je to god moguće, zaštiti život lica i da službeni zadatak obavi sa najmanje štetnih posledica po lice ili lica protiv kojih sredstvo prinude upotrebljava i samo za vreme dok postoje razlozi iz člana 1. stav 1. ovog Pravilnika.U izvršavanju službenih zadataka ovlašćeno službeno lice će upotrebljavati samo ono sredstvo prinude pod uslovima i na način kako je to predviđeno zakonom i ovim pravilnikom.Prilikom upotrebe sredstava prinude ovlašćeno službeno lice će za svaku pojedinačnu situaciju procenjivati da li postoji realna i praktična potreba za upotrebom sredstava prinude, a u slučaju da ona postoji, upotrebiće srazmernu silu, odnosno ono sredstvo prinude i na način koji odgovara vrsti i intenzitetu suprotstavljanja lica merama i radnjama koje nalaže ovlašćeno službeno lice u izvršavanju službenih zadataka.U izvršavanju službenih zadataka, zavisno od situacije, ovlašćeno službeno lice će uvek nastojati da sredstva prinude upotrebljava postupno, odnosno od najlakšeg prema težim sredstvima prinude, nastojeći da to u svakom slučaju bude minimum neophodne sile.Prilikom upotrebe sredstava prinude ovlašćena službena lica će u svakoj situaciji, bez obzira koliko ona opasna i riskantna bila, poštovati ljudsko dostojanstvo lica prema kome upotrebljava sredstva prinude.Poštujući sve napred navedene principe upotrebe sredstava prinude, ovlašćeno službeno lice će upotrebljavati sredstva prinude na bezbedan i efikasan način, odnosno sa što manje opasnosti i posledica po sebe i druga ovlašćena službena lica u timu, precizno, brzo i sa što manje utroška vremena u situacijama kada je to svrsishodno.III. USLOVI I NAČIN UPOTREBE POJEDINIH SREDSTAVA PRINUDE 1. Fizička snaga Član 3.Ovlašćeno službeno lice ima pravo da upotrebi fizičku snagu radi sprečavanja bekstva, savladavanja otpora ili odbijanja napada iz člana 1. stav 1. ovog pravilnika. Upotrebom fizičke snage smatra se primena zahvata, bacanja, udaraca i drugih veština odbrane i napada.2. Službena palicaČlan 4.Ovlašćeno službeno lice ima pravo da upotrebi službenu palicu iz razloga utvrđenih u članu 1. ovog Pravilnika, ako upotrebom fizičke snage nije savladao otpor lica ili proceni da bi upotrebom fizičke snage doveo u opasnost svoj ili život drugih lica.8. Hemijska sredstvaČlan 18.Hemijska sredstva mogu se upotrebiti iz razloga utvrđenih u članu 1. ovog pravilnika ako sprečavanje bekstva, savladavanje otpora ili odbijanje napada nije moguće upotrebom fizičke snage i službene palice, radi uspostavljanja javnog reda i mira narušenog u većem obimu, i u slučajevima kada su ispunjeni uslovi za upotrebu vatrenog oružja utvrđeni zakonom i ovim pravilnikom i ako se drugim sredstvima prinude nije mogao izvršiti službeni zadatak.9. Vatreno oružje Član 29.Prilikom procenjivanja situacije, donošenja odluke i same upotrebe vatrenog oružja ovlašćeno službeno lice je dužno da se pridržava posebnih mera bezbednosti radi lične i bezbednosti drugih ovlašćenih službenih lica i građana, da oružje uvek drži ispravno, da ne okreće cev u pravcu u koji ne želi da puca, da prst ne drži na obaraču sve do momenta okidanja, da kad god je to moguće zauzima pogodan zaklon i da bude svestan mogućih posledica pogrešne upotrebe.

To sam nasao na brzinu.

