Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

Valjda su ovi dovoljno moralno podobni da pozovu. FB inicijativa prijatelja Đorđa Zarića:

POZIVAMO SVE STANOVNIKE SRBIJEMAJKE. OCEVE, BRACU, SESRTE I PRIJATELJE da krenu sa nama na miran protes isperd zgrade palate pravde. Da stanemo na put policijskom nasilju, zbog naseg DJOLETA ZARICA, koji je mucki UBIJEN OD STRANE INTERVENTNE BRIGADE. Zbog njega, nase dece i svih nas. Policijskim zlocincima SE MORA STATI NA PUT.Skup ce biti 25.03.2009 god. u 15h ISPERD PALATE PRAVDE.TELEFON ZA INFORMACIJE:062/ 819 - 58 - 47065/ 689 - 30 - 41
Link to comment
Bilo je ovde, cini mi se da je Aca preneo odgovarajuci deo iz zakona. Jedino sto bih mogao da razumem (sto bi bila samoodbrana) je ako je policajac Miljan imao razloga da pomisli da ovaj momak ima oruzje i da je za njim posegao. Postoji mala mogucnost da je i tako... mozda je to bio "Gran Torino" moment. I tada bi njemu trebalo vremena da se pripremi za paljbu, za koje vreme bi ustanovio da ovaj nema oruzje. Pre ce biti da je prisao sa otkocenim pistoljem i metkom u cevi, sto je sigurno protiv PS-a (kakav god taj bio za interventne specijalce). Realno, a mozda ce se saznati vise kad se obelodani jos detalja, da je zaista nenamerna akcija policajca stavio bih verovatnocu 10%, a 90% da je u pitanju nepridrzavanje pravila iskombinovano sa panicnom reakcijom (javasluk, improvizacija i strah).
Posto je ovaj Indy-jev post odlican slagvort da se porazgovara direktno o ovom dogadjaju bez navijanja za i protiv policije, da se iznova prikljucim raspravi.Da, i meni se cini da se nesto ovako desilo. Poznavajuci profile koji odgovaraju ucesnicima u ovom incidentu najverovatnija je pretpostavka da su panduri srali ovima u vozilu, ovaj sto je ubijen je verovatno krenuo da se nastavlja jednom od varijanti "znas li ti ko sam ja", pandur je krenuo sa uobicajenim "e, sad cu ja da ti pokazem ko sam ja", izvadio i repetirao utoku i od tog izvora vode dva putica: 1. opalio slucajno tokom mlataranja utokom i 2. opalio vrlo zlonamerno jer je od ubijenog cuo nesto sto njegovom njeznom interventnom uhu nije prijalo.Sto se tice pajtanja sa pandurom tokom zaustavljanja vozila koja su napravila prekrsaj to ne bih savetovao nikome i nigde osim, naravno, u Srbiji gde se ovakve stvari najvise zbog toga i desavaju. Koliko je meni poznato (neka me neko od nasih "Amera" ispravi ako gresim), recimo u USA, obavezna procedura se sastoji iz zaustavljanja iza vozila, drzanja ruke na drsci utoke, tokom prilaska policajca obe ruke moraju da budu ili na volanu ili na vrhu komandne table, od trenutka zaustavljanja jedine radnje koje vozac obavlja su one koje su mu naredjene i jedno sto govori je ono sto je potrebno da se odgovori na pitanja policajca. Ako pandur zatrazi isprave a one nisu na vidnom mestu, mora mu se najpre reci gde su isprave, jer potezanje za dzep ili kasetu u kolima povlaci vadjenje pistolja i usmeravanje cevi u glavudzu vozaca. Od tog trenutka do ispaljivanja metka vrlo je mali korak i sastoji se iz bezbroj gresaka koje mogu uciniti vozac ili policajac. Naravno, retko se desava u praksi da se ova procedura ispostuje do kraja. Mnogo zavisi od procene policajca koga je zaustavio kao i od tezine prekrsaja. Tu, na zalost, veliku ulogu igra i karakter policajca kao i sve ono sto na taj karakter moze da utice (rasne ili neke druge predrasude, neki trenutni licni problem ili nesto drugo iz te oblasti).Kako je u Srbiji sve zivo arbitrarno to vazi i za slucajeve zaustavljanja vozila. Kao i svako drugi zaustavljen sam sa ili bez razloga milion puta i tesko da mogu da svedem cak i dva slucaja na zajednicku proceduru. Nasa policija je neprofesionalna, bahata i korumpirana a vozaci su drcni, takodje bahati i redovno pokusavaju da se izvuku pokusajima korupcije, a mnogi cak smatraju da zakoni nisu pisani za njih vec za tamo neke forumase, jer su oni, zaboga, iznad zakona. Ono sto je losa vest za policiju je to sto oni svojom profesionalnoscu i disciplinom mogu da promene ove druge, dok obrnuto ne vazi ili makar nije pravilo. Stoga je teret odgovornosti na njima a ne na bahatim vozacima. Uostalom, policija ima mandat i instrumente da nezakonito ponasanje sankcionise. Zato i postoje. Sigurno ne postoje zato da bi mahali pistoljima po ulici kao poslednji kriminalci i bitange, sto mnogi od njih zapravo i jesu.
