Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

...a ti poredis takvu situaciju sa jednom obicnom beogradskom noci.
Dve su stvari:1. Sto se i radi o obicnoj beogradskoj noci. U kojoj interventna divlja, a jedan covek, ljudsko bice gubi zivot. Bez suda i sudjenja, pa ma se radilo i o najokorelijem kriminalcu i/ili teroristi. Ili je to otvorena sezona odstrela na ljude, samo ja to nisam cuo?2. Ti bi stvarno i zaista mogla da ljudima ciji je sin, brat...odes i kazes ovo o obicnoj beogradskoj noci?
Link to comment
Dve su stvari:1. Sto se i radi o obicnoj beogradskoj noci. U kojoj interventna divlja, a jedan covek, ljudsko bice gubi zivot. Bez suda i sudjenja, pa ma se radilo i o najokorelijem kriminalcu i/ili teroristi. Ili je to otvorena sezona odstrela na ljude, samo ja to nisam cuo?2. Ti bi stvarno i zaista mogla da ljudima ciji je sin, brat...odes i kazes ovo o obicnoj beogradskoj noci?
a ti tacno znas sta se dogadjalo te obicne beogradske noci?izvrsio si uvidjaj, uradio potrebna vestacenja, saslusao svedoke i na osnovu njih doneo nepogresive zakljuckei moralne presude?
Link to comment
a ti tacno znas sta se dogadjalo te obicne beogradske noci?izvrsio si uvidjaj, uradio potrebna vestacenja, saslusao svedoke i na osnovu njih doneo nepogresive zakljuckei moralne presude?
Naravno da ne znam.Samo - bas zato i ne pricam o - obicnoj beogradskoj noci.A jos manje - sudim.Sto se ostalog tice, pa i tona kojim si uskocio: imam cesto prilike da vidim kako ti koji intervenisu to rade. Intervencije, mislim. A i ljudi ovde rekose podosta o tome.Uostalom: ti jesi uradio sve to sto mene pitas?Dovoljno detaljno i studiozno da das sebi za pravo da me pitas tako kako me pitas?
Link to comment
Najzad, kada je stres u pitanju, ne vidim koji je to stres koji ovdašnje interventne patrole i srodnu im kopilad nagoni da pištoljima izvlače iz vozila osobe koje prolaze na crveno svetlo. Jedino ukoliko im poslovičnu oholost, bahatost, siledžijstvo i sve moguće i nemoguće zloupotrebe ovlašćenja ne priznamo kao stres. U tom slučaju su definitivno pod konstantnim i svakodnevnim stresom. To možda jeste nešto što se dešava, ali ne u civilizaciji nego u policijskim bananama od država.
cemu ovo? kolko sam cuo, nije samo prosao kroz crveno, vec se nije zaustavio na poziv i nije hteo da izadje iz kola. ima tu razlike i ne znam zasto bi ublazavali pocinjen prestup.
Takva pravila niti su bila na snazi niti postoje bilo gde u takozvanom civilizovanom svetu.
svugde (uz uvazavanje statistickih gresaka) u svetu je pravilo da policajci imaju pravo da upotrebe vatreno oruzje ukoliko procene da je njihov, ili neciji drugi, zivot u opasnosti. ta upotreba moze biti sve izmedju pucnja u vazduh, pa do shoot to kill-a, a procena je opet regulisana zakonom. uglavnom, ako pocinioc nekoliko prestupa (ili krivicnih dela, kao sto je u nekim zemljama voznja u pijanom stanju) odbija da "postupi po naredjenju", te cini nagle pokrete (npr masa se za dzep), pandur moze sa pravom da ga rokne. tu se mora odlucivati u sekundi, ne znas da li je osumnjiceni na belom i vozi les u gepeku. mozda pogine i neko nevin, ali je bezbednost sluzbenog lica vaznija, iz mnogih razloga. jes da su ovi iz interventne dokazani manijaci, ali sacekajmo jos podataka.