Link to comment
Meni nije jasno zasto se "interventna" policija uopste bavi poslom, koji je u opisu "saobracajne" policije?
Zato što su faktički bez kontrole... Pun je Beograd priča o tome kako interventna postrojava i šamara momke po kafićima... Ova pravila službe u prethodnom postu za njih ne važe... što je OK da su pozvani u slučaju, kada neki naoružani ludak drži taoce, ali ne u normalnim kontrolama, medju građanstvom...
... well, njenog sina studenta, koji je šljakao u kafiću na kopaoniku, na sam dan nove godine, rano ujutru dok je sređivao krš od prethodne noći, ubio je, hicima iz pištolja, iz čista mira, 27godišnji pajkan na dužnosti. pre toga je, dobro zagrejan, šenlučio i maltretirao prisutne, ispucao 2-3 metka tek onako, da bi, na molbu momka o kome je reč, da mora da se zatvara i da svi napuste lokal, jednostavno ispraznio šaržer u stomak nesrećniku...o suđenju, lažnim svedočenjima, sklonjenim dokazima, propustima, da ne govorim. konačno je osuđen na 3 godine. toliko.
Bio slobodnjak, posle 1, a pušten uslovno posle 2 godine...Pa valjda bi i njemu trebalo odrapiti više zbog preventive, a ne obrnuto... Ili je i on "slučajno" ispalio tri metka... Uhvatio ga grč u kažiprstu... <_<
1 pitanje s Marsa: da li je bilo govora o uvođenju tejzera u Srbiju?
Tebi nije dosta sto nas overavaju u glavu vec bi nas na te pokretne elektricne stolice.
:D Tačno bi pržili klince nocu po ulicama... Garant...Ja sam inače 2x pendrečen bez razloga... Oba puta sam se pravio pametan... <_< A zna se da panduri imaju nerazvijene ganglije za humor... :unsure: Prvi put zato što sam bio student, a jelte,zna se da studenti nemaju šta da traže u pola noći na ulicama... Kaže, on zna kako treba sa njima, jer on ima studente u kući... Kako li je tek njih lemao... Mogu misliti...A drugi put sam imao oko 35god kada su me zaustavili kod Autokomande da duvam. I ja magarac ih vidim kada sam izlazio iz Užica i ne odem drugim pravcem. (Bilo je jedno normalno vozilo i velika marica sa valjda tim interventima). Dunem ja onako kvarnićki, pa kažem: Ovo nešto ne radi... A nema ni kalibracionu markicu... Pa sa nevinim osmehom pružim duvaljku ka jednom brki u grupi koga sam kao stari alkos nanjušio i kažem: -Ma ne radi garant... Ajde dunite vi... A Brkati zakrvavio očima, skida pendrek i viče: -Ja da ti duvam! Ti ćeš meni da kažeš da duvam...Srećom zaustaviše ga negde u trećem-četvrtom zamahu, inače bi me tukao do besvesti... Ne znam da li su me racunali u aktivan ili pasivan otpor, ali ta prijava mi nikada nije stigla... Edited by dare...
Link to comment
Zato što su faktički bez kontrole... Pun je Beograd priča o tome kako interventna postrojava i šamara momke po kafićima... Ova pravila službe u prethodnom postu za njih ne važe... što je OK da su pozvani u slučaju, kada neki naoružani ludak drži taoce, ali ne u normalnim kontrolama, medju građanstvom...Bio slobodnjak, posle 1, a pušten uslovno posle 2 godine...Pa valjda bi i njemu trebalo odrapiti više zbog preventive, a ne obrnuto... Ili je i on "slučajno" ispalio tri metka... Uhvatio ga grč u kažiprstu... <_< :D Tačno bi pržili klince nocu po ulicama... Garant...Ja sam inače 2x pendrečen bez razloga... Oba puta sam se pravio pametan... <_< A zna se da panduri imaju nerazvijene ganglije za humor... :unsure: Prvi put zato što sam bio student, a jelte,zna se da studenti nemaju šta da traže u pola noći na ulicama... Kaže, on zna kako treba sa njima, jer on ima studente u kući... Kako li je tek njih lemao... Mogu misliti...A drugi put sam imao oko 35god kada su me zaustavili kod Autokomande da duvam. I ja magarac ih vidim kada sam izlazio iz Užica i ne odem drugim pravcem. (Bilo je jedno normalno vozilo i velika marica sa valjda tim interventima). Dunem ja onako kvarnićki, pa kažem: Ovo nešto ne radi... A nema ni kalibracionu markicu... Pa sa nevinim osmehom pružim duvaljku ka jednom brki u grupi koga sam kao stari alkos nanjušio i kažem: -Ma ne radi garant... Ajde dunite vi... A Brkati zakrvavio očima, skida pendrek i viče: -Ja da ti duvam! Ti ćeš meni da kažeš da duvam...Srećom zaustaviše ga negde u trećem-četvrtom zamahu, inače bi me tukao do besvesti... Ne znam da li su me racunali u aktivan ili pasivan otpor, ali ta prijava mi nikada nije stigla...
Nema vise tolerancije ni medju alkosima. Gde ce ova zemlja.
Link to comment
Ovaj mali bi sad bio živ (verovatno).
Pa jes u pravu si... Mada mislim da bi i dalje bili laki na pištolju... Ovaj tejzer bi bio samo dodatak šamaranju, pendrečenju i šutiranju po cevanicama dok legitimišu klince koji izlaze iz klubova/splavova/kafića...
Link to comment
2. Ostavka Dacica
How yes noOvo pod 1 i 3 sto si napisao mozda i bude, ali pod 2 nikako; pre ce da se desi pod 1 i 3 pa da Dacic to predstavi kao svoj veliki uspeh.
Ovaj mali bi sad bio živ (verovatno).
Mozda bi on bio ziv, mada mislim da bi sa tejzerima generalno bilo vise mrtvih - a sigurno bi bilo vise povredjenih.Od tejzera moze i da se umre, moguce su i raznorazne povrede. Kada bi nasi panduri imali tejzere, sigurno bi ih koristili opusteno i siroko, u fazonu, ma ovo ne ubija, samo ih malo strecne, mozemo mi to, sto bi dovelo do vise nesrecnih slucajeva. Uveren sam da bi imao tipa 100 tejzovanja na dan u Beogradu samo.
Link to comment
pa ako si se branio to ti je aktivan, ako ne i napad, ipak si ga ometao u izvršenju službene radnje.
Aktivan, aktivan... A i ometao sam ga... Digao sam ruku da zaštitim facu, kad mi prvi put umalo nije slomio ključnjaču...Ma još sam i super prošao... :unsure:
Link to comment

Čuo sam priču jedne doktorke koja je radila sistematske preglede (+kontrola urina, krvi) policajaca. Kaže da ogroman broj njih uzima steroide u periodu dok su u Kamenici, ali sa time nastavljaju i godinama nakon izlaska na ulicu.