Link to comment
sta, sto sam rekao da sluzbeno lice, ukoliko proceni da je njegov, ili zivot negog drugog u opasnosti, ima pravo da upotrebi silu- koja ide do shoot to kill-a? pa jebiga, tako ti je to.
Pa i neki panduri sa kojim sam pricao se slazu da je lik uradio nesto sto nije smeo, da sa repetiranim pistoljem cupa decka iz kola. upravo to je vidjeno na onom snimku i to je najverovatniji scenario za koji mora da odgovara. nema to veze sa procenom da mu je zivot ugrozen vadjenjem oruzija. vozac je saradjivao a ovaj je krenuo da mustra suvozaca koji izvini ne lici na krimogene bakije ni izdaleka.
Link to comment
Sto se tice pajtanja sa pandurom tokom zaustavljanja vozila koja su napravila prekrsaj to ne bih savetovao nikome i nigde osim, naravno, u Srbiji gde se ovakve stvari najvise zbog toga i desavaju. Koliko je meni poznato (neka me neko od nasih "Amera" ispravi ako gresim), recimo u USA, obavezna procedura se sastoji iz zaustavljanja iza vozila, drzanja ruke na drsci utoke, tokom prilaska policajca obe ruke moraju da budu ili na volanu ili na vrhu komandne table, od trenutka zaustavljanja jedine radnje koje vozac obavlja su one koje su mu naredjene i jedno sto govori je ono sto je potrebno da se odgovori na pitanja policajca. Ako pandur zatrazi isprave a one nisu na vidnom mestu, mora mu se najpre reci gde su isprave, jer potezanje za dzep ili kasetu u kolima povlaci vadjenje pistolja i usmeravanje cevi u glavudzu vozaca.
Ja bih, onako laički, rekao da tako nešto uopšte nije propisano pravilima službe u Srbiji, niti ima potrebe za tako drastičnim procedurama. U Americi su iste rezultat ko zna koliko ubijenih policajaca prilikom rutinskih kontrola zaustavljenih vozača, što je posledica činjenice da su tamo svi redom naoružani do zuba i da se tim oružjem iz godine u godinu ubijaju kao nenormalni. Ne vidim realnu potrebu da se takve procedure kopiraju i primenjuju ovde, čak i ako se uzme u obzir faktor sve bezobzirnijih kriminalaca i sve luđih klinaca.Broj policajaca koji su ubijeni ili ranjeni na dužnosti u Srbiji tokom proteklih desetak godina, sigurno nije na nivou koji zahteva američki pristup rutinskim kontrolama. Pa sve i da MUP takav pristup uvede i ozvaniči ovde, to bi opet bila bolja situacija od onoga što imamo sada - gde intervantna sama sebi piše procedure i samostalno odlučuje kako će se i u kojoj situaciji postaviti. Inače, pre nego što bi američki tip zaustavljanja i kontrole zaživeo ovde, imali bismo boga oca ubijenih vozača koji tu inovaciju nisu shvatili ozbiljno pa su previše pričali ili pomerali ruke, tako da bismo pre dobili građanski rat nego građane koji mirno i poslušno stavljaju ruke na volan.Situacija u Srbiji je