Link to comment
Dve su stvari:1. Sto se i radi o obicnoj beogradskoj noci. U kojoj interventna divlja, a jedan covek, ljudsko bice gubi zivot. Bez suda i sudjenja, pa ma se radilo i o najokorelijem kriminalcu i/ili teroristi. Ili je to otvorena sezona odstrela na ljude, samo ja to nisam cuo?2. Ti bi stvarno i zaista mogla da ljudima ciji je sin, brat...odes i kazes ovo o obicnoj beogradskoj noci?
je l' ti razumes poentu toga sto sam rekla? da je rezultat dve jako razlicite situacije (1) jedna u kojoj postoji opsta opasnost od terorizma usled koje policija de facto poseduje sira ovlascenja nego u normalnim uslovima i (2) jedne sasvim uobicajene noci u beogradu tokom koje bi policija trebalo da poseduje uobicajena ovlascenja isti - smaknuce coveka kome to najverovatnije nije trebalo da se desi.
Link to comment
svugde (uz uvazavanje statistickih gresaka) u svetu je pravilo da policajci imaju pravo da upotrebe vatreno oruzje ukoliko procene da je njihov, ili neciji drugi, zivot u opasnosti. ta upotreba moze biti sve izmedju pucnja u vazduh, pa do shoot to kill-a, a procena je opet regulisana zakonom. uglavnom, ako pocinioc nekoliko prestupa (ili krivicnih dela, kao sto je u nekim zemljama voznja u pijanom stanju) odbija da "postupi po naredjenju", te cini nagle pokrete (npr masa se za dzep), pandur moze sa pravom da ga rokne. tu se mora odlucivati u sekundi, ne znas da li je osumnjiceni na belom i vozi les u gepeku. mozda pogine i neko nevin, ali je bezbednost sluzbenog lica vaznija, iz mnogih razloga. jes da su ovi iz interventne dokazani manijaci, ali sacekajmo jos podataka.
Molba: ako te ne mrzi, vrati se par postova unazad. Prste sam polomio pokusavajuci da naglasim koliko je tesko kodifikovati upravo tu tanku liniju kojom se krece covek sa ovlascenjem da - ubije.Dodacu samo jedno: bezbednost sluzbenog lica nije vaznija. Ono je naime placeno, prihvatilo je da rizikuje. Malo vise nego takozvani obicni gradjani koji ga, btw, placaju. Uostalom, ima ovde pravnika, mozda nas oni podsete na onu: bolje da 1000 krivih pobegne ili kako vec bese, nego da jedan jedini nevini strada...Obaska sto sam sebi na neki nacin skaces u usta: niko nije dokazani manijak (tvoje reci) - dok se ne dokaze. Bas kao i sve ostalo.
Link to comment
je l' ti razumes poentu toga sto sam rekla? da je rezultat dve jako razlicite situacije (1) jedna u kojoj postoji opsta opasnost od terorizma usled koje policija de facto poseduje sira ovlascenja nego u normalnim uslovima i (2) jedne sasvim uobicajene noci u beogradu tokom koje bi policija trebalo da poseduje uobicajena ovlascenja isti - smaknuce coveka kome to najverovatnije nije trebalo da se desi.
Malp bolje.Ali: policija ne moze da ima de facto i neka druga ovlascenja. Drustveno je izuzetno opasno. Sustina svega je u - proceduri. Koja se ili postuje ili imamo anarhiju.A ovo drugo sto si napisala: smaknuce coveka koje najverovatnije nije trebalo da se desi necu da komentarisem. Verujem da ces i ti, kad bolje pogledas - da preformulises.
Link to comment
kodifikovati je nemoguce, sve zavisi od slucaja do slucaja, i od trenutne situacije na terenu.
Naravno. Zato je toliko i tesko. Ali - rekoh ti, pogledaj prethodne postove.
jeste, iz ugla drzave. ako ona ne moze da zastiti sluzbena lica davajuci im dovoljna ovlascenja, onda niko ne bi hteo da se bavi tim poslom- sem ludaka. i ako moze da bira izmedju sluzbenog lica i nekog ko mu (allegedly) ugrozava zivot, izabrace ovog prvog.
Tu se ne slazem: dosta je bilo ugla drzave kao presudnog. Ugao onoga koji placa sve to je bitan. Gradjanina. Ne zaboravi da je i taj sto ugrozava zivot sluzbenom licu takodje gradjanin, sa svim pravima koja mu pripadaju. Sve dok pravosnaznom presudom (tako se kaze?) ne bude osudjen. Sto ne znaci da mu ja licno ponekad ne bih.... Ali - ja to pomislim 10x dnevno kad me neko isece... Sustina je u tome da prava da sudimo nemamo ni ja, ni ti, a ni sluzbeno lice. A da smo pred zakonom i sudom jednaki. Ili bi bar trebalo da budemo. Znam da zvuci uzasno frazetinski ali - to je tako.
do neke granice, zar ne?
