Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

Ta dva slučaja su potpuno neuporediva. Brazilac je ubijen jer su tamošnji tupsoni istripovali da je terorista. Zatim se oko tog slučaja podigla neverovatna prašina i halabuka, ostavke i otkazi su pljuštali tokom naredne tri godine a ministar policije je tokom 2008. godine otprilike svako jutro morao da se javno izvini i izrazi najdublje žaljenje zbog tragedije. Činjenica je da nikom od ovih što su ga ubili nije suđeno za ubistvo ali je isto tako činjenica da je slučaj bio veoma specifičan, sa gomilom okolnosti koje su pošle naopako. Ako ništa drugo, Metropolitan Police barem nije odlučno tvrdila kako su njeni pripadnici tom jadniku pucali 6 puta u glavu iz neposredne blizine zbog toga što je on prethodno pucao na njih i ubio dva policajca pa su preživeli čuvari reda morali da uzvrate vatru. Policija je jasno i glasno priznala da je čovek ubijen jer je bežao a bio je greškom označen kao bombaš samoubica. Nisu mu još i mrtvom podmetali napad na policiju i pružanje otpora, kao što je učinjeno Đorđu Zariću.
Pomalo u trol, ali samo da kvotujem i podvučem ovo - retko izbalansiran opis slučaja koji obično izaziva vrlo nagle i emotivne reakcije kod ljudi - s jedne strane onih koji preteruju koristeći slučaj za demonstriranje diktature i smrti slobodne države, s druge strane onih koji u borbi protiv terorizma zastupaju "sva sredstva su dozvoljena", i gde uglavnom i jedni i drugi preskaču vrlo bitne faktore, spinujući priču na svoju vodenicu. Samo da dodam da je, koliko se sećam, bilo (na civilnom suđenju) iskaza nekoliko svedoka koji su bili u suštoj suprotnosti sa zvaničnim izjavama policajaca sa lica mesta o ponašanju De Menezesa i postupcima policije.
Link to comment
kada se od narodne policije ocekuje da presudi monstrumu (jer, "ko siluje osmogodisnje dete, nema razloga ni da mu se sudi, ni da ga se hrani u zatvoru"), onda je ovakva upotreba sile po nahodjenju najpametnijeg od cetvorice u patroli sasvim ocekivana. jebiga, batina ima dva kraja.
Ovo je tačno. Ministar policije je u slučaju decoubice iz Ledinaca bez prestanka u medijima promovisao koncept ulične pravde i kratkog postupka. Prvo je lamentirao nad nesrećnom činjenicom da Srbija više nema smrtnu kaznu, onda je lamentirao nad činjenicom da je Žandarmerija morala da spasava decoubicu od linča seljana, da bi na kraju manje-više otvoreno priznao da žandari nisu baš previše žurili u taj spas tj. da su, eto, mogli toliko da izađu u susret narodu i ostave im par minuta lufta da ispeglaju ovog koliko mogu.A kada je u Jabukovcu onomad lično hapsio lika koji je ubio devetoro ljudi, onda je kao bio profi. Nije kukao za smrtnom kaznom i nije dozvolio seljanima da sprovedu svoju pravdu. Valjda mu je to delovalo manje grozno od onog u Ledincima. Tako da to promovisanje odokativnih procena ko je zaslužio da bude prebijen, ko linčovan a ko jednostavno uhapšen, polazi od samog vrha i u pravu si kada kažeš da je teško očekivati od običnih kerećih patrola da se ponašaju drugačije.
Link to comment

Nije samo do vrha policije, već i do primitivnog naroda.Dok god ljudi kapiraju da je normalno da se policija bahati i bije koga stigne, dotle će i ministri policije moći da se ponašaju kao ova zadrigla veprina iz Žitorađe.