još uvek jako daleko od toga da policija, kada zaustavlja nekog, mora sa velikom verovatnoćom da pretpostavi da je taj neko naoružan i spreman da to oružje upotrebi protiv njih. Sa te strane, priča o policajcima koji su svakog dana sve ugroženiji i ne znaju šta može da ih snađe, nema veze sa mozgom. Ono što je tačno, to je da se ljudi koje naša policija zaustavlja, često ponašaju veoma neodgovorno, svađalački i bahato. Ali, to je nešto što se lagano rešava stavljanjem lisica na ruke i ni u kom slučaju ne zahteva potezanje oružja od strane policije - pogotovo ne preventivno. Eno ga malo iznad, članak o spektakularnoj poteri u Zagrebu. Sledeći ovdašnju interventnu logiku, ili možda američku logiku, zagrebački SWAT je, nakon što je uspeo da zaustavi begunce, trebalo da na njih momentalno otvori vatru iz svega što su imali na raspolaganju, i sve da ih pobiju kao zečeve. Nisu se zaustavili, prošli su kroz crveno, polupali druge automobile, izazvali opštu opasnost - po nekim mišljenjima koja su na ovom topiku izneta, tu policija ubija bez razmišljanja i nema glava da ih boli. Gde nas to vodi u nekoj konačnoj iteraciji?Problem koji mi ovde imamo je taj, da interventna u trenutku kada te zaustavi, postaje apsolutni gospodar tvog života. I to ne zato što je tako propisano zakonom ili pravilom službe, već zbog toga što su van bilo kakve kontrole i već odavno pokazuju sve odlike paravojne formacije. A to je nešto: 1. što nije predviđeno niti dozvoljeno bilo kojim propisom ili procedurom koji su trenutno na snazi; 2. za čime ne postoji nikakva realna potreba; i 3. što direktno dovodi do ovakvih tragedija. Edited by beowl
Link to comment
Pa i neki panduri sa kojim sam pricao se slazu da je lik uradio nesto sto nije smeo, da sa repetiranim pistoljem cupa decka iz kola. upravo to je vidjeno na onom snimku i to je najverovatniji scenario za koji mora da odgovara. nema to veze sa procenom da mu je zivot ugrozen vadjenjem oruzija. vozac je saradjivao a ovaj je krenuo da mustra suvozaca koji izvini ne lici na krimogene bakije ni izdaleka.
ma ok, ovo sam izjavio u kontekstu nacelne rasprave sa vuduom, ne mora da se odnosi na slucaj. snimak nisam ni video, dosao sam ovde sa splitom sa politike.
Link to comment
Ja bih, onako laički, rekao da tako nešto uopšte nije propisano pravilima službe u Srbiji, niti ima potrebe za tako drastičnim procedurama. U Americi su iste rezultat ko zna koliko ubijenih policajaca prilikom rutinskih kontrola zaustavljenih vozača, što je posledica činjenice da su tamo svi redom naoružani do zuba i da se tim oružjem iz godine u godinu ubijaju kao nenormalni.
Dobro je da u Srbiji nisu svi redom naoružani do zuba i da niko nikog ne ubija.
