Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

To je u skladu sa generalno izjavama i akcijama nadležnih otkad ja znam za sebe. Žestok smrad u Pančevu nikad nije bio razlog za uzbunu, koncentracija ugljen-dioksida u 29. novembra nikad nije prešla dozvoljenu granicu, izlivanje 850.000 tona stroncijuma 90 u Savu je uvek bilo pod kontrolom i bez opasnosti za živi svet i stanovništvo... pa što tako ne bi bilo i sa temperaturama. Prosto se čovek začudi kad čita vesti iz drugih zemalja i vidi neke stvari koje kod nas ne mogu da se dese, tipa makar povećana opreznost zbog nečega.

Link to comment
@marvin: taj fantazam o laziranju temperature polazi od drugog fantazma, da nase zakonodavstvo priznaje vrucinu za elementarnu nepogodu. u sustini, posredi je razumljiva ceznja za duzim letnjim raspustom/odmorom i nista drugo.
Sasvim moguće, kažem sam da ne tvrdim decidirano da se tako nešto radi, otkud bih i mogao, navedoh kao mogućnost za koju sam čuo, i to ne od ljudi sa folijama na glavama.Ipak, ja za sebe dozvoljavam da je možda moguće i ovo što Larsson ^ veli.
Link to comment
To je u skladu sa generalno izjavama i akcijama nadležnih otkad ja znam za sebe. Žestok smrad u Pančevu nikad nije bio razlog za uzbunu, koncentracija ugljen-dioksida u 29. novembra nikad nije prešla dozvoljenu granicu, izlivanje 850.000 tona stroncijuma 90 u Savu je uvek bilo pod kontrolom i bez opasnosti za živi svet i stanovništvo... pa što tako ne bi bilo i sa temperaturama. Prosto se čovek začudi kad čita vesti iz drugih zemalja i vidi neke stvari koje kod nas ne mogu da se dese, tipa makar povećana opreznost zbog nečega.
E da me jebes ako razumem poriv da se zbog najnormalnije letnje vrucinstine proglasava vanredno stanje...Inace laziranje temperature na mernim tackama ne prolazi najosnovniji logicki test: kako to da je javni rezultat merenja uvek u skladu sa medjunarodnim prognozama i u skladu sa trenutnim regionalnim trendovima? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ne kažem da sam sad za ikakvo vanredno stanje, govorim o očitoj praksi zataškavanja svega i svačega potencijalno uznemirujućeg za građanstvo. Kapiram da je to stara SFRJ udbaška paranoja i težnja za netalasanjem, ali je simptomatično da smo mi jedina država u kojoj povodom svake nepodopštine neki ministar ili ovlašćeno lice izjavljuje da je sve pod kontrolom i nema brige.

Link to comment
Žestok smrad u Pančevu nikad nije bio razlog za uzbunu, koncentracija ugljen-dioksida u 29. novembra nikad nije prešla dozvoljenu granicu, izlivanje 850.000 tona stroncijuma 90 u Savu je uvek bilo pod kontrolom i bez opasnosti za živi svet i stanovništvo... pa što tako ne bi bilo i sa temperaturama. Prosto se čovek začudi kad čita vesti iz drugih zemalja i vidi neke stvari koje kod nas ne mogu da se dese, tipa makar povećana opreznost zbog nečega.
ovo da posaljes ovde :)
Link to comment
Ne kažem da sam sad za ikakvo vanredno stanje, govorim o očitoj praksi zataškavanja svega i svačega potencijalno uznemirujućeg za građanstvo. Kapiram da je to stara SFRJ udbaška paranoja i težnja za netalasanjem, ali je simptomatično da smo mi jedina država u kojoj povodom svake nepodopštine neki ministar ili ovlašćeno lice izjavljuje da je sve pod kontrolom i nema brige.
A, pa to ne sporim. To je staaari refleks, da se ne pokazuje slabost i ne uznemirava gradjanstvo.
Link to comment
Mene lično to ne bi začudilo u ovoj zemlji.
Ma nema šanse, iz prostog razloga što previše ljudi zna, to jest ima na dnevnoj bazi uvid u sve podatke. Zamišljam kako bi neko uspeo da pusti u javnost informaciju da je u Karađorđevom parku, na Košutnjaku ili na Zvezdari zabeležena temperatura od 38 stepeni, a da je zaista izmereno 41. To jest, pokušavam da zamislim, i ne uspevam. Mi smo kao srednjoškolci srednje meteorološke školi imali praksu u sve tri ustanove i tu stvarno mnogo ljudi zuji; mi prvi smo se peli do zaklona da očitamo instrumente. Prosto, čitava priča deluje previše nategnuto; neki meteorolog/klimatolog bi do sada propevao, barem u Trećem oku.
Link to comment
o jbt pa koja ti je to logika? osnova merenja je da se sprovodi uvek pod istim uslovima. sta sad, treba da mere na svim pojedinacnim tackama u gradu? ako je u Kosutnjaku 35, i ako je to merna tacka za Beograd, znaci da je temperatura 35.
Nemam ništa protiv toga ali ja bih na mestu nadležnih možda malkice razmislio o promeni merne tačke za Beograd jer većina Beograđana nema tu sreću da većinu dana provodi u Košutnjaku.
Link to comment
Ne kažem da sam sad za ikakvo vanredno stanje, govorim o očitoj praksi zataškavanja svega i svačega potencijalno uznemirujućeg za građanstvo. Kapiram da je to stara SFRJ udbaška paranoja i težnja za netalasanjem, ali je simptomatično da smo mi jedina država u kojoj povodom svake nepodopštine neki ministar ili ovlašćeno lice izjavljuje da je sve pod kontrolom i nema brige.
ulazis u opasnu zonu. za koji tren ce te proglasiti ludjakom i pristalicom teorije da su ameri srusili bliznakinje jer nisu mogli sleteti na mesec.
Link to comment
Nemam ništa protiv toga ali ja bih na mestu nadležnih možda malkice razmislio o promeni merne tačke za Beograd jer većina Beograđana nema tu sreću da većinu dana provodi u Košutnjaku.
Stivensonova kutija sa mernim instrumentima ne sme se postavljati u blizinu automobila, zgrada, na beton itd, zato sto su u pitanju akumulatori toplote i/ili njeni primarni izvori i kao takvi bi ucinili podatke o temperaturi potpuno neupotrebljivim. Ona mora da se stavlja u parkove i slicna mesta, nema druge.
Link to comment