Link to comment
Zapravo, osnovno pitanje je - zašto bi policajac primenjivao prekomernu upotrebu sile?ovo što ti ovde pišeš je obična zamena teza.Stvari su vrlo jasne. Ako čovek uleti u dom za napuštenu decu, siluje petnaest klinaca, a zapali preostalih dvadeset, ako ne pruža otpor pri hapštenju, ne sme dlaka sa glave da mu fali. A ako pruža otpor pri hapšenju, količina sile koja će biti upotrebljena mora biti primerena njegovom onesposobljavanju. Kada ga se onesposobi, nakon toga ne sme nikakva sila da se primenjuje prema njemu. To prosto tako mora da bude. Da se slučaj Zarić nikada više ne bi dogodio. Ma koliko neki put smatrali da idioti i krimilaci zaslužuju da ih se prevaspita cokulom u glavu. Nije to posao policije da radi, suviše je to društveno opasno.
pa neće biti prijatelju,....nisu panduri uleteli samoinicijativno tamo da mlate....nego ih je neko pozvao, a iza toga su se domoroci malo širili . Prema tome nije zamena teza. Kad pandur izadje na teren onda je on službeno lice i tu nema rasprave, a kamoli podjebavanja i provociranja. Inače bi se ponovila kaubojština od pre nekog vremena kad su mamlazi iz kraja prebili i polomili ruku lekaru Hitne Pomoći koji je, opet po pozivu, došao da pomogne jednom od onesvešćenih mamlaza (beše li u pitanju NS). Nadalje, ovi momci jesu pružali otpor. Pa su prošli isto onako kako bi prošao i taj hipotetički paranoidni piroman koga pominješ.
Link to comment
pa neće biti prijatelju,....nisu panduri uleteli samoinicijativno tamo da mlate....nego ih je neko pozvao, a iza toga su se domoroci malo širili . Prema tome nije zamena teza. Kad pandur izadje na teren onda je on službeno lice i tu nema rasprave, a kamoli podjebavanja i provociranja. Inače bi se ponovila kaubojština od pre nekog vremena kad su mamlazi iz kraja prebili i polomili ruku lekaru Hitne Pomoći koji je, opet po pozivu, došao da pomogne jednom od onesvešćenih mamlaza (beše li u pitanju NS). Nadalje, ovi momci jesu pružali otpor. Pa su prošli isto onako kako bi prošao i taj hipotetički paranoidni piroman koga pominješ.
prestani da se blamiras, molim te . panduri ne smeju da se izivljavaju onako i tacka. ovo je klasican slucaj policijske brutalnosti. oni su mogli policajcima da jebu mater, da ih teraju u kurac, da ih pljuju i ponovo policajci ne bi smeli da se ovako izivljavaju. mogu da ih savladaju i uhapse ali ne i da se izivljavaju. vidim da si bas fasciniran momcima u plavom.
Link to comment
Ta dva slučaja su potpuno neuporediva. Brazilac je ubijen jer su tamošnji tupsoni istripovali da je terorista. Zatim se oko tog slučaja podigla neverovatna prašina i halabuka, ostavke i otkazi su pljuštali tokom naredne tri godine a ministar policije je tokom 2008. godine otprilike svako jutro morao da se javno izvini i izrazi najdublje žaljenje zbog tragedije. Činjenica je da nikom od ovih što su ga ubili nije suđeno za ubistvo ali je isto tako činjenica da je slučaj bio veoma specifičan, sa gomilom okolnosti koje su pošle naopako. Ako ništa drugo, Metropolitan Police barem nije odlučno tvrdila kako su njeni pripadnici tom jadniku pucali 6 puta u glavu iz neposredne blizine zbog toga što je on prethodno pucao na njih i ubio dva policajca pa su preživeli čuvari reda morali da uzvrate vatru. Policija je jasno i glasno priznala da je čovek ubijen jer je bežao a bio je greškom označen kao bombaš samoubica. Nisu mu još i mrtvom podmetali napad na policiju i pružanje otpora, kao što je učinjeno Đorđu Zariću.Uzgred, probaj da zamisliš kako bi se ovdašnja policija ponašala u danima nakon terorističkog napada sa 50 mrtvih u gradskom prevozu. Pucali bi i kasapili sve redom, koji imaju neku torbu u rukama ili nemaju glupave pandurske face. Niko ne bi smeo na ulicu da izađe. I naravno o tome se uopšte ne bi izveštavalo, sve u ime bezbednosti. Imam pitanje: zašto je naravno?Zašto je, kada dva mandrila uličara išamaraju policajca, naravno da dođe pojačanje i polomi kosti i njima i svima koje usput zateknu na licu mesta? Koliko mene služi neka logika, naravno bi bilo da dođe ekipa i lepo ih privede zbog napada na službeno lice, zatim ih sud isprocesira i to je to. Kako može da bude naravno da se policija obračunava sa građanima u stilu uličnih bandi? Ono, sad ću da pozovem ortake pa ćemo da vas olešimo? Pa to je valjda ono što treba da čini razliku između policije i uličnih bandi? Prebijanje je naravno tj. podrazumeva se zbog toga što takav sistem postoji već decenijama i niko ne sme da zucne protiv njega.
Ako se dobro sećam (ispravi me ako grešim), prvo je engleska policija pričala kako je Brazilac bežao, sa sumnjivim rancem na leđima, nije stao na upozorenja.... pa tek kad se ispostavilo da su panduri u civilu skočili pred njega kao Džon Vejn i Gari Kuper i pucali u leđa liku koji se ukenjao od straha i pobegao, počelo je izvinjavanje, disciplinske, otkazi... Uostalom, imali smo i u Srbiji slično stanje za vreme sablje, pa se ne sećam neke policijske torture i krvi do kolena. Za drugo pitanje, naravno je jer taj išamarani pandur nije zvao 92 i rekao da ga je neko tukao, već je zvao svoje drugare/kolege, s namerom da im se najebu keve. A kad su došli mandrili željni krvi, ovi drugi mandrili umesto da ćute i prave se ludi, oni su još zapeli da se i s njima objašnjavaju. Pretpostavljam i da onaj prvoišamarani nije zvao neke pacifiste i fine ljude, nego dokazane siledžije. Realno, da tebe neko išamara na forumaškom uranku, da li bi ti zvao Prežu i Posrbicu ili Filipenka?
Link to comment