Link to comment
Ja bih, onako laički, rekao da tako nešto uopšte nije propisano pravilima službe u Srbiji, niti ima potrebe za tako drastičnim procedurama. U Americi su iste rezultat ko zna koliko ubijenih policajaca prilikom rutinskih kontrola zaustavljenih vozača, što je posledica činjenice da su tamo svi redom naoružani do zuba i da se tim oružjem iz godine u godinu ubijaju kao nenormalni. Ne vidim realnu potrebu da se takve procedure kopiraju i primenjuju ovde, čak i ako se uzme u obzir faktor sve bezobzirnijih kriminalaca i sve luđih klinaca.Broj policajaca koji su ubijeni ili ranjeni na dužnosti u Srbiji tokom proteklih desetak godina, sigurno nije na nivou koji zahteva američki pristup rutinskim kontrolama. Pa sve i da MUP takav pristup uvede i ozvaniči ovde, to bi opet bila bolja situacija od onoga što imamo sada - gde intervantna sama sebi piše procedure i samostalno odlučuje kako će se i u kojoj situaciji postaviti. Inače, pre nego što bi američki tip zaustavljanja i kontrole zaživeo ovde, imali bismo boga oca ubijenih vozača koji tu inovaciju nisu shvatili ozbiljno pa su previše pričali ili pomerali ruke, tako da bismo pre dobili građanski rat nego građane koji mirno i poslušno stavljaju ruke na volan.Situacija u Srbiji je još uvek jako daleko od toga da policija, kada zaustavlja nekog, mora sa velikom verovatnoćom da pretpostavi da je taj neko naoružan i spreman da to oružje upotrebi protiv njih. Sa te strane, priča o policajcima koji su svakog dana sve ugroženiji i ne znaju šta može da ih snađe, nema veze sa mozgom. Ono što je tačno, to je da se ljudi koje naša policija zaustavlja, često ponašaju veoma neodgovorno, svađalački i bahato. Ali, to je nešto što se lagano rešava stavljanjem lisica na ruke i ni u kom slučaju ne zahteva potezanje oružja od strane policije - pogotovo ne preventivno. Eno ga malo iznad, članak o spektakularnoj poteri u Zagrebu. Sledeći ovdašnju interventnu logiku, ili možda američku logiku, zagrebački SWAT je, nakon što je uspeo da zaustavi begunce, trebalo da na njih momentalno otvori vatru iz svega što su imali na raspolaganju, i sve da ih pobiju kao zečeve. Nisu se zaustavili, prošli su kroz crveno, polupali druge automobile, izazvali opštu opasnost - po nekim mišljenjima koja su na ovom topiku izneta, tu policija ubija bez razmišljanja i nema glava da ih boli. Gde nas to vodi u nekoj konačnoj iteraciji?Problem koji mi ovde imamo je taj, da interventna u trenutku kada te zaustavi, postaje apsolutni gospodar tvog života. I to ne zato što je tako propisano zakonom ili pravilom službe, već zbog toga što su van bilo kakve kontrole i već odavno pokazuju sve odlike paravojne formacije. A to je nešto: 1. što nije predviđeno niti dozvoljeno bilo kojim propisom ili procedurom koji su trenutno na snazi; 2. za čime ne postoji nikakva realna potreba; i 3. što direktno dovodi do ovakvih tragedija.
Mozda nema potrebe za americkom procedurom ali za nekom procedurom, ovakvom ili onakvom, ima potrebe. Sto se tice razmisljanja o eventualnom gradjanskom ratu ili opstem pomoru koji bi se desio ukoliko se policajci nateraju da rade po pravilima sluzbe, to dovoljno govori o nasem lagodnom odnosu prema "sitnim" prestupima i simpatijama koje imamo prema sebi samima kad prebrzo vozimo ili zakljucimo da je raskrsnica dovoljno pregledna da ne mora da se ceka zeleno svetlo na semaforu. Takodje, sumnjam da bi taj gradjanski rat bio realan narocito ako bi se procedura detaljno i ponovljeno reklamirala u okviru neke kampanje o bezbednosti u saobracaju. Procedure za ponasanje naoruzanih drzavnih sluzbenika upravo sluze tome da se smanji mogucnost ovakvog razvoja dogadjaja kakav je ovaj o kome raspravljamo vec danima. Ukinuti policiju ili neke njene usko specijalizovane delove nije moguce. Ono sto jeste moguce, iako ce to sa nasom policijom ici tesko i dugo, je disciplinovati ih teranjem da pre svega sami postuju i zakone i usvojene procedure ponasanja. Edited by harper lee
Link to comment
tebi je krajnje nebitno da li je policija 1) usled svoje lose prethodne procene upotrebila jeziv stepen sile koji joj je u tom trenutku bio dozvoljen ili 2) ne samo da je lose procenila situaciju, nego je jos plus upotrebila identican stepen sile koji joj nikako nije mogao biti dozvoljen?
Tako je.Na sudu cinjenica da je policija imala "shoot and kill" ovlascenja ne bi trebalo da igra ikakvu ulogu ako okolnosti nisu bile takve da se ta ovlascenja primene. Iz svedocenja na sudu jasno je da tih okolnosti nije bilo.
Link to comment
Za njih je metak u potiljak, reci slobodno. A interventna će da odredi ko sve ima da ga dobije. I dokle god šacuju nekog drugog, u redu je.