Link to comment
Posle potere? - Kuc kuc, da li biste bili ljubazni?

 

-Ne bih.sta ide dalje?

U je mozes misliti potera! Kada na to dodas da je prosao kroz dva crvena svetla u glavi posmatraca se stvara slika o divljaku koji ulazi pod punim gasom u raskrsnice prvo levo pa desno u cilju izbegavanja policije i da sve to traje barem kilometar ipo. A ako sam ja dobro shvatio gde se sve ovo desilo cini mi se da je u pitanju prava linija i da su semafori postavljeni slicno kao npr na Bulevaru i to ne bas toliko daleko jedan od drugog.
Link to comment

Uzgred budi rečeno, na tom mestu sa snimka (semafor kod izlaza/ulaza na autoput u Omladinskih Brigada) je uvek bilo kamera koje uslikavaju ove što prolaze na crveno... Sad da li rade jebem li ga... Ali vide se golim okom na banderama... Možda su i nešto snimile od događaja... <_<

Edited by dare...
Link to comment

Zna se da u toj interventnoj jedinici rade najveci retardi i umni bolesnici koji se mogu naci u muriji.A i obavezno su ljoze svoje vrste regrutovani iz raznoraznih vukojebina.Slucajno sam imao par kontakata sa njima.Secam se da se jedan hvalio kako upadaju po NBG splavovima i udaraju maltret momcima a jos se dicio kako je jednoj devojci zviznuo samarcinu kad mu je doticna nesto rekla.Taj debil sa lopatama mesto ruku je to tako pricao sa nekim zanosom.Odma ga vidis da je rodjen za Guberevac.Uvek sam kapirao da su napravili tu jedinicu samo zbog toga da bi uterivali strah ljudima po gradu.Znam i da , izmedju ostalog uzimaju reket sitnim dilerima.Ako ne das ,srede ti hapsenje a ako saradjujes mozes da stanes na sred ulice i da valjas dop.Na jace igrace ne idu.Pravi kokosari.A mrze ,ono sto kazu patoloski kad vide ljude nocu u gradu.Tu bandu treba rasformirati i to odmah!

Link to comment

Interesantno je kako isti ljudi razlicito kometarisu dogadjaje koji su u sustini isti i pri tome mislim na hapsenje Dzajica, miting radikala, deliju Urosa i ovu najnoviju epizodu. Ko je odusevljeno pozdravljao prve tri pomenute akcije narodne milicije ne treba da se iznenadi kad i njemu organi zakucaju na vrata, kuce ili kola, svejedno. U pitanju je ista nesposobna ekipa koja stvari radi na isti nacin tako da podrska toj nesposobnosti moze bukvalno da se obije o glavu bez obzira sto su nekima pomenute situacije godile srcu i izazivale zadovoljstvo. Sticajem okolnosti dobro sam upoznat sa pravilima sluzbe policija zapadnoevropskih zemalja, narocito Francuske koja je kroz istoriju bila uzor nasim policijskim organizacijama. S tim iskustvom u vidu, mogu da kazem da ovaj zakon sa prethodne strane (ili pravilo sluzbe, sta vec bese) je pravo remek delo domace pameti - sve moze da se tumaci na vise nacina tako da su prekrsioci (panduri) skoro pa bezbedni od odgovornosti osim kad treba nekoga zrtvovati kad javnost trazi. Najcesca kazna za prekoracenje ovlascenja je suspenzija, sto znaci sedenje kuci i 20% odbitka od plate za to sedenje. Bitno je napomenuti da se pravila sluzbe ne uteruju pandurima u glavu tako sto ih se natera da ih procitaju hiljadu puta nego sto ih se natera da hiljadu puta provezbaju razne situacije u kojima mogu da se nadju na duznosti.Za kraj da pomenem ovo vitlanje oruzjem koje je pandurima mnogo drago, verovatno im upotpunjuje imidz serifa iz filmova. U vise evropskih zemalja, sa tendencojom da i ostale usvajaju slicno pravilo, pandur vadi pistolj iz futrole iskljucivo da ubije. Nista mlataranje, pretnje, upozorenja pucanjem u vazduh i slicne gluposti. Naravno, pandur sme da vadi pistolj samo ako mu je zivot direktno ugrozen i tu cinjenicu posle dokazuje na sudu.

Edited by jimi
Link to comment

Na Dnevniku na sahrani vozač u kameru kaže: 1 semafor sam prošao na crveno, video miliciju u retrovizoru, stao sam i po pozivu izašao iz vozila...Neko laže...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...