Најјаднији је онај висински изазвани психопата који шамара пећинског трола и прети му прстом. Пола сата ферке у кејџ рејџу би за овакве случајеве било више него довољно.

Link to comment
prestani da se blamiras, molim te . panduri ne smeju da se izivljavaju onako i tacka. ovo je klasican slucaj policijske brutalnosti. oni su mogli policajcima da jebu mater, da ih teraju u kurac, da ih pljuju i ponovo policajci ne bi smeli da se ovako izivljavaju. mogu da ih savladaju i uhapse ali ne i da se izivljavaju. vidim da si bas fasciniran momcima u plavom.
baš nimalo. Ali sam zato fasciniran količinom licemerstva i gluposti koje se ovde prosipa. Zato sam odmah na početku pomenuo sporan slučaj maltretirane profesorke i kukavnih defendora ljuckih prava u majčici srbiji.sad kao, niko odavde nema ništa protiv da ovi mangupi odmardeljaju neko vreme u CZu zbog napada na službeno lice al zato je kraj sveta što su popili par extra pendreka po ledjima. E moji kukavni legalisti. :D nadalje, ovi ih i jesu savladavali , e sad da li su preterali ili nisu to će reći sud i nadležni. Sve ostalo je politikantsko i kvazi-gradjansko mlataranje prazne slame.
Link to comment
baš nimalo. Ali sam zato fasciniran količinom licemerstva i gluposti koje se ovde prosipa. Zato sam odmah na početku pomenuo sporan slučaj maltretirane profesorke i kukavnih defendora ljuckih prava u majčici srbiji.sad kao, niko odavde nema ništa protiv da ovi mangupi odmardeljaju neko vreme u CZu zbog napada na službeno lice al zato je kraj sveta što su popili par extra pendreka po ledjima. E moji kukavni legalisti. :D nadalje, ovi ih i jesu savladavali , e sad da li su preterali ili nisu to će reći sud i nadležni. Sve ostalo je politikantsko i kvazi-gradjansko mlataranje prazne slame.
uh, primer ti je do jaja. pogresio sam sto sam uopste bilo sta napisao.
Link to comment
Најјаднији је онај висински изазвани психопата који шамара пећинског трола и прети му прстом. Пола сата ферке у кејџ рејџу би за овакве случајеве било више него довољно.
:lol: Posebno momenat kad ga udara u stomak, a debeli se ne ni trzne. A lik u pozadini, ustaje, navlači šorc i beži.
Link to comment

Ništa ti nećeš skapirati sve dok i tebe jednog dana ne oplave ni krivog ni dužnog.Ili ćeš i tada vikati "udri milicijo moja, šta je par extra pendreka po leđima 'vakog delije"...@stains