Naravno. I ponavljam: to sam se i trudio da pokusam da objasnim. O koliko se teskoj sluzbi radi i koliko je tanka granica o kojoj govorimo. Ali bas to i cini razliku izmedju tebe i mene sa jedne i sluzbenog lica sa druge strane: za njega je granica ipak dalja. A odgovornost veca.
ili na onu da svaki prestupnik mora biti kaznjen, sta bilo da bilo. i vekovnu borbu ta dva principa. mada to i nema veze sa slucajem.
Ja sam mislio da je 'moj' pobedio. 21. vek je. Ali - u pravu si, nema veze.
niko nije dokazani manijak dok se ne dokaze, ali ako ima indicija da jeste, pandur ima prava da ga overi u nekim situacijama. uprosceno, organ gonjenja zaustavi pijanog i drogiranog zeldija koji se mnogo kurci i ne slusa sta mu ovaj kaze, vec ga psuje. potom se masa za dzep i vadi... licnu kartu? utoku? sluzbenu legitimaciju? drot nema kad da ceka i proverava, njegov zivot je u pitanju.
A, ne moze tako: rekao si da su ovi iz interventne dokazani manijaci. Ja sam te samo podsetio da mora i za njih da vazi isto. A da dijagnozu nemamo prava da postavljamo mi. Zna se ko ima.Ali kada si vec pomenuo: pitanja koja potezes, oko vadjenja utoke, licne karte, papirne maramice se daju regulisati i bez momentalnog povlacenja pistolja. Pomenuo sam na jednom mestu, na primer, zvucnike kojima se jasno i glasno saopsti sumnjivima da izadju iz auta, stave ruke u polozaj da se vide, opomene ih se da ce svaki pokret biti....Naravno, ni to nece resiti sve, narocito u ekstremnim situacijama.... Ali - od neceg se mora poceti. Oni, mislim na interventne i sopstveno iskustvo sa njima ipak precesto prelaze granice koje namece ne samo zakon.
Link to comment
cemu ovo? kolko sam cuo, nije samo prosao kroz crveno, vec se nije zaustavio na poziv i nije hteo da izadje iz kola. ima tu razlike i ne znam zasto bi ublazavali pocinjen prestup.
Pazi, moja kvalifikacija te kopiladi ne potiče od ovog slučaja i onoga što sam ja o njemu čuo (a sa čim bih bio prilično oprezan btw, budući da je u opticaju jedno 6 različitih verzija od kojih sigurno nijedna nije istinita), već od stanja koje smo imali mnogo pre nego što se ovo dogodilo. A sa tim stanjem možeš da se upoznaš na topiku koji je na ovu temu pokrenut na Društvu. Još pre ovoga su majmuni mali milion puta prekršili apsolutno sva ovlašćenja koja im daje pravilo službe i rad u policiji. Između ostalog, sami su sebe usnimili kako masakriraju od batina dvojicu kradljivaca automobila koji uzalud pokušavaju da im stave do znanja da nemaju nameru da pružaju bilo kakav otpor. A pre toga su majmuni iz čista mira i bez ikakvog upozorenja upucali dečka i devojku u kolima jer su kola bila iste marke i boje kao i kola njihovog kolege i prijatelja majmuna koji živi u blizini, pa su majmuni naravno zaključili da je u pitanju krađa i odmah unakrsno raspalili. Pa je tu još gomila sličnih incidenata, uključujući i ubistva. To je, bre, sebi dalo status nekakvog sudije Dreda koji samostalno procenjuje ko je sumnjiv a ko nije, ko je kriminalac a ko nije, koga treba pustiti, koga legitimisati a koga isprebijati. I to je faktičko stanje koje postoji već godinama, ovo što se desilo prošle nedelje nije ništa novo.Ono što im najviše ide na ruku, to je upravo pristup koji mnogi ljudi imaju, a koji se ogleda u komentarima tipa: "Policija nikog ne juri bez razloga" i "Kako to da se meni nikada tako nešto nije desilo". Ljudi zapravo i nisu svesni da šanse da im se to desi, koliko god oni sebe smatrali za poštene građane, uopšte nisu male. Kada je posle ubistva Ranka Panića podignut topik na PPP, ne mali broj forumaša je ostavio svoja lična neprijatna iskustva sa raznim interventnim i sličnim majmunima. Niko od tih ljudi nije kriminalac, niti je prošao kroz crveno svetlo, obično je odeća ili puko prisustvo na ulici u kasne sate bilo dovoljno da se doživi veoma neprijatno iskustvo. U međuvremenu je empirijski dokazano da čak i izbor automobila koji voziš može da te košta policijskog metka - ukoliko te na ulici uoče zabrinuti prijatelji kolege koji vozi isti model. Ako ovo nije dovoljno da podigne opšti alarm, onda ne znam šta je još potrebno.I za kraj, što se tiče onog što si čuo ili pročitao o ovom poslednjem ubistvu, samo ću da napomenem da je dežurni istražni sudija koji je izašao na lice mesta, niko drugi nego legendarni Vuk Tufegdžić. Shodno tome, uskoro ćeš verovatno moći da čuješ kako su tokom potere begunci više puta otvorili vatru na policijsko vozilo iz lakog, teškog i protivavionskog naoružanja, a kada su policajci najzad uspeli da ih savladaju suvozač je jednom od njih oteo službeni pištolj i ispalio sebi metak u glavu kako ne bi dospeo pred sud i odgovarao pred licem pravde. Btw, slažem se sa Gepratom. Ovo treba splitovati ili merdžovati sa topikom na Društvu.