pa dobro, ali koji moj nekom ko radi i zivi u gradu sluzi podatak o temp u parku, u ladu, na 3m visine?i da, siguran sam da su lazirali podatke, 2007. se u firmi pregrejao server, a tog dana je termometer na terasi pokazao 49, u 5pm.

Link to comment
pa dobro, ali koji moj nekom ko radi i zivi u gradu sluzi podatak o temp u parku, u ladu, na 3m visine?i da, siguran sam da su lazirali podatke, 2007. se u firmi pregrejao server, a tog dana je termometer na terasi pokazao 49, u 5pm.
pa ne znam, objasnio sam vec, ali probacu opet, jos detaljnije. mozes da meris na jednoj tacki i tako imas podatak koji ne zavisi od gotovo nasumicnih varijabli, a mozes i da pobodes termometar na terasu gde ce meriti i temperaturu okolnog vazduha, sabranu sa zracenjem same zgrade, plus beton ispod, plus automobili na parkingu, plus suncevo zracenje. tu je 49. stavis drugi termometar u ulaz, tu ce biti tipa 39. treci stavis na plato ispred zgrade INEX-a u 27. marta (beli beton ispod bele zgrade), dobices verovatno i 50-55 stepeni. u parku ti pokazuje 35 stepeni, a u Knez Mihailovoj ce varirati u zavisnosti od pravca vetra. na kraju ne dobijes bas nista osim zbrke konfliktnih brojeva, a ne mozes izmeriti ni prosek posto nemas pravilnu distribuciju mernih tacaka nego si ih stavio onako, bezveze. a i prosek ne znaci nista onome ko je u 3 popodne u centru grada gde je temperatura iznad proseka.eventualno bi se jedna merna stanica staviti na lokaciju koja ima najvisi prosek temperature u toku godine. ja sam spreman da se kladim da je to bas onaj plato ispred INEX-a, zbog veoma specificnih osobina mesta. ali ne vidim koja bi bila svrha toga, osim da se dize panika.dalje: ako su u Beogradu lazirali podatke, onda su ih lazirali u celom regionu. do sada se nije desilo da tokom leta Beograd ima na nivou jugoistocne Evrope bitno manju temperaturu od drugih prestonica, tacnije gotovo uvek je visa. prica o laziranju je neodrziva, kako god da je gledas. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
pa dobro, ali koji moj nekom ko radi i zivi u gradu sluzi podatak o temp u parku, u ladu, na 3m visine?i da, siguran sam da su lazirali podatke, 2007. se u firmi pregrejao server, a tog dana je termometer na terasi pokazao 49, u 5pm.
ovaj, a da nije taj termometar stajao direktno izlozen suncu?hvala i dovidjenja.
Link to comment

prvo, hvala ti na objasnjenju, koje zbilja nije bilo neophodno, nekako sam uspeo i sam da to skuzim. kazem samo da bi mogli naglasiti da je izmerena temp u parku na 3 m u ladu, a da daju jos i podatak za recimo knez, il 29tog novembra, ili slicno.

Link to comment
ovaj, a da nije taj termometar stajao direktno izlozen suncu?hvala i dovidjenja.
najbolje da ti znas kako radi termometar.i da, nije stajo na suncu :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...