Edited by Idioteque
Link to comment
Ništa ti nećeš skapirati sve dok i tebe jednog dana ne oplave ni krivog ni dužnog.Ili ćeš i tada vikati "udri milicijo moja, šta je par extra pendreka po leđima 'vakog delije"...@stains
Mogu da se kladim da njega nece ni pipnuti..imam dosta prijatelja medju policijom i secam se da su tamo negde..2001. eventualno 2002. na sav glas kukali kako je eto "demokratija go Qrac jer ne smes bre vise ni da ih bijes."Nije da imam nesto protiv policije niti da sam sa njima ikad imao problema ali momak zvuci kao da je iz redova plavaca ili je neko njemu blizak pripadnik pomenutih,sto nije ni lose niti za zameriti ali prosto ima drugaciji ugao gledanja. Ako gresim,izvinjavam se.
Link to comment
Ako se dobro sećam (ispravi me ako grešim), prvo je engleska policija pričala kako je Brazilac bežao, sa sumnjivim rancem na leđima, nije stao na upozorenja.... pa tek kad se ispostavilo da su panduri u civilu skočili pred njega kao Džon Vejn i Gari Kuper i pucali u leđa liku koji se ukenjao od straha i pobegao, počelo je izvinjavanje, disciplinske, otkazi...
Da, otprilike je tako bilo. Ali i to je nešto, zar ne? Pukotine u pandurskoj verziji događaja su se veoma brzo pojavile i mediji su ih ekspresno iskoristili da otvore prostor za 1 snažan pritisak javnosti.
Za drugo pitanje, naravno je jer taj išamarani pandur nije zvao 92 i rekao da ga je neko tukao, već je zvao svoje drugare/kolege, s namerom da im se najebu keve. A kad su došli mandrili željni krvi, ovi drugi mandrili umesto da ćute i prave se ludi, oni su još zapeli da se i s njima objašnjavaju.
To što nije regularno prijavio šamaranje već je pozvao kolege - a oni prihvatili da dođu - samo čini ovu svinjariju još većom. Jer drugari i kolege su bili na dužnosti. Policajac na dužnosti ne sme da se priključuje uličnoj tuči, niti policajac koji nije na dužnosti sme da angažuje resurse koji jesu na dužnosti kako bi sproveo u delo svoj lični obračun sa lokalnim đilkošima. Policija na dužnosti sme da postupa samo u skladu sa pravilima službe i da snosi posledice ukoliko prekrši ta pravila. Inače će svako ko ima burazera, rođaka ili kuma u policiji pre ili kasnije moći da ih poziva u svoje privatne obračune. To nas nigde neće odvesti.
Link to comment
Mogu da se kladim da njega nece ni pipnuti..imam dosta prijatelja medju policijom i secam se da su tamo negde..2001. eventualno 2002. na sav glas kukali kako je eto "demokratija go Qrac jer ne smes bre vise ni da ih bijes."Nije da imam nesto protiv policije niti da sam sa njima ikad imao problema ali momak zvuci kao da je iz redova plavaca ili je neko njemu blizak pripadnik pomenutih,sto nije ni lose niti za zameriti ali prosto ima drugaciji ugao gledanja. Ako gresim,izvinjavam se.
grešiš najstrašnije. Izvinjenje prihvaćeno. Sa policijom imam veze utoliko što smo često zajedno išli na terene. /Hitna Pomoć/ I mogu da kazem da za 3 i kusur godine nisam video niti jedan jedini incident. A video sam mnogo toga, od samoubistva do umirivanja navijackih grupa. Desilo se cak da sam na jednom terenu bio sa nekim matorim pandurom ciji sam pendrek zapamtio tamo sredinom 90tih. :DStavise panduri su nas /ekipu/ nekoliko puta spasavali od nekih domorodaca kojima poznavanje gradjanskih prava i obaveza nije jaca strana. I u tom delu sam im mozda jedino duzan.daleko bilo da drzim policijsku stranu ovde, ali rekoh, ovo celokupno politikantsko/kvazigradjansko proseravanje mi zestoko ide na jetru. et idioteka - u pravu si, necu ukapirati,...javicu ti misljenje i posledice kad postanem dovoljno glup da ih podjebavam i provociram dok su na duznosti.et kojot - u pravu si, pogresio si.PS SNARC fala za ono, momak :D Edited by steins
Link to comment
Da, otprilike je tako bilo. Ali i to je nešto, zar ne? Pukotine u pandurskoj verziji događaja su se veoma brzo pojavile i mediji su ih ekspresno iskoristili da otvore prostor za 1 snažan pritisak javnosti.To što nije regularno prijavio šamaranje već je pozvao kolege - a oni prihvatili da dođu - samo čini ovu svinjariju još većom. Jer drugari i kolege su bili na dužnosti. Policajac na dužnosti ne sme da se priključuje uličnoj tuči, niti policajac koji nije na dužnosti sme da angažuje resurse koji jesu na dužnosti kako bi sproveo u delo svoj lični obračun sa lokalnim đilkošima. Policija na dužnosti sme da postupa samo u skladu sa pravilima službe i da snosi posledice ukoliko prekrši ta pravila. Inače će svako ko ima burazera, rođaka ili kuma u policiji pre ili kasnije moći da ih poziva u svoje privatne obračune. To nas nigde neće odvesti.
I? Koja je onda razlika između Srbije i Engleske? Panduri se drže svoje priče, ali mediji otvaraju prostor za pritisak javnosti i tamo i ovde. A ovo ostalo ne znam što mi pominješ, jer nisam primetio da smo se oko toga raspravljali.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...