Ne bi bilo zgoreg da prvo pročitaš post, pa tek onda odgovoriš:
Naravno, ako ne pružaju otpor panduri ne smeju da upotrebljavaju silu, a ako oni ne potežu oružije ne smeju ni panduri. Mene bi iznenadilo da i po sadašnim propisima nije tako. Tako da mi priča o zakonima deluje klimavo.
A da majmuni koji prolaze kroz crveno ugrožavaju nečije živote, to sam se lično uverio. Smatram da ih treba pohapsiti.O tome kad panduri imaju pravo da upotrebe silu, a kad oružije već sam napisao i sad citirao. Prema tome smanji doživljaj.
Ja bih, onako laički, rekao da tako nešto uopšte nije propisano pravilima službe u Srbiji, niti ima potrebe za tako drastičnim procedurama. U Americi su iste rezultat ko zna koliko ubijenih policajaca prilikom rutinskih kontrola zaustavljenih vozača, što je posledica činjenice da su tamo svi redom naoružani do zuba i da se tim oružjem iz godine u godinu ubijaju kao nenormalni. Ne vidim realnu potrebu da se takve procedure kopiraju i primenjuju ovde, čak i ako se uzme u obzir faktor sve bezobzirnijih kriminalaca i sve luđih klinaca.
Dobro a kakvu bi ti proceduru primenio na bezobrazne kriminalce i lude klince, koji neće da stanu, niti da izađu iz auta?Kad bi po tvom predlogu za njih bili zaduženi saobraćajci bilo bi samo mnogo da zgaženih saobraćajca.
Situacija u Srbiji je još uvek jako daleko od toga da policija, kada zaustavlja nekog, mora sa velikom verovatnoćom da pretpostavi da je taj neko naoružan i spreman da to oružje upotrebi protiv njih.
Ako pričaš o onim koje interventna zaustavlja posle jurnjave verovatnoća da pripucaju nije manja, nego je naprotiv veća.
Link to comment
Opet u radno vreme...Obozavam te skupove u pet do dvanaest, tri i pet...
Da, ovo je poprilična taktička greška većine organizatora. Ali, cenim da posle 15 nema nikoga u zgradi, tako da bi protest u 19h izgledao poprilično bizarno. Doduše, nije ovde poenta u protestu protiv nekog ćate u sudu, već protiv Tufegdžića, Dačića i kriminalaca u uniformi. Ali, ako je tako, onda bi bolje bilo organizovati sve to ispred Vlade.No, ovo je sve pitanje taktike. Osnovna ideja je odlična. Biću tamo.
Link to comment
  • 3 weeks later...

dosta je porazavajuca cinjenica da se onoliko zuci prolilo oko ubistva na novom beogradu, a niko da pomene slucaj ovog nesrecnika koji je prekjuce poginuo na duznosti.tesko je biti pametan u srbiji, stvarnost uvek ode korak dalje od najgoreg scenarija

Link to comment

Sta "tesko", ja sam mislio da su u Srbiji svi pametni?A za ovog momka, tragedija (posebno sto mu je i otac poginuo sa istim brojem godina). Mada, bez obzira koliko se cini da su ta 2 slucaja (ubijeni momak koji je prosao kroz crveno + ovaj copper) dijametralno suprotna, moze biti da su lice i nalicje jedne iste stvari, nasiroko poznate srpske improvizacije, tj. nepostojanja cvrste procedure i pridrzavanja iste kako treba, tj. kao pijan plota. Mozda gresim, ali na to mi lici.

Link to comment

Indy, mislim da imaš pravo. Uz apsolutni naklon i poštovanje momku, za hrabrost koju je pokazao, nisam siguran da li je i kojim aktom predviđeno da saobraćajni policajac sam kreće na četvoricu naoružanih pljačkaša (dok na drugoj strani, o paradoksa, interventna ubija vreme vrebajući vozače koji prolaze na crveno svetlo). Tako konačan ishod opet zavisi od toga ko će se zadesiti na licu mesta a ne od efikasnosti i svrsishodnosti samog sistema koji na kraju doživljava potpuno izopačenje: ološ u uniformi ubija nedužne ljude, a ološ sa ulice ubija dobre momke u uniformi. Tužno i skroz naopako.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...