Link to comment
I za kraj, što se tiče onog što si čuo ili pročitao o ovom poslednjem ubistvu, samo ću da napomenem da je dežurni istražni sudija koji je izašao na lice mesta, niko drugi nego legendarni Vuk Tufegdžić.
:ph34r:
Btw, slažem se sa Gepratom. Ovo treba splitovati ili merdžovati sa topikom na Društvu.
Ako uspem da razdvojim ono što se ne tiče LDPa i njihovog poziva na protest prebaciću na Društvo. Na prvi pogled je prilično neizvodljivo, al pokušaću.
Link to comment

ne mogu da verujem da postoje pokusaji opravdanja pandurskog ubistva. ponasanje policajaca u srbiji, a narocito specijalnih policajaca je vise nego opasno po normalne ljude. i bez obzira na rezultate istrage ne mogu da zamislim kako je zrtva mogla da ugrozi bezbednost policajca, pa da doticni izvrsi likvidaciju.

Link to comment
:ph34r: Ako uspem da razdvojim ono što se ne tiče LDPa i njihovog poziva na protest prebaciću na Društvo. Na prvi pogled je prilično neizvodljivo, al pokušaću.
Nakon saznanja o legendarnom Vuku Tufegdžiću, nisam siguran zašto bi odvajao žito od kukolja.
Link to comment
svugde (uz uvazavanje statistickih gresaka) u svetu je pravilo da policajci imaju pravo da upotrebe vatreno oruzje ukoliko procene da je njihov, ili neciji drugi, zivot u opasnosti. ta upotreba moze biti sve izmedju pucnja u vazduh, pa do shoot to kill-a, a procena je opet regulisana zakonom. uglavnom, ako pocinioc nekoliko prestupa (ili krivicnih dela, kao sto je u nekim zemljama voznja u pijanom stanju) odbija da "postupi po naredjenju", te cini nagle pokrete (npr masa se za dzep), pandur moze sa pravom da ga rokne. tu se mora odlucivati u sekundi, ne znas da li je osumnjiceni na belom i vozi les u gepeku. mozda pogine i neko nevin, ali je bezbednost sluzbenog lica vaznija, iz mnogih razloga.
Neverovatno preterivanje koje nisam od tebe ocekivao. Ne spadas u tipican profil komentatora koji o svetu i radu policije u njemu zna na osnovu americkih filmova. Pretpostavljam da teras neku kontru zato sto ti se to svidja, ali to jednostavno nema veze sa zivotom sto si napisao.
Link to comment
Nakon saznanja o legendarnom Vuku Tufegdžiću, nisam siguran zašto bi odvajao žito od kukolja.
Nikakvog žita tu nema. Ima raznih sorti kukolja - državna, paradržavna, policijska, pravosudna, vojna, cenzorska, medijska, humanitarna... Reakcija na ovo ubistvo ih je sve mobilisala, jer se nikada do sada nije desilo da preko 70.000 klinaca samo na facebooku pokušavaju da se organizuju i prošire svoj protest protiv policijskog terora. Imenovanje legendarnog Tufegčića za istražnog sudiju u ovoj stvari samo je najidiotskije dolivanje ulja na vatru.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...